Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μα, η πλάκα είναι ότι δεν είχε MacBook! Ίσως να έψαχνε ευκαιρία να αποκτήσει ένα, οπότε βολεύτηκε. Το πρόβλημα είναι ότι το έθεσε ως προαπαιτούμενο για να (συνεχίζει να) κανει τη δουλειά της, την οποία συνεχίζει να κάνει με το σταθερό PC των 10+ ετών! Άρα, όχι μόνο δεν βγήκε από το comfort zone της, αλλά απέκτησε κι ένα πανάκριβο στολίδι για το γραφείο της. Ουδέν άλλο σχόλιο.
Όπως είπα δεν έχει καμία σχέση με όσα λέω. 🙂


Όσο για τους τεχνικούς που νιώθουν ότι τους "τροχίζουν την καρέκλα" τα Mac, ε, λογικό δεν είναι να μην τα θέλουν; Δηλαδή, ναι, ΟΚ, δεν δείχνουν διάθεση να μάθουν κάτι νέο. ΟΚ, είναι κατακριτέο. Ούτε βάζουν το καλό της εταιρείας και της ομάδας πρώτο. Κατακριτέο κι αυτό.

Όμως, τι θα γίνει "αύριο" που θα καμφθούν οι αντιστάσεις τους και αντικατασταθούν τα PCs με Macs; Θα αυξηθεί η παραγωγικότητα της εταιρείας, θα αυξηθούν τα κέρδη, θα μειωθούν τα λειτουργικά προβλήματα και... Όταν θα του πει ο διευθυντής "Αγόρι μου, άντε, πήγαινε σπίτι σου, γιατί με τα Macs που δεν χαλάνε ποτέ, δεν σε χρειαζόμαστε.", τι θα πει στην οικογένεια του; "Α, ξέρετε, με απέλυσαν από την εταιρεία, αλλά η παραγωγικότητα αυξήθηκε! Οπότε, δεν πειράζει που δεν θα έχω λεφτά για να σας ταΐσω, φτάνει που βελτιώθηκαν τα αποτελέσματα της εταιρείας που με απέλυσε."!

Ε, όχι ρε φίλε. Την πάρτη του θα κοιτάξει ο τεχνικός και τίποτα άλλο. Ακραίο το παράδειγμα μου, αλλά όχι μακριά από την πραγματικότητα.
Δεν γνωρίζω κάποια εταιρεία που να απέλυσε τεχνικούς μετά την έλευση κάποιων Apple. Εμείς για παράδειγμα τους δύο που είχαμε που κάναμε τρείς τότε. Ούτε απολύθηκε κανένας από το BBC. Και στο λέω αυτό γιατί ο φίλος που δουλεύει εκεί είναι τεχνικός.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ξέρετε με τι δουλεύουν οι περισσότεροι developers σε Google, meta, Amazon;
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πχ οι νέοι Mac που τα έχουν όλα ενσωματωμένα πάνε για ολική αλλαγή. Αυτο όμως απαιτεί τρελά συμβόλαια που ίσως δεν αξίζει. Αντίθετα ένα PC δεν έχει τέτοια προβλήματα. Ξηλωνεις τον παλιό δίσκο και τον βάζεις στο νέο PC και δουλεύει κατευθείαν.
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Κάνεις κλώνο σε δίσκο ή στο cloud και με λίγα κλίκς το νέο Mac έχει τα παλιά δεδομένα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου. Συγκεκριμένα ο παλιός δίσκος έμεινε εκεί που ήταν σαν δεύτερος και ο νέος SSD έγινε ο βασικός δίσκος. Σε κλειστό iMac.
Και στα Mac βάζεις δίσκους. Και μνήμη μέχρι και εξωτερική GPU αν αυτό θές. Και μέχρι τρεις μάλιστα όχι μόνο μια. Και στο Mac Mini μάλιστα. Άσε τι λέει η Apple.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Αν δέχονταν τα MacBooks native Windows και τα αηφόνια native Android, θα έπαιρνα. :tongue:
Εσύ δεν μετράς, θα αγόραζες diesel αυτοκίνητο αν έκαιγε βενζίνη :tongue:
Και στο Mac Mini μάλιστα.
Στο προηγούμενο mac mini έβαζες κανονικά μεγαλύτερη μνήμη μόνος σου, μέχρι κι εγώ το είχα κάνει. Οπως και επίσης και άλλο σκληρό και ssd, εκεί δεν έβαλα χέρι αλλά υπάρχουν πολλά βίντεο που δείχνουν πόσο εύκολο είναι.

