Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η αντίσταση του πηνίου στο DC (Re) είναι μια μέτρηση που δείχνει απλά το ότι το πηνίο είναι ΟΚ.

R-nominal. - Δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν χρησιμοποιούν όλοι τον ίδιο τρόπο υπολογισμού, αλλά συνήθως προκύπτει από τον τύπο R-nominal = R-minimal x 1,41.

Η εμπέδηση μεγαφώνου (Impedance) που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές είναι Free to Air.

Η εμπέδηση ενός ηχείου έχει να κάνει με το μεγάφωνο, τα λίτρα της καμπίνας, την φόρτιση (sealed, BR, κτλ) καθώς και το κρος (αν υπάρχει).

Η διαδρομή ενός μεγαφώνου έχει επίσης να κάνει με την φόρτιση της καμπίνας.

Αν δεν μετρήσεις την εμπέδηση δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Η αντίσταση του πηνίου στο DC (Re) είναι μια μέτρηση που δείχνει απλά το ότι το πηνίο είναι ΟΚ.

R-nominal. - Δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν χρησιμοποιούν όλοι τον ίδιο τρόπο υπολογισμού, αλλά συνήθως προκύπτει από τον τύπο R-nominal = R-minimal x 1,41.

Η εμπέδηση μεγαφώνου (Impedance) που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές είναι Free to Air.

Η εμπέδηση ενός ηχείου έχει να κάνει με το μεγάφωνο, τα λίτρα της καμπίνας, την φόρτιση (sealed, BR, κτλ) καθώς και το κρος (αν υπάρχει).

Η διαδρομή ενός μεγαφώνου έχει επίσης να κάνει με την φόρτιση της καμπίνας.

Αν δεν μετρήσεις την εμπέδηση δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει.
μπορείς όμως να καταλάβεις αν η μετρημένη εμπέδηση αναφέρεται στο 1 η και τα 2 πηνία.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Quiz, που πάει το ούτε κουβέντα? Τι απορρίπτεις και τι προτείνεις να σε ακολουθήσω. :lolsign:
Ότι θα πήγαινα σε σχεδίαση Συντονισμένου Σωλήνα.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ας δωθεί λίγη συνέχεια στο σήριαλ ωμικη :gamer: μιας και γύρισα. Πρώτο πράγμα αφήνω βαλιτσα κάτω, δεύτερο βλέπω ότι όλα καλά στο ενυδρείο, τρίτον την ωμικη :gotcha: . Ναι δεν πάω καλά.

Τιμη εκάστου πηνίου 6,7 Ωμ.
Οποτε 3,35 παράλληλα και 14,4 σε σειρά.

Επειδη δεν ξέρω σε τι συχνότητα μετραει το πολυμετρο, οι ποιο ειδικοί ας πουν τι ισχύει.
Ισχύει το σχεδιάγραμμα και αν ναι με ποσά πηνια? 2 παράλληλα?Ή 1 μόνο του. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα:lolsign: η τελικά βρίσκονται?

Για αρχή τις επόμενες ημέρες θα δοκιμασω τον 502 με τα πηνια σε σειρά και θα πω εντυπώσεις. Ξεκάθαρα παράλληλα τα πηνια δεν του πάνε, αν όπως δείχνει πέφτουν και κοντά στα 3Ωμ, έχει μια λογική. Είναι εκτός προδιαγραφών του
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Mάριε , η μόνη λύση για ενίσχυση της προκοπής είναι ο JBL MPX 1200, X2 BRIDGARΙΣΜΈΝΟΣ ΣΤΑ 3200W άλλη λύση δεν βλέπω.
Εντός φυσιολογικών πάντα οικονομικών πλαισίων.
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ας δωθεί λίγη συνέχεια στο σήριαλ ωμικη :gamer: μιας και γύρισα. Πρώτο πράγμα αφήνω βαλιτσα κάτω, δεύτερο βλέπω ότι όλα καλά στο ενυδρείο, τρίτον την ωμικη :gotcha: . Ναι δεν πάω καλά.

Τιμη εκάστου πηνίου 6,7 Ωμ.
Οποτε 3,35 παράλληλα και 14,4 σε σειρά.

Επειδη δεν ξέρω σε τι συχνότητα μετραει το πολυμετρο, οι ποιο ειδικοί ας πουν τι ισχύει.
Ισχύει το σχεδιάγραμμα και αν ναι με ποσά πηνια? 2 παράλληλα?Ή 1 μόνο του. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα:lolsign: η τελικά βρίσκονται?

