Από nordost σε κάτι άλλο !!!



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αναρωτιέμαι κατά πόσον προτιμάς να επιδιδόμουν ξανά σε στιχουργική αντί να εξηγούσα τί συνέβη με την οριστική απόκριση στο τρέχον υπό διόρθωση setup...
Κάνε δουλειά σου... :tongue:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καθότι όποια διαφοροποίηση θα σου έδιναν καλώδια θα ήταν τζογαδόρικη σαν από αμβλύ εργαλείο,ενώ οι αντίστοιχες από αναγνωρισμένα λογισμικά πιο εξειδικευμένες και κοφτερές,σαν νυστέρια. ;)
magic bhutia μου ;)


πως περασαν ετσι τα χρονια !!!!!!

bm.jpg
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
magic bhutia μου ;)


πως περασαν ετσι τα χρονια !!!!!!

View attachment 161236

Buy cables,buy cables,buy cables
Honey,you found your home.
I know they pissed you,
Honey I know they pissed you and they shoved you
when you were in need,
But all I know is what you hear,
And you don't read to find why,
But you know, honey I'll always,
I'll always worship you if you ever want cables
Feel free and cry, buy cables,buy cables,buy cables
Oh honey,this is our true home.

Don't you know, honey,
Ain't nobody ever gonna help you
The way I try to do?
Who'll fry all your brain,
Honey, your earache, too?
And if you need me, you know
That I'll always get the message if you post it
Come on and cry,swap cables, swap cables,swap cables
Big spender,like you always like to do.

And when you sit around the sweet spot, babe,
You said you'd try to tame that nasty room mode ,
You might find out later that the way won't end with Kondo,
Honey,it ends with the rude man from Kathmandu.
You can search all around the net
Trying to find something to do with your response, baby,
When you only gotta do one thing well,
You only gotta do one thing well to make it in this hobby, babe.

You got Toole waiting for you there,
All you ever gotta do is study and apply software
And that'll be the end of the drama, babe,
I know you got more experiences to share, babe,
So come on, come on, come on, come on, come on,
And don't be a...cry baby, cry baby, cry baby.

And if you ever hear less fluidity, dear,
I want you to come on,correct the phase now,
And if you ever miss a litte harmonic saturation
Come on and change it baby more gain baby now
and make it happen

Έγινε και η...χάρις,αλλά φρονώ πως η ΄΄εργατική τάξη΄΄ έπεσε ολίγον έξω αφού θα ταίριαζε περισσότερο το κομμάτι...
"Ball and Chain". :sneaky:

Too Late for Tears,now...
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πάντως μετά την κρίση πολλοί θα έχουν αποκτήσει και την ειδικότητα του δακτυλογράφου
Είναι ευχής έργον να έχουμε πάντα εποικοδομητικές ασχολίες για...τα δάκτυλά μας. ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αναρωτιέμαι κατά πόσον προτιμάς να επιδιδόμουν ξανά σε στιχουργική αντί να εξηγούσα τί συνέβη με την οριστική απόκριση στο τρέχον υπό διόρθωση setup...

Buy cables,buy cables,buy cables
Honey,you found your home.
I know they pissed you,
Honey I know they pissed you and they shoved you
when you were in need,
But all I know is what you hear,
And you don't read to find why,
But you know, honey I'll always,
I'll always worship you if you ever want cables
Feel free and cry, buy cables,buy cables,buy cables
Oh honey,this is our true home.

Don't you know, honey,
Ain't nobody ever gonna help you
The way I try to do?
Who'll fry all your brain,
Honey, your earache, too?
And if you need me, you know
That I'll always get the message if you post it
Come on and cry,swap cables, swap cables,swap cables
Big spender,like you always like to do.

And when you sit around the sweet spot, babe,
You said you'd try to tame that nasty room mode ,
You might find out later that the way won't end with Kondo,
Honey,it ends with the rude man from Kathmandu.
You can search all around the net
Trying to find something to do with your response, baby,
When you only gotta do one thing well,
You only gotta do one thing well to make it in this hobby, babe.

You got Toole waiting for you there,
All you ever gotta do is study and apply software
And that'll be the end of the drama, babe,
I know you got more experiences to share, babe,
So come on, come on, come on, come on, come on,
And don't be a...cry baby, cry baby, cry baby.

