Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αν μένεις Θεσσ το μέλος @Γιάνννης δανείζει μικρόφωνα για μετρήσεις....ίσως αν τον πιέσεις εξαιρετικά λίγο,..... να έρθει και στον χώρο σου να σου την κάνει....αρκεί να του τάξεις κανένα ληγμένο σαλαμάκι..... :laugh: :roflmao:

αν γουστάρεις ταλαιπωρία και θέλεις να ασχοληθείς χρειάζεσαι ένα umik μικρόφωνο και το πρόγραμμα rew(δωρεάν είναι)

αν πάλι δεν βαστάνε τα χέρια σου.....υπάρχουν επαγγελματίες που το κάνουν και σου λένε ακριβώς το τι πρέπει να κάνεις χωρίς να σπαταλάς τα εγκεφαλικά σου κύτταρα με απορίες και ίσως και γιατί δεξιά και αριστερά....και ξέρεις από εκεί και μετά ότι έχεις να κάνεις αυτά αυτά και εκείνα για να πετύχεις το max στον χώρο σου

ερώτηση: έχεις προοπτική για atmos -ταβάνωμα ηχείων?
Θα απαντήσω στην ερώτηση σου μόνο και τα υπόλοιπα θα τα μελετήσω αύριο γιατί άρχισα να μην λειτουργώ...o_O
Κοίτα επειδή το σαλόνι μου είναι σε σχήμα Π και τεράστιο δε μπορώ να το πάω πουθενά από εκεί που είναι οπότε νομίζω ότι ούτε τα πίσω ηχεία θα είναι στη σωστή τους θέση καλά πόσο μάλλον αν χρειαστεί να βάλω και στο ταβάνι...
Και επίσης αν κάτι τέτοιο γίνει φαντάζομαι θα χρειαστώ αλλά 4 ηχεία πράγμα που θα είναι εφικτό στο μακρινό μέλλον!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Θα απαντήσω στην ερώτηση σου μόνο και τα υπόλοιπα θα τα μελετήσω αύριο γιατί άρχισα να μην λειτουργώ...o_O
Κοίτα επειδή το σαλόνι μου είναι σε σχήμα Π και τεράστιο δε μπορώ να το πάω πουθενά από εκεί που είναι οπότε νομίζω ότι ούτε τα πίσω ηχεία θα είναι στη σωστή τους θέση καλά πόσο μάλλον αν χρειαστεί να βάλω και στο ταβάνι...
Και επίσης αν κάτι τέτοιο γίνει φαντάζομαι θα χρειαστώ αλλά 4 ηχεία πράγμα που θα είναι εφικτό στο μακρινό μέλλον!!!
όχι απαραίτητα 4....άτμος στήνεις και με 2...
το μόνο σεταπ που μπορείς να έχεις , γιατί και εγώ έχω αντίστοιχο χώρο στο σαλόνι, είναι 5.1 και αν πεις για άτμος 5.1.2

από και μετά αν διαθέτεις κάποιο pc θα μπορούσες να δουλέψεις με τις εξόδους της κάρτας ήχου για να πάρεις από εκεί το 5.1 (αν καταλήξεις σε ενεργά και να πουλήσεις τον pioneer) και άρα να γλιτώσεις και λεφτά από την αγορά νέου ενισχυτή (εφόσον το ατμος είναι μακρυά από τις απαιτήσεις σου προς το παρόν)
 
Last edited:




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
:rolleyes: Ναι, η ενεργοσύνη ή η παθητικότητα κρίνουν το πώς θα παίξει ένα ηχείο απο τα τρία μέτρα. :rolleyes:
Υπάρχει ένας παράγοντας που σχετίζεται με αυτή την επιλογή και κρίνει κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα: Η ανεπάρκεια των ενισχυτικών σταδίων των περισσότερων AVR.

Αυτό οδηγεί πολλούς σε επιλογή ευαίσθητων ηχείων, αγορά επιπλέον τελικών ενισχυτών, ή ενεργών/ημιενεργών ηχείων.

Φυσικά αν το ηχείο είναι ανεπαρκές (μικρό) για την απόσταση δεν σώζεται η κατάσταση με το αν είναι ενεργό ή όχι.

