Εκτυπωση σε Ηχοδιαπερατο πανί για Ηχοαπορροφητικο Πανελ

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.594
Reaction score
27.936
Οι offset απαιτούν μεγάλη ποσότητα, κατ'επέκταση κοστίζουν για μικρή παραγωγή. Ψηφιακή εκτύπωση είναι η λύση. Πείτε εσείς το κατάλληλο υλικό, λέωωωω!!
Γεια σου γραφίστα μου.

Ότι είπε. :rolleyes:
Οι offset είναι κυλινδρικές, τυπώνουν με τσίγκους και κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι για να ξεκινήσουν το τύπωμα. Ενδεικτική καλή τιμή αν τυπώνεις εκατοντάδες χιλιάδες κάθε βδομάδα είναι στα 7000€ - 8000€ η παλέτα. :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.377
Reaction score
30.547
Ψηφιακή νομίζω είναι η εκτύπωση, όχι όφσετ, και συνήθως αυτοί που τις κάνουν έχουν τέτοια υφάσματα. Καλό είναι, εφόσον μας ενδιαφέρει και η αισθητική διάσταση, να είναι ύφασμα που γνωρίζουν ότι μπορεί να βγάλει καλή εκτύπωση. Για την ηχοπερατότητα, εφόσον μας ενδιαφέρει απλώς το να καταφέρουν να περνούν οι συχνότητες που θέλουμε απορρόφηση (και όχι η πιστότητα και το απρόσκοπτο της αναπαραγωγής όπως στα καλύμματα ηχείων) θεωρώ ότι δεν είναι και ιδιαίτερες οι απαιτήσεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Οι offset απαιτούν μεγάλη ποσότητα, κατ'επέκταση κοστίζουν για μικρή παραγωγή. Ψηφιακή εκτύπωση είναι η λύση. Πείτε εσείς το κατάλληλο υλικό, λέωωωω!!
(σα να) εχετε δικιο.... εχω μεινει ακομα στη πρωτη γυμνασιου (δηλαδη στο photochop 1.3) ...
συχνα μπερδευω: το προβατο με το γιδι...συχνα χρειαζεται να κοιταχτω στο καθρεφτη (φερνω λιγο σε γιδι, αλλα τελευταια ασπριζουν τα μαλλια μου, και πρεπει να βρω αλλο κολπο.. )...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Mpre μαστορια, τι οφφσετ κ ψηφιακα λετε μπρε....

Εκτυπωση ( προφανως, δε γνωριζω ακριβως ) σε πλοτερ ειναι , σε καποιο συγκεκριμενο χαρτι εκτυπωσης με αυτη την προδιαγραφη, η σε καποιο canvas χαρτι αναλογων προδιαγραφων , σιγα μη ξερουν αυτοι τι ειναι ηχοπερατο υφασμα, στην καλυτερη το κοιτανε προς τον ηλιο... :roflmao:

Γινεται σε οποιοδηποτε Plotter εκτυπωτη ικανου πλατος και σωστης εκτυπωσης.-
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
τεσπα αυτο 1,5m x 1.5m σε καμβα, και απο μεσα χαρτι κουζινας απορροφητικο... :

και μια εκρηξη εκτυπωση σε χαρτι :

ποσο λετε να παει περιπου ?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.396
Reaction score
3.602
Καλό είναι, εφόσον μας ενδιαφέρει και η αισθητική διάσταση, να είναι ύφασμα που γνωρίζουν ότι μπορεί να βγάλει καλή εκτύπωση. Για την ηχοπερατότητα, εφόσον μας ενδιαφέρει απλώς το να καταφέρουν να περνούν οι συχνότητες που θέλουμε απορρόφηση (και όχι η πιστότητα και το απρόσκοπτο της αναπαραγωγής όπως στα καλύμματα ηχείων) θεωρώ ότι δεν είναι και ιδιαίτερες οι απαιτήσεις.
Δόξα τους Beatles.

Κατάλαβες ποιά είναι τα θέλω...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.377
Reaction score
30.547
τεσπα αυτο 1,5m x 1.5m σε καμβα, και απο μεσα χαρτι κουζινας απορροφητικο... :

και μια εκρηξη εκτυπωση σε χαρτι :

ποσο λετε να παει περιπου ?

