Barista Corner

Μηνύματα
1.921
Reaction score
345
Πόσο καιρό θεωρητικά μπορούμε να τον έχουμε κλειστό το κουτί πριν το ανοίξουμε χωρίς να χάσουμε σε άρωμα και γεύση; Γιατί έλεγα να παίρνω 2-2 τα κουτιά για να είναι φρέσκα. Αν κρατάνε κανένα μήνα μήπως παίρνω παραπάνω...
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Πόσο καιρό θεωρητικά μπορούμε να τον έχουμε κλειστό το κουτί πριν το ανοίξουμε χωρίς να χάσουμε σε άρωμα και γεύση; Γιατί έλεγα να παίρνω 2-2 τα κουτιά για να είναι φρέσκα. Αν κρατάνε κανένα μήνα μήπως παίρνω παραπάνω...
Ήρθε φίλος το πρωί για καφέ σπίτι και έφερε κοκους δικούς του... Με τη δεύτερη προσπάθεια αλέσματος ήπιαμε εκπληκτικό καφεδάκι χωρίς παρατράγουδα και με πατήματα.
Σε 30sec πήραμε 38gr από τα 18gr που είχαμε βάλει. Πως θα μπορούσα να βγάλω 60gr; θα χρειαστώ παραπάνω gr καφέ ή απλά θα πρέπει να φτιάξω την άλεση και το πάτημα ώστε σε 25-30 sec να μου βγάλει τα 60gr;

Από περιέργεια όταν δοκιμάσεις Los idolos και gitesi πες μου αν θέλεις σε παρακαλώ σε τι νούμερο έκοψες το καφέ μιας και έχουμε παρόμοιο setup
Δεν ανοιγεις την συσκευασια για να μην αρχισει η οξειδωση και περιπου 20 ημερες με εναν μηνα αναλογα βεβαια με τον καφε.Δεν θα ειναι ποτε σαν να τον ανοιγες αμεσως ,οπως και οι πρωτοι καφεδες δεν ειναι ιδιοι με τους τελευταιους μιας συσκευασιας. 60 γραμμαρια ειναι καλυτερο να τα παρεις απο δυο καφεδες,η να προσθεσεις λιγο ζεστο νερο σε ενα κανονικο shot.οτι και να αλλαξεις απο αυτα που ανεφερες θα παρεις πικρα στην γευση.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
@Abessalom είδα έχεις αλλάξει ντουζιέρα με μια ims. Είχες δουλεψει καθόλου αυτή που είχε η μηχανή; Είδες διαφορα ;

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα ιδιαίτερη διαφορά.... Στα καλαθάκια ναι,το ascaso στο ίδιο κόψιμο βγάζει κάπου 10% περισσότερο καφέ, άρα επιτρέπει και λεπτότερο κόψιμο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Πως θα μπορούσα να βγάλω 60gr;
Η αυστηρή αναλογία in-out σε γραμμάρια στον εσπρέσο είναι 1 προς 2. Πρακτικά είναι 1,5-2,5.

Αυτό που ζητάς ανήκει στην κατηγορία lungo. Η συνηθισμένη μέθοδος για να το πετύχεις είναι να αφήσεις τη μηχανή να περισσότερη ώρα μέχρι να φτάσεις στην ποσότητα που επιθυμείς.

Προσωπικά βρίσκω τον lungo χάλια, εκτός κι αν ο καφές είναι εξαρχής χάλια και δεν μπορείς να τον χαλάσεις περισσότερο. Αλλά και πάλι, γιατί να πιεις μεγαλύτερη ποσότητα από αυτό που δεν πίνεται; 8-)
Η εκχύλιση μετά από ένα σημείο έχει βγάλει όλη τη νοστιμιά και ξεπλένει τον καφέ βγάζοντας πίκρα και καταστρέφοντας ότι ωραίο υπήρχε ήδη. Είναι εσκεμμένο overextraction.

Η άλλη λύση για πιο μεγάλο ρόφημα είναι ο Αμερικάνο. Προσθέτεις στον έτοιμο εσπρέσο ζεστό νερό. To αποτέλεσμα θυμίζει περισσότερο καφέ φίλτρου.


ristretto-vs-espresso-vs-lungo-comparison.png
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
αϊ τράβα ρε που ‘ναι ο Λούγκος χάλια!!!!
Τους πιο "ξινούς" καφέδες τους φτάνω μέχρι 1 προς 2,5 και η έξτρα πίκρα ισορροπεί το σύνολο.

