Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.186
Μόνο όποιος το έχει κάνει για ίδια εφαρμογή θα μπορεί να σου πει με ακρίβεια.
Η εκτίμηση μου είναι ότι δεν τρέχει τίποτα αν τα βάλεις χωρίς κουτί από μέσα. Πιο πολύ σημασία έχει να στηριχτεί σωστά πάνω στη γυψοσανίδα το ηχείο, εγώ θα έβαζα από την μέσα μεριά της γυψοσανίδας κάποιο μεταλλικό δακτύλιο/στεφάνι για να πιάσουν εκεί βίδες περαστές. Εγώ θα τα έβαζα έτσι, στο δικό μου ταβάνι.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Δεν είναι σημαντικός ο συντoνισμός στα Atmos που κόβονται στα 80-100Hz.
Απο εκεί και πάνω, δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η δημιουργια κουτιου εχει να κανει με την αποδοση κυριως του χαμηλου, αν κοπουν ψηλα και μπει μονωση σωστα και τοποθετηθει οπως σου ειπε ο Μελινας δε θα εχεις θεμα... μπορεις στο θεμα της μονωση να τοποθετησεις αφου μπει η γυψοσανιδα, υψηλης πυκνοτητας 80-100κιλων μεταξυ γυψοσανιδας και ταβανιου,καλο ειναι απο την πλευρα της γυψοσανιδας να γινει ενα πλαισιο 4 πλευρων ετσι ωστε εκει μεσα να μπει ο πετροβαμβακας απο την πλευρα της γυψοσανιδας και ακουμπωντας σφηνωτα απο την πλευρα του ταβανιου δημιουργοντας ενα κουτι ουσιαστικα με τοιχωματα το ιδιο το ''βαρυ'' μονωτικο...και πλατη απλα το γυμνο ταβανι....μετα τοποθετηση ακριλικα βατα εαν θες κανοντας ενα Π πιανοντας δυο τοιχωματα,ταβανι μονοκομματο για να σταθει, φυσικα υπαρχει και η σιλικονη εαν θες ακομη σταθεροποιηση μονωτικων με σκληρες επιφανειες...αυτα...
 
Last edited:


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Η δημιουργια κουτιου εχει να κανει με την αποδοση κυριως του χαμηλου, αν κοπουν ψηλα και μπει μονωση σωστα και τοποθετηθει οπως σου ειπε ο Μελινας δε θα εχεις θεμα... μπορεις στο θεμα της μονωση να τοποθετησεις αφου μπει η γυψοσανιδα, υψηλης πυκνοτητας 80-100κιλων μεταξυ γυψοσανιδας και ταβανιου,καλο ειναι απο την πλευρα της γυψοσανιδας να γινει ενα πλαισιο 4 πλευρων ετσι ωστε εκει μεσα να μπει ο πετροβαμβακας απο την πλευρα της γυψοσανιδας και ακουμπωντας σφηνωτα απο την πλευρα του ταβανιου δημιουργοντας ενα κουτι ουσιαστικα με τοιχωματα το ιδιο το ''βαρυ'' μονωτικο...και πλατη απλα το γυμνο ταβανι....μετα τοποθετηση ακριλικα βατα εαν θες κανοντας ενα Π πιανοντας δυο τοιχωματα,ταβανι μονοκομματο για να σταθει, φυσικα υπαρχει και η σιλικονη εαν θες ακομη σταθεροποιηση μονωτικων με σκληρες επιφανειες...αυτα...
Καλά τα λες αλά εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα. Αν χωρέσει κουτί 30χ30χ10 θα το κανω. Αλλιώς θα βάλω τα ηχεία απευθείας, χωρίς κουτί.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλά τα λες αλά εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα. Αν χωρέσει κουτί 30χ30χ10 θα το κανω. Αλλιώς θα βάλω τα ηχεία απευθείας, χωρίς κουτί.
«Να τοποθετήσω υψηλής πυκνότητας 80-100» τι πράγμα?
[DOUBLEPOST=1543492476][/DOUBLEPOST]
Πες τα στο γυψοσανιδα θα καταλαβει αυτος δε θα σου παρει παραπανω :D
Η γυψοσανιδα θα γίνει τώρα και θα κοπεί σε 1 μήνα. Αν του το πω τότε, σε 1 μήνα δλδ, θα μπορεί να γίνει αυτό που λες?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πετροβαμβακα, 80ή 100kg .
