Barista Corner


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Mrs. Rose έχουμε και στη γειτονιά μου και έχει γίνει ο αγαπημένος μου.
Είμαι στο Μάτι. Είναι το μόνο σημείο που έχει καφέ που πίνεται στα ανατολικά παράλια της Αττικής.

Για να πιω καφέ της προκοπής χθες, πήγα από τη Νέα Μάκρη στον Γέρακα, στο Chain Coffee Company.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ο Mrs Rose είναι εξαιρετικός καφές αρκεί να τον έφτιαξε άνθρωπος που ξέρει..
@xfader που σου φάνηκε?

Εχεις ξαναπιεί, η πρώτη φορά?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ο Mrs Rose είναι εξαιρετικός καφές αρκεί να τον έφτιαξε άνθρωπος που ξέρει..
@xfader που σου φάνηκε?

Εχεις ξαναπιεί, η πρώτη φορά?
Έχω πιει αρκετές φορές. Για blend είναι καλός.

Γενικά, αποφεύγω τα χαρμάνια όποτε έχω επιλογές. Φτιάχνονται με γνώμονα την ικανοποίηση μεγάλου εύρους πελατών, άρα γευστικά είναι ουδέτερα και ήπια.

Προτιμώ μονοποικιλιακούς με έντονα χαρακτηριστικά, κυρίως οξύτητα.
 








xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
@xfader το πρώην Tailor Made είναι αυτό;
Έχουν ακόμα Taf;
Ναι, είναι υπό νέα ιδιοκτησία εδώ και ενάμιση χρόνο. Δεν ρώτησα την προέλευση του καφέ. Πάντως είχε 3 μονοποικιλιακές προτάσεις πέρα από το blend. Πήρα Αιθιοπία και τον ευχαριστήθηκα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Δεν πας Νάπολη;
Φθηνότερα θα σου έρθει και θα πιεις και αυθεντικό εσπρέσο
Μπορεί οι Ιταλοί να ανακάλυψαν τον εσπρέσο, αλλά σήμερα, το να πηγαίνεις στην Ιταλία για καλό καφέ είναι σαν να πηγαίνεις σε ελληνική ταβέρνα για να φας καλή μοσχαρίσια μπριζόλα. Επιεικά μέτριος.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο καφές που σερβίρουν οι Ιταλοί κοντράρεται στα ίσα με τον καφέ που έχουν τα Έβερεστ. Μαυροζούμι.
Μονο σε ξενοδοχείο καταφέραμε να πιούμε σωστό καφέ.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Μπορεί οι Ιταλοί να ανακάλυψαν τον εσπρέσο, αλλά σήμερα, το να πηγαίνεις στην Ιταλία για καλό καφέ είναι σαν να πηγαίνεις σε ελληνική ταβέρνα για να φας καλή μοσχαρίσια μπριζόλα. Επιεικά μέτριος.
Δεν έχεις δίκιο,τραβηγμένο,πήγαινα Νάπολη,που σου λέω
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Δεν έχεις δίκιο,τραβηγμένο,πήγαινα Νάπολη,που σου λέω
Έχω πιει σε αμέτρητα cafe στην Ιταλία. Δεν μιλάμε για τον ίδιο καφέ γι' αυτό η διαφωνία.

Μιλάω για hi-end κατάσταση. Υπάρχουν και στην Ιταλία τέτοια Cafe από νέα παιδιά, αλλά δεν έχουν σχέση με τα παραδοσιακά μαγαζιά που αναφέρεις.

Στη δικιά μου κλίμακα, ο καλός ιταλικός εσπρέσο παίρνει με το ζόρι ένα 5 στα 10. Να το πω κι αλλιώς, αν δεν υπήρχε άλλος εσπρέσο από τον κλασικό Ιταλικό, θα προτιμούσα να πίνω φίλτρου ή φραπέ.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχω πιει σε αμέτρητα cafe στην Ιταλία. Δεν μιλάμε για τον ίδιο καφέ γι' αυτό η διαφωνία.

Μιλάω για hi-end κατάσταση. Υπάρχουν και στην Ιταλία τέτοια Cafe από νέα παιδιά, αλλά δεν έχουν σχέση με τα παραδοσιακά μαγαζιά που αναφέρεις.

Στη δικιά μου κλίμακα, ο καλός ιταλικός εσπρέσο παίρνει με το ζόρι ένα 5 στα 10. Να το πω κι αλλιώς, αν δεν υπήρχε άλλος εσπρέσο από τον κλασικό Ιταλικό, θα προτιμούσα να πίνω φίλτρου ή φραπέ.
Απευθύνεσαι σε άνθρωπο που έχει πολύ στενές σχέσεις με Ιταλία,καθώς έχω ζήσει και εργασθεί εκεί για 30 χρόνια
Γνωρίζω πολύ καλά
Στο νότο πίνεις καλό καφέ,στον βορρά,όχι
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Απευθύνεσαι σε άνθρωπο που έχει πολύ στενές σχέσεις με Ιταλία,καθώς έχω ζήσει και εργασθεί εκεί για 30 χρόνια
Γνωρίζω πολύ καλά
Στο νότο πίνεις καλό καφέ,στον βορρά,όχι
Επαναλαμβάνω, μιλάμε για άλλους καφέδες. Από τον καρπό μέχρι το καβούρδισμα και τη δόση.
Οι Ιταλοί έχουν μία συγκεκριμένη προσέγγιση λόγω κουλτούρας. Σεβαστή και ιστορικά δικαιωμένη.

Όμως, εδώ και λίγες δεκαετίες ο καφές έχει "ξεφύγει", κυρίως λόγω της συστηματικής ενασχόλησης ανήσυχων ψαγμένων ανθρώπων από όλες τις ηπείρους.

Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό και έχει δημιουργήσει μια ολόκληρη σχολή, που αν και είναι niche market, έχει τεράστια δυναμική.

Αν μιλήσεις σε barista αυτής της σχολής για Ιταλικό καφέ, είναι σαν να συζητάς με τον EAR για βινίλια. :biggrin:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Επαναλαμβάνω, μιλάμε για άλλους καφέδες. Από τον καρπό μέχρι το καβούρδισμα και τη δόση.
Οι Ιταλοί έχουν μία συγκεκριμένη προσέγγιση λόγω κουλτούρας. Σεβαστή και ιστορικά δικαιωμένη.

Όμως, εδώ και λίγες δεκαετίες ο καφές έχει "ξεφύγει", κυρίως λόγω της συστηματικής ενασχόλησης ανήσυχων ψαγμένων ανθρώπων από όλες τις ηπείρους.

Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό και έχει δημιουργήσει μια ολόκληρη σχολή, που αν και είναι niche market, έχει τεράστια δυναμική.

Αν μιλήσεις σε barista αυτής της σχολής για Ιταλικό καφέ, είναι σαν να συζητάς με τον EAR για βινίλια. :biggrin:
Το κατάλαβα το σκεπτικό σου,άρα και τι θες να πεις
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top