Barista Corner

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έχω μια delonghi dedica ec685
Θέλω να πάρω
ένα bottomless portafilter
ένα δυναμομετρικό πατητήρι καφέ
Θα χρειαστώ κάτι άλλο;
Το portafilter έχει καλαθάκι ή το αγοραζω ξεχωριστά;
Για πείτε καμία ιδέα και απο που...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Vst δουλεύω, χωρίς προβλήματα.

Από Παναμά ένας νέος καφές, ωραίος είναι, αλλά βγάζει στην αρχή μεγάλη ποσότητα καϊμάκι, το οποίο σύντομα κάθεται.

PXL_20230214_102748434.jpg



Το portafilter έχει καλαθάκι ή το αγοραζω ξεχωριστά;
Ξεχωριστά.

Έχει καλαθάκια που χωράνε διαφορετική ποσότητα καφέ, χονδρικά (ούτε θυμάμαι) από 16 μέχρι 26, ανά 2γρ υπάρχει άλλο καλαθάκι.

Έχω πάρει 5-6 καλαθάκια vst, αλλά τελικά μόνο το 22-αρι παίζω (αν θυμάμαι καλά, μπορεί να είναι 20-αρι).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ψέματα, πήγα και το είδα, το 18-αρι δουλεύω.

Το έχω καρφώσει εκεί και το ξέχασα.

PXL_20230214_103724545.jpg


Πρέπει να έχει μια 10-ετια που το χρησιμοποιώ, σα καινούριο είναι.

Δεν έχει βουλώσει ποτέ.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Έχω μια delonghi dedica ec685
Θέλω να πάρω
ένα bottomless portafilter
ένα δυναμομετρικό πατητήρι καφέ
Θα χρειαστώ κάτι άλλο;
Το portafilter έχει καλαθάκι ή το αγοραζω ξεχωριστά;
Για πείτε καμία ιδέα και απο που...
Δυναμομερικο πατητηρι μην παρεις παρε ενα κανονικο.
Ψέματα, πήγα και το είδα, το 18-αρι δουλεύω.

Το έχω καρφώσει εκεί και το ξέχασα.

View attachment 281249
Το ιδιο ακριβως σε γραμμαρια δουλευω.
 




Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Δεν καταλαβαινεις αν πατας ισια με τα περισσοτερα δυναμομετρικα
Μεγάλη αλήθεια. 👍👍👍👍

Έχει τεράστια σημασία το σωστό πάτημα, να είναι ομοιόμορφη η πίεση σε όλο τον κάδο.

Αφού δεν έβγαλα άκρη με αυτά που έβρισκα τότε στο εμπόριο, κατέληξα σε DIY, με τη βοήθεια του Μελιδη φυσικά. 🤪😂😁

Πήρα μια απλή δυναμομετρικη βάση που κάνει κλικ στα κιλά που θες, ρυθμιζόμενη με ένα κατσαβίδι, και την έβαλα στα 18 κιλά.


PXL_20230214_105900123.jpg


Μου έφτιαξε ο Μελιδης ένα ιδιαίτερα βαρύ πατητήρι από ανοξείδωτο χάλυβα, στην διάμετρο ακριβώς των vst, ώστε να μπαίνει εφαρμοστά και ίσια μέσα στο καλάθι

PXL_20230214_105950267.jpg


Κι έφτιαξε από πολύ σκληρό τεφλόν αυτόν τον κύλινδρο:

PXL_20230214_110021239.jpg


Με καμπύλωση στις πλευρικές του επιφάνειες, τέτοια, που να ταιριάζει εφαρμοστά στην καμπυλωτή κάτω επιφάνεια του vst και με διάμετρο που να μπαίνει εφαρμοστά μέσα στην κάτω πλευρά του portafilter

PXL_20230214_110101589.jpg


Οπότε αυτό το τεφλόν είναι στάνταρ πάνω στη ζυγαριά, και κάθε φορά που πατάω τον καφέ αυτός μπαίνει ανάμεσα στο καλάθι της vst (εισχωρεί μέσα στο portafilter) και στη ζυγαριά, οπότε είναι υποχρεωτικά σε άριστη ίσια επαφή με την κάτω επιφάνεια του καλαθιού της vst θες δε θες.

