Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Και εδώ κάψα μετά από την επισκευή από εμένα (1η)
09.06.2016-22.39.24.39.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Επειδή κάτι πάει στραβά και ο ασθενής είναι μακριά προτείνω έλεχγο όλων των αξαρτημάτων του κροσόβερ φυσικά οι πυκνωτές -πηνία πρέπει να ξεκοληθούν και να ξανακολληθούν μετά την μέτρηση. 'Εχεις πολύμετρο -καπασιτόμετρο?
Η να φτιάξεις σε νεα πλακετα διάτρητη ενα crossover πανομοιότυπο με οτι υλικά έχεις. Τι να πώ απο μακριά δύσκολα είναι αλλα εχω την εντύπωση οτι στέλνεις στο τουιτερ όλο το φάσμα ή καπου το κροσόβερ εχει βραχυκύκλωμα.
Το φεροφλούιντ ειναι για την ψύξη ομως αν δινεις στο ηχείο 1-2 w συνολικά (βλέπε βραδυνές ακροάσεις) δεν θα έπρεπε να καεί η κάψα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Επειδή κάτι πάει στραβά και ο ασθενής είναι μακριά προτείνω έλεχγο όλων των αξαρτημάτων του κροσόβερ φυσικά οι πυκνωτές -πηνία πρέπει να ξεκοληθούν και να ξανακολληθούν μετά την μέτρηση. 'Εχεις πολύμετρο -καπασιτόμετρο?
Η να φτιάξεις σε νεα πλακετα διάτρητη ενα crossover πανομοιότυπο με οτι υλικά έχεις. Τι να πώ απο μακριά δύσκολα είναι αλλα εχω την εντύπωση οτι στέλνεις στο τουιτερ όλο το φάσμα ή καπου το κροσόβερ εχει βραχυκύκλωμα.
Το φεροφλούιντ ειναι για την ψύξη ομως αν δινεις στο ηχείο 1-2 w συνολικά (βλέπε βραδυνές ακροάσεις) δεν θα έπρεπε να καεί η κάψα.
Το tweeter δεν παίρνει ολο το φάσμα. Αυτό είναι σίγουρο γιατί το μόνο που άλλαξα στο crosover είναι ο πυκωτής. Αν ενώσω τους ακροδέτες του πυκνωτή με καλώδιο τότε καταλαβαίνω ότι παιρνάει όλο γιατί αλλάζει ο ήχος του tweeter.

Επίσης το tweeter αυτό (το δεξί) κάήκε τις πρώτες δυο φορές στο δεξί ηχείο και τώρα άλλες δύο στο αριστερό και το άλλαξα για αυτόν τον λόγο για να δω αν εχει βραχυκυκλώσει κατι.

Επομένως δεν έχουμε ούτε ολο το φάσμα ούτε βραχυκύκλωμα. Πιστεύω ότι δεν ψύχεται, παίρνει φωτιά και βραχυκυκλώνει και τον πυκνωτή.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπέρα και πάλι.
Σκεπτόμενος και διαβάζοντας τις τελευταίες μέρες βρήκα πολλούς παράγοντες για να πάρει φωτιά ένα πηνίο με κύριο παράγοντα την διάμετρο του.

Οπότε κάθισα και μέτρησα όλες τις κάψες που δοκίμασα και υπολόγισα τις διαμέτρους των πηνίων έτσι σας παραθέτω τις μετρήσεις και τους υπολογισμούς μου.

Παρατήρισα λοιπόν όλα όσα δοκίμασα είχαν μικρότερη διάμετρο από την μαμά. Επίσης ύστερα απο ειδικότερη παρατήρηση είδα πως το πηνίο του γουσέτη που έχει διάμετρο ίδια με της μαμάς δεν κάηκε. Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα κάηκε ο πυκνωτής στο crossover γιαυτό και τους αντικατέστησα με audiophiller.