And if you ever hear less fluidity, dear,
I want you to come on,correct the phase now,
And if you ever miss a litte harmonic saturation
Come on and change it baby more gain baby now
and make it happen

Έγινε και η...χάρις,αλλά φρονώ πως η ΄΄εργατική τάξη΄΄ έπεσε ολίγον έξω αφού θα ταίριαζε περισσότερο το κομμάτι...
"Ball and Chain". :sneaky:

Too Late for Tears,now...
Ήμουν σίγουρος για την "τραβάτε με και ας κλαίω" απόκριση στην πρόκληση! ;)

Κατά τα λοιπά, ένα ντιπ για ντιπ ρισπεκτ από εμένα!
 

Μηνύματα
26
Reaction score
39
Τους γιατρούς τους έχετε πάρει από φόβο γιατί λένε τα σύκα σύκα , και τα αυτονόητα.
Που να έγραφε ο φίλος μου ο Αντώνης!. Εκεί να δείς δάχτυλο που θα έπεφτε.
Ματσούκι θα έβγαζε και θα έδερνε κανονικά.
Οχι δημοκρατίες και τα λοιπά , τι? στρώσιμο καλωδίων? 100 μέρες φυλακή.
Τι? καλώδιο ρέβματος? διαφορά με το μαύρο ? 100 μέρες φυλακή.
Τι? στρώσιμο μηχανημάτων? 75 μέρες φυλακή.
Δεν συνεχίζω γιατί θα μαζευτούν τόσες πολλές μέρες φυλακή που κάποιοι δεν θα έβγαιναν ποτέ.
Αντε ! σας την χαρίζω.
Και να ξέρετε οι γιατροί είναι ήπιοι.
Υπάρχει βούρδουλας τεραστίων διαστάσεων .
Σιγα, το καλσον ...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Φάε τη γλώσσα σου γκαντεμοσαυρε..! :tongue:
Πωπω τούρτα , θα σε κάνει καινούργιο λέμε. Τι αρθροσκόπηση τι κωλονοσκόπηση , τι ανασκολώπηση , παπάδες θα σου κάνει. Ε ρε έτσι και πέσεις στα χέρια του , πάρτυ κάνει στο κορμάκι σου. :lolsign: :fuckyou::gotcha::drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Άμα γυρίσω σε πολυκάναλο με ενεργά και subs, θα μου κάνει δωρεάν την μαγνητική ο Dr Ear.. να ελπίζω ή όχι
Όχι. ;)

Όσον αφορά το θέμα της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, τα δεδομένα είναι τα εξής:

Χρειάζεται να έχεις σοβαρό χώρο, μετρημένο και περιποιημένο ηχητικά με εντός προδιαγραφών χρόνους αντήχησης, σοβαρά ηχεία, σοβαρά σαμπ, σοβαρή ενσωμάτωση σαμπ, σοβαρές δυνατότητες dsp, σοβαρό ταργκετ κερβ, και τουλάχιστον ένα 5.2 σεταπ, που είναι το απολύτως μίνιμουμ αποδεκτό για τα σύγχρονα δεδομένα στο όντιο (Τουλ, λέμε διαβάστε Τουλ).

Βεβαίως, συνολικά σε αυτό το χόμπι, δεν χρειάζεται καθόλου να έχεις σύστημα υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (Hi-Fi). Μια χαρά θα ακούσεις τη μουσικούλα σου και από low-fi ή βινταζ σεταπ. Απλώς οι "ηχητικές επιδόσεις" του, αντικειμενικά, θα είναι γτπκ. Σιγά τα ωα, κακό στέρεο, και;

Μη σκας, την υγειά μας να'χουμε. ;)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Χρειάζεται να έχεις σοβαρό χώρο, μετρημένο και περιποιημένο ηχητικά με εντός προδιαγραφών χρόνους αντήχησης, σοβαρά ηχεία, σοβαρά σαμπ, σοβαρή ενσωμάτωση σαμπ, σοβαρές δυνατότητες dsp, σοβαρό ταργκετ κερβ, και τουλάχιστον ένα 5.2 σεταπ, που είναι το απολύτως μίνιμουμ αποδεκτό για τα σύγχρονα δεδομένα στο όντιο (Τουλ, λέμε διαβάστε Τουλ).

