Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Η robusta σε γενικές γραμμές είναι αυτό που λές ,αλλά εχω πιει και robusta σε γευσιγνωσία και έμοιαζε με καλή βραζιλια. Λογο του οτι δεν ειναι απαιτητικος καφες σε υψομετρα και συνθηκες θα μπορουσε ευκολα να καλιεργηθει στην Κρητη.
Σίγουρα υπάρχουν ποικιλίες Robusta που ξεπερνούν μέτριους Arabica. Είναι όμως θέμα φιλοσοφίας ζωής. Όταν μπορώ να βρω αυτό που με ικανοποιεί τα πειράματα "μήπως και" τα βαριέμαι.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν κερδοφόρα η καλλιέργεια καφέ σε χώρες της Δύσης ακόμα κι αν κλιματολογικά ήταν εφικτό.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Και μια εκχυλιση απο τον sidra.
Οταν εχεις ελαχιστο καφε στην διάθεση σου δεν μπορεις να τον φερεις ευκολα εκει που πρεπει.
Εχουμε δυο φαινομενα εδω το ενα ειναι οτι ο καφες ηθελε λιγο ποιο λεπτο κοψιμο και τιποτενιο πατημα,γι αυτο και συμβαινει στην αρχη να τρεχει γρηγορα και μετα να φρεναρει. Αυτο γινεται γιατι ωσπου να γεμισει το filter basket με νερο δεν υπαρχει πιεση οποτε και η ροη ειναι ελευθερη μολις ομως γεμισει η πιεση ανεβαινει εκει που εχει ρυθμιστει και πιεζει τον καφε στο κατω τοιχωμα για να εξελιχθει η εκχυλιση σωστα. Παρολα αυτα ο καφες ηταν σαν σιροπι οπως θα δειτε.Και το δευτερο λαθος ηταν οτι ηταν λιγο στραβοπατημενος.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
...θα αναγκαστω να κανω επενδυση σε καποια καφετχιερα αξιωσεων, κανονιστε να συνεχισω να πινω 10 καφεδες την ημερα και να μη κανουν δουλεια. 🐒
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
...θα αναγκαστω να κανω επενδυση σε καποια καφετχιερα αξιωσεων, κανονιστε να συνεχισω να πινω 10 καφεδες την ημερα και να μη κανουν δουλεια. 🐒
Ενα απο τα πολυ βασικα ειναι η καθαριότητα και οσο ανεβαινουν ,το κοστος των μηχανων, του υπολοιπου εξοπλισμου , και οι γευστικες απαιτήσεις σου απο τον καφε, τοσο περισσοτερο πρεπει να τηρεις καποιες ρουτινες για να εχεις αποτελέσματα.
Αν δεν θα καθαρίζεις μεινε με αυτην που έχεις, και παρε εναν καλο μυλο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
......εγω πινω 1 κουβα καφε τη μερα και κοιμαμαι ορθιος, ηταν ενα ειδος αυτοσαρκασμου και αστειισμου..
περα απο το γευστικο εχει διαφορα σε ουσια το περιεχομενο το χαρμανι και ο τροπος εκχυλισης της καφετιερας ?
ας πουμε θα πινω λιγοτερους αν πετυχαινω καλητερο αποτελεσμα ?
 

TGD

Μηνύματα
7.160
Reaction score
7.197
Ένα φεγγάρι η Nespresso είχει έναν 100% robusta από Κένυα ή Τανζανία, δεν θυμάμαι καλά. Ήταν ωραίος καφές.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Το πρωί είχε καθάρισμα του μύλου. Επειδή δεν είχε πολλή μάκα αποφάσισα να κάνω μόνο φύσημα με το blower μου (που είχα πάρει παλιά για το PC αλλά βρίσκει εφαρμογή παντού). Εδώ παλιότερο post.

Εφάρμοσα το στόμιο του blower κάθετα πάνω από το burr και πάτησα start.
Το μπαλκόνι χάθηκε μέσα σε ένα σύννεφο από πολυκαιρισμένο blend.

Έγινε σαν καινούργιος.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Το πρωί είχε καθάρισμα του μύλου. Επειδή δεν είχε πολλή μάκα αποφάσισα να κάνω μόνο φύσημα με το blower μου (που είχα πάρει παλιά για το PC αλλά βρίσκει εφαρμογή παντού). Εδώ παλιότερο post.