PXL_20230214_110049970.jpg


και έτσι, πατάω υποχρεωτικά εντελώς ίσια τον καφέ πάνω στο καλαθάκι της vst χωρίς να εμπλέκεται πραγματικά καθόλου το portafilter.

Είναι σα να βάζω σκέτο το καλαθάκι με καφέ πάνω στη ζυγαριά και μπαίνει εφαρμοστά και υποχρεωτικά ίσια το πατητήρι, δε μπορεί να μπει στραβά και να θες. 😂🤪😁

Εγγυημένα εντελώς ομοιόμορφο πάτημα, χωρίς να ζοριζεται η τρυπημένη κάτω επιφάνεια του vst (πιθανώς να λυγίζει έστω και λίγο) με πάτημα 18-20 κιλών, αφού όλη η επιφάνειά της "πατάει" πάνω στον κύλινδρο από τεφλόν ή πωστολεν αυτό το σκληρό μαύρο πλαστικό.

Ίσως να φαντάζει πολύπλοκο στην πράξη το πάτημα, αλλά είναι ακριβώς το αντίθετο, χωρίς καθόλου προσπάθεια και εντελώς μηχανικά αφήνω το πορταφιλτερ να κάτσει στον κύλινδρο και πατάω χωρίς καμία προσοχή σε τίποτα, πανευκολα γίνεται, γρήγορα, και πάντα σωστό αποτέλεσμα.

Tunneling βλέπω μια στις 1000 και αν. 😁😂🤪😜
 
Last edited:

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Αν εχεις μυλο αυτα με τα πατηματα των Χ κιλων πανε περιπατο.Γενικα ο καφες δεν χρειαζεται τετοιου ειδους δυναμεις στο πατημα. Υπαρχουν φορες που θα πατησεις 10 και αλλες που θα πατήσεις 1 η 2(νιαου βρε γατουλα!!!),ωραια η κατασκευη που εκανε ο Μελιδης, παντως.
Το σωστο tamper παιζει ρολο γιατι θα σου δώσει αισθηση του τι και πως πατας γι αυτο εδωσα και πηρα Reg Barber ,μετα το λάθος της καποιας αλλης μαρκας που δεν υπαρχει λογος να αναφερω.Ολα παιζουν ρολο σε αυτο το κομματι μεταλλο οπως το ελεγα πριν το χρησιμοποιησω σωστα και καταλαβω τι κανει.Τα λεπτα ντιζαινατα με τις περιεργες λαβες δεν σου δινουν feedback το τι κανουν και πρεπει σε αρκετα ,να τραβήξεις τα δακτυλα σου μεσα,για να φτασεις να πατησεις το οποιο ειναι λαθος γιατι πατας με τα δακτυλα και οχι με την παλαμη ,για να ακουμπας το χειλος του filter basket(καλαθακι)με τα δακτυλα και να αντιλαμβάνεσαι αν εχεις πατησει ισια η οχι(Μεγαλη προταση εγραψα ουφ!!!).Ρωτατε οτι θετε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Παραξενεύτηκα γιατί η ροή μειώθηκε και χρειάστηκε να κόψω ένα κλικ πιο χοντρά για το ίδιο βάρος καφέ (17,5γρ).
Λιγότερες τρύπες ή μικρότερες τρύπες ή και τα δύο.
Από συγκριτικό με το μάτι, το IMS έχει λιγότερες τρυπούλες στην ίδια διάμετρο. Γι' αυτό και η μειωμένη ροή.