Μπααααα καλά είμαι και έτσι, αντε να φέρω έναν επαγγελματία για καμμία μέτρηση και βλέπουμε, το μόνο που θα δω στο μέλλον είναι κάνα δυο σαμπ, αυτά που περιγράφεις δεν είναι εφικτά στο χώρο μου, ήδη προσπαθώ να πείσω τη γυναίκα για να βάλω ένα rack αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση.

Ααααα να μην ξεχάσω θέλω και αναβάθμιση στα IC στους τελικούς( ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ )

θέλω και κάνα τάληρο για αρθροσκόπηση, δεν ξέρω και αν φτάνει βάλε και την μαγνητική άστα Έξοδα πολλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
θέλω και κάνα τάληρο για αρθροσκόπηση, δεν ξέρω και αν φτάνει βάλε και την μαγνητική
Αυτά πάντως, όσο τα αφήνεις, χειρότερα γίνονται καλύτερα δε γίνονται.

Τα άλλα, άστα να πάνε πίσω, δεν έπαθε κανείς τίποτα. ;)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Θα πιω την μπυριτσαμ γιατί ιδρωσα να το ξεπακεταρω, λίγη σιεστα και το απόγευμα θα ξεκινήσω, αργία την Δευτέρα, χάλια σας λέω μαύρα :biggrin::biggrin:
View attachment 161125
Τελικά το χαλί παίζει ρολο στην ακουστική του χώρου ή όχι γιατί εμένα όταν το ανέφερα με πήραν με τις πέτρες
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τελικά το χαλί παίζει ρολο στην ακουστική του χώρου ή όχι γιατί εμένα όταν το ανέφερα με πήραν με τις πέτρες
Εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη κατανομή των RT60 ανά οκτάβα,δεν μπορεί να δοθεί αξιόπιστη απάντηση για το αν θα ήταν ενδεδειγμένο ή όχι σε δεδομένη περίπτωση.

Το εικονιζόμενο κιβώτιο σίγουρα παίζει ρόλο και γι αυτό πρέπει να έφευγε από εκεί που βρίσκεται.

Όσο για το περιεχόμενο του τελευταίου,ένα ίσον...λιγότερο από κανένα. ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τελικά το χαλί παίζει ρολο στην ακουστική του χώρου ή όχι γιατί εμένα όταν το ανέφερα με πήραν με τις πέτρες
Παίζει δεν παίζει είναι αδιάφορο. Χωρίς χαλί είναι χάλι τον χειμώνα. :p
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
θέλω και κάνα τάληρο για αρθροσκόπηση, δεν ξέρω και αν φτάνει βάλε και την μαγνητική άστα Έξοδα πολλά.
Φιλική συμβουλή off-topic:
Όταν με το καλό τελειώσεις με την αρθροσκόπηση, φρόντισε να επικεντρωθείς στην εκγύμναση VMO & hamstrings, ελληνιστί έσω πλατύς μηριαίος & οπίσθιοι μύες του μηρού. Το σκι, η ποδηλασία αλλά και το μπάσκετ είναι ό,τι πρέπει για να δημιουργήσεις δυσαρμονία στους μύες που συγκρατούν το γόνατο, με αποτέλεσμα την πρόκληση προβλημάτων (χιαστοί, μηνίσκος) ;)
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Ο Χρήστος είναι φίλος και ήταν απ τους πρώτους υπέρμαχους των ενεργών ηχείων, αλλά όταν πήρε όοοολη την Focal αγάπησε και τα passive ηχεία.
Φίλοι μου μετά απο 5 χρόνια που έχω να γράψω ασχολείστε με τα ίδια θέματα, τα ίδια στρατόπεδα. Κάπως βαρετό !

Αυτό έχει ένα μειονέκτημα. Δεν υπάρχει καμμία συζήτηση για την απόλαυση της μουσικής που υποτίθετε είναι ο στόχος. Οι παλιοί και "guru" μέσα στο forum αντί να "ανοίγετε πραγματικά το δρόμο" σε νέα μέλη ΦΙΛΟΜΟΥΣΟΥΣ, τους κλείνετε σε φυλακές "γνώσης" αντί να τους απελευθερώσετε να ανακαλύψουν την μουσική. Και αυτό για να τους ... "προστατέψετε"

Δεν θα σας πω εγώ τι θα κάνετε, αλλά έτσι το βλέπω από απόσταση.

