Barista Corner

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
υπαρχει καποιο λινκ?
www.rollerroasters.com
για πες μας εντυπωσεις, αξιζει τον κοπο και τα χρηματα? επισης αραγε, ποσο θα κρατησει σωστα μετα το ανοιγμα?
Από την ημερομηνία καβουρδισματος κρατάει όλα του τα αρώματα περίπου 10 ημέρες μετά αρχίζει και ηρεμεί.
Αξίζει και τα χρήματα και τον κόπο.

Δείτε και τους κόκκους για να καταλάβετε
IMG_20221208_211622.jpg
 


Μηνύματα
630
Reaction score
534
Καταρχάς, καλοδούλευτη!

Έχω τον Smart Grinder Pro περίπου τρία χρόνια. Η διαβάθμισή του στο άλεσμα είναι από 1-60 από το φίνο προς το χοντρό. Στους καφέδες (εσπρέσο) που πίνω, τον δουλεύω από το 6 έως το 10. Πιο χαμηλά δεν χρειάστηκε ποτέ να κατέβω. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα που να οφείλεται στον μύλο, έχοντας πάντα υπόψη την κατηγορία του.

Τον Baratza δεν τον έχω δοκιμάσει εγώ ή κάποιος φίλος.

Σε γενικές γραμμές, η κατηγορία των δημοφιλών μύλων της μικρομεσαίας κατηγορίας, αυτή μεταξύ 200-400€ έχουν παραπλήσια απόδοση. Η διαφορές γίνονται αισθητές στους άνω των 400-500€.
Επειδή έλαβα ειδοποίηση για προσφορά -30% στους μύλους sage από την ελληνική αντιπροσωπεία και επειδή ξέρω ότι είσαι κάτοχος, αξίζει η αναβάθμιση από τον graef cm 702 που έχω (https://www.graef.de/en/p/coffeegrinder-cm-702/) σε αυτόν: https://sage-appliances.gr/product/sage-products/coffee-grinders/the-dose-control-pro/ ή αυτόν: https://sage-appliances.gr/product/sage-products/coffee-grinders/the-smart-grinder-pro/; Κλίνω προς τον πρώτο λόγω του ότι είναι οικονομικότερος και δεν έχει πολλά ηλεκτρονικά που πιθανόν να δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον. Επίσης, αυτή είναι η επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία ή κάποια εισαγωγή; Σε πρ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Επειδή έλαβα ειδοποίηση για προσφορά -30% στους μύλους sage από την ελληνική αντιπροσωπεία και επειδή ξέρω ότι είσαι κάτοχος, αξίζει η αναβάθμιση από τον graef cm 702 που έχω (https://www.graef.de/en/p/coffeegrinder-cm-702/) σε αυτόν: https://sage-appliances.gr/product/sage-products/coffee-grinders/the-dose-control-pro/ ή αυτόν: https://sage-appliances.gr/product/sage-products/coffee-grinders/the-smart-grinder-pro/; Κλίνω προς τον πρώτο λόγω του ότι είναι οικονομικότερος και δεν έχει πολλά ηλεκτρονικά που πιθανόν να δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον. Επίσης, αυτή είναι η επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία ή κάποια εισαγωγή; Σε πρ

Πιστεύω ότι οι Sage είναι μισό σκαλί επάνω από τον Graef που έχεις.
Τα δύο μοντέλα έχουν τα ίδια μαχαίρια αλλά ο Smart έχει λίγο πιο δυνατό μοτέρ.
Εκτός από την οθόνη και τις περισσότερες ρυθμίσεις, έχει και το κουμπί που μπορεί να ενεργοποιήσει τον μύλο με σπρώξιμο του portafilter προς τα μέσα, χωρίς να πατήσεις το κύριο κουμπί στη μηχανή. Χρηστική λεπτομέρεια.

Πάντως, επειδή η διαφορά τιμής δεν είναι τρελή, σκέψου πάλι τον Smart λόγω μοτέρ. Τα ηλεκτρονικά του δεν είναι τίποτα πολύπλοκο για να τα φοβάσαι.