Το θέμα είναι να βρίσκουμε κάθε φορά τις επιλογές με το καλύτερο VFM για το διαθέσιμο μπάτζετ και τις συνθήκες του χώρου.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τα οικονομικα ενεργα 8αιντσα δεν ειναι επαρκη σε ισχυ .και αυτα για νιαρφιλντ ειναι απλα επιλεγονται για desk λογω ποιο εκτενους κατω ακρου...
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Γνώμη μου: όλο το budget σε ηχεία, και τα υπόλοιπα σταδιακά με τελευταίο τον av receiver.
Τα ηχεία θα τα παντρευτείς, στα υπόλοιπα η τεχνολογία και τα features αλλάζουν ποιο συχνά.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Έχω διαβάσει αρκετά και αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...
από θέμα χώρου, budget , το τι έχει ο καθένας στην κατοχή του και το τι θέλει να πετύχει!!!

Έτσι αποφάσισα να ανοίξω θέμα με το δικό μου πρόβλημα και να σας παιδεψω και εγώ λιγο... καλοπροαίρετα πάντα!

Έχω στην κατοχή μου έναν ενισχυτή 5,1 της pioneer μοντέλο vsx520
Τον αγόρασα διότι ήταν σε προσφορά και όχι γιατί ήθελα home cinema (απλά δεν είχα κάτι άλλο μέχρι τότε )
Αυτή την στιγμή και τόσο καιρό παίζει με ότι βρήκα μπροστά μου από ηχεία

(κάποια Sony που είχα από ένα παλιό HiFi σύστημα)
και θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά καινούργιων η μεταχειρισμένων ηχείων σε καλή κατάσταση για να πάρω κάτι παραπάνω από αυτό που μου δίνει αυτή την στιγμή ο ενισχυτής!!!

Η περιγραφή είναι περιληπτική οπότε οποιαδήποτε απορία με ρωτάτε!

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή .

Επίσης αν θα μπορούσα να πάρω κάτι παραπάνω με την προσθήκη κάποιου τελικού η δικαναλου ενισχυτή θα το σκεφτόμουν και αυτό!

Το budget μου κυμαίνεται περίπου στα 1000€
Όσες φορές προσπάθησα να ανακαλύψω τι μπορεί και τι δυνατότητες έχει αυτός ο ενισχυτής όλες μα όλες τις φορές απογοητευτικα!!!!
Τώρα θα μου πείτε τι περίμενες να κάνει με 250€ που τον πήρα και θα έχετε και δίκαιο.....

Οπότε μπαίνω και στην αναζήτηση AV processor που να μπορούν να συνδεθούν πάνω του τα ενεργά ηχεία και subs!
Καλή χρονιά!

Ο ενισχυτής σου δεν έχει εξόδους προενίσχυσης οπότε πρέπει να βολευτείς με τις δυνατότητες ενίσχυσης που σου παρέχει.-
Αν σεβαστείς αυτές τις δυνατότητες, λόγω μικρής απόστασης, μπορείς να πετύχεις ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα για το χώρο σου.
Γύρω στα 500 ευρώ είναι ένας συνδυασμός από αυτά για μπροστά, με αυτά για περιφερειακά, με αυτό για κεντρικό και αυτό για sub ή 2 από αυτά (για να ακολουθούμε και το "ρεύμα" του forum) με μία αύξηση της τιμής στα 700 ευρώ (απαιτείται και ένας αντάπτορας για διπλή έξοδο sub). Σου υπόσχομαι ότι στις ταινίες θα "πετάει", απόλυτα ικανοποιητικό σε μουσική, θα κάνεις και πάρτυ αν χρειαστεί.
Γύρω στα 1000 ευρώ είναι ένας συνδυασμός από αυτά για μπροστά και περιφερειακά, αυτό για κεντρικό και αυτό για sub (δε βρήκα τιμή στο skroutz, οπότε έψαξα στο εξωτερικό). Θα συνεχίσει να "πετάει" στις ταινίες, το πραγματικό κέρδος είναι στη μουσική, θα συνεχίσεις να κάνεις πάρτυ αλλά με το 12αρι του άλλου συστήματος ή τα 2* 8" το αποτέλεσμα θα είναι πιο ικανοποιητικό για γκρέμισμα ... σοβάδων :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θέλω να παίζει ποιοτική μουσική να ακούω κιθάρες ντράμς σαξόφωνα σαν να είναι μέσα στο σαλόνι μου και όποτε γουστάρω να το δίνω και ένα γκάζι να κουνιέται λίγο η οικοδομή.... και όλα αυτά όσο πιο οικονομικά γίνεται !

