Αγορά αφυγραντήρα

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..σε ποιο καταστημα Μιχαλη; μπορουμε να μαθουμε; Στη Λαρισα εχει αλλα τεσσερα κομματια..
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Δεν θα ήθελα να το αναφέρω το μαγαζί.
Θα βρω από άλλο.
Ήδη πήρα τηλ. σε κάποιον φίλο που δουλεύει σε σχετικό μαγαζί.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οκ καταλαβαινω. Οι μεγαλες αλυσιδες πρεπει να εχουν, πλην Media Markt που δεν εμπορευονται τη Meaco.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μου βάλατε ιδέες :)
Βάζοντας σημερα τα κλιματιστικά στην αφυγρανση κατέβασα την υγρασία απο το 75% στο 60% σε τρεις ώρες. Και υποκειμενικά εχω πολυ καλύτερη αίσθηση.

Σαφώς βέβαια το κλιματιστικό βγαζει δροσερό να μην πω κρύο αέρα.

Αφυγρανση με κλιματιστικό το χειμώνα δεν μπορεί να γίνει.
Δηλαδή θα γίνει αλλά το κλιματιστικό δεν έχει τρόπο να ξαναζεστα νέα τον αέρα που κρύωσε ώστε να αφαιρέσει την υγρασία του καθως ο συμπυκνωτης είναι έξω από το σπίτι. Άρα θα την αφαίρεση αλλά θα ρίξε και θερμοκρασία.
Οπότε συμπεραίνουμε πως με το κλιματιστικό το χειμώνα ρίχνουμε την υγρασία και την θερμοκρασία ταυτοχρόνως, ξοδεύοντας και περισσότερο αέριο θέρμανσης ως αποτέλεσμα. Σωστά;

Αν ομως βάλουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία θέρμανσης, δεν θα κατεβάσει και την υγρασία, έστω κα πιο αργά, αλλα θερμαίνοντας;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Αν ομως βάλουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία θέρμανσης, δεν θα κατεβάσει και την υγρασία, έστω κα πιο αργά, αλλα θερμαίνοντας;
Απλός να αερίζεις το μεσημέρι για 5 λεπτά. Όταν το σπίτι είναι ζεστό θα φύγει έξω η ζέστη παίρνοντας μαζί και την υγρασία. Στη Λάρισα έχω σταθερά 45% χωρίς αφύγρανση, δεν κάνω μαγικά.
Τώρα αν έχεις 70+ μην περιμένεις να πέσει σε μια μέρα.
Επίσης τα καλοριφέρ τα ανάβουμε από Οκτώβριο έστω 1 φορά την εβδομάδα ίσα ίσα να κάψουν και αερίζουμε για αυτό τον λόγο.

Μην μου πείτε ότι μένετε Λονδίνο όπου κάθε μέρα το μεσημέρι είστε μέσα στην ομίχλη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απλός να αερίζεις το μεσημέρι για 5 λεπτά. Όταν το σπίτι είναι ζεστό θα φύγει έξω η ζέστη παίρνοντας μαζί και την υγρασία. Στη Λάρισα έχω σταθερά 45% χωρίς αφύγρανση, δεν κάνω μαγικά.
Τώρα αν έχεις 70+ μην περιμένεις να πέσει σε μια μέρα.
Επίσης τα καλοριφέρ τα ανάβουμε από Οκτώβριο έστω 1 φορά την εβδομάδα ίσα ίσα να κάψουν και αερίζουμε για αυτό τον λόγο.

Μην μου πείτε ότι μένετε Λονδίνο όπου κάθε μέρα το μεσημέρι είστε μέσα στην ομίχλη.
Αεριζουμε κάθε μέρα, για πολυ περισσότερο, ώρες. Αλλα είμαι στο 75%.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Αεριζουμε κάθε μέρα, για πολυ περισσότερο, ώρες. Αλλα είμαι στο 75%.
Η λύση β' είναι να ανάψεις καλοριφέρ - κλιματιστικό , να σκάσεις από την ζέστη για να αφήσεις ανοικτά την ανάκληση και μια άλλη πόρτα για να κάνει ρεύμα, υπόψιν πάντα το μεσημέρι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η λύση β' είναι να ανάψεις καλοριφέρ - κλιματιστικό , να σκάσεις από την ζέστη για να αφήσεις ανοικτά την ανάκληση και μια άλλη πόρτα για να κάνει ρεύμα, υπόψιν πάντα το μεσημέρι.
Αν (το βράδυ) ανάψω κλιματιστικό στη θέρμανση τι θα γίνει με την υγρασία; Χωρίς ανοικτό παράθυρο.