Πηνεία
1xturn=8cm=80mm=2x3.14x12.75mm

Ebay - correct
Μήκος 1.20 Turns 17 Ohm 8
Λόγος 1/4 Διάμετρος 0,050 AWG 42

Ebay - correct
Μήκος 1.20 Turns 17 Ohm 4
Λόγος 2/4 Διάμετρος 0,075 AWG 40

Rois - correct
Μήκος 2.20 Turns 27 Ohm 4
Λόγος 3/4 Διάμετρος 0,100 AWG 38

Γουσέτης - correct
Μήκος 3.00 Turns 37 Ohm 4
Λόγος 4/4 Διάμετρος 0.125 AWG 36

Vifa
Μήκος 3.00 Turns 37 Ohm 4
Λόγος 4/4 Διάμετρος 0,125 AWG 36

Ο λόγος που γράφω είναι υπολογισμός με βάση το 100% της διάμετρου της μαμάς και των υπολοίπων. Αν θεωρείτε και εσείς σωστούς τους υπολογισμούς λέω να προχωρίσω σε δική μου περιέλιξη διότι κάψα με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν βρίσκω. Έχω βρει kapton 300c, coil cooper 34 AWG 200c, και με το ανάλογο μήκος θα βγει πάλι 4 ohm αλλά θα καεί πιο δύσκολα καθώς το power handling εξαρτάται από την θερμότητα που δίνεται από τον τύπο P=I^2*R. Δηλαδή η θερμότητα είναι ανάλογη της αντίστασης. Άρα αν είμαι σωστός η τοπική αντίσταση ας την ονομάσουμε θα είναι μικρότερη με μεγαλύτερη διάμετρο πηνίου και με το σωστό μήκος η συνολική θα είναι πάλι 4 ohm.
Και για προστασία φυσικά audio ferrofluid 200c το οποίο θα μειώσει και αυτό την θερμότητα...

Τι λέτε θα πετύχει?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Οκ έκανα μερικά λάθη, καθώς ανακάλυψα ότι υφίσταται και dual layer, άρα η παραπάνω σκέψη πάει περίπατο εν μέρη.
Τώρα κατάλαβα γιατί μου κάηκε ο πυκνωτής με του γουσέτη το πηνίο, μάλλον γιατί είχε χοντρότερο πηνίο από την μαμά.
Θα δοκιμάσω ferrofluid, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο κοιτάζοντας τον παρακάτω πίνακα!
Ο καινούριος πίνακας είναι::

Πηνεία
1xturn=8cm=80mm=2x3.14x12.75mm

Vifa + ferrofluid
Μήκος 1.30 Turns 17 Ohm 4
Λόγος 2/4 Διάμετρος 0,075 AWG 40

Ebay - correct
Μήκος 2.20 Turns 27 Ohm 8
Λόγος 2/4 Διάμετρος 0,075 AWG 40

Rois - correct
Μήκος 2.20 Turns 27 Ohm 4
Λόγος 3/4 Διάμετρος 0,100 AWG 38

Γουσέτης - correct
Μήκος 3.00 Turns 37 Ohm 4
Λόγος 4/4 Διάμετρος 0.125 AWG 36
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένας πυκνωτής, όσο καλός και αν είναι, έχει και χαρακτηριστικά <<φορτίου>>, πόσο μάλλον όταν χρησιμοποιείται σε φίλτρα.
Αν το πραγματικό σου φορτίο, στη περίπτωση σου πηνίο μεγαφώνου, έχει σχεδόν βραχυκυκλώσει, ένα πολύ μεγάλο μέρος της κατανάλωσης ενέργειας θα γίνει επάνω στο πυκνωτή και θα τον καταστρέψει.

Επίσης, όταν για δοκιμή βραχυκυκλώνεις τον πυκνωτή στο τμήμα κρος του tweeter, ένα μεγάλο μέρος του ακουστικού φάσματος γειώνεται μέσω του πηνίου, κάνοντας πολύ δύσκολη τη ζωή του ενισχυτή.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν έβγαζε DC ο ενισχυτής θα καιγόταν μόνο το woofer και αυτό μόνο στη περίπτωση που η τάση αυτή ήταν υψηλή.
Θα υπήρχε δε και έντονη παραμόρφωση στο σήμα εξόδου του ενισχυτή, διότι DC στην έξοδο σημαίνει καμμένη βαθμίδα.
Ο πυκνωτής που βρίσκεται εν σειρά με το μεγάφωνο υψηλών το προστατεύει από DC.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ναι σωστά το tweeter προστατεύεται από το DC από τον πυκνωτή που βρίσκεται σε σειρά με αυτό στο crossover. Θεωρητικά μόνο το woofer κινδυνεύει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Ναι σωστά το tweeter προστατεύεται από το DC από τον πυκνωτή που βρίσκεται σε σειρά με αυτό στο crossover. Θεωρητικά μόνο το woofer κινδυνεύει.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο ενισχυτής ειναι ο δεύτερος που δοκιμάζω ύστερα από αλλαγή για αυτόν το λόγο. Τον πήρα κούτα pioneer vsx824...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπέρα, είπα μέχρι να έρθει το υγρό να δοκιμάσω και αυτά:
https://www.ebay.com/itm/331547784282

