Home automation / Έξυπνο σπίτι



Μηνύματα
20
Reaction score
27
@HarryGR

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει overlap μεταξύ των συσκευών, με αυτά τα "remotes" να έχουν μέρος των δυνατοτήτων ενός hub. Με αποτέλεσμα να δημιουργείται μπέρδεμα.

Αυτό που μπορείς να περιμένεις από ένα hub, είναι περισσότερες δυνατότητες και σε hardware και σε software.

Π.χ. σε hardware ισχύει αυτό που σου έγραψα πριν, ότι θα μπορείς να ελέγχεις συσκευές όχι μόνο μέσω IR, αλλά και μέσω Ethernet/Wifi (πολύ σημαντικό), zigbee, Z-wave κλπ.

Από πλευράς software, θα μπορείς να κάνεις τα εξής:

- Να "μιλάς" με τις συσκευές σου με άπειρα πρωτόκολλα, όχι μόνο μέσω υπερύθρων. Π.χ. εγώ ελέγχω την LG TV μέσω δικτύου με το δικό της πρωτόκολλο επικοινωνίας, τον Pioneer AVR το ίδιο, οι smart πρίζες για τα ηχεία είναι Z-wave, η οθόνη του προτζέκτορα λαμβάνει σήμα μέσω πρωτοκόλλου MySensors, με το IR blaster και το lift των ηχείων επικοινωνώ μέσω MQTT, έναν άλλον controller τον έχω συνδέσει με USB serial κλπ.

Αντίστοιχα (και αυτό είναι πολύ σημαντικό) θα μπορείς να επικοινωνείς (με αμφίδρομη επικοινωνία) με συσκευές για τις οποίες δεν αρκεί να "στείλεις" μια απλή εντολή ελέγχου, π.χ. κάμερες από τις οποίες θα τραβάς το live feed, αισθητήρες (π.χ. θερμοκρασίας) που θα "ριπορτάρουν" συνεχώς στο hub, να τραβάς πληροφορίες καιρού κλπ.

- Να φτιάχνεις πολύπλοκα "rules", όχι απλώς "scenes". Στα rules αυτά μπορείς να προσθέτεις το logic που θες, π.χ. άνοιξε τον AVR μέσω IR, μετά άνοιξε την TV, περίμενε 3'' να bootάρει ο AVR, μετά στείλ'του σήμα να αλλάξει input σε HDMI, αν είναι βράδυ βάλε το volume στην τάδε ένταση αλλιώς στην τάδε κι αν είναι μεσημέρι κατέβασε την τέντα (λέμε τώρα). Αντίστοιχα, αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από Χ βαθμούς άνοιξε το A/C, αλλά μόνο αν η ώρα είναι μεταξύ τάδε και τάδε, όταν έρθω σπίτι (αναγνώριση π.χ. μέσω σύνδεσης του κινητού στο wifi) κάνε τις εξής ενέργειες κλπ. κλπ. κλπ.

Επίσης, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα και ανάλογα που θες να το φτάσεις, θα φτιάξεις τα δικά σου dashboards ελέγχου των συσκευών, ελέγχοντας ταυτόχρονα από ένα dashboard τις συσκευές που θες. Εγώ π.χ. στο δικό μου έχω φτιάξει ενότητες "Music", "Movie" κλπ. και στην κάθε ενότητα έχω βάλει τα controls για τις συσκευές που θέλω.

Φυσικά το παραπάνω θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο. Και ούτε σημαίνει πως όλα τα hubs (και τα συνοδά software) έχουν όλες τις δυνατότητες. Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ openHAB που τρέχει σε δικό μου μηχάνημα (ένα παλιό laptop), το οποίο είναι "ανοιχτό" και μπορεί να κάνει κυριολεκτικά τα πάντα. Άλλες λύσεις μπορεί να είναι πιο "έτοιμες" αλλά πιο περιορισμένων δυνατοτήτων. Άλλες λίγο ενδιάμεσες, π.χ. το SmartThings της Samsung (αν και δεν το έχω παρακολουθήσει τελευταία). Ίσως και αυτή η εφαρμογή της broadlink που έβαλες (όχι το remote, το άλλο) να έχει τέτοιες δυνατότητες αν προμηθευτείς το κατάλληλο hardware.

