Όταν είσαι μερακλής/μερακλού



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Τις σύνδεσα μόλις και δάκρυσα απο χαρά, ζνιφ. :biggrin:
Αρχίζω γυάλισμα στα inox μπράτσα, το αλουμίνιο δεν γυαλίζεται σχεδόν καθόλου γιατί θα φύγει η ανοδίωση και θα κλαίμε.

20240220_111720.jpg


20240220_111725.jpg


20240220_111733.jpg


20240220_113117.jpg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.256
Reaction score
27.923
Mεγειά. Κουκλί το έχεις.
Αλλά ο κατασκευαστής του σκελετού της τέντας είναι απαράδεκτος.
Τι είναι αυτές οι δαγκωματιές; Τρόπος σύσφιξης; :mad:

a3.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Mεγειά. Κουκλί το έχεις.
Αλλά ο κατασκευαστής του σκελετού της τέντας είναι απαράδεκτος.
Τι είναι αυτές οι δαγκωματιές; Τρόπος σύσφιξης; :mad:

View attachment 322884

Ναι, είναι πρεσαρισμένες*. Όλες οι αμερικάνικες inox που έχω δει έτσι είναι.
Μόνο σε αλουμινένια μπράτσα με inox συνδέσμους έχω δει βίδες ή πριτσίνια.


*Και λίγο στραβά, οπότε λασκάρισα τις βάσεις και έφτιαξα μέσο όρο.. >:(
ΥΠΟΘΕΤΩ οτι μπορείς να στρίψεις λίγο το άκρο στον σωλήνα με ζόρι αλλά κώλωσα, μη λασκάρει και έχουμε θορύβους.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Γιατί να υπάρχει αυτό το κενό;

Μπορεί να σπάσει η βίδα.

Μια κοντύτερη βίδα ίσως...

View attachment 322891
Δεν έχει φορτίο, μόνο τον αέρα. Το ζόρι το τρώνε οι μπροστινοί ιμάντες κυρίως.

Με ρώτησε βέβαια ο Μιχάλης και του είπα 1,5-2 εκατοστά απο μνήμης γιατί βαριόμουν να ανοίγω τη βάρκα στη βροχή. 🙄
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
ήρθε να πάρει το ετησιάτικο
Έτσι κάνω και γω. Συνήθως διετία δίνω.
Έδωσα και 3-ετια. Τες πα, έτσι πάει.
Από πέρσι, έχω ξοφλήσει και ολόκληρο το 25.

θέλει να το πουλήσει. Σ' εμένα, μόνο
Δεν είναι κακή ιδέα, μόνον εάν το δεις ως θετική "επένδυση", εάν δηλαδή θεωρείς πως σε κάποια χρόνια (5-10-20 εσύ ξέρεις) θα μπορεί να "φύγει" με κέρδος, εάν δηλαδή "φεύγουν" εύκολα τέτοια σπίτια στην περιοχή.

Σκέφτομαι να της πω πάρε 60, μην το πουλήσεις ποτέ και άσε με να μείνω κανονικά με νοίκι μέχρι να σχολάσω ή μέχρι να με σύρουν στο γηροκομείο. :biggrin:
Οι επιτυχίες σε τέτοιου είδους διαβουλεύσεις εξαρτώνται από το χρηματικό ποσό που έχει άμεσα ανάγκη, ώστε να το καλύψεις.
Πρέπει να καταλάβεις τι ανάγκες έχει, τι τρύπες χρειάζεται άμεσα να καλύψει, πόσα λεφτά της λείπουν.

Αν λόγου χάριν θέλει να ρίξει κάπου αλλού 50-60 χιλιάρικα, τα μετατρέπεις σε ενοίκια και προεξοφλείς πχ μια 4-ετια, 5-ετια ή 6-ετία ενοικίων, οπότε δεν δίνεις 150 στο χέρι, αλλά όσα πραγματικά χρειάζεται, και παύει για πχ 5 χρόνια η συζήτηση.