Επίσης το θέμα service και κόστος έχει κι αυτό πολλά επεισόδια. Οταν κάποια στιγμή της μικρής το macbook air (πριν τα Μ) άρχισε να κάνει νερά (γιατί του έριξε νερά η μικρή από ότι αποδείχθηκε) στο επίσημο σερβις ζήταγαν τη μάνα τους και τον πατέρα τους για αλλαγή όλου του μαδερμπορντ ενώ σε ένα "εξειδικευμένο" στα μελίσια μια χαρά το άνοιξαν, άλλαξαν ότι την είχε ακούσει και δουλεύει ακόμα μια χαρά με κάτω του μισού κόστους, δεν θυμάμαι τώρα νούμερα.
Αφού μετά από κάποια χρόνια τους πήγα και το iphone της μικρής για αλλαγή οθόνης (με έχουν καταστρέψει αυτά τα παιδιά :biggrin:).
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Κάνεις κλώνο σε δίσκο ή στο cloud και με λίγα κλίκς το νέο Mac έχει τα παλιά δεδομένα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου. Συγκεκριμένα ο παλιός δίσκος έμεινε εκεί που ήταν σαν δεύτερος και ο νέος SSD έγινε ο βασικός δίσκος. Σε κλειστό iMac.
Πόσο θα πληρώνει για τόσο cloud μια εταιρία;

Και στα Mac βάζεις δίσκους. Και μνήμη μέχρι και εξωτερική GPU αν αυτό θές. Και μέχρι τρεις μάλιστα όχι μόνο μια. Και στο Mac Mini μάλιστα. Άσε τι λέει η Apple.
Και η εγγύηση;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πόσο θα πληρώνει για τόσο cloud μια εταιρία;
Για το system disk μιλάμε. Όχι για τους servers ή τα render farms. Σιγά παιδιά. 🙂

Και η εγγύηση;
Στα δύο χρόνια της εγγύησης δεν θα χρειαστεί τίποτα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Στο προηγούμενο mac mini έβαζες κανονικά μεγαλύτερη μνήμη μόνος σου, μέχρι κι εγώ το είχα κάνει. Οπως και επίσης και άλλο σκληρό και ssd, εκεί δεν έβαλα χέρι αλλά υπάρχουν πολλά βίντεο που δείχνουν πόσο εύκολο είναι.
Κι αυτα τα καναμε. 16GB μνημη, 128GB SSD + 2TB HDD.
Τωρα ελεγα να του περασω Ventura μεσω OpenCore Legacy Patcher, γιατι το καημενο μεχρι Catalina πηγε, αλλα πανω που ημουν ετοιμος να βουτηξω στα βαθια με σταματησαν.
Ασε, θα παρουμε καινουργιο καποια στιγμη. Μονο 11 ετων ειναι.
Βεβαια το @ ακομα δε θυμαμαι πως γραφεται, ουτε κουναω τους φακελους. Power user λεμε. :gotcha:
Τωρα περιμενω καινουργιο ipad. :beach:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Και το πρώτο iPhone του 2007 που έχω δουλεύει. Αυτό που δεν ήρθε ποτέ επίσημα εδώ. Σαν software θα δουλεύει. Για αυτό είπα πως θα πάει μακριά. Τα επόμενα ακουστικά όμως παίζει και να μη τα βλέπει το 11 πχ. Ή την επικοινωνία με το Apple Watch. Αν αυτά είναι σημαντικά για κάποιον.

Το όριο σε αυτά είναι 5 χρόνια. Και στα Mac το OSX μέχρι στα 5 χρόνια πάει. Μετά τέλος. Μόνο με χέριασμα το επόμενο, και μέχρι εκεί.

Εγώ δεν έχω iPhone. Και δεν νομίζω πως θα πάρω και ποτέ. Θέλω μεγάλη οθόνη το οποίο σε iPhone μεταφράζεται σε 1500€. Ούτε για πλάκα δεν τα δίνω. Καλό χρυσό, ακόμα και καφέ να κάνει δεν τα δίνω συν ότι δεν το χρειάζομαι τόσο δυνατό τηλέφωνο και κάμερα. Με 400€ Android 6.5" είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
έχω και εγώ το πρώτο iphone, αυτό που δεν ήρθε ποτέ στη Ελλάδα,
δουλεύει ακόμη κανονικά, το φορτίζω και κάθε 1-2 μήνες για να παρατείνω τη ζωή της μπαταρίας :p
δεν ξέρω αν θέλω να το πουλήσω