Από κει και πάνω είναι νερομπούρμπουλο. :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εγώ που γουστάρω μόνο λούγκο (μουτσο λούγκο δλδ) πίνω ως γνωστό φίλτρου.
Αλλά επειδή κάποιες μέρες θέλω μόνο ένα καφέ να πιω ή δεν θα είναι η σύζυγος σπίτι ή βαριέμαι πολύ βάνω τη νεσπρεσιέρα και φτιάχνει.
Οι κάψουλες που γράφουν λούγκο τις βρίσκω μια χαρά.
Προχθές πήρα και κάτι καινούργιες που βγάζουν, λέει, φίλτρου like καφέ. Εχουν και μια ιδιαιτερότητα οι κάψουλες, "ξεφλουδίζεις" ένα προστατευτικό αλουμινάκι που έχουν και μετά τις βάνεις στη μηχανή. Οπου λέει πρέπει να πατήσεις πρώτα το κουμπί λουγκο να βγάλει ένα και μετά στο καπάκι το κουμπί εσπρεσσο να τρέξει κι από κει.
Πήρα λοιπόν και δοκίμασα και έχω βάλει μέχρι τώρα το intense εννοείται.
Εκανα τη διαδικασία όπως γράφει και βγήκε ένα νερομπούρμπουλο που κάπου στο βάθος θύμιζε φίλτρου από ξεχασμένη καφετιέρα σε διάδρομο νοσοκομείου.
Για να μην τις πετάξω τελείως κατέληξα να πατάω μόνο το λούγκο κουμπί και μετά βάνω μια κάψουλα από αυτές που είναι barista creations και καλά, πχ, πατάω το κουμπί εσπρεσο και κάπως σώζεται η κατάσταση όπου είναι ένα μαυροζούμι που πίνεται ψιλοευχάριστα με γεύση σοκολάτα (ή φουντούκι με την άλλη κάψουλα)... εννοείται αφού έχω πιεί ένα κανονικό λούγκο καφέ πρώτα.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Τους πιο "ξινούς" καφέδες τους φτάνω μέχρι 1 προς 2,5 και η έξτρα πίκρα ισορροπεί το σύνολο.

Από κει και πάνω είναι νερομπούρμπουλο. :biggrin:
βανε 0,2 ~ 03 παραπανω καφε και θα μειωθει η οξυτητα. αμ πως :biggrin:
 

Μηνύματα
1.921
Reaction score
345
Ο Περουβιανος από Kudu μου βγηκε διαμαντακι. (δεν λεω οτι θ'αρεσει παντού )

Γενικά , Κενυα, Περού και Βενεζουέλα δεν μ'εχουν απογοητευσει ποτέ ...
Μετριους εχω πετυχει, κακους ποτέ .
Περι ορεξεως, ουδείς λογος :dance2:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
βανε 0,2 ~ 03 παραπανω καφε και θα μειωθει η οξυτητα. αμ πως :biggrin:
Δεν το εξήγησα επαρκώς.

Έχω κι εγώ θέμα με την ποσότητα στο φλιτζάνι. Τα 34-40 ml είναι δύο γουλιές. Βασανίζομαι να τις κάνω περισσότερες, να μεγαλώσω τον χρόνο απόλαυσης, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ενθαρρυντικό. Θυμίζει αρκετά το παρόμοιο "δίλημμα" που έχω με τα γλυκά. Δεν μπορώ για παράδειγμα να φάω ένα παστάκι γιατί μετά θέλω κι άλλα (πολλά). Οπότε προτιμώ να μη φάω κανένα γιατί αν μείνω στο ένα μετά το σκέφτομαι για ώρα ότι δεν ικανοποιήθηκα.

Στον εσπρέσο λοιπόν που δεν μπορείς να πιεις το ένα μετά τον άλλο, εφαρμόζω κάθε ρύθμιση που θα δώσει και το παραμικρό παραπάνω ml. Κάνω εκχύλιση με σχέση 1/2,1-2,3 και καμιά φορά όταν η οξύτητα το επιτρέπει ανεβαίνω στο 1/2,5.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Πολύ καλές εντυπώσεις από τον Ethiopia Nano Challa της KUDU.

Είναι στη μαύρη συσκευασία της KUDU που σημαίνει ότι αντί για 250γρ έχει 200, άρα η τιμή στο τέταρτο έρχεται στα 13,75€.

Θέλει μέτριο άλεσμα. Έκανα 8 δευτερόλεπτα pre-infusion και είχα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

IMG20230319093255.jpg
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Και ο Ρουαντα, ήθελε στον μυλο μου 1,5-2 ολοκληρα νούμερα (1/4+ πληρους περιστροφής του επιλογεα δλδ) πιο χοντρη άλεση από τον καφέ που είχα προηγουμένως. Συνήθως παιζω μόνο στο +-0,5.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έκανα 8 δευτερόλεπτα pre-infusion και είχα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

View attachment 285161
Pre-infusion πως μπορώ να κάνω στη δική μου μηχανή; ανοίγοντας το ακροφύσιο ατμού ενώ είναι στην επιλογή για καφέ ώστε να ρίξω τη πίεση και απλά να βραχεί; Είναι σωστή η σκέψη μου η όχι;

Και ο Ρουαντα, ήθελε στον μυλο μου 1,5-2 ολοκληρα νούμερα (1/4+ πληρους περιστροφής του επιλογεα δλδ) πιο χοντρη άλεση από τον καφέ που είχα προηγουμένως. Συνήθως παιζω μόνο στο +-0,5.
Που είναι το σημείο που ακουμπάνε τα μαχαίρια του μύλου σου;
Όντως το καλαθάκι σου μπορεί να διαχειριστεί πιο fine καφέ από το γνήσιο
Εμένα στο 2 με σημείο "επαφής" μαχαιριών στο νούμερο -0.5 δεν εβγαζε σταγόνα καφέ
 

Μηνύματα
39
Reaction score
94
Δεν το εξήγησα επαρκώς.