Δε θα κάτσω να σκάσω άμα το ηχείο είναι 10 πόντους πιο πίσω και λίγο πιο πάνω και δεν έχω τοίχο κτλ. Ότι αποτέλεσμα πάρω θα είναι αποδεκτό!
Θέλει να την...κουνάει λέμε την οικοδομή.:roflmao:
Το αφήνω τότε εδώ μιας και είναι και νωρίς ακόμα και νομίζω ότι θα βρεθεί κάτι που να με ευχαριστήσει...Δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις....
Όχι καλέ...Βρίσκεσαι απλώς μέσα στο...κλουβί με τις τρελές απαιτήσεις... :roflmao:
Ρώτα λίγο και τον Ear πόσο...κοστίζει και στην εξέλιξη το δικό του ΄΄κλουβί΄΄.
η τιμη τους παιζει ρολο ....
.......στα παθητικα εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε μεγαλες αποστασεις με λιγοτερα χρηματα ;)
Και με τις ...ηχομπάρες ισχύει κάτι ανάλογον.
Κατά τα άλλα,ο...υποφαινόμενος είναι που μιλά με γρίφους.:lolsign:
Κι ακόμα δεν είδες τίποτα...!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κατσε ν' αψω το Συστημα
να κουνησω μιαολια τη 'κοδομη ...
Βαλαντωωω
(σου το 'χα πει θυμαμαι - δυο χρονια τηνε παλευα... τωρα πια οχι...)
προσεξε ! δεν ειν' τα αφτια !
ειν' τα ματια !!

κι εχω πομεινει ενεος με τα λουλουδια 'που βγανουνε στη τσυπρον ...

:drinks:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Θέλει να την...κουνάει λέμε την οικοδομή.:roflmao:

Όχι καλέ...Βρίσκεσαι απλώς μέσα στο...κλουβί με τις τρελές απαιτήσεις... :roflmao:
Ρώτα λίγο και τον Ear πόσο...κοστίζει και στην εξέλιξη το δικό του ΄΄κλουβί΄΄.

Και με τις ...ηχομπάρες ισχύει κάτι ανάλογον.
Κατά τα άλλα,ο...υποφαινόμενος είναι που μιλά με γρίφους.:lolsign:
Αγαπητέ Bhutia !
Επιλέγεις προτάσεις από τα λεγόμενα μου απλά και μόνο για να μου την πεις.....??
Κάνεις μοντάζ σαν δημοσιογράφος ...
Εάν διαβαζες καλύτερα το σύνολο και ερχόσουν λίγο στη θέση μου θα βοηθουσες πιθανόν περισσότερο γιατί απο ότι καταλαβαίνω έχεις και εσύ γνώση του αντικειμένου και προφανώς και ψηλά στάνταρ όπως ο φίλος πιο πάνω!!!

Τι σχέση έχει πόσα χρήματα έχει δώσει ο ear και ο κάθε ένας από εσάς που έχει τις γνώσεις,την αγάπη και ψάχνει την κάθε λεπτομέρεια για το χόμπυ του που είναι απολύτως σεβαστό.
Έχω ακούσει όπως προείπα ενεργά ηχεία και εντυπωσιάστηκα,
επίσης από τα λεγόμενα του andon που δεν έδωσε παραπάνω λεφτά απο αυτά που σκοπεύω να δώσω και εγώ,

καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν χειρότερα από οποιαδήποτε παθητικά ηχεία εφαρμόσω στον χώρο μου

Αυτό ισχύει που λέω..??? ΝΑΙ Η ΌΧΙ?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
" Ο ερωτας ειν' ενας αγνωστος με καμπριο , δα σε βαλει μεσα και θα σε παει πολυ μακρια ..."

κατσε να το βαλω και σε καστανη εκδοση να χαρει κι ο χωσμενος γκουρους (στασηλωτουνιαρφιελντακροασεις απρουβντ !)


:drinks:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Καλή χρονιά!