το "δουλεύει" βέβαια είναι σχετικό, καθώς εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν τρέχει σχεδόν καμμία σύγχρονη χρήσιμη εφαρμογή όπως και πολλά επόμενα μοντέλα

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Κάνεις κλώνο σε δίσκο ή στο cloud και με λίγα κλίκς το νέο Mac έχει τα παλιά δεδομένα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου. Συγκεκριμένα ο παλιός δίσκος έμεινε εκεί που ήταν σαν δεύτερος και ο νέος SSD έγινε ο βασικός δίσκος. Σε κλειστό iMac.
Και στα Mac βάζεις δίσκους. Και μνήμη μέχρι και εξωτερική GPU αν αυτό θές. Και μέχρι τρεις μάλιστα όχι μόνο μια. Και στο Mac Mini μάλιστα. Άσε τι λέει η Apple.
βάζεις μνήμη ή δίσκο σε σημερινό Mac Mini ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μετά απο 5-6 πολύ αγαπημένα αλλά το 2008-9 πολύ κουρασμένα UIQ SE, είπα να δοκιμάσω αηφόνι.
Πήρα 3G, άλλαξα σε 3GS, πήρε και το Ντολμαδάκι μα δεν μας βόλεψαν ιδιαίτερα.
Όταν μετά απο ασφυκτικό πρήξιμο του Ιδρυτή πήρα το πρώτο μου Android, βολεύτηκα άμεσα, λάτρεψα την παραμετροποίηση και δεν ξαναγύρισα πίσω. Δη εντ. :party:


EDIT: Λίγο αργότερα χάρισα τα παλιά μου Mac όπως και άλλες αρχαιολογίες στο Μουσείο Πληροφορικής.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Όταν μετά απο ασφυκτικό πρήξιμο του Ιδρυτή πήρα το πρώτο μου Android,
Μα κι αυτός ο ιδρυτής, όλη του την αναρχίλα την έβγαλε μετά τα 45 στα smartphones... :roflmao:

Υ.Γ. Μου λείπει το πείραγμα που του έκανα. 8-)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ιιιι, έφαγα φλασιά, πήγα στην υπόγα και τι βρήκα;

20230321_193453.jpg


20230321_193528.jpg


20230321_193509.jpg




Το θέλει κανείς να το ξεφορτωθώ;
 


D

Deleted member 35

Guest
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Κάνεις κλώνο σε δίσκο ή στο cloud και με λίγα κλίκς το νέο Mac έχει τα παλιά δεδομένα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου. Συγκεκριμένα ο παλιός δίσκος έμεινε εκεί που ήταν σαν δεύτερος και ο νέος SSD έγινε ο βασικός δίσκος. Σε κλειστό iMac.
Και στα Mac βάζεις δίσκους. Και μνήμη μέχρι και εξωτερική GPU αν αυτό θές. Και μέχρι τρεις μάλιστα όχι μόνο μια. Και στο Mac Mini μάλιστα. Άσε τι λέει η Apple.
Σου είπα ότι το έχω ζήσει. Υποκαταστήματα μόνο με Dell SFF. Κλειδωμένες οι USB και επιτρεπόταν μόνο εκτυπωτής και scanner για τα έγγραφα των πελατών. ΜΟΝΟ intranet για τα εσωτερικά προγράμματα CRM + ERP. Στο μικρό μας κατάστημα είχαμε 3 σταθμούς και τον Server που σήκωνε το λογιστικό πρόγραμμα αποθήκης. Η εταιρία μας είχε δώσει έξτρα laptop για τις άλλες ανάγκες του καταστήματος και των πελατών και είχαμε αγοράσει δικό μας πολυμηχάνημα όπως και δεύτερη γραμμή ADSL τότε.

Συνδεόμασταν μέσω Citrix στο κεντρικό σύστημα της εταιρίας από τα SFF και το λογιστικό client τοπικά. Τα μόνα αρχεία που υπήρχαν στους υπολογιστές ήταν τα προσωπικά έγγραφα των πελατών που επισυνάπταμε στις αιτήσεις και κάποια PDF, PPT και DOC που ήταν υλικό ενημέρωσης και εκπαίδευσης που το κατεβάζαμε τοπικά ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνουμε στο site του intranet.