Οπότε ναι, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω (εννοείται είμαστε διαθέσιμοι και να βοηθήσουμε αν αποφασίσεις να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση) αλλά ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα του γιατί είναι διαφορετικό αυτό το σενάριο και τι παραπάνω προσφέρει.

Υ.Γ. Απλά τα συζητάμε όλα αυτά στο thread του Harmony ενώ είχα ανοίξει ξεχωριστό θέμα για home automation :)
Νομιζω οτι σοφα μας μετεφεραν εδω διοτι τα του Harmony τα εξαντλησαμε. Σου απαντω εν συντομια γιατι το ποστ σου θελει μελετη (απο μερους μου) μιας και εχω αγνωστες λεξεις, και οχι μονο:)
Θα μελετησω και επανελθω. Και κρατω και τη προθυμια σου για βοηθεια γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα τη χρειαστω ....;)
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αυτό το openHAB φαίνεται όντως ενδιαφέρον. @pankrok κουμπάρε για κάνε τα αυτά σου να αυτώσουμε.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
χαμηλωσω την ενταση θα φωναζω σα τον τρελο Volume Down - Volume down :) ή θα φωναζω καθε φορα που θελω να δω ταινια TV On, Media Box On, AVR on, TV HDMI 1, AVR VIDEO 2 , HDMI SWITCH POSITION 2 ? Σοβαρα τωρα δε μπορει καθε φορα που θελετε να δειτε ενα εργο να το κανετε αυτο!
Όχι όλα αυτά μπορείς να τα βάλεις σε μια εντολή. Πχ ok google turn on home cinema

Όλα αυτά υπάρχουν και μέσα στο κινητό και μπορείς να τα πατήσεις

Πχ

Screenshot_20211126-214216_Home.jpg
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Αυτό το openHAB φαίνεται όντως ενδιαφέρον.
Το openHAB είναι μάλλον το πιο πλήρες και ευέλικτο software, είναι όμως και το πιο "απαιτητικό" από τον χρήστη.
Υπάρχει και το Home Assistant, που είναι ίσως λίγο πιο φιλικό, αν και ίσως όχι τόοοοσο ευέλικτο. Ίσως όμως είναι ένα καλό compromise.

Και τα δύο συστήματα πάντως ανήκουν στην κατηγορία του "DIY" (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι mature και production ready), με την έννοια πως πρέπει να το εγκαταστήσεις και να το τρέχεις σε δικό σου server, π.χ. σε κάποιο Raspberry. Υπάρχει βέβαια και έκδοση για Synology, οπότε αν κάποιος έχει ένα καλό μοντέλο Synology θα μπορούσε να το σηκώσει εκεί.

Εγώ το openHAB το χρησιμοποιώ σχεδόν 4 χρόνια και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να ΜΗΝ το κάνει. Ούτε κολλήματα ή bugs έχει. Σίγουρα μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο ή τόσο polished όσο π.χ. η λύση της Google, δουλεύει όμως με τα πάντα, δεν σε "κλειδώνει" σε κάποιο οικοσύστημα, άρα μπορείς να συνδυάζεις συσκευές από όλους τους κατασκευαστές. Και επίσης υποστηρίζει ακόμα και τα πιο τρελά και custom σενάρια, αφού μπορείς να γράψεις δικά σου rules.

Για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί καθόλου καθόλου βέβαια, δεν θα το πρότεινα. Εκεί υπάρχουν σίγουρα πιο έτοιμες λύσεις. Όταν έψαχνα εγώ παλιά, η "top" τέτοια λύση ήταν το SmartThings της Samsung. Από τότε όμως (γιατί όπως είπα πάνε 4 χρόνια σχεδόν) σίγουρα θα έχουν εμφανιστεί και εξελιχθεί και άλλα οικοσυστήματα, οπότε δεν θα έλεγα σε κάποιον να κινηθεί προς τα εκεί απαραίτητα.