FACT 1 - ΗΧΕΙΑ MONITOR / ΗΧΕΙΑ HOME AUDIO

Τα ενεργά ηχεία ήταν και είναι εξαιρετικό value for money αλλά δεν είναι η πρώτη λύση για ακρόαση στο σπίτι. Για ένα πολύ απλό λόγο. Μικρό DISPERSION του ήχου. Και ένας κουφός ακούει την διαφορά και τι σημαίνει αυτό.

Πρόσφατα πελάτης ευνουχισμένος απο τα λεγόμενα στο forum ήλθε να πάρει τα ενεργά Focal Shape Twin. Τα ακούει στο demo room και παθαίνει πλάκα. Τυχαία πέρναγα και τον ρώτησα που θα τα βάλει. Μου απαντάει σε ένα σαλόνι 40m2 και θα ακούει στα 4 μέτρα. Του απαντάω δεν θα πάιξει καλά και ακόμα και ένα φτηνό Chora 806 η Aria 906 με κατάλληλο ενισχυτή θα παίξει καλύτερα. Του βάζουμε το Aria 906 στο άλλο demo room. "Δεν είναι τόσο καλό το αποτέλεσμα όπως πρίν" μας λέει. Του ανεβάζουμε στο Hi-Fi room το Focal Shape Twin και το βάζουμε στη θέση του Aria 906. Απογοήτευση ... έπαιζε το 60% του Aria, όλη η μαγεία ακούγοντας το στα 2 μέτρα εξαφανίστηκε στα 4 μέτρα, για να μην μιλήσουμε για την εικόνα που ήταν η μισή στο δωμάτιο.

Νομίζετε πως οι σοβαρές εταιρείες είναι χαζές ? Δεν ξέρουν τι κάνουν και βγάζουν ηχεία έτσι για να υπάρχουν ?
( καλά υπάρχουν και αυτές οι εταιρείες !)

Τα ενεργά ηχεία λοιπόν δεν είναι η πρώτη λύση για ακρόαση στο σπίτι αλλά μια λύση για λίγους που ανά περίπτωση και για συγκεκριμένους λόγους, ξέρουν γιατί θα προχωρήσουν με ενεργά. Υλοποιησεις δε όπως τα Grimm και τα Kii δεν κατατάσσονται στα κλασσικά ενεργά αφού μπορείς να τα δείς μόνο σαν σύστημα.

Και όπως έχω ξαναπεί δεκάδες φορές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ πως σε Mastering room χρησιμοποιούν Hi-Fi ηχεία και ψάχνονται με καλώδια.

FACT 2 - ΚΑΛΩΔΙΑ

- Τα καλώδια έχουν πολύ μεγάλες διαφορές στον ήχο
- Δεν σημαίνει πως ένα πολύ ακριβό καλώδιο θα παίξει καλύτερα από ένα ποιό προσιτό αλλά σίγουρα θέλει κάποιο κόστος για να έχεις ΚΑΙ RESOLUTION σε ένα καλώδιο
- Οι διαφορές καλωδίων είναι μεγαλύτερες σε καλώδια ηχείων και βαίνουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ μειούμενες σε interconnect , ψηφιακά κλπ

Το καλό καλώδιο για ένα δεδομένο σύστημα, δεν αντικαθίσταται απο ένα Plug-in, μην μπερδεύεται το resolution με την τονική ισσοροπία η τις 2ες , 3ες αρμονικές που δίνουν emulation λάμπας κλπ

FACT 3 - ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΔΩΜΑΤΙΩΝ

Σημαντικότατος παράγοντας για το αποτέλεσμα ΑΛΛΑ, όχι να ευνουχίζετε ο κόσμος και να νομίζει πως δεν μπορεί να ακούσει υπέροχα μουσική αν δεν έχει Μπασοπαγίδες - Ακουστικά πάνελ - DSP - 3 Sub Woofer κλπ κλπ

- Μετά από 40 χρόνια εμπειρίας με τον ήχο έχω βρεθεί σε 3-4 χώρους που απλά δεν μπορούσες να ακούσεις μουσική.
Στο 50 % των περιπτώσεων ακούς μια χαρά απο την πρώτη στιγμή, στο 25 % θέλεις μικρές επεμβάσεις και σε ένα ακόμα 15-20 % χρειάζεσαι και DSP αν έχεις απαιτήσεις. That's simple

Και κάτι ακόμα, έχω πάει σε δεκάδες σπίτια φίλων - πελατών που έχουν επενδύσει σε ακουστικές λύσεις αλλά ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ δεν άκουσα κάτι που να δικαιολογεί τον κόπο. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ αλλά γιατί στα όρια του hobby στην πράξη σε ένα σπίτι (και όχι studio) πέφτει τόσο νερό στο κρασί που είναι δώρο - άδωρο πολλές φορές.
(κάτι βελτιώθηκε - άλλα στοιχεία χάλασαν - ημιτελές αποτέλεσμα κλπ κλπ )


FACT 4 - ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ ?! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ?