Πως θα παίρναμε backup με κλειδωμένο το USB Mass Storage; Αφού απαγορευόταν. Και σε τέτοιες περιπτώσεις ΔΕΝ υπάρχει εξαίρεση πχ 2-4 να ξεκλειδώσει και να κάνεις backup. Επίσης τα έγγραφα που είχαμε κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να τα έχουμε αποθηκευμένα. Κρατούσαμε στη ζούλα τις ταυτότητες έτσι ώστε αν έρθει ο πελάτης να του πάρουμε το συμβόλαιο άμεσα. Οπότε ούτε το cloud backup δεν μας έκανε.

Ο τεχνικός λοιπόν είχε ένα CD image των Windows και τίποτε άλλο. Ερχόταν, έβλεπε τη βλάβη και έκρινε. Αν ήταν δίσκος τον άλλαζε επιτόπου και έστηνε το image ενώ αν ήταν ο ΗΥ τον έφερνε την άλλη μέρα και άλλαζε δίσκους.

Κάποια πράγματα δεν είναι όπως τα φανταζόμαστε. Υπάρχουν άπειρα use cases εκεί έξω. Το ότι μας βολεύει κάτι δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Η εταιρία λοιπόν δούλευε ΡΟΛΌΙ με απλά REFURBISHED PC των 200-300€. Όταν αποχώρησα από την εταιρία είχε ξεκινήσει νέο project με Thin Clients. Ακόμη πιο μειωμένο κόστος.
 

Μηνύματα
1.225
Reaction score
5.731
Εγώ προσωπικά αρνούμαι να μπω στη λογική κλειστό λογισμικό αλλά σου προσφέρω ¨smooth εμπειρία χρήσης και αναβάθμιση ή support ( win & linux έχουν απείρως ευρύτερο) έναντι επιπλέον -σκις μαϊ πατ- αμοιβής" . Δηλαδή πρέπει σαν ζάκι να πληρώνεις δια βίου δόση... λες και δεν την πλήρωσες εξ' αρχής.
Τα specs πλην οθόνης (σε λάπτοπ) αδιάφορα..

Win (ή Linux) FTW

By the way έχω ipad στη δουλειά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξεκινάς από λάθος βάση, για μένα. Δεν χρειάζεται να τα κάνω όλα αυτά. Τους λόγους τους έχω ήδη γράψει. :)
Ναι, αλλά εγώ έχω την ελευθερία να το κάνω, όπως θέλω και όποτε το θελήσω. Τροποποίησα για πλάκα το σύστημά μου, χωρίς να βγάλει τσιμουδιά. Στα Mac, παραμένεις σε αυτό που αγοράζεις και τέλος.
Είναι αυτό ακριβώς που δεν θέλω να κάνω. Αυτό που απεχθάνομαι. Από το 1993 σε service για Apple έχω πάει μια φορά να βάλω τον SSD στο μηχάνημα που έχω τώρα. Δεν έχει χρειαστεί κάτι άλλο ακόμα και όταν έκανα βαριά δουλειά. Και όπως είναι γνωστό δεν αλλάζω μηχανήματα συχνά. Μετά τη δεκαετία.
Εσύ μπορεί να το απεχθάνεσαι, αλλά εγώ απο πλευράς μου απεχθάνομαι την εξωπραγματική χρέωση του service της apple, όπως και του κάθε service το οποίο με τα pc είμαι σε θέση να αποφύγω. Μια φορά θα σου κάτσει και θα το πληρώσεις χρυσό.
H ανάρτηση έγινε για να ενημερωθούν όσοι θέλουν και όσοι ενδιαφέρονται πως και server έφτιαχνε και φτιάχνει, επειδή γράφτηκαν διάφορα σε προηγούμενα posts. Για αυτό και οι φωτογραφίες από πραγματικά συστήματα. Τώρα αν είναι φθηνότερα ή ακριβότερα, καλύτερα ή χειρότερα, δεν θα το κρίνω εγώ καθώς έχω εμπειρία από servers. Για να τα πληρώνουν πάντως κάτι θα κάνουν. Από δύο προσωπικές γνωριμίες στο εξωτερικό γνωρίζω πως α) όταν μεγάλη εταιρία του χώρου στο Los Angeles άλλαξε όλους του servers σε Apple σταμάτησαν και τα προβλήματα. Τι προβλήματα ήταν αυτά; Δεν ξέρω. β) Πριν πολλά χρόνια το ειδησεογραφικό τμήμα του BBC γύρισε όλο σε APPLE και PANASONIC P2. Από υπολογιστές μέχρι servers όλα Apple. Εκεί τελείωσαν και τα προβλήματα που είχαν μέχρι τότε. Δουλεύει φίλος εκεί και παλιός συνάδελφος. Υπήρχε και σχετικό άρθρο παλιά, κάπου, αλλά δεν το βρίσκω.
Εδώ πραγματικά αδυνατώ να ακολουθήσω, μιας που είμαι νεούδι στον κόσμο των workstations. Με τα λίγα που καταλαβαίνω όμως, έχω την εντύπωση ότι όλα τα workstations τρέχουν το ίδιο βασικό λογισμικό και επάνω τους πατάνε τα virtual machines, τα containers κλπ. Να έχει τόση διαφορά στην απόδοση η νέα γενιά επεξεργαστών της Apple? Να το δεχτώ. Όμως, ένας τυπικός server έχει τουλάχιστον διπλάσιο αριθμό processing threads απο αυτό των M1, άρα μπορούν να εκτελέσουν πολλές διεργασίες ταυτόχρονα, ενώ μιλάμε για σαφώς μικρότερο κόστος. Και πάλι όμως, εγώ με ένα π.χ. Dell μπορώ να βάλω ό,τι θέλω επάνω ( συμβατό με τη πλατφόρμα των servers,ok ), να το τουμπανιάσω σε ραμ και να κάνει παπάδες ( με αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση καθώς και περισσότερο θόρυβο, το δέχομαι ).
Στις δε περιπτώσεις παλιότερων επεξεργαστών της Apple, εκεί δηλαδή που έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά με τα pc's και όλη η διαφορά έγκειται στο λογισμικό ( macos ), εκεί κι αν δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που κάποιος θα επιλέξει Apple server.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
έγραψα πιο πριν ότι σε workstations που εκτελούν κρίσιμες λειτουργίες θεωρείται σημαντική η ύπαρξη ECC RAM
ενώ είναι κανόνας η παρουσία ECC RAM σε servers