Βλέποντας το παρακάτω βιντεάκι συμπεραίνω πως η λύση της Google μάλλον έχει εξελιχθεί αρκετά και πλέον υπάρχουν πάρα πολλές συμβατές συσκευές. Δεν νομίζω βέβαια πως μπορεί και πάλι να κάνει τα πάντα, π.χ. δεν νομίζω πως θα μπορούσα κάπως να ελέγχω τον (παλιό) μου AVR που δεν είναι "συμβατός με Google" ή αντίστοιχα την TV. Αλλά overall ίσως είναι μια καλή λύση για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ και δεν τον πειράζει να έχει κάποιους περιορισμούς.

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ξέρει κάποιος αν αυτό είναι το second gen ή το πρώτο;


Επίσης, αυτά λένε τίποτα;

 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Επίσης, αυτά λένε τίποτα
Βλέπω δουλεύει και με google οπότε θα σε εξυπηρετήσει, είτε θες να τις χειρίζεσαι αυτόνομα (από το δικό τους app) ή από της google.

Η μόνη "ένσταση" που έχω είναι ότι προσωπικά για τέτοιου είδους εφαρμογές προτιμάω να μην παίρνω συσκευές wifi. Αν θες σιγά σιγά να το επεκτείνεις το θέμα (πρίζες, φώτα, αισθητήρες κλπ.) τότε μπορεί να καταλήξεις με δεκάδες κεραίες μέσα στο σπίτι.

Αυτό έχει αφενός τεχνικές επιπτώσεις (π.χ. να μπουκώσει το router ή γενικά η συχνότητα, να χρειάζεσαι repeaters) και ενδεχομένως και επιπτώσεις στην υγεία ή και σε άλλα θέματα, αν φτάσουμε σε υπερβολικό επίπεδο.

Ενώ αν χρησιμοποιείς ένα πρωτόκολλο που έχει σχεδιαστεί για αυτόν τον σκοπό (π.χ. ZigBee ή Z-wave) δεν έχεις τέτοια θέματα.

Απλά για να χειριστείς τέτοιες συσκευές χρειάζεσαι και hub (αφού το κινητό δεν έχει τέτοια συνδεσιμότητα) και ενδεχομένως το κόστος να είναι υψηλότερο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Για αυτό ρώτησα και για το Nest Hub.
Για την ώρα τα θέλω για τα πολλά Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια εντός και εκτός σπιτιού. Τα παρήγγειλα, και το Hub Gen 2.
Τώρα θα δουλέψουν 8 αλλά αργότερα σε σταθερή βάση άντε να είναι 3, βαριά 4.

Αργότερα που θα βάλω και στα ρολά, φώτα , διακόπτες θα είναι Zigbee.
Όχι πως ήξερα ότι είναι καλύτερο αλλά επειδή θα βολεψει εμάς τους άσχετους που τα έχει έτοιμα η Legrand.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τελικά είναι το πρώτο. Το 2nd Gen το έχει preorder το eShop στην ίδια τιμή.
έχω 2 κομμάτια πρώτης γενιάς και περιμένω να παραλάβω αύριο ένα δεύτερης.

στα 88 ήταν η πιο μικρή τιμή την Πέμπτη που το έβαλα παραγγελία. Γενικά παίζει BF από την Google και σε πολλές χώρες είναι στα 59 ή 69 euro.

αρκετά βελτιωμένο, το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν έβαλαν ούτε σε αυτό κάμερα.

μόνο το μεγάλο έχει
Βλέπω δουλεύει και με google οπότε θα σε εξυπηρετήσει, είτε θες να τις χειρίζεσαι αυτόνομα (από το δικό τους app) ή από της google.

Η μόνη "ένσταση" που έχω είναι ότι προσωπικά για τέτοιου είδους εφαρμογές προτιμάω να μην παίρνω συσκευές wifi. Αν θες σιγά σιγά να το επεκτείνεις το θέμα (πρίζες, φώτα, αισθητήρες κλπ.) τότε μπορεί να καταλήξεις με δεκάδες κεραίες μέσα στο σπίτι.

Αυτό έχει αφενός τεχνικές επιπτώσεις (π.χ. να μπουκώσει το router ή γενικά η συχνότητα, να χρειάζεσαι repeaters) και ενδεχομένως και επιπτώσεις στην υγεία ή και σε άλλα θέματα, αν φτάσουμε σε υπερβολικό επίπεδο.

