RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Καλέ το ΧρEpik είναι αυτό; :p
Γιες! ;)

Με φχιούζιον πάνω του, που προβλέπεται να αναβαθμιστεί με άλλο φχιούζιον, πχιό "κακό", και μάλλον προβλέπεται και νέα καμπίνα, θα αποφασιστεί στην ώρα του, με μετρήσεις. Ζγά ζγά, δεν υπάρχει καμία βγιασύνη. :p

Πάνω στη γωνία που το έκατσα, κακιώνει πολύ άσχημα, με 9 ντιμπί γκέιν από τα μπετά γύρω του (όλοι οι τοίχοι, μπετά). Είναι και συμμαζεμένος ο χώρος, γίνεται της λιθοτριψίας το ανάγνωζμα... ;)

Περιμένω φχιούζιον και για το JBL. Ήρθε κι αυτουνού η ώρα να γίνει "ενεργό", και μάλιστα και με ψηφιακή είσοδο. :)

Οπότε, με αυτά τα 3 σαμπ για αρχή, νομίζω θα δείξει γερό νούμερο στα ντεσιμπέλ στους 20 με 30, μένει να γίνουν μετρήσεις με ...ωτοασπίδες! :D
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.971
Αυτοί οι χώροι ειναι ηχητικά απαράδεκτοι, πρέπει να απαγορευτούν στο πολυνομοσχέδιο. :p
Τώρα μπερδεύτηκα :o Διαβάζω σε άλλα νήματα του φόρουμ (αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες) ότι το μεγάλο πρόβλημα το έχουν οι μικροί χώροι. Κάτι ακόμα: Σε άλλο νήμα (νομίζω αυτό για την ακουστική χώρων) διάβασα προ καιρού ότι είναι επιθυμητό (σωτήριο είχε γράψει κάποιος) το μεγάλο μήκος σε σχέση με το πλάτος του χώρου. Τι παίζει τελικά? :idk:
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Τώρα μπερδεύτηκα :o Διαβάζω σε άλλα νήματα του φόρουμ (αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες) ότι το μεγάλο πρόβλημα το έχουν οι μικροί χώροι. Κάτι ακόμα: Σε άλλο νήμα (νομίζω αυτό για την ακουστική χώρων) διάβασα προ καιρού ότι είναι επιθυμητό (σωτήριο είχε γράψει κάποιος) το μεγάλο μήκος σε σχέση με το πλάτος του χώρου. Τι παίζει τελικά? :idk:
1:1.26:1.59
 

I

iason

Guest
Καλημέρα .Τι κοστίζει πάνω κάτω μία μέτρηση χώρου για βελτίωση ήχου στην Ελλάδα παιδιά? Εδω (Ολλανδία) που ρώτησα μου είπανε 495 ευρώ. Και η διαδικασία κρατά περίπου μία με μιάμιση ώρα .
 



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Καλημέρα .Τι κοστίζει πάνω κάτω μία μέτρηση χώρου για βελτίωση ήχου στην Ελλάδα παιδιά? Εδω (Ολλανδία) που ρώτησα μου είπανε 495 ευρώ. Και η διαδικασία κρατά περίπου μία με μιάμιση ώρα .
ελα Αλεκοοοοοοοοοοοοο πόσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο;;;;;
 

Audio Harmony

Επαγγελματίας
Μηνύματα
200
Reaction score
80
Εκτιμηση μου για το συγκεκριμενο προβλημα:

Μπασοπαγιδες με ωφέλιμο άλφα μεταξύ 60 - 200 Hz της Sonitus Acoustics (που αντιπροσωπεύουμε)




και συνδυαστικά πάνελ απορρόφησης / διαχυσης με Helmholtz resonator πάλι της Sonitus με ωφελιμο αλφα μεταξυ 200 - 800 Hz.




Καλές Γιορτές
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
για να φτιαχτούν 5 πάνελ απορρόφησης αφού κάνει πάνω τους η σύζυγος τις καλλιτεχνίες της. ήρθε η ώρα.
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τι πάχος;
για 5 πόντους υπολογίζω. 5 πάνελ 50 χ 120 περίπου. 2 στον πίσω τοίχο αριστερά και δεξιά της μπαλκονόπορτας που είναι στο κέντρο με φάρδος τοίχου 3.90 και άλλα τρία ή 4 στους πλαϊνούς.

κάτι τέτοιο

[DOUBLEPOST=1551128946][/DOUBLEPOST]ποιο είναι το ποιο ιδανικό υλικό - υλικά αν χρειάζεται πάνω από ένα να το γεμίσω? η πλάτη του τελάρου πρέπει να εφάπτεται με τον τοίχο ή να έχει κάποιο κενό?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πάρε από 75 κιλά και πάνω τότε. Να Ξες πάντως ότι οι γωνίες είναι τα καίρια σημεία......
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πάρε από 75 κιλά και πάνω τότε. Να Ξες πάντως ότι οι γωνίες είναι τα καίρια σημεία......
τα rt60 μου με σφραγισμένο δωμάτιο

RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα
[DOUBLEPOST=1551129259][/DOUBLEPOST]
Πολύ λεπτό
ότι γίνει, από το τίποτα όπως είχα πει στην αρχή του νήματος ας εκμεταλλευτώ αυτές τις επιφάνειες.
[DOUBLEPOST=1551129304][/DOUBLEPOST]
Πάρε από 75 κιλά και πάνω τότε. Να Ξες πάντως ότι οι γωνίες είναι τα καίρια σημεία......
ποιο είναι το ποιο ιδανικό υλικό - υλικά αν χρειάζεται πάνω από ένα να το γεμίσω? η πλάτη του τελάρου πρέπει να εφάπτεται με τον τοίχο ή να έχει κάποιο κενό?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top