Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ευτυχώς τότε που δεν έχω κάτι προς...πώληση.
(Το ΄΄σκαλοπάτι΄΄ βεβαίως έχει ήδη τακτοποιηθεί από προηγούμενο επεισόδιο)...
Τα τρέχοντα επεισόδια πραγματεύονται το cross-firing.
Δεν εχω καμία αμφιβολία πως θα το φέρεις πάλι εκεί που πρέπει.
Άσε να γκρινιάζω στο μεταξύ να περνάει η ώρα
Στη μέση στάθμη που ακούω χαλαρά και η οποία δεν υπερβαίνει συνήθως την τιμή των 80dB,η πιο απότομη κλίση δεν με ενοχλεί στο παραμικρό...
Loudness
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εδώ με προβληματίζει το σκαλοπάτι στα 160-200Hz. Ειναι πολυ τονισμένη η τρίτη οκτάβα.
Είμαι δύσκολος πελάτης.
Αν εννοείς την απόκριση μεταξύ 80 και 160 όσο τονιζοταν τόσο με ενοχλούσε περισσότερο. Προσωπικά αν δεν ξεκινά η πτώση από τα 80 δεν την παλευω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Στη μέση στάθμη που ακούω χαλαρά και η οποία δεν υπερβαίνει συνήθως την τιμή των 80dB,η πιο απότομη κλίση δεν με ενοχλεί στο παραμικρό.
Κι εμένα.
Στο παραμικρό.
Και στο τέρμα τα γκάζια.


Μη τον ακούς τον ντιμιφουτ, είναι αμπασος κόλλησε απ'τον Μάρκου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν εννοείς την απόκριση μεταξύ 80 και 160 όσο τονιζοταν τόσο με ενοχλούσε περισσότερο. Προσωπικά αν δεν ξεκινά η πτώση από τα 80 δεν την παλευω
Θα ενοχλούσε οποιονδήποτε δεν θα έχει την ανταπόκριση από το χώρο επαρκώς ζυγισμένη ειδικά σε αυτή τη ζώνη,όπου κατοικοεδρεύει και η αποκαλούμενη ΄΄λασπώδης΄΄ συμπεριφορά.Δεν έχω πρόθεση ν'απογοητεύω άλλα μέλη,αλλά τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Bass

Screenshot_20210215_222925_com.roon.mobile.jpg


Feel free to enjoy. :drinks:



ΥΓ
Φτυστές είναι
Όντως. Και στον 1,5κ έχετε την ίδια καμπούρα, μια ωραία τόνωση.

Μια τόνωση και στους 3,5 την έχετε και οι δύο, δε σε ενοχλεί αυτή ρε φαλάκρα;

Εγώ θα τα κούρευα κανονικά τα πρίμα, με την ψιλή. Σα τους νεοσύλλεκτοι.

319474_9152cac6da86959ebe941e383aa7c7c1~2.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Θα ενοχλούσε οποιονδήποτε δεν θα έχει την ανταπόκριση από το χώρο επαρκώς ζυγισμένη ειδικά σε αυτή τη ζώνη,όπου κατοικοεδρεύει και η αποκαλούμενη ΄΄λασπώδης΄΄ συμπεριφορά.Δεν έχω πρόθεση ν'απογοητεύω άλλα μέλη,αλλά τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.
Στον δικό μου χώρο έχω παρατηρήσει ότι ένα φούσκωμα μεταξύ 80 και 160 με ενοχλεί αρκετά.
Δεν σε πιάνω, ανάλογα με τον χωρο φτιάχνουμε και ανάλογη καμπύλη με αναλογη κλίση?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θα τα κούρευα κανονικά τα πρίμα, με την ψιλή. Σα τους νεοσύλλεκτοι.
Μπορείς επίσης να αποσυνδέσεις τα τουιτερς. Η να κόψεις μικρά μικρά σφουγγαράκια και να τα στουμπωσεις πάνω τους, όπως κάνουμε στην τρούπα του μπας ριφλεξ.
Τι παιδεύεσαι με ισοσταθμισεις; :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Μπορείς επίσης να αποσυνδέσεις τα τουιτερς. Η να κόψεις μικρά μικρά σφουγγαράκια και να τα στουμπωσεις πάνω τους, όπως κάνουμε στην τρούπα του μπας ριφλεξ.
Τι παιδεύεσαι με ισοσταθμισεις; :tongue:
Όταν πάω σε κάνα σπίτι με Τουίτερ ελεύθερα να κελαηδανε "σούπερ ανάλυση", απλώνω μια χαρτοπετσέτα πάνω τους με τη μια, σα το σεμεδακι της γιαγιάς που πέφτει η γωνία, μετά κάθομαι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν πάω σε κάνα σπίτι με Τουίτερ ελεύθερα να κελαηδανε "σούπερ ανάλυση", απλώνω μια χαρτοπετσέτα πάνω τους με τη μια, σα το σεμεδακι της γιαγιάς, να πέφτει η γωνία, μετά κάθομαι.
Κάτι ξέρανε οι παλιοί που έβαζαν σεμεδακια!!!!