Ενώ αν χρησιμοποιείς ένα πρωτόκολλο που έχει σχεδιαστεί για αυτόν τον σκοπό (π.χ. ZigBee ή Z-wave) δεν έχεις τέτοια θέματα.

Απλά για να χειριστείς τέτοιες συσκευές χρειάζεσαι και hub (αφού το κινητό δεν έχει τέτοια συνδεσιμότητα) και ενδεχομένως το κόστος να είναι υψηλότερο.
ένα πιο σοβαρό θέμα είναι ότι πολλές από αυτές δεν έχουν επιλογή να ορίσεις ip, βέβαια μπορείς μέσα από router με mac address αλλά είναι πολύ πιο χρονοβόρο.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ωραιο θέμα.
Εγώ σκέφτομαι καιρό να βάλω ένα διακόπτη ράγας για έλεγχο του ηλιακού αλλά όπως είδα έχει κάνει ο @symos θέλω να ελέγχει τη θερμοκρασία και να σβήνει νωρίτερα αν έχει φτάσει τη θερμοκρασία που του έχω βάλει η να μην ανάβει καθόλου.
Πως μπορώ να το κάνω αυτο; Μεταξύ του σπιτιού μου και του ηλιακού μεσολαβούν 3 όροφοι ακόμα. Το λέω για την απόσταση που υπάρχει ώστε να ελέγχω τη θερμοκρασία...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Ωραιο θέμα.
Εγώ σκέφτομαι καιρό να βάλω ένα διακόπτη ράγας για έλεγχο του ηλιακού αλλά όπως είδα έχει κάνει ο @symos θέλω να ελέγχει τη θερμοκρασία και να σβήνει νωρίτερα αν έχει φτάσει τη θερμοκρασία που του έχω βάλει η να μην ανάβει καθόλου.
Πως μπορώ να το κάνω αυτο; Μεταξύ του σπιτιού μου και του ηλιακού μεσολαβούν 3 όροφοι ακόμα. Το λέω για την απόσταση που υπάρχει ώστε να ελέγχω τη θερμοκρασία...
Έχεις ήδη κάποιο σύστημα (hub ή κάτι άλλο) που θα αποτελέσει τη "βάση"; Ή θες να το στήσεις όλο από την αρχή; Ή το μόνο που θες να κάνεις είναι αυτό και είσαι σίγουρος πως δεν θα το επεκτείνεις το σύστημα στο μέλλον και σε κάτι άλλο;

Σε ρωτάω γιατί ανάλογα με τα παραπάνω οι hardware λύσεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ίσως να είναι διαφορετικές. Π.χ. στην τελευταία περίπτωση ίσως αρκεί ένα ESP32 και ένα θερμίστορ, συνολικού κόστους 5€. Συν βέβαια ένα utp καλώδιο μέχρι τον ηλιακό.

edit: Ψέματα, αυτό με τα 5€ είναι μόνο για να βλέπεις τη θερμοκρασία. Αν θες να την ελέγχεις πρέπει να προσθέσεις ενα ρελέ.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι άλλο που να έχω στο νου...οποτε ίσως μια λύση χωρις περιθώριο επέκτασης να μου αρκεί.
Σε αυτή τη περίπτωση βαζω το θερμιστορ στον ηλιακό και φέρνω το esp32 όσο πιο κοντά γίνεται σε wifi; εχω internet και στη ταράτσα(δεν είναι ίδια γραμμή με του σπιτιού)μπορεί να συνδεθεί εμει ώστε να μη τραβάω καλωδιο μέχρι κατω;
Συζητάω όμως και επεκτάσιμη λύση μιας και δεν βλέπω να είναι και υπέρογκο τα κόστη για τέτοια συστηματακια.