Εφάρμοσα το στόμιο του blower κάθετα πάνω από το burr και πάτησα start.
Το μπαλκόνι χάθηκε μέσα σε ένα σύννεφο από πολυκαιρισμένο blend.

Έγινε σαν καινούργιος.
Ωραια πατεντουλα ,θα ειχε ενδιαφέρων να εβγαζες μαχαιρια για να δεις αν εχει φυγει και η μακα απο κατω απο αυτα.
Αν ναι θα παρω blower.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
... οι οδηγιες για το ιταλικο μπρικι λενε να μη το πλενουμε (με σαπουνι) .. 🐒
-βεβαια ειμαι στο τσακ να παρω αλλα 2 για να φτανω την απαραιτητη ποσοτητα καφε με τη μια-
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Ωραια πατεντουλα ,θα ειχε ενδιαφέρων να εβγαζες μαχαιρια για να δεις αν εχει φυγει και η μακα απο κατω απο αυτα.
Αν ναι θα παρω blower.
Ο μύλος μου έχει κωνικά μαχαίρια. Έβγαλα το πάνω (με ένα κλικ) και έβαλα το blower να ακουμπάει το κάτω.

Φωτογραφίες από το ίντερνετ:

Με το πάνω burr

30179_dup1_img_1446.jpg


Χωρίς το πάνω burr:


Step-2-Bottom-burr-before-cleaning-scaled.jpeg
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
... οι οδηγιες για το ιταλικο μπρικι λενε να μη το πλενουμε (με σαπουνι) .. 🐒
-βεβαια ειμαι στο τσακ να παρω αλλα 2 για να φτανω την απαραιτητη ποσοτητα καφε με τη μια-
Αυτοι το λενε για αλλο λογο,θεωρουν οτι η μπιχλα του κανει καλο στην γευση(ΛΑΘΟΣ),αν θελεις να το καθαρίσεις σωστα παρε ενα καθαριστικο τυπου Cafiza 2,και μια φορα την εβδομαδα βραζεις νερο,βαζεις μια κουταλια του γλυκου μεσα και βαζεις ολη την μπρικα μεσα αποσυναρμολογημένη,για μιση ωρα.Βγαζεις ξεπλενεις με νερο και εισαι super.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
..και για την επίστρωση, προσωπικά τα αφηνω σε βραστο νερο τα μερη, και τα σκουπιζω επειτα με χαρτι κουζινας.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.433
Reaction score
30.628
Κι εγώ με Cafiza καθαρίζω πορταφίλτερ και καλαθάκια, μια φορά το 15νθήμερο, και κάθε 2η φορά και το shower screen.

Κάθε εβδομάδα καθαρίζω με Cafiza στο τυφλό, ακολουθώ τη διαδικασία.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Λοιπόν πατητήρι πρότεινε ο @coolmind ( delonghi dlsc058 )
Δε βρίσκω όμως καλαθάκι vst 18gr 51mm όπως του @costas EAR και portafilter
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορώ να βρω και τα 3 μαζί;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Λοιπόν πατητήρι πρότεινε ο @coolmind ( delonghi dlsc058 )
Δε βρίσκω όμως καλαθάκι vst 18gr 51mm όπως του @costas EAR και portafilter
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορώ να βρω και τα 3 μαζί;
Δεν βγαζει η vst 51mm φιλτρο,μονο σε ims θα βρεις .
Και το κλειστρο δεν υπαρχει Ελλαδα μονο απο κινα το βρισκω.
Κανε μια δοκιμη με αυτους που το ειχαν μηπως μπορουν να σου φερουν ενα https://www.coffees.gr/feggrini-portafilter-plastic-51mm/?s_layout=13
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Είχα ψηθεί να πειραματιζόμουν λίγο το Σ/Κ αν είναι έτσι θα το παραγγείλω εγώ απ' έξω
@ankokdog νομίζω την ίδια καφετιέρα δεν έχουμε; Από amazon δεν είχες ψωνίσει ; Έχεις κανένα link;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είχα ψηθεί να πειραματιζόμουν λίγο το Σ/Κ αν είναι έτσι θα το παραγγείλω εγώ απ' έξω
@ankokdog νομίζω την ίδια καφετιέρα δεν έχουμε; Από amazon δεν είχες ψωνίσει ; Έχεις κανένα link;
Την καφετιέρα από εδώ την είχα πάρει. Απο amazon έχω φέρει τον μύλο και ali τα αξεσουάρ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top