Για αρχή τις επόμενες ημέρες θα δοκιμασω τον 502 με τα πηνια σε σειρά και θα πω εντυπώσεις. Ξεκάθαρα παράλληλα τα πηνια δεν του πάνε, αν όπως δείχνει πέφτουν και κοντά στα 3Ωμ, έχει μια λογική. Είναι εκτός προδιαγραφών του
λοιπόν όπως είχε ήδη προβλέψει ο pankrok το τέρας είναι 8+8.
ο ncore δεν θα παίξει όπως και να τα συνδέσεις όμως δυο ncore ένας σε κάθε πηνίο κάτι θα έκαναν .

ασφαλέστερη λύση ο xti 4002 και ποιο ποιοτική ο ma 5000i

σε μεταχειρισμένους ο ma 5000 o ma 3600vz αλλα υπόψιν ότι κάνουν φασαρια

ο ce 4000 αν μπορέσεις να βρεις σου κανη επίσης και είναι αθόρυβος.

και ο jbl mpx1200 σου κάνει αλλα όλοι οι παραπάνω είναι καλύτεροι τουλάχιστον σε df.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ας δωθεί λίγη συνέχεια στο σήριαλ ωμικη :gamer: μιας και γύρισα. Πρώτο πράγμα αφήνω βαλιτσα κάτω, δεύτερο βλέπω ότι όλα καλά στο ενυδρείο, τρίτον την ωμικη :gotcha: . Ναι δεν πάω καλά.

Τιμη εκάστου πηνίου 6,7 Ωμ.
Οποτε 3,35 παράλληλα και 14,4 σε σειρά.

Επειδη δεν ξέρω σε τι συχνότητα μετραει το πολυμετρο, οι ποιο ειδικοί ας πουν τι ισχύει.
Ισχύει το σχεδιάγραμμα και αν ναι με ποσά πηνια? 2 παράλληλα?Ή 1 μόνο του. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα:lolsign: η τελικά βρίσκονται?

Για αρχή τις επόμενες ημέρες θα δοκιμασω τον 502 με τα πηνια σε σειρά και θα πω εντυπώσεις. Ξεκάθαρα παράλληλα τα πηνια δεν του πάνε, αν όπως δείχνει πέφτουν και κοντά στα 3Ωμ, έχει μια λογική. Είναι εκτός προδιαγραφών του
Φάση, φάση, φάση...
Σκέτη ωμική τιμή δεν σημαίνει το παραμικρό. Αν σε κάποιες συχνότητες, ή ακόμη χειρότερα περιοχή, η φάση ξεφεύγει, οι ενεργειακές απαιτήσεις από τον ενισχυτή αυξάνουν γεωμετρικά.
Θα πρέπει να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις!

Το πολύμετρο στα Ωμ δεν χρειάζεται συχνότητα. Μια χαμηλή τάση βγάζει και βάση του ρεύματος, στηρίζεται στο νόμο του Ωμ, βγάζει αποτέλεσμα.
Υπολόγισε επίσης πως ένα 0,2-0,3 του Ωμ είναι η αντίσταση των επαφών συν το καλώδιο.
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μήπως να το δώσεις πίσω και να πάρεις ένα RE 18άρι να τελειώνεις?
Χαχαχ!
Αν δεν του βγάλω τα ματάκια πρώτα δεν φεύγει από το bunker μου (living room:whistling: ).

Μελος μου δάνεισε έναν 3Κ watt ενισχυτή να παίξω λίγο και έχω ξεκινήσει το παιχνίδι.
Στην σφραγισμένη καμπίνα των 60 λίτρων έχει ζηλευτή απόκριση και κρούση, αλλά δυστηχως δεν μπορώ να δώσω μεγάλες εντάσεις που θα ήθελα γιατί στην κρούση, ενώ η καμπίνα ειναι στιβαρότατη, αρχίζει και φεύγει προς τα μπροστά.

Όποτε αποφασίστηκε στο σημείο που θα είναι κούτα ή η οποία κούτα, θα φτιαχτει από πάνω ένας...καναπές:lolsign:.

Αυτό το πήρα απόφαση γιατί κολαει ένας καναπές εκεί. Θα δέσει το σαλόνι καλύτερα και ο χώρος κάτω από το καναπέ θα έχει ΝΟΗΜΑ να υπάρχει :cool: με κάτι χρήσιμο, όχι απλα...αέρας με λίγο γέμιση. Έτσι η κούτα θα στερεωθεί μόνιμα στο καναπέ με κάποιο μονωτικό υλικό ανάμεσα.