Οι διαφορές των ηχογραφήσεων είναι μεγαλύτερες απο τις διαφορές των συστημάτων αναπαραγωγής.

Αν στήσεις ένα σύστημα ώστε να συμβαδίζει με τους βασικούς κανόνες του καλού ήχου

1. ΤΟΝΙΚΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ
2. ΧΩΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ
3. ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΙΚΡΟΔΥΝΑΜΙΚΩΝ
4. ΜΕΓΑΛΟ DISPERSION για αίσθηση live χωρίς να χάνεται το κέντρο

ακούς από καλά έως πολύ καλά το 80 % των ηχογραφήσεων
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ

Όταν όμως το αγαπημένο σου κομμάτι απο τα 80's, η το Hit της εποχής, ακούγονται επιοικώς μέτρια, για τι μιλάμε ?
Και για αυτά δεν υπάρχει συζήτηση καμμία. Αλλά τρομερή ανάλυση για 4 sub ανα δωμάτιο που κανένας ποτέ δεν θα βάλει.

Αυτό γίνεται γιατί οι περισσότεροι μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησης με το hobby είναι ακόμα μπερδεμένοι με το τι πραγματικά "παίζει" με τον καλό ήχο αλλά δεν το παραδέχονται. Για παράδειγμα , έχουν ακόμα για υπόδειγμα γιαπωνέζικες ηχογραφήσεις των 90's που με απόλυτα σημερινά κριτήρια είναι μέτριες.

Η ψάχουν την νιρβάνα σε ατάκες του στύλ " πρώτα η επιστήμη " για τον καλό ήχο.
Και μετά ανακαλύπτουν πως ο τάδε Class D δεν παίζει τόσο καλά όσο στα χαρτιά αλλά δεν τολμάμε να το πούμε.
Η βάζουμε το Dirac και μερικές φορές βγαίνει η χοντρή γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει να το ρυθμίσει

Με με αυτά και με αυτά, βάζεις ένα δίδρομο "ηχειάκι" με ένα καλό "ενισχυτάκι" και απολαμβάνεις ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΟΥΣΙΚΗ χωρίς πολλά λόγια και μεγάλα.

Μήπως λοιπόν να μιλήσουμε για μουσική ? Μήπως να συζητήσουμε ποιό σύστημα αποδίδει καλύτερα τα Βρανδεβούργια του Bach στην έκδοση της Harmonia Mundi ? για παράδειγμα Και τι διαφορές έχει ο ήχος απο τις Hi-Res ηχογραφήσεις της 2L ? Πως είναι γραμμένο το πιάνο στις ηχογραφήσεις του Keith Jarrett και πως ανταποκρίνεται σε διάφορα συστήματα. Γιατί ο Al Schmitt θεωρείτε ο κορυφαίος ίσως ηχολήπτης στην Αμερική ? Τι έχουν οι ηχογραφήσεις του που διαφέρουν απο τις άλλες ?
Ο Keith Jarret π.χ δεν χρειάζεται 4 Sub και οι ηχογραφήσεις του Al Schmit ακούγονται παντού εξαιρετικά.

ΓΙΑΤΙ?

Μήπως πρίν πάμε στις Atmos Surround μίξεις, στα δωμάτια με 4 Sub, γυρίσουμε στα βασικά για έμπνευση και .... ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ?

Μετά τα ξανασυζητάμε όλα από την αρχή

*** Να θυμίσω στον φίλο μου τον Νίκο πως πρώτα ήμουν "Χαιφιντελίστας" μετά Mastering Engineer και μετά αντιπρόσωπος. Επομένως δεν αγάπησα τα passive πρόσφατα αλλά ακούω με passive ηχεία απο 18 χρονών για ευχαρίστηση και δουλειά.

( Linn Kan, Rogers BBC LS3-5A, ATC 10 passive, Lipinski 707, Sopra 1, Sopra 2 )
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top