Το "πρόβλημα" μου είναι πως θα ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερα ασυρματα συστήματα όπως ανέφερες και συ παραπάνω
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι άλλο που να έχω στο νου...οποτε ίσως μια λύση χωρις περιθώριο επέκτασης να μου αρκεί.
Σε αυτή τη περίπτωση βαζω το θερμιστορ στον ηλιακό και φέρνω το esp32 όσο πιο κοντά γίνεται σε wifi; εχω internet και στη ταράτσα(δεν είναι ίδια γραμμή με του σπιτιού)μπορεί να συνδεθεί εμει ώστε να μη τραβάω καλωδιο μέχρι κατω;
Συζητάω όμως και επεκτάσιμη λύση μιας και δεν βλέπω να είναι και υπέρογκο τα κόστη για τέτοια συστηματακια.
Δύσκολο project διάλεξες πάντως για να ξεκινήσεις και δεν ξέρω κατά πόσο θες να "λερώσεις τα χέρια σου" τόσο πολύ με το καλημέρα για να το καταφέρεις.

Οι δυσκολίες είναι πως:

- Ο ηλιακός χρειάζεται αισθητήρα με εξωτερικό probe θερμοκρασίας. Δεν αρκεί δηλαδή να αγοράσεις π.χ. ένα τέτοιο, όπως θα έβαζες σε ένα δωμάτιο.

- Ακόμα και αν βρεις αισθητήρα με εξωτερικό probe, πρέπει κάπως να μπει μέσα στον ηλιακό. Θα πρέπει η αντίστασή σου να έχει ξεχωριστό κυάθιο, ακόμα και τότε όμως συνήθως δεν έχουν πολύ μεγάλη διάμετρο, το οποίο μπορεί να είναι πρόβλημα.

- Αν ο αισθητήρας είναι ψηφιακός (π.χ. DS18B20) δεν ξέρω σε πόσο μεγάλη απόσταση θα μπορούσε να λειτουργήσει. Το θερμίστορ δεν έχει θέμα με την απόσταση (μπορεί βέβαια να χάνει σε ακρίβεια, αλλά οκ, για αυτή την εφαρμογή δεν σε νοιάζει τόσο) όμως τα ψηφιακά έχουν όριο.

- Ενώ όμως υπάρχουν αισθητήρες όπως π.χ. οι Sonoff TH10/TH16 που δέχονται εξωτερικό DS18B20, δεν βρίσκω κάποιον "smart" που να δέχεται θερμίστορ. Ούτε wifi, ούτε Zigbee, ούτε Z-wave, τίποτα. Η Sonoff για τον DS18B20 λέει max 8 μέτρα. Για τους Si7021 και AM2301 λέει έως 60 μέτρα, αλλά αυτούς δεν τους βρίσκω σε κάποιο βολικό φορμάτ που να χωράνε μέσα σε κυάθιο, γιατί είναι συνήθως πάνω σε πλακετίτσα.

- Εφόσον έχεις Internet στην ταράτσα, θα μπορούσες να βάλεις έναν DS18B20 με ένα Sonoff τοπικά, μετά όμως έχεις το θέμα πως είναι σε άλλο δίκτυο. Το ίδιο θέμα (άλλο δίκτυο) θα είχες και με αυτό που ρωτάς για το ESP (να το βάλεις στην ταράτσα δηλαδή). Συν ότι θα χρειαστείς και ρεύμα εκεί.

Οπότε όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι δεν γίνεται; Όχι βέβαια, όλα γίνονται.

Ψάχνοντας π.χ. βρήκα κάποιους που έχουν κάνει hack τους zigbee sensors της Xiaomi (Aqara) για να δέχονται θερμίστορ. Άλλοι το έχουν κάνει με τους Sonoff. Το πρόβλημα με το διαφορετικό δίκτυο επίσης λύνεται, αν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις, με tunneling κλπ.

Το πρόβλημα με το κυάθιο επίσης λύνεται, εγώ κατάφερα και έχωσα ένα θερμίστορ μέσα στο κυάθιο του θερμοστάτη, χρησιμοποιώντας ένα flat cable (αν και προχθές συγκεκριμένα άλλαξα την αντίσταση και έβαλα με ξεχωριστό κυάθιο). Επίσης έφτιαξα δικό μου sensor με Arduino και MySensors για να διαβάζει τη θερμοκρασία και να τη στέλνει στο openHAB.

