Πόσα σαμπ χρειάζομαι ?

Μηνύματα
414
Reaction score
891
...χανεις το σημειακο της πηγης και δεν εχεις αισθηση του σημειου εκπομπης του οργανου-αλλος ενας λογος που με αποστρεφει απο την συγκεκριμενη ιδεολογια...
Με ένα sub που το έχω στη γωνία τέρμα δεξιά (αντί για ανάμεσα απ τα ηχεία, όπως έπρεπε) και τα ηχεία σε απόσταση 2.55m μεταξύ τους στο κέντρο του τοίχου, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις από πού έρχεται το μπάσο. Βασικά, αν το είχα κρύψει, δε θα καταλάβαινες οτι, α τώρα παίζει το σάμπ. Μόνο αν πας πολύ κοντά καταλαβαίνεις οτι παίζει τις δικές του συχνότητες (το έχω να παίζει μέχρι 85Hz και τα ρέστα τα δίνει στους δορυφόρους).

Ούτε ισοστάθμιση, τίποτα, στο γάμο του καραγκιόζη παίζει, αλλά ακόμη κι έτσι παίζει ικανοποιητικά. Κάποια στιγμή θα πάω και προς REW να δώ τί ακούω τόσο καιρό.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Οκ τοτε!:thumbsup:

Για σαμπ δεν εχω διαβασει τοσο πολυ.Οτι παρει το αυτι μου και το ματι μου,διοτι δεν τα εχω στο προγραμμα ακομα..Αφου το λετε ολα τα μελη,παω πασο και αναθεωρω.
να αρχίσω να ανησυχώ η αρχίζεις και μπαίνεις σιγά σιγά στο κλίμα;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ας παει κανεις στου Κωστα EAR να δουμε αν θα καταλαβει από που ερχεται το μπασο. Πολύ περισσοτερο που αυτά βρίσκονται στις ακρες στο πλαι, αρα θα επρεπε να νιώθεις σε καποιες περιπτώσεις τον ηχο. Αλλα αυτό δεν θα συμβει ΠΟΤΕ!
Ουτε μια στις χίλιες.

Αν το σαμπ ρυθμιστεί σωστα είναι τελειωμενη η υποθεση.

Το ιδιο και σε μενα συμβαινει, αλλα δεν βαζω τον εαυτο μου γιατι ειναι στο κεντρο το σαμπ κι ευκολα μπορει να πει καποιος ότι εκει που το μπασο πρεπει να ερχεται από το κεντρο ενδεχομένως να εστιαστεί και στο ιδιο το σαμπ. Γι αυτό προτιμω να είναι δυο πισω από τα ηχεια (αυτή νομιζω ότι ηταν η προταση του Ζαπατη) και ειχε καποιο λογο που το προτεινε ετσι.

Όπως και ναχει ο ηχος με σαμπ και χωρις είναι διαφορά μερα με τη νυχτα.
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Άλλος ένας άσχετος, δεν ξέρει ρε, απλώς τα έχει φτιάξει όλα ο ίδιος, σύμπτωση και αυτός 18ιντσο γουφερ, πρόβατα ξυπνατεεεεεε

Πριν χρόνια, όταν όλοι είχαν 2 μπαουλα στο δωμάτιο με τρυπες:biggrin:

18 Zoll Chassis von B&C

Τα ηχεια
JBL 15 Zöller mit 4 Zoll Schwingspule in geschlossenem 70 Liter Gehäuse (75-250Hz/48dB),

-> im höheren Grundtonbereich arbeitet je ein JBL 10 Zöller mit 3 Zoll Schwingspule in geschlossenem 20 Liter Gehäuse (250-800Hz/48dB),

-> im Mittel-/Hochtonbereich arbeitet je ein großer (8 Zoll) AMT von Mundorf.
Früher gab es hier diverse Hörner mit JBL 2 Zoll Neodym-Treiber und 4 Zoll Schwingspule (800Hz-16khz/48dB).


Gesamtansicht.jpg


Bassabsauger.jpg


Rechte-Seite3.jpg


Boxenfront.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Άλλος ένας άσχετος
Άσχετος, φαίνεται.
Δικός μου άνθρωπος κι αυτός, 4 στις γωνιές.
Διάχυση όμως δε βλέπω. Εκεί έχει θέμα.