Έβαλα το παλιό στους υπερήχους για καθάρισμα. Παρόλο που ήταν πλυμένο με σαπούνι και πινέλο έβγαλε κι άλλη κρυμμένη μαυρίλα.

basket.jpg


Μετά έβαλα στους υπερήχους το portafilter. Από τη σχισμή που είναι το ελατήριο βγήκε μαύρο συννεφάκι.

IMG20230214164515.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
ποιο εχεις?
σκεφτομαι να παρω...
Είχα ένα σχετικά καλό Sanitas, μου έπεσε κάτω και χάλασε. Πρόσφατα πήρα ένα φτηνιάρικο που κάνει όμως τη δουλειά του.

Σε αυτό το νήμα για τα ρολόγια υπάρχουν όλες οι πληροφορίες.

 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Σήμερα περνούσα από το The Roosters στα Βριλήσσια και πήρα δύο πακέτα:

Costa Rica

INDONESIA
Μετά από 4 καφέδες, o συγκεκριμένος Costa Rica δεν ταίριαξε στο γούστο μου. Πολύ κοντά στον καφέ που αρέσει στους πολλούς, σοκολατένιος και συνηθισμένος. Μπορεί να φταίει το προφίλ ψησίματος των The Roosters, δεν ξέρω...


Έχω παρατηρήσει ότι μετά από περίπου 15 χρόνια στους specialty καφέδες, η κεντρική Αμερική έχει βαπτιστεί "βαρετή". Όποιος καφές δεν έχει έντονη οξύτητα, τύπου Αιθιοπίας, ή ζυμώσεις μέσω natural-honey επεξεργασίας, αυτομάτως ο εγκέφαλός μου τον κατατάσσει σε παρόμοιο επίπεδο με τους Illy και τους Lavazza. Όσο δηλαδή συνηθίζω τις μέχρι πρότινος νέες γεύσεις, τόσο πιο απαιτητικός γίνομαι και καταλήγω να μου αρέσει ένα μικρό ποσοστό από την προσφερόμενη ποικιλία προελεύσεων.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Νομιζω γιατι δεν μπορω να καταλαβω(λογο της μουσικης δεν ακουω την αντλια)οτι θελεις ποιο λεπτο κοψιμο,αφενος για να μην εχεις channeling και αφετερου για να γινουν ολα λιγο ποιο αργα,και πρεπει να σταματησεις την εκχειληση σιγουρα νωριτερα,γιατι εχει αδειασει ο καφες τελειως και το μονο που παιρνεις ειναι πικρα,και καφεινη.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Μετά από 4 καφέδες, o συγκεκριμένος Costa Rica δεν ταίριαξε στο γούστο μου. Πολύ κοντά στον καφέ που αρέσει στους πολλούς, σοκολατένιος και συνηθισμένος. Μπορεί να φταίει το προφίλ ψησίματος των The Roosters, δεν ξέρω...


Έχω παρατηρήσει ότι μετά από περίπου 15 χρόνια στους specialty καφέδες, η κεντρική Αμερική έχει βαπτιστεί "βαρετή". Όποιος καφές δεν έχει έντονη οξύτητα, τύπου Αιθιοπίας, ή ζυμώσεις μέσω natural-honey επεξεργασίας, αυτομάτως ο εγκέφαλός μου τον κατατάσσει σε παρόμοιο επίπεδο με τους Illy και τους Lavazza. Όσο δηλαδή συνηθίζω τις μέχρι πρότινος νέες γεύσεις, τόσο πιο απαιτητικός γίνομαι και καταλήγω να μου αρέσει ένα μικρό ποσοστό από την προσφερόμενη ποικιλία προελεύσεων.
να σου πώ την αμαρτία μου αν και δεν μπορώ με την αυτόματη να τους κάνω όπως πρέπει, στην αρχή προτιμούσα και εγώ κεντρική αμερική έναντι αφρικής ενώ πλέον σιγά σιγά συμβαίνει το αντίθετο.
μπορεί απλά να είμαστε και παράξενοι άνθρωποι (εσύ είσαι δεν το συζητάμε)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top