Έχω κι εγώ θέμα με την ποσότητα στο φλιτζάνι. Τα 34-40 ml είναι δύο γουλιές. Βασανίζομαι να τις κάνω περισσότερες, να μεγαλώσω τον χρόνο απόλαυσης, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ενθαρρυντικό. Θυμίζει αρκετά το παρόμοιο "δίλημμα" που έχω με τα γλυκά. Δεν μπορώ για παράδειγμα να φάω ένα παστάκι γιατί μετά θέλω κι άλλα (πολλά). Οπότε προτιμώ να μη φάω κανένα γιατί αν μείνω στο ένα μετά το σκέφτομαι για ώρα ότι δεν ικανοποιήθηκα.

Στον εσπρέσο λοιπόν που δεν μπορείς να πιεις το ένα μετά τον άλλο, εφαρμόζω κάθε ρύθμιση που θα δώσει και το παραμικρό παραπάνω ml. Κάνω εκχύλιση με σχέση 1/2,1-2,3 και καμιά φορά όταν η οξύτητα το επιτρέπει ανεβαίνω στο 1/2,5.
Η αργή αύξηση της πίεσης κατά την εκχύλιση αλλά και η προοδευτική μείωσή της στο τέλος αυτής, θα σου δώσουν κάποια έξτρα ml απόλαυσης. Αρκεί να μπορεί η μηχανή σου να βοηθήσει σε αυτό.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Η αργή αύξηση της πίεσης κατά την εκχύλιση αλλά και η προοδευτική μείωσή της στο τέλος αυτής, θα σου δώσουν κάποια έξτρα ml απόλαυσης. Αρκεί να μπορεί η μηχανή σου να βοηθήσει σε αυτό.
Όπως (καθυστερημένα) σου έγραψα στο pm, έχω πλέον κόψει τα πολλά πειράματα και έχω επιλέξει εξοπλισμό που δεν προσφέρεται για πολλές περιπέτειες. :)

Στα καφέ που πάω σχολιάζουμε τα πειράματα που κάνουν οι επαγγελματίες και είμαι μέσα στο κλίμα της εξέλιξης εκ του ασφαλούς.

Αν ξαναέμπαινα πιο ενεργά στο ψάξιμο της εκχύλισης θα ήθελα εξοπλισμό που ξεπερνά το τριχίλιαρο. Το θεωρώ υπερβολή για τη φάση που βρίσκομαι σήμερα και τις γενικότερες προτεραιότητές μου.

Για μία Synesso ES1 δεν θα έλεγα όχι. Ούτε φυσικά για την Decent. Και μόνο για να βλέπω τη σχεδίασή τους τις θέλω αφού η με απωθεί η κλασική σχεδίαση των περισσότερων prosumer μηχανών που είναι σαν ξεχαρβαλωμένα ρομπότ με διακόπτες μηχανουργείου. :biggrin:
 

Μηνύματα
39
Reaction score
94
Pre-infusion πως μπορώ να κάνω στη δική μου μηχανή; ανοίγοντας το ακροφύσιο ατμού ενώ είναι στην επιλογή για καφέ ώστε να ρίξω τη πίεση και απλά να βραχεί; Είναι σωστή η σκέψη μου η όχι;
Αυτό γίνεται μόνο σε μονού boiler μηχανές, απ' όσο ξέρω και δεν προτείνεται.
Μηχανικά μπορεί να ακούγεται σωστό, αλλά ο γευστικός εσπρέσο είναι ένα σύνολο παραμέτρων.
Έτσι λοιπόν με την παραπάνω ενέργεια μπορείς να καταφέρεις κάποιο είδος preinfusion, αλλά αν έχεις μικρό boiler και η θερμοκρασία σου πέσει αρκετά, λόγω της παραπάνω ενέργειας, τότε το αποτέλεσμα ίσως είναι και χειρότερο. Η σταθερότητα στην θερμοκρασία του νερού που διατρέχει το pack του καφέ κατά την εκχύλιση είναι πολύ βασικός παράγοντας.
Επίσης η ομαλότητα της ροής νερού, ειδικά στις αυξομειώσεις είναι και αυτό κάτι βασικό στο σωστό αποτέλεσμα.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top