Τα έβαλα λοιπόν και στα δύο και στο μαμά και στο επισκευασμένο, το αποτέλεσμα:
Εκτός του οτι ακόμη δεν εχει καει, δυο βδομαδες με αυτα, αν δεν είναι η ιδέα μου ακούγονται με λιγο περισσότερη σταθερότητα στα υψηλά. Εννοώ πως σε τραγούδια με πολύ υψηλά πρίμα δεν πλημιρίζει νομίζω πλέον με μόνο πρίμα...

Τι λέτε για αυτά;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Καλησπέρα, είπα μέχρι να έρθει το υγρό να δοκιμάσω και αυτά:
https://www.ebay.com/itm/331547784282

Τα έβαλα λοιπόν και στα δύο και στο μαμά και στο επισκευασμένο, το αποτέλεσμα:
Εκτός του οτι ακόμη δεν εχει καει, δυο βδομαδες με αυτα, αν δεν είναι η ιδέα μου ακούγονται με λιγο περισσότερη σταθερότητα στα υψηλά. Εννοώ πως σε τραγούδια με πολύ υψηλά πρίμα δεν πλημιρίζει νομίζω πλέον με μόνο πρίμα...

Τι λέτε για αυτά;
Αυτο ειναι θερμικο..
Στην ουσια ειναι σαν μια <<ασφαλεια>> οταν υπαρχει πλουσιο προγραμμα στα prima και εχεις μεγαλη θερμοκρασια, μειωνει το σημα.

Αν θελεις αφου εχεις μπει στον κοπο, δοκιμασε αυτα εδω, σε συνδιασμο φυσικα με το υγρο.
https://qsr.net.au/product-category/diaphragms/dali-diaphragms/
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό, άφησα λίγο το θέμα στην άκρη αφού οι υποχρεώσεις με έκαναν. Ήρθε η ώρα όμως να προχωρήσω... Το φέρι ρευστή ηγρο ήρθε. Αυτό που μου λείπει ακόμα είναι μια κάψα με μεταλλικό φόρμερ 4ohm 25mm διπλό καλυμμένο πυνείο όπως και το γνήσιο! Ξέρει κανείς που θα βρω κάτι τέτοιο; έχω φάει τον τόπο.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό, άφησα λίγο το θέμα στην άκρη αφού οι υποχρεώσεις με έκαναν. Ήρθε η ώρα όμως να προχωρήσω... Το φέρι ρευστή ηγρο ήρθε. Αυτό που μου λείπει ακόμα είναι μια κάψα με μεταλλικό φόρμερ 4ohm 25mm διπλό καλυμμένο πυνείο όπως και το γνήσιο! Ξέρει κανείς που θα βρω κάτι τέτοιο; έχω φάει τον τόπο.
Μια λυση ειναι αυτη εδω. https://www.madisoundspeakerstore.c...eak-voice-coil-600058-for-d27tg35-or-d27tg45/

Το συγκεκριμενο πηνιο το ειχαν αρκετα μοντελα vifa και ειναι στα 4,6 ohm η dc και διπλο τυλιγμα στο πηνιο, aluminium former.Η μονη διαφορα ειναι οτι αυτο το πηνιο ειναι 0,04mh και το δικο σου ειναι 0,02,τουλαχιστον τοσο μου δειχνει το πηνιομετρο.

