Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πρέπει να είναι αντιγραφή του ενισχυτή που πρότεινε ο petermeni
Λογικά ο ίδιος είναι. Με τους σχιστομάτηδες μπορεί να δεις το ίδιο προιόν με 6-7 διαφορετικές ονομασίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Πρόσθεσε και το έξτρα δυνατό ελατήριο (της μικρής κλειστής καμπίνας στο μεγάλης διαμέτρου και βαρύ κώνο του μεγαφώνου) στην ήδη σκληρή ανάρτηση, κι έχεις μια τρομερή μηχανική αντίσταση που πρέπει να υπερνικήσει η ισχύς του ενισχυτή σου.

Ε γ@μα τον κιόλας.

Σόρρυ, αλλά αυτά είναι στα όρια του παραλογισμού.
Αυτό το εξαίσιο (κατά τα λοιπά) μεγάφωνο, θα το έβαζα προσωπικά είτε σε τερατώδη κλειστή καμπίνα, είτε σε ανοιχτή. Δηλαδή, ανοιχτή, με κάτι μπουργιά μπας ριφλεξ να μπαίνει σκύλος μέσα.
Σε καμιά γωνιά ή εντοιχισμένο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Στην έτοιμη λύση, κάποιοι άλλοι έσπασαν το κεφάλι τους για να τα βολεψουν όλα αυτά, και φυσικά θα κληθείτε να πληρώσετε αυτή την παροχή υπηρεσίας. ;)
Και αν δεν θέλετε να την πληρώσετε, τότε θα πληρώσετε ακόμα πιο ακριβά τα λάθη σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
80 ντεσιμπέλ ευαισθησίας σε σαμπ; να πρέπει να το πας στάθμη στα 130, δώσε μάγκα 50 ντεσιμπέλ γκεϊν να δεις τι εστί βερίκοκο (17 διπλασιασμοι ισχύος, δε βγαίνουν λογικά τα νούμερα, τρελοκομείο)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Και αν δεν θέλετε να την πληρώσετε, τότε θα πληρώσετε ακόμα πιο ακριβά τα λάθη σας.
Εσείς οι αγαπητοί μας γιατροί, βγάζεται το άχτι σας στις κατασκευές, στα... χειρουργεία σας. Εμείς, βγάζουμε το άχτι μας στις... κατασκευές μας. Περνούμε ευχαρίστηση κάνοντας κάτι από όσο ποιο μηδέν γίνεται. Παλεύοντας τσου κου - τσου κου, για αυτό το καλύτερο που θα ταιριαζει στο χώρο μας, όταν γίνει ΤΕΛΕΙΑ, γιατί έχει σχεδιαστεί έτσι.
Κοινός, γουστάρουμε και ειναι θέμα χρόνου να παίξει παρά πολύ καλά, και ακόμα καλύτερα θα έλεγα, με τον σωστό καλιμπρατωρα στην σωστή ώρα :drinks:
Πρόσθεσε και το έξτρα δυνατό ελατήριο (της μικρής κλειστής καμπίνας στο μεγάλης διαμέτρου και βαρύ κώνο του μεγαφώνου) στην ήδη σκληρή ανάρτηση, κι έχεις μια τρομερή μηχανική αντίσταση που πρέπει να υπερνικήσει η ισχύς του ενισχυτή σου.

Ε γ@μα τον κιόλας.

Σόρρυ, αλλά αυτά είναι στα όρια του παραλογισμού.
Αυτό το εξαίσιο (κατά τα λοιπά) μεγάφωνο, θα το έβαζα προσωπικά είτε σε τερατώδη κλειστή καμπίνα, είτε σε ανοιχτή. Δηλαδή, ανοιχτή, με κάτι μπουργιά μπας ριφλεξ να μπαίνει σκύλος μέσα.
Σε καμιά γωνιά ή εντοιχισμένο.
Υπαρχει προγραμματισμός, ΑΦΟΥ λυθεί σωστα το ενισχυτικό, να γίνει καμπίνα 120 λιτρα sealed η οποία με 10 λεπτά μετατροπή θα δουλεύει και σαν reflex με συντονισμό στα 14hz. Εγώ αυτά συνάδελφοι, τα γουστάρω :gamer: :cool:

Αλλα όπως ειπαμε, το καλό πράγμα αργεί να γίνει :beach:
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ούτε κουβέντα... Με 110 λίτρα είναι μια χαρά αν και έχει τεράστιο Qts. Το σώζει που έχει πολύ μικρό Vas.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Oταν συντονισετε στα 15 hz port καντε και κανα ευχελαιο να το καλοδεχτει ο χωρο σας ....
Αυτό κανονικά θέλει ή διπλά διαφράγματα στη καμπίνα, ώστε να αυξομειώνουν τα λίτρα της, μαζί με ρυθμιζόμενο μήκος σωλήνα ή διπλά παθητικά να μεταβάλλεται εύκολα η κινούμενη μάζα τους και να τα συντονίζεις ανάλογα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Παθητικούς ακτινοβολητες θέλει, αλλά αυξάνεται το κοστολογιο.

Οι καλοί ρυθμιζόμενοι, μόνο τζάμπα δεν είναι.
Ωστόσο αποτελούν τη μόνη σοβαρή λύση για τιουναρισμα στο χώρο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Παθητικούς ακτινοβολητες θέλει, αλλά αυξάνεται το κοστολογιο.