τα μόνα MAC τα τελευταία χρόνια με ECC RAM είναι κάποια PRO που είχανε XEON CPU

Αυτά με τις Μ CPU δεν υποστηρίζουν ECC RAM, αν στο μέλλον βγει καινούρια Μ που να το κάνει μένει να το δούμε.

Δεν είναι τυχαίο ότι δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν καθόλου για τέτοιες δουλειές και δεν χρησιμοποιεί Mac Servers ούτε η ίδια η Apple στα datacenters της.

Οι φωτογραφίες με Mac servers που παρατέθηκαν παραπάνω είναι όλες (ή όλες πλην μίας) από τήν ίδια εταιρεία Mac Stadium που πουλάει κυρίως cloud περιβάλλον Mac (δηλαδή νοικιάζεις ένα mac στο cloud) οπότε χρειάζεται να έχει Macs για τη δουλειά αυτή
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Σου είπα ότι το έχω ζήσει. Υποκαταστήματα μόνο με Dell SFF. Κλειδωμένες οι USB και επιτρεπόταν μόνο εκτυπωτής και scanner για τα έγγραφα των πελατών.
Γνωστή πήγε για μεταπτυχιακό (στην τέχνη) σε πανεπιστήμιο στο UK. Απαίτησαν να αγοράσει ένα Mac (όποιο ήθελε) και να το πάει στην τεχνική υποστήριξη του πανεπιστημίου. Εκεί έσβησαν τα πάντα, εγκατέστησαν όλο το software που ήθελαν οι σπουδές της και το κλείδωσαν. Για ό,τι πρόβλημα ή αλλαγή ήθελε έπρεπε να αποτανθεί στην τεχνική υποστήριξη του πανεπιστημίου. Όταν τελείωσε, έγινε η αντίθετη διαδικασία και πήρε πίσω έναν ολοκάθαρο Mac.

Λέτε στην Ελλάδα να έχουμε τεχνική υποστήριξη στα πανεπιστήμια για τους φοιτητές; Ούτε για τους καθηγητές δεν έχουμε καλά-καλά...