Εάν θυμάμαι καλά, μου βγήκε (η εκτύπωση μαζί με το ύφασμα, περίπου 2x1.30), κάπου 120 ευρώ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Ευχαριστω Αμπεσαλομ !! υπολογιζα γυρω στα € 300 .. να σου πω την αληθεια...και γι αυτο το ανεβαλα... αν και η αναβολη ειναι το μεσαιο μου ονομα..
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Θεσσαλονικη .
Γιωργος..
Νομιζω μπορει να ταχυδρομησει δειγματα υφασματων .
 


Μηνύματα
41
Reaction score
39
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.
Επικοινώνησα με lacrimosa και απάντησαν άμεσα και μου έκαναν αρχικα πολύ καλή εντυπωση.
Αναμένω υλικά που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κοστος και
Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

ΥΓ. Μαλλον κάτι δεν κάνουμε καλά στην Αθήνα και οι 3 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν είναι από Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λαθος:)
 

P

PMC

Guest
ΥΓ. Μαλλον κάτι δεν κάνουμε καλά στην Αθήνα και οι 3 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν είναι από Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λαθος
Στην Θεσσαλονίκη είναι οι χαιενταδες ;)
 



Μηνύματα
122
Reaction score
63
PONGS....υφασμα
100 % Polyester , 270 gr/m², 308 cm
akustico.jpg


akustico1.jpg


akustico2.jpg


Akustico3.jpg


10mm air / 40mm ISOVER 1
Πιστευω θα εχει καλυτερο αποτελεσμα με 50mm Aritherm / + air



Εφαρμογη

Αντιπροσωπος

Μελανια - εκτυπωτες
UV - Sublimation - Latex

Για Εκτυπωση βρηκα 2 στην Αθηνα
Κανεις δεν εχει ICC profile για να καταλαβω το αποτελεσμα της εκτυπωσης.

copyexpress.gr και diastasis.gr
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.835
Reaction score
77.400
PONGS....υφασμα
100 % Polyester , 270 gr/m², 308 cm
View attachment 236190

View attachment 236191

View attachment 236192

View attachment 236193

10mm air / 40mm ISOVER 1
Πιστευω θα εχει καλυτερο αποτελεσμα με 50mm Aritherm / + air



Εφαρμογη

Αντιπροσωπος

Μελανια - εκτυπωτες
UV - Sublimation - Latex

Για Εκτυπωση βρηκα 2 στην Αθηνα
Κανεις δεν εχει ICC profile για να καταλαβω το αποτελεσμα της εκτυπωσης.

copyexpress.gr και diastasis.gr
πάνω κάτω τιμές ξέρουμε?
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Δεν ρωτησα τιμη στην Ελλαδα γιατι ψαχνω την ποιοτητα εκτυπωσης. Δοκιμιο σε διασταση 50χ50 με UV εκτυπωση περιπου 50€

Ο Αντιπροσωπος και ενα απο τους 2 εκτυπωτες που μιλησα ηταν θετικοι με την ποιοτητα. Ο αλλος εκτυπωτης ηταν προβληματισμενος.
Και οι 2 εκτυπωτες μου ειπαν οτι CMYK profile ειναι κοντα στην εκτυπωση. Ευχομαι να μην ειναι newspaper profile.. το ψαχνω.



Γερμανια το υφασμα κοστιζει περιπου 25€ το 305χ100cm


 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Ωπ! Στοιχεία - διεύθυνση ;
πες απο τον Ντισεμπερντ την μαιμου... 8-)
οσων αφορα τις υπολοιπες προδιαγραφες δεν γνωριζω λεπτομεριες/κοστος αλλα μπορει καποιος να ρωτησει τηλεφωνικα ή να συνενοηθει να περασει απο το μαγαζι.. :)
-> εγω καδραρω αφισες εκει , και εχω καθηστερησει πολυ να του παω το επομενο Batch...και εχω μια εκτυπωση να γινει καμβας, αλλα δεν με πολυενδιαφερει το υφασμα.. 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top