Έτσι και αλλιώς έχω κανα 2 φίλους που είναι bassfreaks, όποτε βρήκα τη θέση τους:gotcha: .

Ήδη μελετώ διαφορες κούτες. Οι πρώτες μετρήσεις στα ανάλογα προγράμματα δείχνουν ότι οποία κούτα και να κάνω αν είναι σφραγισμένη πάνω από τα 60 λιτρα, ίδια απόδοση έχω. Εκεί που αλλάζει είναι όταν πας σε καμπίνα συντονισμού.

Εχω 3 σχέδια στο μυαλό μου. Συντονισμός στους 16, 20, και 45 κυκλους. Αν γίνει η καμπίνα στους 45 κυκλους το slam θα είναι από άλλο πλανήτη. Σκέφτομαι να δοκιμασω και τα 3 σενάρια, αναλογως την όρεξη

Με κόκκινο χρωμα είναι η σφραγισμένη καμπίνα(100λιτρα) και τα υπόλοιπα όπως θα είναι με διαφορετικό συντονισμό.
B1AE1A8E-FB56-4C80-BBE6-4EC647EDC7FE.jpeg
0874415C-B043-45A6-9FFE-9D2C4A885A10.jpeg
93374AA9-C360-4A27-82BE-5DFEC1B4BEF8.jpeg


οι τιμές είναι με 2500w.
Στην θέση που θα μπει, έχουν δοκιμαστεί αλλά subs στο παρελθόν και γνωρίζω τις ιδιοτροπίες της θέσης. Είναι σχεδόν φλατ από τα χαμηλά,
μια μικρή πλατιά βύθιση κάπου στα 55-65 και κάνει μια απότομη ανηφόρα 10db, κορυφή στα 75

Η αλήθεια είναι το sub ακόμα δεν έχει παίξει σωστα. Μια δεν έχει ισχύ, μια κλιπαρει ο ενισχυτής, μια έχει ισχύ αλλά το sub μετακομίζει. Συμπεράσματα ακόμα δεν μπορώ να βγάλω. Αλλά το τελευταίο που θα κάνω είναι ότι ανέφερα εδώ. Αν πάει καλά, όλα όμορφα,, αν θα θελει και άλλο ψάξιμο έχω ήδη τη λύση στο μυαλό μου.

Ο 502 γεφυρωμένος με τα υπάρχουν sub που έχω, αφού εκανα τις σχετικές ρυθμίσεις/δοκιμές, τέτοιο αέρινο μπάσο και περιγραφή δεν μπορώ να πω ότι έχω ξανακούσει.. καθόμουν ολόκληρη μέρα και άκουγα τζαζ και τραγούδια με περιγραφή μπάσου και μπότας :lolsign:
Αν με ταλαιπωρήσει πάνω από ότι έχω κατά νου, θα προχωρήσω σε άλλους 2 hypex 502 και το αντίστοιχο sub. Θα θέλει και άλλο? Και άλλον 502 και πάει λέγοντας. Ωραίο το παιχνίδι αλλά όσο το ευχαριστιέσαι. Ευτηχως τώρα που μεγαλώνουμε σιγά σιγά μαθαίνουμε αυτά τα όρια :gotcha::drinks:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άλλο ακόρεστο, από θέμα ισχύος, μεγάφωνο...
Το RE 18 δεν έχει ο τέρμα το γκάζι? Αυτό που όταν το οδηγεί φουλ ο θηριώδης (και λίγα λέω :angel: ) ενισχυτής του, στο σλαμ του εσβηνε τα φώτα? :lolsign:
Καλά δεν θυμάμαι? :whistling:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Na πω λιγα πραματακια και εγω...
Συντονισμενα σαμπ γινονται για να αυξηθει η κατω αποκριση τους οχι για σλαμ εκει που το θες...
Και αυτο γιατι θα εχεις διαφορα φασης ...θα δειχνει ωραια στο πεδιο συχνοτητων οχι του χρονου...αρα σλαμ νο....
Το σημειο που εχεις βυθιση στο χωρο εαν με μεγαλο ευρος και eq μαζευεται δε θες τιποτε αλλο...
Το re18 θελει αλλα λιτρα που προφανως δεν ειναι στους λογους που επελεξες το συγκεκριμενο μεγαφωνο της πιρλες και καλα εκανες μεγαλη υποθεση τετοια αποκριση με τοσο μικρα λιτρα,ακομη και με το κοστος της ευαισθησιας, εδω βοηθος η εξυπνη επιλογη θεσης κερδους εαν και εφοσον υπαρχει....λιγο ευφευρετικοτητα στο θεμα της βασης θελει...αυτα :)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
στα 20hz θα το έκανα ported.
ναι το re έχει ο τερματογκαζη και αυτος
κλειστο κουτί μέχρι που έκανε ported και είδε το φως.
Na πω λιγα πραματακια και εγω...
Συντονισμενα σαμπ γινονται για να αυξηθει η κατω αποκριση τους οχι για σλαμ εκει που το θες...
Και αυτο γιατι θα εχεις διαφορα φασης ...θα δειχνει ωραια στο πεδιο συχνοτητων οχι του χρονου...αρα σλαμ νο....
Το σημειο που εχεις βυθιση στο χωρο εαν με μεγαλο ευρος και eq μαζευεται δε θες τιποτε αλλο...
Το re18 θελει αλλα λιτρα που προφανως δεν ειναι στους λογους που επελεξες το συγκεκριμενο μεγαφωνο της πιρλες και καλα εκανες μεγαλη υποθεση τετοια αποκριση με τοσο μικρα λιτρα,ακομη και με το κοστος της ευαισθησιας, εδω βοηθος η εξυπνη επιλογη θεσης κερδους εαν και εφοσον υπαρχει....λιγο ευφευρετικοτητα στο θεμα της βασης θελει...αυτα :)
σωστός δεν συντονίζουμε οπου θέλουμε γιατί θα παίζει χαλια
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Πάρε ένα ακόμη ίδιο και φτιάξε ένα dual opposing subwoofer και γλυτώσεις την μετατόπιση , θα είναι κλειστό κουτί , όπως θες, δεν θέλει πολλά λίτρα στο κουτί.