Όσο για την αντιπροσωπεία, δεν ξέρω και είμαι κι εγώ περίεργος. Εδώ και 1-2 χρόνια έβλεπα τη Sage στο site της KUDU και είχα την εντύπωση ότι τους είχε φέρει η ίδια. Δεν ρώτησα όμως. Πριν λίγο καιρό είδα το search της "αντιπροσωπείας" και μπερδεύτηκα. Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.
 

Μηνύματα
292
Reaction score
294
Έεεφασε ο Lesbrew Cofee Single Dose Bellow, μετά από κάνα μήνα περίπου, στον πρώτο καφέ λειτούργησε υποδειγματικά, δηλαδή το τρίμμα δεν πετάχτηκε σε διάφορες κατευθύνσεις, αντίθετα έπεσε όμορφα στο poltafilter.Το κόστος πήγε 50 + 5 μεταφορικά +10,5 Φ.Π.Α=65.5. Ας τον δουλέψω λίγο καιρό και σας μεταφέρω τις εντυπώσεις.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλούς καφέδες!


198.jpg 199.jpg 200.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Πιστεύω ότι οι Sage είναι μισό σκαλί επάνω από τον Graef που έχεις.
Τα δύο μοντέλα έχουν τα ίδια μαχαίρια αλλά ο Smart έχει λίγο πιο δυνατό μοτέρ.
Εκτός από την οθόνη και τις περισσότερες ρυθμίσεις, έχει και το κουμπί που μπορεί να ενεργοποιήσει τον μύλο με σπρώξιμο του portafilter προς τα μέσα, χωρίς να πατήσεις το κύριο κουμπί στη μηχανή. Χρηστική λεπτομέρεια.

Πάντως, επειδή η διαφορά τιμής δεν είναι τρελή, σκέψου πάλι τον Smart λόγω μοτέρ. Τα ηλεκτρονικά του δεν είναι τίποτα πολύπλοκο για να τα φοβάσαι.

Όσο για την αντιπροσωπεία, δεν ξέρω και είμαι κι εγώ περίεργος. Εδώ και 1-2 χρόνια έβλεπα τη Sage στο site της KUDU και είχα την εντύπωση ότι τους είχε φέρει η ίδια. Δεν ρώτησα όμως. Πριν λίγο καιρό είδα το search της "αντιπροσωπείας" και μπερδεύτηκα. Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.
Η διεύθυνση και το τηλέφωνο είναι της Waterfresh Hellas. Τηλεφώνησα και η απάντηση που έλαβα είναι ότι είναι Mega dealers και καλύπτουν τις συσκευές με ανταλλακτικά και σέρβις.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Η διεύθυνση και το τηλέφωνο είναι της Waterfresh Hellas. Τηλεφώνησα και η απάντηση που έλαβα είναι ότι είναι Mega dealers και καλύπτουν τις συσκευές με ανταλλακτικά και σέρβις.
Ψωνίζω από τη Waterfresh τα φίλτρα για το νερό αλλά δεν ήξερα ότι αυτοί έφεραν τη Sage. Αν έχουν ανταλλακτικά είναι πολύ χρήσιμο για να μην παραγγέλνω από το εξωτερικό π.χ. τη λαστιχένια φλάντζα του grouphead που θέλει άλλαγμα.