(με πρόλαβες και έκανες εντιτ την ώρα που έγραφα..)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Κάτι ξέρανε οι παλιοί που έβαζαν σεμεδακια!!!!
Ε τι φταίω γω άμα είναι κουφός ο άλλος και θέλει τσισι τσικι να το περνάει για ανάλυση; Δε θέλω ξύρισμα, ευχαριστώ, μου πάει το μούσι.

Κάτω τα πρίμα.
Πάνω τα μπασα.

Βασικαί αρχαί.


ΥΓ. Τον αποπάνω δίσκο που σας έβαλα, άμα τον ακούσετε σερί σε στάθμη αναφοράς, θα σπάσουν όλες οι πέτρες στα νεφρά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ε τι φταίω γω άμα είναι κουφός ο άλλος και θέλει τσισι τσικι να το περνάει για ανάλυση; Δε θέλω ξύρισμα, ευχαριστώ, μου πάει το μούσι.

Κάτω τα πρίμα.
Πάνω τα μπασα.

Βασικαί αρχαί.
Άμα ξεραθεί το φεροφλουιντ στα χρέπια μου θα στα χαρίσω. Μιλάμε για γαμω τα ρολλοφφ στα πρίμα μετά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ρε είναι περιοχή υψηλής ευαισθησίας, δεν αντέχεται σε μεγάλες στάθμες.

Δες γραμμές Φλέτσερ. Δεν.

Ούτε τα Τουίτερ ούτε οι γρύλοι και τα τζιτζίκια. Ουστ από δω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στον δικό μου χώρο έχω παρατηρήσει ότι ένα φούσκωμα μεταξύ 80 και 160 με ενοχλεί αρκετά.
Δεν σε πιάνω, ανάλογα με τον χωρο φτιάχνουμε και ανάλογη καμπύλη με αναλογη κλίση?
Δεν εξαρτάται τόσο από τα δικά μας γούστα πόσο αρεστή ή αποδεκτή θα γίνεται η καμπύλη,όσο από την ανταπόκριση του ίδιου του χώρου...
View attachment 200690

Μια GoldenEar καμπύλη, όπως μου αρέσει, χωρίς σημαντική παρέμβαση πάνω από την Schroeder παρά μόνο tilt προς τα κάτω.

Εξού και η μεγάλη ομοιότητα με του @Bhutia:
View attachment 200691

Φτυστές είναι :lolsign:
Να διευκρινίσεις όμως ότι η δική σου έχει περάσει από ΄΄σιδέρωμα΄΄ - ως προς την κλίση τουλάχιστον - με λογισμικό και μάλιστα αυτοματοποιημένο....Επίσης ότι οι τοιχωματικές επιφάνειες είναι γενναιόδωρα επενδυμένες ελέω...dedicated χώρου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Η απόλυτη περιοχή υψηλότερης ευαισθησίας του αυτιού είναι αυτή, στο πράσινο:

265267_d976dfaf977dcbb234c541824849ebba~5.jpeg


3-4-5 χιλιοκυκλους, η τυπική περιοχή των πριμων, εκεί παιδιά δεν αντέχεται.