Αν δεν μου πείτε θα κάνω πείραμα αύριο
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δηλαδη δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα το κλιματιστικό; :idk:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Στο κρύο,
στην ζέστη μόλις το σβήσεις το ίδιο θα είναι. Φίλος σε στούντιο με κουφωματα αλουμινίου σε καινούργια οικοδομή με θέρμανση κλιματιστικό, έπιασε μούχλα !! Δεν αέριζε για μην καίει ρεύμα και έχοντας την εντύπωση ότι το στέγνωμα που προκαλεί το κλιματιστικό όσο λειτουργεί είναι και αφύγρανση την έπαθε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όταν μια περιοχή έχει +70% σε μόνιμη βάση και το σπίτι είναι όλη μέρα κλειστό ο αφυγραντήρας είναι μονόδρομος. Κάπως έτσι είμαι εγώ. Και ίσως κάποιοι να μην καταλαβαίνουν την ύπαρξη υγρασίας στο χώρο, κυρίως λόγο θέρμανσης, αλλά μόλις μπει ένας αφυγραντήρας στο σπίτι θα καταλάβουν διαφορά απο την επόμενη μέρα. Θεωρώ πάντως ότι ελάχιστα είναι τα σημεία στην Ελλάδα όπου τα σπίτια είναι χωρίς υγρασία. Αρκετοί πίστευαν ότι δεν είχαν, μέχρι που πήραν μετρητή.
Η υγρασία πάντα υπήρχε αλλά μόνο τα τελευταία χρόνια έγινε αισθητή η παρουσία της λόγο ελλιπούς θέρμανσης των σπιτιών. Συν το γεγονός ότι πλέον ο περισσότερος κόσμος έχει επικεντρωθεί σε τρόπους μειωμένης θέρμανσης συγκεκριμένων δωματίων και μόνο αντί της κεντρικής θέρμανσης.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Επίσης θέλω να δω πως θα συμπεριφερθεί στη λειτουργία στεγνώματος ρούχων, είναι κάτι που δεν έχω δοκιμάσει....
Χθες το βραδι (24:00), τοποθετηθηκαν σε απλωστρα περιπου 6kg ρουχα, κυριως πετσετες μπανιου, προσωπου, σινδονια κ.λπ., και τοποθετηθηκε σ' ενα δωματιο του σπιτιου. Επελεξα την λειτουργια co που ενδεικνυται για στεγνωμα ρουχων, και το αποτελεσμα ηταν οτι το πρωι ( 08:00 ωρα), τα ρουχα ηταν σχεδον στεγνα!
Ολα καλα λοιοπον.
Η περιεργεια μου ειναι να δω την καταναλωση ρευματος οταν ερθει ο λογαρισμος. Εαν και εκει δεν υπαρχει αξιωσημειωτη διαφορα, τοτε το μηχανημα θα ειναι τελειο. Ιδωμεν...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Χθες το βραδι (24:00), τοποθετηθηκαν σε απλωστρα περιπου 6kg ρουχα, κυριως πετσετες μπανιου, προσωπου, σινδονια κ.λπ., και τοποθετηθηκε σ' ενα δωματιο του σπιτιου. Επελεξα την λειτουργια co που ενδεικνυται για στεγνωμα ρουχων, και το αποτελεσμα ηταν οτι το πρωι ( 08:00 ωρα), τα ρουχα ηταν σχεδον στεγνα!
Ολα καλα λοιοπον.
Η περιεργεια μου ειναι να δω την καταναλωση ρευματος οταν ερθει ο λογαρισμος. Εαν και εκει δεν υπαρχει αξιωσημειωτη διαφορα, τοτε το μηχανημα θα ειναι τελειο. Ιδωμεν...
Ο DD8L καταναλώνει περίπου 1€ το 24ωρο. Στο στέγνωμα 2€, αλλά οκ δεν δουλεύει 24ωρο. 8 ώρες είναι αρκετές.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Χθες το βραδι (24:00), τοποθετηθηκαν σε απλωστρα περιπου 6kg ρουχα, κυριως πετσετες μπανιου, προσωπου, σινδονια κ.λπ., και τοποθετηθηκε σ' ενα δωματιο του σπιτιου. Επελεξα την λειτουργια co που ενδεικνυται για στεγνωμα ρουχων, και το αποτελεσμα ηταν οτι το πρωι ( 08:00 ωρα), τα ρουχα ηταν σχεδον στεγνα!
Ολα καλα λοιοπον.
Η περιεργεια μου ειναι να δω την καταναλωση ρευματος οταν ερθει ο λογαρισμος. Εαν και εκει δεν υπαρχει αξιωσημειωτη διαφορα, τοτε το μηχανημα θα ειναι τελειο. Ιδωμεν...
Μετά από 8 ώρες και ήταν σχεδόν στεγνά;
Μου φαίνεται πολύ το να δουλεύει 8 ώρες και να μην είναι εντελώς στεγνά.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μετά από 8 ώρες και ήταν σχεδόν στεγνά;
Μου φαίνεται πολύ το να δουλεύει 8 ώρες και να μην είναι εντελώς στεγνά.
..σχεδον εντελως στεγνα Μιχαλη. Και μιλαω για πετσετες μπανιου και προσωπου κυριως. Σιγουρα η υγρασια που κατακρατουν ειναι πολυ περισσοτερη απο αλλα ρουχα. Τα σινδονια π.χ. ηταν εντελως στεγνα. Εντελως.
Σκοπιμως επελεξα να πλυθουν κυριως πετσετες..
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
αν κρινω απο το στεγνωτηριο , αυτη ποσοτητα θα μου μαζευε κοντα στα 2 λιτρα νερο απο τα ρουχα , λογικα τοσο θα δεις και στη δεξαμενουλα του αφυγραντηρα.

ειναι πολυ νερο για να τα αφησεις μεσα στο σπιτι , το καταλαβαινεις οταν παρεις αφυγραντηρα να δεις τη ζημια εκανες (οπως πχ να αφηνεις πετσετες στο καλοριφερ)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νικο
συγγνωμην φιλαρακο αλλα...
πρεπει να καταργησεις τον αφυγραντηρα...



χαλια ηχο ειχες προχθες - σου ρουφηξε ολα τα τα καλα των sonus faber;););)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top