Γι αυτό προτιμω να είναι δυο πισω από τα ηχεια
Άμα πάρεις δεύτερο, πίσω από τον καναπέ σου θα μπει. Να σου κουνάει τον πάτο. :tongue:

Μη με βάζεις να ανεβάζω τα σχέδια της χαρμαν...

Η δεύτερη πρόταση είναι δεξιά και αριστερά στη μέση των πλαϊνών τοίχων του δωματίου, και η τρίτη στις γωνιές του δωματίου διαγώνια, και η τέταρτη στις εμπρός γωνίες ή στα 3/4 της διάστασης καλύτερα, πρέπει να ξαναδώ το ρημαδο-pdf...

Ο ζαπ μιλούσε για δικάναλο στήσιμο, και τώρα που έχεις μετρικ, όλα έρχονται εύκολα και με ακρίβεια.

Προφανώς άμα δε σε βολεύει στο χώρο, θα γίνει αυτό που σε βολεύει, αλλά το οπτιμουμ είναι αυτό που δείχνει το πακέτο που ανέβασα.

Όποιος λέει το αντίθετο, θέλει διάβασμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.363
Δεν υπάρχει γενικός κανόνας.
OK.
Ο γενικός κανόνας του 8 μονάδες καλύτερα από 4 μονάδες και 4ις καλύτερα από 2 ισχύει.
Αποφάσισε.

Υπάρχει γενικός κανόνας;
Εάν ναι, ισχύει ή δεν ισχύει;
:biggrin:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Άσχετος, φαίνεται.
Δικός μου άνθρωπος κι αυτός, 4 στις γωνιές
Ασχιετος σίγουρα, με καλωδια δεν ασχολείται καθόλου, (τρομάρα τους λυσαν όλα τα άλλα και τους έμεινε η υπόθεση με τα καλωδια)

Το διασκεδάζω να διαβάζω από ασχιετους τι είναι πραγματικά σημαντικό,

WICHTIGKEITSSKALA κλίμακα με βάση του τι ειναι πιο σημαντικό.

1.) Die Aufnahmequalität η ποιότητα ηχογράφησης σε ένα στούντιο, ότι είναι χάλια δεν μπορεί μετά να φτιάξει
2.) Die Raumakustik η ακουστική χώρου
3.) Die Aufstellung/Hörplatz η τοποθέτηση των ηχείων και η θέση ακροασης
4.) Die Lautsprecher τα ηχεία, τώρα τι ηχεία μην ρωτάτε, δείτε τις φωτογραφιες
5.) Der/die Verstärker τα ενισχυτικά
6.) Das Wiedergabegerät η συσκευή αναπαραγωγης
7.) Das menschliche Gehör Το ανθρώπινο αυτι
8.) Die Verkabelung καλωδιωση κανονικά λέει δεν θα πρέπει να το αναφέρει αλλά το κάνει για να δείξει ότι είναι το πιο ασήμαντο
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Χρησιμοποιώντας ένα επιπρόσθετο ολόιδιο subwoofer στην ίδια γωνία, προσθέτουμε +6 dB στην απόκριση.
ΟΚ. Γενικά όταν διπλασιάζουμε μονάδες, έχουμε +3db κέρδος. Δηλ. αν έχεις ένα σόνος και βάλεις και ένα δεύτερο σόνος, στην ίδια ένταση πηγής, θα έχεις +3db σχεδόν σε όλο το φάσμα.

Αρκετοί ισχυρίζονται ότι ειδικά για συχνότητες <100 Ηz και για κοντινή τοποθέτηση, έχεις άλλα +3db από "coupling" των σαμπς. Το οποίο χοντρικά σημαίνει ότι το καθένα σαμπ σπρώχνει πιο εύκολα αέρα όταν είναι παρέα με άλλο παρά μόνο του. Δεν το πολυ-πιστεύω. Υπάρχει κάποιο βιβλιογραφικό λινκ;

Σε διαφορετικά σημεία του χώρου δεν παίζει να ξέρεις τι θα παίξει. Ειδικά αν παίξει ρύθμιση τύπου source-sink. Σε κάποιες συχνότητες μπορεί να έχεις ενίσχυση, σε άλλες μείωση. Σαν μέσο όσο στο φάσμα μπορεί να έχεις οτιδήποτε και μικρή σημασία έχει. Σημασία έχει να εξομαλύνεις την απόκριση (σχετικά εύκολο) και να μειώσεις τους χρόνους αντήχησης (πιο δύσκολο αλλά γίνεται - πού ναι το paper του bhutia που τα εξηγούσε ωραία με πειραματικά δεδομένα; ).
 