Οι καλοί ρυθμιζόμενοι, μόνο τζάμπα δεν είναι.
Ωστόσο αποτελούν τη μόνη σοβαρή λύση για τιουναρισμα στο χώρο.
Όλοι έχουν βίδα και αυξομειώνεις με βαράκια-ροδέλες το Mms, βλέπε fs.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Και εγω θα πηγαινα σε επιλογη παθητικων ακτινοβολιτων, μετα διαστασεις χωρου (στασιμα μηκους) και θα συντονιζα αναλογα... ;)
Η το οποιο γκειν μπορει απλα να μου το εδεινε ο χωρος αυξανοντας τελικα την ευαισθησια του ηχειου ακομη και στην κλειστη καμπινα....:whistling:
Οποτε κανεις με προχειρες καμπινες και φτηνη ξυλεια ,δοκιμες ....
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
και εγώ ported θα το έκανα.
Ούτε κουβέντα... Με 110 λίτρα είναι μια χαρά αν και έχει τεράστιο Qts. Το σώζει που έχει πολύ μικρό Vas.
Quiz, που πάει το ούτε κουβέντα? Τι απορρίπτεις και τι προτείνεις να σε ακολουθήσω. :lolsign:

Oταν συντονισετε στα 15 hz port καντε και κανα ευχελαιο να το καλοδεχτει ο χωρο σας ....
Χαχαχ, έχεις και κάποιο δίκιο, Ευτηχως δοκιμάσει ήδη τέτοιο χρονισμό, στο ίδιο σημείο, ένα Rockford 15”, του ταίριαζε πολύ, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Το cross μετά μπαινει 16-18Hz 24db, το ακριβές το βγάζω μετά από δοκιμή.

Αυτό κανονικά θέλει ή διπλά διαφράγματα στη καμπίνα, ώστε να αυξομειώνουν τα λίτρα της, μαζί με ρυθμιζόμενο μήκος σωλήνα ή διπλά παθητικά να μεταβάλλεται εύκολα η κινούμενη μάζα τους και να τα συντονίζεις ανάλογα.
Θα γίνει δοκιμή με παραλληλόγραμμο κανάλι στο πλαϊνό της καμπίνας, και το οποίο θα σφραγίζει για την λειτουργεία σε sealed. Για λιγότερα λιτρα θα δοκιμασω την all time classic γέμιση με αδρανή υλικά :whistling:

Όλοι έχουν βίδα και αυξομειώνεις με βαράκια-ροδέλες το Mms, βλέπε fs.
Π.χ. Το συγκεκριμένο. Έχει τα βαρίδια, έχει την διάσταση, ίσως χρειαστεί και 2ρη μονάδα όμως λόγο διαδρομής, ίσως.


Και εγω θα πηγαινα σε επιλογη παθητικων ακτινοβολιτων, μετα διαστασεις χωρου (στασιμα μηκους) και θα συντονιζα αναλογα... ;)
Η αλήθεια είναι ότι οι παθητικοί ακτινοβολητές είναι μανούλα καημένη στο θέμα ρυθμίσεις. Επειδή μόνο στη θεωρεία τους έχω μελετήσει, σε δοκιμές το μόνο πρόβλημα που βρίσκουν, είναι το delay. Έχουν πολύ ψηλό group delay . Πως αυτό θα μου επειρεασει τον ήχο? Κάποιος με εμπειρία να μου δώσει μια καθαρή απάντηση σε αυτό θα μου έλυνε μια απορία αρκετών ετών :smile:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Ο παθητικός ακτινοβολητής από την απέναντι πλευρά του γουφερ, κάνει κι άλλα χρήσιμα πράγματα.

Ωστόσο θέλει πολύ καλό υπολογισμό για τη σφιχτοτητα της ανάρτησης ώστε να είναι σε συνδυασμό με το γουφερ σωστά και να μη τερματίζει ανεξέλεγκτα κανένα.

Υπάρχουν υπολογιστικά προγράμματα για τέτοιες δουλειές, δε γίνονται με το χέρι, αυτά θα προβλέψουν όλες τις τελικές παραμέτρους απόδοσης του ηχείου.

Θέλει γνώσεις η σχεδίαση τέτοιου πράγματος, δεν είναι της δοκιμής.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Για παθητικούς ακτινοβολητες, οι βασικές γνώσεις και τιμές υπάρχουν σε ειδικά και συνήθως αγοραστά προγράμματα (που έχω). Τα αλλά είναι θέμα διαβάσματος. Το 99% παγκόσμιος είναι diy. Καπως και εκείνοι έφτασαν εκεί. Έτσι θα φτάσω και εγώ. Εσυ ξέρεις το αυξημένο group delay στην πράξη τι συμαινει στον ήχο? Αν ξέρεις, σε παρακαλω, μοιρασου το μαζί μας
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421

Μηνύματα
206
Reaction score
221
τι κοστολόγιο έχει αυτός?
Γυρω στα 600 ευρω αλλα καλό θα ήταν να ρωτούσε την εταιρεία που τον παράγει για την τιμή.


 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Για παθητικούς ακτινοβολητες, οι βασικές γνώσεις και τιμές υπάρχουν σε ειδικά και συνήθως αγοραστά προγράμματα (που έχω). Τα αλλά είναι θέμα διαβάσματος. Το 99% παγκόσμιος είναι diy. Καπως και εκείνοι έφτασαν εκεί. Έτσι θα φτάσω και εγώ. Εσυ ξέρεις το αυξημένο group delay στην πράξη τι συμαινει στον ήχο? Αν ξέρεις, σε παρακαλω, μοιρασου το μαζί μας

η τιμή εξαρτάται από τη συχνότητα.
όσο χαμηλότερη η συχνότητα τόσο μεγαλύτερη τιμη
είναι αποδεκτη.
ακουστικά είναι ότι φαντάζεσαι μειώνεται η ακαριαία αποκριση.
προτιμώ bass reflex εκτος αν δεν χωράει η σωληνα στη κουτα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top