Μια λύση που λογικά θα δουλέψει χωρίς δυσκολίες θα ήταν:
- Θερμίστορ στον ηλιακό με καλώδιο ως κάτω
- Μετατροπή της αντίστασης του θερμίστορ σε voltage με αυτό.
- Διάβασμα του voltage και αποστολή μέσω Z-wave με αυτό.
- Έλεγχος του θερμοσίφωνα με ένα απλό Z-wave relay ή και Sonoff wifi relay στον πίνακα συν ένα ρελέ ισχύος.

Απλά το παραπάνω προϋποθέτει κάποιο hub/σύστημα που να υποστηρίζει Z-wave. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος αντίστοιχος Zigbee ή Wifi αισθητήρας που να υποστηρίζει συσκευές 0-10V.

Το "πρόβλημα" μου είναι πως θα ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερα ασυρματα συστήματα όπως ανέφερες και συ παραπάνω
Τα ασύρματα δεν μας ενοχλούν απαραίτητα, είναι πολύ πρακτικά. Τα WiFi συγκεκριμένα είναι που δεν ενδείκνυνται, για τους λόγους που είπα παραπάνω. Τα άλλα πρωτόκολλα (Zigbee, Z-wave, MySensors) είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να λειτουργούν διαφορετικά, σκέψου το κάπως σαν τηλεχειρισμό με RF. Δεν κρατάνε κάποιο connection ανοιχτό με κάποιο access point και δεν χρειάζεται να στέλνουν συνεχώς πακέτα. Όταν χρειαστεί να στείλουν κάτι (π.χ. τη θερμοκρασία), το στέλνουν και κλείνουν ξανά.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
βγάζεις τον θερμοστάτη από το κυάθιο και βάζεις ένα PT100 θερμοστοιχείο στη θέση του - υπό την προυπόθεση οτι δεν θα λειτουργήσεις ποτέ ξανά την αντίσταση (και γιατί να το κάνεις; τεσπα)
το pt100 μπορεί να δουλέψει με ένα απλό 2χ1 μη συνεστραμένο καλώδιο δοκιμασμένα στα 25 μέτρα - αρκετά παραπάνω σε βιομηχανικές και ναυτικές εφαρμογές.
το πως θα το ελέγξεις μετά δικό σου θέμα , η απλή λύση είναι κλασσικό χειριστήριο ψυκτικών εφαρμογών που έχει όριο διακοπής λειτουργίας και διαφορετικό για έναυση.
εγώ έτσι χειρίζομαι την ανακυκλοφορία ΖΝΧ γιατί είναι μακρυά η σωλήνα και εξωτερική.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
βγάζεις τον θερμοστάτη από το κυάθιο και βάζεις ένα PT100 θερμοστοιχείο στη θέση του - υπό την προυπόθεση οτι δεν θα λειτουργήσεις ποτέ ξανά την αντίσταση (και γιατί να το κάνεις; τεσπα)
Μα το ζητούμενο είναι να ελέγχουμε απομακρυσμένα/αυτοματοποιημένα την αντίσταση του θερμοσίφωνα, όχι να την καταργήσουμε.

Αυτό που λες εσύ σε ποιά περίπτωση στέκει; Φαντάζομαι στην περίπτωση που έχεις άλλο boiler για ZNX και στον ηλιακό θες απλά να βλέπεις τη θερμοκρασία; Αλλά μετά αυτό που λες "πώς θα το ελέγξεις" δεν μου κολλάει. Αν καταργήσεις την αντίσταση, τι να ελέγξεις;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
έλα ντε , νόμιζα ήθελε να ελέγξει κάτι άλλο, δεν ξέρω γιατί το διάβασα έτσι , είμαι προκατειλημμένος αρνητικά στην χρήση αντίστασης στον ηλιακό γιατί είναι πεταμένα λεφτά , εγώ κάνω ανακυκλοφορία στο ΖΝΧ λόγω απόστασης και αν δεν φτάνει περνάει μέσα από τον επίτοιχο.

η ίδια λύση κάνει και για την αντίσταση αλλά πρέπει προφανώς η έξοδος να οπλίσει ρελέ διπολικό για την αντίσταση
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top