Πρεπει να εχεις τα ηχεια για να ξερει πως και τι θα κανει για να τα στερεωσεις μετα σωστα να πιασουν οι βιδες καπου γερα απο τη στιγμη που δε θα κανεις κουτι και ετσι φτιαχνεις και ενα πλαισιο κρατωντας πιθανον καποιες κοινες πλευρες για να βγουν περιπου οι διαστασεις που σου ειπα...
Αμα τα βρεις δυσκολα αστο τι να σου πω ριχτο χυμα,καλωδια μη ξεχασεις να ριξεις μεσα και να στερεωθει καλα μετα να μη σου ερθει στο κεφαλι...οχι σε σκετη γυψοσανιδα...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πετροβαμβακα, 80ή 100kg .
Πρεπει να εχεις τα ηχεια για να ξερει πως και τι θα κανει για να τα στερεωσεις μετα σωστα να πιασουν οι βιδες καπου γερα απο τη στιγμη που δε θα κανεις κουτι και ετσι φτιαχνεις και ενα πλαισιο κρατωντας πιθανον καποιες κοινες πλευρες για να βγουν περιπου οι διαστασεις που σου ειπα...
Αμα τα βρεις δυσκολα αστο τι να σου πω ριχτο χυμα,καλωδια μη ξεχασεις να ριξεις μεσα και να στερεωθει καλα μετα να μη σου ερθει στο κεφαλι...οχι σε σκετη γυψοσανιδα...
Αφού λες να τα ρίξω χύμα αν τα βρω σκούρα, μετά γιατί λες οχ8 σκέτη γυψοσανιδα?
[DOUBLEPOST=1543493528][/DOUBLEPOST]
Αφού λες να τα ρίξω χύμα αν τα βρω σκούρα, μετά γιατί λες οχ8 σκέτη γυψοσανιδα?
Αν δεν κανω τίποτα από αυτά επειδή είναι πολύπλοκα και κανω απλά ένα κουτί 10 εκατοστων, πειραζει?
 

Μηνύματα
47
Reaction score
44
Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου με mdf ένα τετραπλευρο να το στηρίξεις δύο γωνιές στην οροφή και να πατήσει από κάτω η γυψοσανιδα..
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου με mdf ένα τετραπλευρο να το στηρίξεις δύο γωνιές στην οροφή και να πατήσει από κάτω η γυψοσανιδα..
Χωρίς κουτί λες? Απλά σαν στήριξη ένα τετράγωνο πράγμα για να βιδώνει εκεί κανω το ηχείο και να πιαστεί μαζί με την γυψοσανιδα?
[DOUBLEPOST=1543494317][/DOUBLEPOST]Αν έπαιρνα 2 τέτοια, θα γινόνταν δουλειά? Η αν έφτιαχνα έστω 2 τέτοια δικά μου.
8F6AB9FC-B62A-4F38-A970-3E8274CAC5AF.jpeg
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:D να βιδωθουν σε πλαισιο* , αυτο δε θα ειναι κοινο παντου με αυτο που σου προτεινα γιατι ειναι μεγαλυτερες διαστασεις ,αλλο πλαισιο να βιδωσει το μεγαφωνο(υποχρεωτικα) και αλλο για να στηριχτουν τα μονωτικα που σου ειπα.
Και αυτο που λεει ο thanos,m γινεται αλλα δε θα εχεις καλη επαφη απο την πλευρα της γυψοσανιδας ,μπορεις να το κανεις και κουτι χωρις πλατη διατηρωντας το ταβανι ως τετοια, ετσι θα ανοιχτει μονο μια στρογγυλη τρυπα για την σιτα ,πολλα μπορεις σου προτεινα τη λιγοτερο μανουριαρικη απο το τελιως χυμα.
Πολυ χυμα, πλαδαρο χαμηλο, και ισως πιθανον να χασεις σε ευαισθησια και πισω μεσαιες, πολυ μικρο το ακριβως αντιθετο ...πολυ σφιχτο, εως ανεπαρκες και μπροστα μεσαιες ...συμπιεσμενες...οποτε κοιτας τι σου προτεινει ο κατασκευαστης και τηρουμενων των συνθηκων κινεισαι... ολα αυτα ειπαμε ,τοσα ηχεια εκει μεσα και εκει που θα κοπουν τι ψαχνεις να βρεις ριχτα χυμα*και τελιωσες:D
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
:D να βιδωθουν σε πλαισιο* , αυτο δε θα ειναι κοινο παντου με αυτο που σου προτεινα γιατι ειναι μεγαλυτερες διαστασεις ,αλλο πλαισιο να βιδωσει το μεγαφωνο(υποχρεωτικα) και αλλο για να στηριχτουν τα μονωτικα που σου ειπα.
