RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καλο βράδυ Ιάσωνα, όνειρα γλυκά.
QFT.

Όσο έβλεπα μια χαζοταινία φύγαμε από το ''να φτιάξω ένα πίνακα για ρουμ τριτμεντ'' και φτάσαμε στο διχίλιαρο.
;)
Ναι, τί είναι αυτοί! Κι εγώ μια χαζοταινία είδα και ξέφυγε το θέμα. 3η σελίδα, να σημειωθεί παρακαλώ!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Δες τίτλο το νήμα..
''RT 60 Υλικά για δημιουργία πίνακα''

Ρε φίλε , δε παίρνεις ένα Βαν Γκογκ , φτηνότερα θα σου βγει !!
:lol::lol::lolsign:
Μάμα το ΡΤ60 , θα μείνει και κάτι για τα παιδιά σου. :cry::lol::lol:
 
Last edited:



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Δες τίτλο το νήμα..
''RT 60 Υλικά για δημιουργία πίνακα''

Ρε φίλε , δε παίρνεις ένα Βαν Γκογκ , φτηνότερα θα σου βγει !!
:lol::lol::lolsign:
Μάμα το ΡΤ60 , θα μείνει και κάτι για τα παιδιά σου. :cry::lol::lol:
Μα κάθε φορά σε μια απλή ερώτηση να ξεφεύγει στα άκρα.
απλά επιμένουν γιατί έχουμε δει τους χρόνους και τις ακυρώσεις και τα modes και προσπαθούν να μου θυμίζουν ότι δεν υπάρχει γιατριά χωρίς σοβαρή περιποίηση του χώρου.

το ξέρω το έχω καταλάβει και θα ήθελα σιγά σιγά στο μέτρο του δυνατού να κάνω κάποιες βελτιώσεις.
το σκεπτικό μου είναι 2 μπασοπαγίδες πίσω από τα ηχεία. κάποια απορρόφηση - διάχυση σε 2-3 σημεία και το μόνο σίγουρα ότι θα γίνει κάτι στο ταβάνι με ταυτόχρονη τοποθέτηση ηχείων atmos.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Τα άκρα ειναι 2000€? Για treatment του συγκεκριμένου χώρου; Με αυτούς τους χρόνους αντήχησης;
:lolsign:

Ηταν το πρώτο που έπρεπε να κάνεις, πριν τους Κράουν, πριν το pb13, και σίγουρα πριν τα ατμος.
Πάτε και πετάτε τα χιλιάρικα σε άσχετη κατεύθυνση :gotcha: και μετά σας φταίω εγώ που λέω τα προφανή.

Ας πρόσεχες, να τα έδινες εκεί που έπρεπε.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα άκρα ειναι 2000€? Για treatment του συγκεκριμένου χώρου;
:lolsign:

Ηταν το πρώτο που έπρεπε να κάνεις, πριν τους Κράουν, πριν το pb13, και σίγουρα πριν τα ατμος.
Πάτε και πετάτε τα χιλιάρικα σε άσχετη κατεύθυνση :gotcha: και μετά σας φταίω εγώ που λέω τα προφανή.

Ας πρόσεχες, να τα έδινες εκεί που έπρεπε.

δε με κατάλαβες τα άκρα δεν είναι τα 2-3 χιλιάρικα


τα άκρα είναι τα άπειρα sub :o

οι 8 -18 - 28 διαχυτες :o

οι μπασοπαγίδες σε όλο το ύψος σε κάθε γωνία :o

Απλά δε γίνονται
[DOUBLEPOST=1545171511][/DOUBLEPOST]
δε με κατάλαβες τα άκρα δεν είναι τα 2-3 χιλιάρικα


τα άκρα είναι τα άπειρα sub :o

οι 8 -18 - 28 διαχυτες :o

οι μπασοπαγίδες σε όλο το ύψος σε κάθε γωνία :o

Απλά δε γίνονται
και μάλιστα είπα ακριβώς το αντίθετο. ότι γνωρίζετε τα προβλήματα και γιαυτό μου προτείνετε αυτές τις λύσεις.
[DOUBLEPOST=1545172017][/DOUBLEPOST]και ένας άλλος λόγος που έχω ως τώρα προτιμήσει να επενδύσω σε μηχανήματα είναι γιατί μου λέτε ότι αν δε κάνω ολοκληρωμένη περιποίηση χώρου είναι σα να μη κάνω τίποτα.

οπότε παίρνω το κραουνάκι και με 300+ ευροπουλα είδα μεγάλη διαφορά παίρνω τη σαμπαρα που βρήκα ευκαιρία για να με καλύπτει στις εντάσεις που μου αρέσει να ακούω και είμαι οκ. για τώρα.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Βασικά, αν θες δοκίμασε να μετρήσεις ξανά rt στα μπροστινά με το sub σε άλλη θέση. Ή και εκτός χώρου. Μπορεί να το κάνουν να δουλεύει παθητικά και ανεξέλεγκτα.
Και για μέτρα και rt του sub. Μήπως απλά κροσαροντας στους 80 ηρεμήσει το χαος;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Βασικά, αν θες δοκίμασε να μετρήσεις ξανά rt στα μπροστινά με το sub σε άλλη θέση. Ή και εκτός χώρου. Μπορεί να το κάνουν να δουλεύει παθητικά και ανεξέλεγκτα.
Και για μέτρα και rt του sub. Μήπως απλά κροσαροντας στους 80 ηρεμήσει το χαος;
80 είναι κροσαρισμένο. έχω δοκιμάσει σε πολλές πιθανές θέσεις με σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. η μόνη που είχε διαφορά ήταν η πρόταση του ear το μεγάφωνο να κοιτάει τοίχο σε γωνία.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Βασικά, αν θες δοκίμασε να μετρήσεις ξανά rt στα μπροστινά με το sub σε άλλη θέση. Ή και εκτός χώρου. Μπορεί να το κάνουν να δουλεύει παθητικά και ανεξέλεγκτα.
Και για μέτρα και rt του sub. Μήπως απλά κροσαροντας στους 80 ηρεμήσει το χαος;
Όπου και να το βάλεις το sub το ίδιο θα είναι για το rt. Αυτό μετράει στην θέση που έχεις το μικρόφωνο το χρόνο που χρειάζεται για να εξασθενήσει το σήμα 60 ή 30db αντίστοιχα
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δε με κατάλαβες τα άκρα δεν είναι τα 2-3 χιλιάρικα