Ειναι στις ιδιες διαστασεις και πολυ ανθεκτικο,βεβαια εσυ θα το βαλεις σε μικροτερο μαγνητη που σημαινει οτι θα του μειωσεις τον χειρισμο ισχυος.

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις το πηνιο απο την βαση του και να το τοποθετησεις στη πλαστικη βαση που εχεις.Αυτο πρεπει να το κανεις πανω στο μαγνητη για να κεντραρεις το πηνιο μεσα στο χασμα..

Διφορετικα εχω να σου κανω αλλη μια προταση.Ειναι κατι που εχω δουλεψει προσωπικα αλλα δεν εχω ακομα καποιες επισημες μετρησεις.Για την ωρα ξεκινα με το πρωτο που ειναι αρκετα πιο οικονομικο και βλεπουμε..
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Το ηχείο (B&W 802D) κατά πάσα πιθανότητα έχει κάψει τους πυκνωτές των γουφερ.
Οι δυο πυκνωτές είναι 100μF στα 400V πολυπροπυλενιου.
Η δε πλακέτα καινούργια στα 400 και €υρω χωρίς μεταφορικα. Απαγορευτικό κόστος.
Ερωτήσεις για οποίον έχει γνώσεις.
1) φαντάζομαι ότι πρέπει να βρω δυο ίδιους σε χωρητικότητα ανεξαρτήτου κατασκευαστή, σωστο ή λάθος?
2) μπορώ να κάνω βελτιώση προς το καλύτερο (διάβασα το άρθρο από την αρχή και όλοι συμφωνητε ότι είναι καλύτεροι οι πλαστικοί από τους ηλεκτρολυτικούς. Άρα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης?
3) φαντάζομαι ότι παρόλο που το άλλο ηχείο δεν έχει κάποιο θέμα ακόμα θα ήταν καλό να αλλάξω και εκεί η δεν έχει σημασία και μόνο όταν τα φτύσουν πρέπει?
4) εάν επιβαλεται να αλλάξω και στο άλλο ηχείο μήπως επιβαλεται παράλληλα να αλλάξω και τα αλλά τρία ζευγάρια που έχουν οι δυο πλακέτες για Mid και Tweter?
5) μιας και θα έρθει ξάπλα το ηχείο που είναι κάπου 75 κιλά μήπως πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο στις δυο πλακέτες για αναζωογόνηση (εκτός από ξεσκόνισμα) αφού με το συγκεκριμένο ηχείο θα πάρω σύνταξη?:laugh:
6) πωλούνται κάπου στην Αθήνα ή μόνο από έξω?

Οι φωτό με τα crossover δεν είναι δικές μου αλλά από το νετ.
Στα δυο data sheet φαινονται οι χωρητικότητες των πυκνωτών για όλες τις συχνότητες

Σορρυ για το βομβαρδισμό αλλά δηλώνω άγνοια επι του θέματος και κάθε βοήθεια δεκτη
Ευχαριστώ εκ των προτερων


CCC981DA-7235-4BF7-B83B-FA6DEEE4BE76.jpeg
AFFAF440-6A75-4800-ABDA-C533587669A0.jpeg
06FB42ED-A4D0-42CB-B5ED-BD0041BB600C.png
FFF4D95B-1571-4ADC-B227-848E737AD2BA.png
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Καλησπέρα και από έμενα!
Με κάθε σεβασμό προς το πρόσωπο σου, αν δηλώνεις άγνοια (εγώ, για εμένα, δηλώνω πλήρη άγνοια), καλό θα ήταν να πάει σε κατάλληλο εργαστήριο / τεχνικό.
Φαινομενικά, μπορεί να είναι κάτι που φαίνεται πολύ απλό, στην πράξη μπορεί να σε ταλαιπωρήσει αφάνταστα.

