Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ναι αν κατεβείς 10cm.
Για έναν γενικό μπούσουλα, αν η οροφή από την γυψοσανιδα απέχει 10 με 15 εκατοστά, το κουτί που θα πρέπει να δημιουργηθεί είναι 35 επι 35 με 10 πόντους ύψος?
 






rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.882
Το ηχειο σου ειναι 10cm βαθος.Οποτε το κουτί πισω πρέπει να είναι πιο βαθύ.
Κατέβασε την οροφή 15 και κάνε το κουτί 12χ30χ30.
Αυτό. Κουτί από γυψοσανίδα. Τις θέσεις τις ξέρεις.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Άρα αφού μόνωση θα είναι 7 εκατοστά θα πρέπει να αφήσω 12 εκατοστά κενό κάτω από την μόνωση και μέχρι την γυψοσανιδα. Μέσα σε αυτά τα 12 εκατοστά θα φτιάξω ένα κουτί διαστάσεων 30χ30.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Εγω πηρα τα Ε50 γιατι ειχα περιορισμενο χωρο και προυπολογισμο.
Λογο του οτι δεν μπορουσα να κανω ψευδοροφη τελικα εκανα κατι απλο, εκανα μονος μου δυο ξυλινα κουτια 30x30x10 τα εβαψα ασπρα και τα τοποθετησα 'καρφωτα' στο ταβανι συμφωνα με τις προδιαγραφες της Dolby.
Τελικα το αποτελεσμα ειναι παααααρα πολυ καλο!!!
Ομορφα απλα και ωραια.
Μολις τελειωσω και κατι επιπλεον εργασιες θα ανεβασω φωτο
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αυτό. Κουτί από γυψοσανίδα. Τις θέσεις τις ξέρεις.
Για να μην γινει κανενα λαθος. Η οροφη θα κατεβει 13 εκατοστα και μεσα σε αυτα τα 13 εκατοστα θα δημιουργησω ενα κουτι 12 εκατοστων (πιο κατω αν κατεβω, θα βρω στο αιρ κοντισιον και μπαινουμε σε αλλες διαδικασες). Δεν με παιρνει για πιο πολυ κατεβασμα. Αν αυτο του κουτι δεν ειναι 12 εκατοστων υψος αλλα ειναι 10 εκατοστων, πειραζει?
 


Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Ενα ένα τα λες. Φαντάσου να κατέβαζες την οροφή στα 13 και να ήθελες να αγοράσεις το κουτί που δίνει η εταιρία αργότερα.
Πειράζει... το ηχείο είπαμε είναι 10cm βάθος. Κάνε το 11 για να μην έχεις κανένα πρόβλημα με την τοποθέτηση αργότερα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Γιατί να κάνει έξτρα κουτί βρε παιδιά;
Αν το αφήσει χωρίς κουτί και να εκτονώνει στο μεγάλο όγκο της ψευδοροφης τι θα γίνει.
Το πολύ πολύ να χρειαστεί να τα κροσαρει λιγο πιο ψηλά, που και πάλι δεν νομίζω.
 



Μηνύματα
778
Reaction score
375
Όχι, δεν πειράζει. Σήμερα δεν ήταν να έρθει ο μάστορας;
Ο μάστορας μας είπε μέσα στη βδομάδα.. περιμένουμε κι εμείς αλλά βλέπω να περνάει η εβδομάδα.
[DOUBLEPOST=1543453519][/DOUBLEPOST]
Κάπου στους 20 είναι το a/c δεν θα έχει θέμα.
Στους 20 είναι τώρα το αιρ κοντισιον αλλά αν μπει η μόνωση 7 πόντων στο ταβάνι, τότε το Άιρκοντισιον θα απέχει μόλις 13 πόντους από το νέο ταβάνι (μόνωση). Ίσα ίσα δηλαδή που με παίρνει.
[DOUBLEPOST=1543453671][/DOUBLEPOST]
Γιατί να κάνει έξτρα κουτί βρε παιδιά;
Αν το αφήσει χωρίς κουτί και να εκτονώνει στο μεγάλο όγκο της ψευδοροφης τι θα γίνει.
Το πολύ πολύ να χρειαστεί να τα κροσαρει λιγο πιο ψηλά, που και πάλι δεν νομίζω.
Για πες μας την γνώμη σου. Εγώ άσχετος είμαι. Γίνεται και αυτό? Θα έχω δηλαδή το ηχείο χωρίς οπίσθια κάλυψη? Από πίσω του θα είναι το τεράστιο κενό της γυψοσανιδας? Δεν θα έχω θέμα?
[DOUBLEPOST=1543453727][/DOUBLEPOST]
Πρέπει να ανοίγει για καθάρισμα το a/c. ;)
Υπάρχει και η λύση να κατέβει το αιρ κοντισιον 5 πόντους αλλά δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο.
 


Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί τοσο μπέρδεμα. :laugh:

Στους 20 είναι τώρα το αιρ κοντισιον αλλά αν μπει η μόνωση 7 πόντων στο ταβάνι, τότε το Άιρκοντισιον θα απέχει μόλις 13 πόντους από το νέο ταβάνι (μόνωση). Ίσα ίσα δηλαδή που με παίρνει.
Πάλι μπερδεύεσαι. Η μόνωση υποθέτω ότι είναι κάποιο είδος πετροβαμβακα έτσι;
Οποτε θα είναι μέσα στην γυψοσανιδα.
Αν λοιπών κατεβει 13 η οροφή έχεις άλλους 7 μέχρι το a/c!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδή δεν έχω καταλάβει... γιατί βάζεις γύψο σανίδα;
Μόνωση βάζω γιατί έχω θέμα με την υγρασία και μιας και κανω και γυψοσανιδα μαζί, έτσι σκέφτηκα να βάλω και τα ατμος ηχεία.
[DOUBLEPOST=1543486472][/DOUBLEPOST]
Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί τοσο μπέρδεμα. :laugh:



Πάλι μπερδεύεσαι. Η μόνωση υποθέτω ότι είναι κάποιο είδος πετροβαμβακα έτσι;
Οποτε θα είναι μέσα στην γυψοσανιδα.
Αν λοιπών κατεβει 13 η οροφή έχεις άλλους 7 μέχρι το a/c!
Περίμενε! 7 πόντους η μόνωση και 12 ποντουσ Από κάτω που θέλω κενό για το κουτί του ηχείου μας κάνουν συνολικά 19 πόντους. Τι κανω λάθος?
[DOUBLEPOST=1543486816][/DOUBLEPOST]Σε περίπτωση που δεν με παίρνει ο χωρος και δεν κανω κουτί... Τι γίνεται? Λεμε τώρα...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδιά με ενδιαφέρει να μάθω αν δεν φτάνει ο χώρος για το κουτί και τα βάλω τα ηχεία χωρίς κουτί, τι πρόκειται να γίνει? Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.894
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top