Τουλάχιστον από μένα, αν έχει εκεί τόνωση, βγάζω σπυργιά.

Δεν το μπορώ με τίποτα όμως.

Πιο ψηλά, στους 10 που μας πιάνει κουφαμάρα, οκ, δώσε αέρα, έχει ενδιαφέρον. Αλλά κάτω από 8 πρέπει να βουλιάζει κανονικά, ειδάλλως δε σηκώνεις γκάζια με τίποτα.

Άμα ξεπεράσει τα 90 ντεσιμπέλ εκεί, είσαι πάνω από 100 Φον, δε παιζ.
Δεν αντέχεται από φυσιολογικό αυτί.





ΥΓ. (άσχετο)

Αυτό το π#υτανιλίκι εκεί στον 1,5 θέλω να το δοκιμάσω μια μέρα, να δω τι γεύση έχει:

319475_04eb85858e992429c5ebe45a98fcfbd5~2.png
319474_9152cac6da86959ebe941e383aa7c7c1~3.jpg


Ταιριάζει πολύ με τις Φλέτσερ.

Νομίζω πως είναι πολύ πονηρό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Νομίζω πως είναι πολύ πονηρό.
Μεγάλη κουφάλα ο Sandy Gross
Εγώ θα τα κούρευα κανονικά τα πρίμα, με την ψιλή.
Έχω και τέτοιο preset για ποικιλία.
Στον δικό μου χώρο έχω παρατηρήσει ότι ένα φούσκωμα μεταξύ 80 και 160 με ενοχλεί αρκετά.
Δεν σε πιάνω, ανάλογα με τον χωρο φτιάχνουμε και ανάλογη καμπύλη με αναλογη κλίση?
Παραλλαγές της βασικής καμπύλης, ναι.
Να διευκρινίσεις όμως ότι η δική σου έχει περάσει από ΄΄σιδέρωμα΄΄ - ως προς την κλίση τουλάχιστον - με λογισμικό και μάλιστα αυτοματοποιημένο....Επίσης ότι οι τοιχωματικές επιφάνειες είναι γενναιόδωρα επενδυμένες ελέω...dedicated χώρου
Σαφώς.
Και έτσι και αλλιώς, ίδια κατάληξη περίπου έχουμε.
Με διαφορετική κλίση, για διαφορετικούς χώρους.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Και το λιγότερο μπάσο
Όλα σχετικά είναι. 8-)
Η συνολική κλίση στην trained listeners είναι πάνω από 10, πιθανώς 12-13 ντεσιμπελ.
Η συνολική κλίση αυτή, είναι μεγαλύτερη από τη συνολική που έχουν οι άλλες. ;)

Οι 50 κύκλοι είναι 3 ντεσιμπελ πάνω από τους 200, χονδρικά 1,5 ντεσιμπέλ ανά οκταβα. Αυτό δε το λες και λίγο μπάσο.

Βασικά η trained έχει γερό μπασο, αλλά μετά τους 200 ακολουθεί ήπια, πολύ ήπια πτώση μέχρι τον 1,5 χιλιοκυκλο, και τέλος έχει 7 ολόκληρα ντεσιμπελ πτώση στα πρίμα, από 1,5-2 και πάνω τα σκοτώνει κανονικά. Σα να το'φτιαξα γω.. :lol:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η συνολική κλίση στην trained listeners είναι πάνω από 10, πιθανώς 12-13 ντεσιμπελ.
Μην κοιτάς την συνολική κλίση. Απο τα πρίμα κόβει. Δεν φουσκώνει μπάσο.
Δες την σχέση των 20-100 με το 200-1000Hz.
Σχέση μπάσου με χαμηλομεσαία και μεσαία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top