My 50 cents
 

K

kimon

Guest
Οι πυκνωτές του ηχείου σου είναι πολυπροπυλενίου της MUNDORF, πολύ υψηλής ποιότητος και ακριβοί. Αλλαγή τους με καλύτερους είναι υπόθεση πολύ ακριβότερη από 400 ευρώ, άρα τους αφήνεις στην ησυχία τους.
Καλύτερο θα ήταν να περιγράψεις το πρόβλημα και έτσι να βοηθήσεις όσους μπορούν να σε βοηθήσουν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ηχείο (B&W 802D) κατά πάσα πιθανότητα έχει κάψει τους πυκνωτές των γουφερ.
Οι δυο πυκνωτές είναι 100μF στα 400V πολυπροπυλενιου.
Η δε πλακέτα καινούργια στα 400 και €υρω χωρίς μεταφορικα. Απαγορευτικό κόστος.
Ερωτήσεις για οποίον έχει γνώσεις.
1) φαντάζομαι ότι πρέπει να βρω δυο ίδιους σε χωρητικότητα ανεξαρτήτου κατασκευαστή, σωστο ή λάθος?
2) μπορώ να κάνω βελτιώση προς το καλύτερο (διάβασα το άρθρο από την αρχή και όλοι συμφωνητε ότι είναι καλύτεροι οι πλαστικοί από τους ηλεκτρολυτικούς. Άρα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης?
3) φαντάζομαι ότι παρόλο που το άλλο ηχείο δεν έχει κάποιο θέμα ακόμα θα ήταν καλό να αλλάξω και εκεί η δεν έχει σημασία και μόνο όταν τα φτύσουν πρέπει?
4) εάν επιβαλεται να αλλάξω και στο άλλο ηχείο μήπως επιβαλεται παράλληλα να αλλάξω και τα αλλά τρία ζευγάρια που έχουν οι δυο πλακέτες για Mid και Tweter?
5) μιας και θα έρθει ξάπλα το ηχείο που είναι κάπου 75 κιλά μήπως πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο στις δυο πλακέτες για αναζωογόνηση (εκτός από ξεσκόνισμα) αφού με το συγκεκριμένο ηχείο θα πάρω σύνταξη?:laugh:
6) πωλούνται κάπου στην Αθήνα ή μόνο από έξω?

Οι φωτό με τα crossover δεν είναι δικές μου αλλά από το νετ.
Στα δυο data sheet φαινονται οι χωρητικότητες των πυκνωτών για όλες τις συχνότητες

Σορρυ για το βομβαρδισμό αλλά δηλώνω άγνοια επι του θέματος και κάθε βοήθεια δεκτη
Ευχαριστώ εκ των προτερων
Με το <<κατά πάσα πιθανότητα>> δεν ξεκινάς διερεύνηση βλάβης και εύρεση ανταλλακτικών.
Αυτά τα κάνεις μόλις με βεβαιότητα βρεθεί τι φταίει.

Ξεκινάς με περιγραφή του τι διαφορετικό παρατηρείς-ακούς στο ένα σου ηχείο. Αν συνέβαινε αυτό που λες, δηλαδή καταστροφή των πυκνωτών στο τμήμα των woofers, θα άκουγες από τα woofers του <<προβληματικού>> ηχείου σε υψηλή στάθμη τις φωνές και όχι ψιθυριστά όπως πρέπει να είναι.
Για να το δεις εύκολα αυτό, αφαιρείς τον ήχο από τις κεφαλές των ηχείων και ακούς μόνο από το τμήμα των woofers, κάνοντας σύγκριση δεξιού-αριστερού ηχείου.

Οι πυκνωτές τώρα στο κάτω τμήμα του ηχείου είναι ηλεκτρολυτικοί και όχι ΜΚΤ. Αν έχουν καταστραφεί, πιθανότατα, θα έχει ανοίξει και το σασί τους. Μια φωτογραφία ίσως βοηθήσει. Το κόστος τους είναι χαμηλό, ακόμα και για καλούς bipolar και συγκεκριμένα γύρω στα 10 ευρώ ο ένας για καλής ποιότητας. Δεν συμφέρει σε καμοία περίπτωση η αγορά καινούριας πλακέτας. Είναι πλήρως επισκευάσιμη.

Η χρήση στο σημείο αυτό κάτι άλλο εκτός από bipolar πυκνωτές δεν συνίσταται. Αυτό γιατί ο υπολογισμός του σημείου κρος έχει γίνει με βάση αυτούς. Στην περίπτωση χρήσης πλαστικών θα μειώνονταν η στάθμη των woofers γύρω από το σημείο κρος και θα είχες τονική αλλοίωση, σε σχέση με το αρχικό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top