Ο ενισχυτής σου δεν έχει εξόδους προενίσχυσης οπότε πρέπει να βολευτείς με τις δυνατότητες ενίσχυσης που σου παρέχει.-
Αν σεβαστείς αυτές τις δυνατότητες, λόγω μικρής απόστασης, μπορείς να πετύχεις ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα για το χώρο σου.
Γύρω στα 500 ευρώ είναι ένας συνδυασμός από αυτά για μπροστά, με αυτά για περιφερειακά, με αυτό για κεντρικό και αυτό για sub ή 2 από αυτά (για να ακολουθούμε και το "ρεύμα" του forum) με μία αύξηση της τιμής στα 700 ευρώ (απαιτείται και ένας αντάπτορας για διπλή έξοδο sub). Σου υπόσχομαι ότι στις ταινίες θα "πετάει", απόλυτα ικανοποιητικό σε μουσική, θα κάνεις και πάρτυ αν χρειαστεί.
Γύρω στα 1000 ευρώ είναι ένας συνδυασμός από αυτά για μπροστά και περιφερειακά, αυτό για κεντρικό και αυτό για sub (δε βρήκα τιμή στο skroutz, οπότε έψαξα στο εξωτερικό). Θα συνεχίσει να "πετάει" στις ταινίες, το πραγματικό κέρδος είναι στη μουσική, θα συνεχίσεις να κάνεις πάρτυ αλλά με το 12αρι του άλλου συστήματος ή τα 2* 8" το αποτέλεσμα θα είναι πιο ικανοποιητικό για γκρέμισμα ... σοβάδων :p
Καλή χρονιά!!
Ευχαριστώ
Είναι πολύ ωραία και προσιτά αυτά που μου προτείνεις και σίγουρα θα τελειώσω μια ώρα νωρίτερα και πιο οικονομικά!
Κατά την γνώμη σου όμως πάντα ,άσχετα με τα περισσότερα χρήματα που θα δώσω σταδιακά,πιό σύνολο πιστεύεις θα είναι πιο ποιοτικό κυρίως στον χώρο μου?
 


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Αγαπητέ Bhutia !
Επιλέγεις προτάσεις από τα λεγόμενα μου απλά και μόνο για να μου την πεις.....??
Κάνεις μοντάζ σαν δημοσιογράφος ...

Αγάπη μόνο :biggrin::biggrin:

Έναν γκουρού έχουμε..... τον αγαπάμε
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αγάπη μόνο :biggrin::biggrin:

Έναν γκουρού έχουμε..... τον αγαπάμε
Και κάπου εδώ είναι που παρεξηγουμαι.....
Προς Θεού δεν έχω τίποτα με κανέναν και ίσα ίσα σέβομαι την άποψη του καθενός και πόσο μάλλον όταν σπαταλάει τον χρόνο του για να βοηθήσει κάποιον.
Απλά θεωρώ ότι ή εγώ δεν αποτυπώνω σωστά τις απορίες μου ή δε γίνομαι κατανοητός από κάποιους.
Πάντα φιλικά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων
....... αγαπητε Mpanis για 3μ αποσταση ξεχνας τα ενεργα
Τα 3 μέτρα είναι το max της απόστασης θα μπορούσα με επεμβάσεις να μειώσω την απόσταση τουλάχιστον μισό μέτρο...
Θα βοηθούσε αυτό?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν χειρότερα από οποιαδήποτε παθητικά ηχεία εφαρμόσω στον χώρο μου

Αυτό ισχύει που λέω..??? ΝΑΙ Η ΌΧΙ?
Ισχύει, εφόσον επιλέξεις σωστό ενεργό ηχείο για την απόσταση ακρόασης που θες.

Η απόσταση ακρόασης καθορίζεται κυρίως από τη διάμετρο του μεγαφώνου του γουφερ του δορυφόρου (και φυσικά από το max spl).

Τα λεφτά στα στέρεα εκεί βρίσκονται, στην απόσταση ακρόασης, αυτό είναι το "ακριβό".
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Τα 3 μέτρα είναι το max της απόστασης θα μπορούσα με επεμβάσεις να μειώσω την απόσταση τουλάχιστον μισό μέτρο...
Θα βοηθούσε αυτό?
φυσικά!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
γουστάρω να το δίνω και ένα γκάζι να κουνιέται λίγο η οικοδομή....
Το κούνημα εχει μονάδα μέτρησης.
Το δικό σου πχ είναι διαφορετικό από αυτό του @TERMATOGAZI .

Define Richter

:gamer:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top