Και αυτο που λεει ο thanos,m γινεται αλλα δε θα εχεις καλη επαφη απο την πλευρα της γυψοσανιδας ,μπορεις να το κανεις και κουτι χωρις πλατη διατηρωντας το ταβανι ως τετοια, ετσι θα ανοιχτει μονο μια στρογγυλη τρυπα για την σιτα ,πολλα μπορεις σου προτεινα τη λιγοτερο μανουριαρικη απο το τελιως χυμα.
Πολυ χυμα, πλαδαρο χαμηλο, και ισως πιθανον να χασεις σε ευαισθησια και πισω μεσαιες, πολυ μικρο το ακριβως αντιθετο ...πολυ σφιχτο, εως ανεπαρκες και μπροστα μεσαιες ...συμπιεσμενες...οποτε κοιτας τι σου προτεινει ο κατασκευαστης και τηρουμενων των συνθηκων κινεισαι... ολα αυτα ειπαμε ,τοσα ηχεια εκει μεσα και εκει που θα κοπουν τι ψαχνεις να βρεις ριχτα χυμα*και τελιωσες:D
Δες λίγο το bracket που εβαλα σε φωτο σε παρακαλώ στο παραπάνω σχόλιο.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Γιατί πλαίσια και βίδες; Αφού έχουν από μόνα τους άγκυρες τα ηχεία θα κάθεται να τα τρυπάει να βάζει βίδες;
Το κουτί αν γίνει 30χ30χ10 είναι λίγο μεγαλύτερο σε όγκο από της εταιρίας,όποτε μια χαρά θα είναι.
Του βάζει και ένα κομμάτι πετροβαμβακα σε π μέσα αν δεν έχει βατα και τελείωσε.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γιατί πλαίσια και βίδες; Αφού έχουν από μόνα τους άγκυρες τα ηχεία θα κάθεται να τα τρυπάει να βάζει βίδες;
Το κουτί αν γίνει 30χ30χ10 είναι λίγο μεγαλύτερο σε όγκο από της εταιρίας,όποτε μια χαρά θα είναι.
Του βάζει και ένα κομμάτι πετροβαμβακα σε π μέσα αν δεν έχει βατα και τελείωσε.
Εσυ προτείνεις κουτί και όχι την λύση που προτείνει ο SOCO?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Κατι δεν ειναι σωστο στη φωτο, δεν ειναι αυτο;στρογγυλο ειναι το μεγαφωνο εδω ειναι αλλο bracket.
Δεν εχω εικονα του μεγαφωνου-ηχειου, για να δω πως και τι αποστασεις εχουν αυτα τα γαντζακια, δειχνουν οτι δεν κολλανε κατευθειαν σε γυψοσανιδα, ισως να κανω λαθος, αλλα και ετσι να ειναι εγω γυψοσανιδα σκετη δε θα εμπιστευομουν.
Οver and out:).
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εμένα η πιο εύκολη λύση μου ακούγεται το κουτί που είπαμε εξαρχής. Η ιδανική λύση δεν γνωρίζω ποια είναι για να πω την αλήθεια.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Και πλαίσιο να φτιάξεις να ακουμπάει στο ταβάνι την ίδια δουλειά θα κάνει,κουτί θα είναι στην ουσία.
Χύμα δεν θα το έβαζα πάντως. Να δώσεις τόσα λεφτά και να χαθεί το χαμηλο(έστω μέχρι τα 80hz) είναι κρίμα.
Άμα ήταν έτσι έπαιρνες και πιο φθηνό ηχείο.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
https://media-dali.azureedge.net/1624/phantom-e-series-user-manual.pdf

Εδώ είναι το manual του ηχείου. Οποίος έχει χρόνο ας το κοιτάξει. Εγώ το κοίταξα αλλά δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλαβω και πολλά για το πως θα στηριχθει.
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.211
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top