B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μιχαλη γεια σου, ως συνηθως οι αποψεις σου τεκμηριωμενες με επιστημονικο τροπο, δεν αφηνεις περιθωριο να γραψουμε κατι, κι αμεσως μας κυνηγας για τα λαθη μας. Σε λιγο θα μας βαλεις και τιμωριες. (αστειευομαι)

Γεια σου Λενα.
Συγγνωμη εαν εχεις σχηματισει την εντυπωση οτι κυνηγαω οποιονδηποτε στημενος για να βρω λαθη. Νομιζα οτι θα ηθελες να ξερεις αυτα που εγραψα.
Καλη συνεχεια (αυτη θα ειναι η τιμωρια σου :142:)
 

Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Νομιζω οτι μερικες φορες γινομαστε λιγο υπερβολικοι (για τον εαυτο μου μιλαω). Οταν κατα κανονα ακουμε τζαζ και κλασικη το βαθυ χαμηλο δεν νομιζω οτι στις προτεραιοτητες του συστηματος.
Νομιζω οτι Νικος πολυ σωστα λεει οτι πρεπει να γινει αναγκαστικα καποιος συμβιβασμος. Τωρα σε ποιον τομεα θα τον κανεις ειναι θεμα προτεραιοτητων που δινεις στην μουσικη που ακους.
Πολυ ωραια συζητηση κανουμε αλλα δυστυχως εχω υποχρεωσεις θα τα πουμε το βραδι
Ο Βασιλης (Χουρμουζιαδης) εριξε μια πολυ ωραια ιδεα, να μαζευτουμε να ακουσουμε μουσικη και οχι να κρινουμε συστηματα οπου ο καθενας θα εχεις μαξιμουμ 2-3 δισκακια (τα παραπανω θα κατασχονται).
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
ΙΜΗΟ μιλωντας για Ηχεια, η αφετηρια πρεπει να ειναι ενα τουλαχιστον 10ιντσο καθωσπρεπει γουφερ. Οτιδηποτε λιγοτερο ειναι kaimaklu ekmek χωρις εκμεκ. Απο κει και μετα, το τι θα κατσει καλυτερα πανω στο εκμεκ το συζηταμε. Επισης, ως γνωστον, δυο 6.5ιντσα ή δυο 8ιντσα δεν κανουν ενα 10ιντσο.
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Μιχαλη γεια σου, ως συνηθως οι αποψεις σου τεκμηριωμενες με επιστημονικο τροπο, δεν αφηνεις περιθωριο να γραψουμε κατι, κι αμεσως μας κυνηγας για τα λαθη μας. Σε λιγο θα μας βαλεις και τιμωριες. (αστειευομαι)
Λενα ο Μιχαλης αν τον γνωρισεις απο κοντα ειναι το καλυτερο παιδι, δεν βαζει τιμωριες.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ενα εντεκαιντσο η δυο οκταιντσα?
Εγω θα επερνα το 11ιντσο, περιμενοντας πιο βαθυ χαμηλο (στην γειτονια των 30 - 60 κυκλων), και γιατι θα προκυπτει 8 Ω.
(Κανενα 11ιντσο ΕΤΟΝ εχεις υποψιν σου ?)

Τα δυο 8ιντσα στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι στα 6Ω, και στην χειροτερη στα 3-3.5 Ω. Θα εχουν πιο γεματη την περιοχη των 60 - 120 Hz.
(με εκνευριζει αυτη η συμπεριφορα)

Αυτα βεβαια δεν ειναι απολυτα αλλα κατα κανονα ισχυουν.
 


Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Λενα ο Μιχαλης αν τον γνωρισεις απο κοντα ειναι το καλυτερο παιδι, δεν βαζει τιμωριες.
Δεν διαφωνω και του ειμαι υποχρωμενη μιας και με βοηθησε παρα πολυ σε ενα προβλημα που ειχα με τους ενισχυτες. Οι 6550 λυχνιες που εχω ειναι δικες του οπως και το phono. Αγορες πετυχημενες.
Επι του θεματος, το απογευμα ειχα τηλεφωνο απο γνωστο μου στην Αθηνα και μου προτεινε μεταχειρισμενα και σε καλη κατασταση τα TANOY CANTERBURY SE σε τιμη παραπλησια με τα 802. Απο φωτογραφιες λιγο σε πλυντηριο μου φερνουν αλλα διαβαζω κολακευτικα σχολια για τον ηχο τους και για την σχεση τους με τις λυχνιες.

Γραψτε μου κατι κακο, γιατι τα 802 οπως και να το κανουμε ειναι και στολιδι για το σαλονι!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εγω θα επαιρνα τα Tannoy *παντως. Προσωπικη προτιμηση.
Το λιγοτερο που θα παρεις απο ενα ηχειο tannoy prestige ειναι συναισθημα. Πολυ συναισθημα.