Σε τέτοια περίπτωση σημαντικού ποσού προεξόφλησης μισθωματων, στο ιδιωτικό συμφωνητικό προεξόφλησης μισθωματων δικαιούται ο μισθωτής να συμπεριλάβει κάποια έκπτωση από το συμφωνηθέν μισθιο, τουλάχιστον ίση με το τρέχον κέρδος τοκισμού, και για να σου δώσω μια ιδέα, αναλόγως ποσού, ένα 10% θεωρείται λογικό.

Δηλαδή, εάν πχ δίνεις 1.000€ μηνιαίο μίσθωμα και συμφωνήσεις για προεξόφληση μισθωματων 5 ετών, 60 μισθώματα, αντί να καταβάλλεις 60*1.000= 60.000€, λογικό είναι να καταβάλλεις 60*900= 54.000€.

Κερδίζεις 6.000€ εσύ, και παίρνει τώρα, άμεσα, κας, 54 χιλιάρικα αυτή.

Τουλάχιστον εγώ, έτσι κάνω. (Και ακόμα καλύτερα, για δικό μου όφελος εννοείται).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.040
Reaction score
6.852
Δεν είναι κακή ιδέα, μόνον εάν το δεις ως θετική "επένδυση", εάν δηλαδή θεωρείς πως σε κάποια χρόνια (5-10-20 εσύ ξέρεις) θα μπορεί να "φύγει" με κέρδος, εάν δηλαδή "φεύγουν" εύκολα τέτοια σπίτια στην περιοχή.
Γιατί, σε διαφορετική περίπτωση είναι καλύτερα να πέφτουν τα λεφτά στον τρύπιο κουβά του ενοικίου; Πάντα μιλώντας για την περίπτωση που έχεις τα λεφτά να το αγοράσεις, αν δεν τα έχεις δεν υπάρχει συζήτηση.

Ακόμα και με ζημιά να το πουλήσεις σε κάποια χρόνια, δύσκολο αυτή να είναι μεγαλύτερη από τα ενοίκια που θα είχες δώσει (εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρό διάστημα).

Η μόνη περίπτωση που συμφέρει να νοικιάζεις, είναι το κεφάλαιο που κρατάς να το επενδύεις πιο αποτελεσματικά αλλού. Οι περισσότεροι που ξέρω που είναι υπέρ του ενοικίου, θέλουν να πιστεύουν ότι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία ως φοβεροί επενδυτές που είναι, αλλά κανείς δεν ανήκει πραγματικά εκεί.

Άλλη περίπτωση είναι να σκέφτεσαι να φύγεις άμεσα από το συγκεκριμένο σπίτι (εντός 1, 2, άντε 3 ετών) αλλά ο Zizik απ΄όσο καταλαβαίνω δεν είναι σε αυτή την κατηγορία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.938
Reaction score
12.637
Άλλη περίπτωση είναι να σκέφτεσαι να φύγεις άμεσα από το συγκεκριμένο σπίτι (εντός 1, 2, άντε 3 ετών) αλλά ο Zizik απ΄όσο καταλαβαίνω δεν είναι σε αυτή την κατηγορία.
Μη τα πετάς έτσι απότομα και πάθει τίποτα η @melina μας!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Γιατί, σε διαφορετική περίπτωση είναι καλύτερα να πέφτουν τα λεφτά στον τρύπιο κουβά του ενοικίου;
Ναι.
το κεφάλαιο που κρατάς να το επενδύεις πιο αποτελεσματικά αλλού.
Ή να το φας να γουστάρεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Έχοντας κληρονομήσει/γονικοπαροχευτεί με περισσότερα ακίνητα απ' όσα ήθελα ή θεωρούσα λογικά (για εμένα τονίζω που ποτέ δεν ήθελα παιδιά, δεν ήταν πολλά καλέ :tongue: ), είχα πάντα την άποψη ότι όταν βρει κανείς το κατάλληλο, το ενοίκιο κατοικίας είναι φθηνότερο και καλύτερο.
Όχι γιατί άλλες επενδύσεις είναι αποδοτικότερες, που συνήθως είναι, αλλά κυρίως γιατί δεν είναι δικό σου ώστε να απαιτούνται έξοδα που αν ήταν θα έκανες. 😝