τα άκρα είναι τα άπειρα sub :o

οι 8 -18 - 28 διαχυτες :o

οι μπασοπαγίδες σε όλο το ύψος σε κάθε γωνία :o

Απλά δε γίνονται
[DOUBLEPOST=1545171511][/DOUBLEPOST]

και μάλιστα είπα ακριβώς το αντίθετο. ότι γνωρίζετε τα προβλήματα και γιαυτό μου προτείνετε αυτές τις λύσεις.
[DOUBLEPOST=1545172017][/DOUBLEPOST]και ένας άλλος λόγος που έχω ως τώρα προτιμήσει να επενδύσω σε μηχανήματα είναι γιατί μου λέτε ότι αν δε κάνω ολοκληρωμένη περιποίηση χώρου είναι σα να μη κάνω τίποτα.

οπότε παίρνω το κραουνάκι και με 300+ ευροπουλα είδα μεγάλη διαφορά παίρνω τη σαμπαρα που βρήκα ευκαιρία για να με καλύπτει στις εντάσεις που μου αρέσει να ακούω και είμαι οκ. για τώρα.
ρε συ μην τρελαίνεσαι, τα χουμε ξαναπεί, αυτοί που μιλάνε για τόσα sub και τόση θεραπεία χώρου έχουν ειδικό χώρο,.
... εσύ κάνε ότι σε παιρνει να είναι και καλαίσθητο...

Ακόμα και το sub να βάλεις να κοιτάει τοίχο για καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα είναι ωραίο... μην κοιτάς που και ο αυτιάς το βάλε έτσι, είναι σε ειδικό χώρο.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ρε συ μην τρελαίνεσαι, τα χουμε ξαναπεί, αυτοί που μιλάνε για τόσα sub και τόση θεραπεία χώρου έχουν ειδικό χώρο,.
... εσύ κάνε ότι σε παιρνει να είναι και καλαίσθητο...

Ακόμα και το sub να βάλεις να κοιτάει τοίχο για καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα είναι ωραίο... μην κοιτάς που και ο αυτιάς το βάλε έτσι, είναι σε ειδικό χώρο.
Οχι χαλαρά. Μα με βλέπεις τι ερώτηση έκανα και που φτάσαμε.

Επειδή δε μπορω να κάνω πολλά πράγματα σε αυτό το θέμα είπα και γω αν έχει νόημα να εκμεταλλευτώ 2-3 πίνακες. That's all.

To να δώσω πχ 50 ευρώ να κάνω την υλποπόηση του ear με το mdf και το κοποπερν δε χάθηκε ο κόσμος και αν κανει κάτι έκανε.
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Όπου και να το βάλεις το sub το ίδιο θα είναι για το rt. Αυτό μετράει στην θέση που έχεις το μικρόφωνο το χρόνο που χρειάζεται για να εξασθενήσει το σήμα 60 ή 30db αντίστοιχα
Πιο πολύ το πρότεινα για να αποκλείσει ότι το bump στο RT που φαίνεται στα ηχεία front είναι λόγω της ανεξέλεγκτης κίνησης του ηχείου του sub από συντονισμό όταν παίζουν τα front και να σιγουρέψει ότι είναι του χώρου το θέμα. Επίσης τα ηχεία μπορεί εκεί χαμηλά να δίνουν μεγάλο RT είτε λόγω δικών τους θεμάτων είτε λόγω οδήγησης. Οπότε με το κροσάρισμα που πρότεινα μπορεί να λυθεί αυτό.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πιο πολύ το πρότεινα για να αποκλείσει ότι το bump στο RT που φαίνεται στα ηχεία front είναι λόγω της ανεξέλεγκτης κίνησης του ηχείου του sub από συντονισμό όταν παίζουν τα front και να σιγουρέψει ότι είναι του χώρου το θέμα. Επίσης τα ηχεία μπορεί εκεί χαμηλά να δίνουν μεγάλο RT είτε λόγω δικών τους θεμάτων είτε λόγω οδήγησης. Οπότε με το κροσάρισμα που πρότεινα μπορεί να λυθεί αυτό.
RT ειναι ο χωρος , τα σουιπς που γινονται δε δημιουργουν τετοια προβηματα που μπορουν να επηρεασουν το αποτελεσμα ετσι οπως το θετεις ,καταλαβα τι λες...
επισης κατω απο 200hz αυτη δε θα πρεπει να λαμβανεται σοβαρα στα υποψην...
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.054
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top