Ευχαριστώ. :)
 


Μηνύματα
1.921
Reaction score
346
Για τον Eureka Mignon Zero έχετε άποψη; Ουσιαστικά είναι ένας manual single dose specialita χωρίς τα ηλεκτρονικά. Ούτως ή άλλως single dose δούλευα και τον graef.
Έχει και below σαν του @Nikospi .
με κλειστά ματια
αυτον εχω και τον συγκρινω ανετα με ακριβοτερους
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Θέλω να ευχαριστήσω τον @Abessalom κατ' αρχάς γιατί μου έβαλε το μικρόβιο της αλλαγής του Graef (καλός και τίμιος για τα λεφτά του για αρχή, αλλά λίγο έως πολύ ασυνεπής και θορυβώδης σε βάθος χρόνου, όταν οι απαιτήσεις διαφορετικών καφέδων και η εμπειρία αυξάνονται) και με έστρεψε προς την Eureka. Κατόπιν τον @xfader ο οποίος στο σχόλιό του για τον Sage μου είπε ότι είναι μισό σκαλί πάνω από τον Graef και τέλος τον @nmtray2 , ο οποίος με ενθάρρυνε στην αγορά του Eureka mignon zero.
Τον παρήγγειλα την Δευτέρα το βράδυ από το Mokka και σήμερα το μεσημέρι τον παρέλαβα. Από την πρώτη άλεση με την ρύθμιση χοντρικά στο "3" και την δεύτερη στο "4,33" περίπου, εντυπωσιάστηκα από την συνέπεια του κοψίματος και την παντελή έλλειψη θορύβου. Στην δεύτερη είχα και μηδενική κατακράτηση. Αισθάνομαι ότι ανέβηκα όχι μόνο ένα, αλλά πολλά σκαλιά.
IMG20230104183055.jpg
 




Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Σημερα βρεθηκα στην καφετερια της kudu και ηπια εναν πραγματικο απιστευτο καφε. Παρ'ολο που αγοραζω τον habit, ηταν γευστικοτερος ο δικος τους. Αυτο που με τρελανε ομως ηταν η υφη του.
Τι να αλλαξω για να πετυχω πιο κρεμωδη υφη; Εχω μια delonghi primadonna soul.
Μπορω να αλλαξω σιγουρα κοπη του καφε, θερμοκρασια, ποσοτητα και διαφορα αλλα. Με ποιες αλλαγες θα μπορουσα να πετυχω καλυτερη υφη;
 




Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Καλημέρα σας
Ήρθε και στο σπίτι ο Άγιος Βασίλης και μας έφερε δώρο μία καινούργια περιστροφική αντλία για τη μηχανή μας. Ήταν μία αναβάθμιση που ηθελα να την κάνω εδώ και καιρό και η αλήθεια είναι ότι άξιζε τον κόπο και το χρήμα (περίπου 200€). Οι διαφορές στην γεύση είναι πολύ μεγάλες,και αυτό οφείλεται στον τρόπο λειτουργίας της περιστροφικής αντλίας η οποια διατηρεί την ίδια πίεση και ροή σε όλη τη δάρκεια της εκχύλισης εν αντιθέσει με τις παλμικές οι οποίες για να διατηρήσουν την πίεση που έχουμε ρυθμίσει μέσω της opv μεταβάλλουν την ροή τους.
IMG_20230108_092108.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Καλημέρα σας
Ήρθε και στο σπίτι ο Άγιος Βασίλης και μας έφερε δώρο μία καινούργια περιστροφική αντλία για τη μηχανή μας. Ήταν μία αναβάθμιση που ηθελα να την κάνω εδώ και καιρό και η αλήθεια είναι ότι άξιζε τον κόπο και το χρήμα (περίπου 200€). Οι διαφορές στην γεύση είναι πολύ μεγάλες,και αυτό οφείλεται στον τρόπο λειτουργίας της περιστροφικής αντλίας η οποια διατηρεί την ίδια πίεση και ροή σε όλη τη δάρκεια της εκχύλισης εν αντιθέσει με τις παλμικές οι οποίες για να διατηρήσουν την πίεση που έχουμε ρυθμίσει μέσω της opv μεταβάλλουν την ροή τους. View attachment 276695

Μέχρι πριν 10,15 χρόνια γούσταρα τρελά τέτοιες πατέντες. Τώρα αρκούμαι στο να διαβάζω τις εντυπώσεις όσων έχουν την ίδια όρεξη που είχα τότε.

Περιμένουμε περισσότερα σχόλια. :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top