Δεν θα εχεις βεβαια την μποτια του B&W αλλα who cares.....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εγω θα επερνα το 11ιντσο, περιμενοντας πιο βαθυ χαμηλο (στην γειτονια των 30 - 60 κυκλων), και γιατι θα προκυπτει 8 Ω.
(Κανενα 11ιντσο ΕΤΟΝ εχεις υποψιν σου ?)

Τα δυο 8ιντσα στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι στα 6Ω, και στην χειροτερη στα 3-3.5 Ω. Θα εχουν πιο γεματη την περιοχη των 60 - 120 Hz.
(με εκνευριζει αυτη η συμπεριφορα)

Αυτα βεβαια δεν ειναι απολυτα αλλα κατα κανονα ισχυουν.
Μιχαλη ρωταω επειδη ειχα μια συζητηση με ενα αντιπροσωπο. Υποστηριζε οτι 2 οκταιντσα = 1 δεκαεξαιντσο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.633
Reaction score
12.227
Μιχαλη ρωταω επειδη ειχα μια συζητηση με ενα αντιπροσωπο. Υποστηριζε οτι 2 οκταιντσα = 1 δεκαεξαιντσο.
Δεν έχεις παρά να αθροίσεις το Sd (ενεργός επιφάνεια) δύο γούφερς με διάμετρο 8 ίντσες και να το συγκρίνεις με ένα 12 ιντσών για να καταλάβεις τη διαφορά.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.633
Reaction score
12.227
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά με αντίσταση 3 Ω από τους 75 κύκλους έως τους 200 και αντίσταση στους 60 κύκλους 4 Ω και τη φάση στις -50 μοίρες είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα όχι μόνο για το τελικό σου αλλά και για πολλούς τρανζιστοράτους των 250 watts.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.633
Reaction score
12.227
Sorry Πετρο αλλα δεν εχω ιδεα πως να το κανω αυτο.:126:
Ένα συνηθισμένο γούφερ 8 ιντσών έχει Sd 220 περίπου δηλαδή τα δύο 440. Ένα γούφερ 12 ιντσών τώρα έχει Sd 520 περίπου. Σε συνδιασμό τώρα με τη μεγαλύτερη (συνήθως) διαδρομή του 12ιντσου τα πράγματα είναι σαφώς υπέρ του μεγάλου μεγαφώνου όσον αφορά τη ποσότητα αέρα (άρα και περισσότερο χαμηλό) που μπορεί αυτό να κινήσει.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μιχαλη ρωταω επειδη ειχα μια συζητηση με ενα αντιπροσωπο. Υποστηριζε οτι 2 οκταιντσα = 1 δεκαεξαιντσο.

Ναι και τα τρία κάνουν ένα 24". Τι μας λένε ρε οι άνθρωποι...

Η ποσότητα του αέρα που μπορεί να τεθεί σε ταλάντωση από ένα woofer εξαρτάται από το εμβαδόν της επιφάνειάς του. Οπότε ο τύπος έλεγε μπαρμπούτσαλα στην καθομιλουμένη....

Λοιπόν 8"= 20cm περίπου και 16"= 40cm περίπου...

Εμβαδόν επιφάνειας για το 8" S=0,129m² και για το 16" S=0.5188m². Για να έχουμε λοιπόν το ίδιο εμβαδόν επιφάνειας με ένα woofer 16", θέλουμε 4 woofer 8"...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Γραψτε μου κατι κακο, γιατι τα 802 οπως και να το κανουμε ειναι και στολιδι για το σαλονι!
Να δεις πως τα είχε πει ο Κόγιας τα τανόγια...
Α! Περιστερώνες. :137:
Τώρα από τεχνικής άποψης καλύτερα να μην μιλήσω για δαύτα γιατί θα γίνω κακός βραδιάτικα.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μιχαλη ρωταω επειδη ειχα μια συζητηση με ενα αντιπροσωπο. Υποστηριζε οτι 2 οκταιντσα = 1 δεκαεξαιντσο.
Και μετά ήρθε ο έρωτας πες του. :137:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ένα συνηθισμένο γούφερ 8 ιντσών έχει Sd 220 περίπου δηλαδή τα δύο 440. Ένα γούφερ 12 ιντσών τώρα έχει Sd 520 περίπου. Σε συνδιασμό τώρα με τη μεγαλύτερη (συνήθως) διαδρομή του 12ιντσου τα πράγματα είναι σαφώς υπέρ του μεγάλου μεγαφώνου όσον αφορά τη ποσότητα αέρα (άρα και περισσότερο χαμηλό) που μπορεί αυτό να κινήσει.
:444:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Να δεις πως τα είχε πει ο Κόγιας τα τανόγια...
Α! Περιστερώνες. :137:
Τώρα από τεχνικής άποψης καλύτερα να μην μιλήσω για δαύτα γιατί θα γίνω κακός βραδιάτικα.

...
Δεν ξερω πως ειναι απο τεχνικης αποψης και εμφανισιακα παντως παιζουν μουσικη.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.661
Μηνύματα
2.871.030
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top