Έκπτωση με προκαταβολή ετήσιων ενοικίων δεν θα ζητούσα προσωπικά. Ο λόγος που πληρώνω έτσι είναι η δική μου ευκολία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Έκπτωση με προκαταβολή ετήσιων ενοικίων δεν θα ζητούσα προσωπικά. Ο λόγος που πληρώνω έτσι είναι η δική μου ευκολία.
Οκ, άλλωστε το ετήσιο δεν είναι δα και κανένα σημαντικό χρονικό διάστημα.

Ωστόσο, εάν πχ έχει ανάγκη λεφτά, κι έρθει πχ αύριο και σου ζητήσει αν μπορείς να προεξοφλήσεις εντός των επόμενων 2 μηνών τα μισθώματα μέχρι τέλος του 2026, δηλαδή να δώσεις προκαταβολικά 2,5-3 χρόνια ενοικίων, νομίζω πως είναι λογικό να ζητήσεις κι εσύ μια 10% μείωση ενοικίου για τα μισθώματα που θα προκαταβάλλεις, ειδάλλως δεν έχεις λόγο να "ξηλωθείς" τώρα για τέτοιο χρονικό διάστημα. 😉
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Εξαρτάται απο το πόσα δίνει ο καθένας και άλλον έναν σημαντικό παράγοντα. :biggrin: ;)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.256
Reaction score
27.923
Γιατί να υπάρχει αυτό το κενό;

Μπορεί να σπάσει η βίδα.

Μια κοντύτερη βίδα ίσως...

View attachment 322891
Πολύ σωστή η παρατήρηση του Γιώργου, δεν το είχα προσέξει.

Ζιζικ ξεβίδωσέ τα και βάλε πιο κοντή βίδα ή αλλιώς να σου φτιάξω δύο αποστάτες από Acetal και να σου τα στείλω να τα βάλεις από έξω μεριά προς το κεφάλι της βίδας.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Τα πήρα αύριο αλλά χθες μεθοκοπούσαμε και πρωκτολογούσαμε για κολονοσκοπήσεις οπότε σήμερα είναι η μέρα.

Ο Μιχάλης μου έστειλε 6-7 σετ απο διπλά τεφλόν acetal ροδέλια διαφορετικού πάχους και μετά απο 2-3 δοκιμές στην κάθε πλευρά βρέθηκε η τελειότητα! :hi:

Αλλά ο κατασκευαστής του σκελετού της τέντας είναι απαράδεκτος.
Τι είναι αυτές οι δαγκωματιές; Τρόπος σύσφιξης; :mad:
20240224_130249.jpg


Τι είναι Μιχάλη τα πρεσαριστά που δεν σου άρεσαν; Στριφτάρια, που μόλις ζόρισα λίγο με τον θεούλη το Knipex (πολύ φοβισμένα μην τρέχουμε) άρχισαν να δουλεύουν. Έστριψα λίγο ολόκληρες τις βάσεις προς τα πάνω και το σύνολο ανοιγοκλείνει τρομερά στρωτά. Είμαι πανευτυχέστερος απο πριν. :biggrin:

20240224_130214.jpg


20240224_124342.jpg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.002
Reaction score
41.342
Από "μαμά" έτσι ήταν; πακτωμένο το μπράτσο πάνω στη βάση; χωρίς καθόλου περιθώριο να παίξει δεξιά αριστερά αν χρειαστεί;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.830
Από "μαμά" έτσι ήταν; πακτωμένο το μπράτσο πάνω στη βάση; χωρίς καθόλου περιθώριο να παίξει δεξιά αριστερά αν χρειαστεί;
Αυτό έγραψα. Είναι φτιαγμένα να στρίβουν λίγο αλλά είχαν κολλήσει.
Θα ήθελα να περάσω λίγο λιπαντικό μέσα αλλά δεν το βλέπω να γίνεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.634
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top