ουφ πγια , να , σου έλυσα ένα από τα προβλήματα , εσυ βρες ενισχυτές :whistling:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Βάλε το γουφερ να βαράει προς τα πάνω ή προς τα κάτω, και δε θα πηγαίνει βόλτα.

Προς τα κάτω, θα πάρει όλο το γκεϊν του πατώματος, βολεύει. Βάλε ποδαράκια να μη χτυπάει στο δάπεδο ο κώνος, κι είσαι οκ.


Συντονισμός τρυπας στους 20.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ας δωθεί λίγη συνέχεια στο σήριαλ ωμικη :gamer: μιας και γύρισα. Πρώτο πράγμα αφήνω βαλιτσα κάτω, δεύτερο βλέπω ότι όλα καλά στο ενυδρείο, τρίτον την ωμικη :gotcha: . Ναι δεν πάω καλά.

Τιμη εκάστου πηνίου 6,7 Ωμ.
Οποτε 3,35 παράλληλα και 14,4 σε σειρά.

Επειδη δεν ξέρω σε τι συχνότητα μετραει το πολυμετρο, οι ποιο ειδικοί ας πουν τι ισχύει.
Ισχύει το σχεδιάγραμμα και αν ναι με ποσά πηνια? 2 παράλληλα?Ή 1 μόνο του. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα:lolsign: η τελικά βρίσκονται?

Για αρχή τις επόμενες ημέρες θα δοκιμασω τον 502 με τα πηνια σε σειρά και θα πω εντυπώσεις. Ξεκάθαρα παράλληλα τα πηνια δεν του πάνε, αν όπως δείχνει πέφτουν και κοντά στα 3Ωμ, έχει μια λογική. Είναι εκτός προδιαγραφών του
πάμε άλλη μία
Η αντίσταση του πηνίου στο DC (Re) είναι μια μέτρηση που δείχνει απλά το ότι το πηνίο είναι ΟΚ.

R-nominal. - Δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν χρησιμοποιούν όλοι τον ίδιο τρόπο υπολογισμού, αλλά συνήθως προκύπτει από τον τύπο R-nominal = R-minimal x 1,41.

Η εμπέδηση μεγαφώνου (Impedance) που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές είναι Free to Air.

Η εμπέδηση ενός ηχείου έχει να κάνει με το μεγάφωνο, τα λίτρα της καμπίνας, την φόρτιση (sealed, BR, κτλ) καθώς και το κρος (αν υπάρχει).

Η διαδρομή ενός μεγαφώνου έχει επίσης να κάνει με την φόρτιση της καμπίνας.

Αν δεν μετρήσεις την εμπέδηση δεν μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top