Πρόσφατα ήρθε στο πανεπιστήμιο ένα κοντέινερ με desktop Dell. Ας προσπεράσουμε το ότι δεν ξέρω ποιος τους ζήτησε και πότε (ούτε κανένας καθηγητής ήξερε τίποτα για διαγωνισμό). Ας προσπεράσουμε το ότι πριν 25 χρόνια στην τότε δουλειά είχε γίνει μελέτη που έλεγε πως συμφέρουν τα φορητά. Γιατί; Γιατί οι υπάλληλοι τα χρησιμοποιούν στις εξωτερικές εργασίες και τα παίρνουν σπίτι. Ακόμα αν δεν τα χρησιμοποιούν για να δουλεύουν και στο σπίτι, θεωρούν ότι είναι μια παροχή της εταιρίας και το βλέπουν θετικά. Εδώ το σκεπτικό ήταν "αν πάρουμε φορητά στους καθηγητές θα τα παίρνουν σπίτι τους" -ω, να ακούστηκε αυτό σε συζήτηση. Τα Dell δεν είχαν HDMI. Οπότε έπρεπε να αγοράσουμε adaptor για τις οθόνες. Κανένας adaptor δεν δούλεψε σωστά με τους βιντεοπροβολείς, οπότε έμειναν στις αίθουσες τα παλιά πισιά. Και μέσα σε όλα αυτά κανένας δεν σκέφτηκε ότι ήταν μια τέλεια ευκαιρία για να μπει το leasing στο μαγαζί. Χάλασε; Είναι δικό σου πρόβλημα, στείλε μου καινούργιο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Γνωστή πήγε για μεταπτυχιακό (στην τέχνη) σε πανεπιστήμιο στο UK. Απαίτησαν να αγοράσει ένα Mac (όποιο ήθελε) και να το πάει στην τεχνική υποστήριξη του πανεπιστημίου. Εκεί έσβησαν τα πάντα, εγκατέστησαν όλο το software που ήθελαν οι σπουδές της και το κλείδωσαν. Για ό,τι πρόβλημα ή αλλαγή ήθελε έπρεπε να αποτανθεί στην τεχνική υποστήριξη του πανεπιστημίου. Όταν τελείωσε, έγινε η αντίθετη διαδικασία και πήρε πίσω έναν ολοκάθαρο Mac.

Λέτε στην Ελλάδα να έχουμε τεχνική υποστήριξη στα πανεπιστήμια για τους φοιτητές; Ούτε για τους καθηγητές δεν έχουμε καλά-καλά...

Πρόσφατα ήρθε στο πανεπιστήμιο ένα κοντέινερ με desktop Dell. Ας προσπεράσουμε το ότι δεν ξέρω ποιος τους ζήτησε και πότε (ούτε κανένας καθηγητής ήξερε τίποτα για διαγωνισμό). Ας προσπεράσουμε το ότι πριν 25 χρόνια στην τότε δουλειά είχε γίνει μελέτη που έλεγε πως συμφέρουν τα φορητά. Γιατί; Γιατί οι υπάλληλοι τα χρησιμοποιούν στις εξωτερικές εργασίες και τα παίρνουν σπίτι. Ακόμα αν δεν τα χρησιμοποιούν για να δουλεύουν και στο σπίτι, θεωρούν ότι είναι μια παροχή της εταιρίας και το βλέπουν θετικά. Εδώ το σκεπτικό ήταν "αν πάρουμε φορητά στους καθηγητές θα τα παίρνουν σπίτι τους" -ω, να ακούστηκε αυτό σε συζήτηση. Τα Dell δεν είχαν HDMI. Οπότε έπρεπε να αγοράσουμε adaptor για τις οθόνες. Κανένας adaptor δεν δούλεψε σωστά με τους βιντεοπροβολείς, οπότε έμειναν στις αίθουσες τα παλιά πισιά. Και μέσα σε όλα αυτά κανένας δεν σκέφτηκε ότι ήταν μια τέλεια ευκαιρία για να μπει το leasing στο μαγαζί. Χάλασε; Είναι δικό σου πρόβλημα, στείλε μου καινούργιο.
Αγαπητέ μου δεν διαφωνώ. Το θέμα όμως είναι πως προσπαθούμε να βγάλουμε άχρηστους τους IT που δουλεύουν με PC επειδή ένα μηχάνημα είναι γρήγορο και το έχουμε στην κατοχή μας. Το έγραψα και στο τέλος ότι τα use cases είναι άπειρα.

Σε κάποια πράγματα υπερτερεί η πλατφόρμα των PC όπως και να το κάνουμε. Δεν αλλάζει αυτό όσο και να χτυπιέται κάποιος. Είτε λόγω windows Linux είτε λόγω ανοιχτής αρχιτεκτονικής.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Θες ταχύτητα σε μικρή επιχείρηση; Πας σε Mac. Θες ευρεία υποστήριξη; Πας σε PC.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top