Last edited:


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Άσχετος, φαίνεται.
Δικός μου άνθρωπος κι αυτός, 4 στις γωνιές.
Διάχυση όμως δε βλέπω. Εκεί έχει θέμα.


Άμα πάρεις δεύτερο, πίσω από τον καναπέ σου θα μπει. Να σου κουνάει τον πάτο. :tongue:

Μη με βάζεις να ανεβάζω τα σχέδια της χαρμαν...

Η δεύτερη πρόταση είναι δεξιά και αριστερά στη μέση των πλαϊνών τοίχων του δωματίου, και η τρίτη στις γωνιές του δωματίου διαγώνια, και η τέταρτη στις εμπρός γωνίες ή στα 3/4 της διάστασης καλύτερα, πρέπει να ξαναδώ το ρημαδο-pdf...

Ο ζαπ μιλούσε για δικάναλο στήσιμο, και τώρα που έχεις μετρικ, όλα έρχονται εύκολα και με ακρίβεια.

Προφανώς άμα δε σε βολεύει στο χώρο, θα γίνει αυτό που σε βολεύει, αλλά το οπτιμουμ είναι αυτό που δείχνει το πακέτο που ανέβασα.

Όποιος λέει το αντίθετο, θέλει διάβασμα.
Δεν θελω στη μεση. Ζηλεψα απο σενα. Με τιποτα ομως. Αμα χρειαστει θα παρω και οκτω, αλλα στη μεση οχι. Και δεν εχει σχεση πως ακουγεται. Αλλα πως βλεπεται. Τελος. Οχι μεση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Για τον φίλο κοννος:

Με ένα sub που το έχω στη γωνία τέρμα δεξιά...
Ούτε ισοστάθμιση, τίποτα,...
Από το λινκ του νταποστ/μπουτχια:

"One very clear result is that one single subwoofer positioned in the corner of the room, with no equalization, is not advisable."


Αρκετοί ισχυρίζονται ότι ειδικά για συχνότητες <100 Ηz και για κοντινή τοποθέτηση, έχεις άλλα +3db από "coupling" των σαμπς. Το οποίο χοντρικά σημαίνει ότι το καθένα σαμπ σπρώχνει πιο εύκολα αέρα όταν είναι παρέα με άλλο παρά μόνο του.
Το "coupling" αυτό συνδέεται μάλλον με την αλλαγή του λοβού εκπομπής του αθροίσματος των εν σειρά μεγαφώνων, πλησιάζοντας τον λοβό των array, εξ'ου και το έξτρα gain από τον κάθετο άξονα.
Είχα δει ένα paper πρόσφατα περί της αντίστασης του αέρα, που πλησιάζει αυτό που λες, αλλά δε το βρήκα τώρα με λίγο ψάξιμο που έκανα.. Αν ξαναπέσει στα χέρια μου θα στο δώσω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Έχει ειπωθεί αμέτρητες φορές το πόσα sub χρειαζόμαστε, μίνιμουμ 2, ενδιάμεση κατάσταση που υπό προϋποθέσεις μπορεί να κριθεί και ως επαρκής σε συγκεκριμένους χώρους 4 και μάξιμουμ ορίζεται από τη φαντασία του καθενός το πόσο μεγάλο χώρο και τσέπη έχει το πόσο αχόρταγος είναι για χαμηλές κ.λ.π, όλα τα άλλα είναι έπεα πτερόεντα. :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απο το manual του Trinnov, πόσο κόβει στάθμη απο το .1 αναλόγως του αριθμού των σαμπς, και αναλόγως του αν η αποσταση μεταξύ τους ειναι μικρη (stacked) ή όχι

7C3A2145-54FB-495F-BFF8-EDFDF95CF871.jpeg
 

T

Tadakis

Guest
OK.

Αποφάσισε.

Υπάρχει γενικός κανόνας;
Εάν ναι, ισχύει ή δεν ισχύει;
:biggrin:
Μην ασχολείσαι αγαπητέ. Είμαι σίγουρος πως κατέχεις και τη θεωρία και τη πράξη.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Προφανώς με το λογισμικό του τρινοβ, δε χρειάζεται να ξέρεις τίποτα. Τα ξέρει αυτό, και τα κάνει μόνο του.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top