Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

OK, sorry αν τσίτωσα (λίγο) :102:

Μωρέ το ESI μια χαρά είναι, αλλά θέλει να το βάλει πλάτη στον τοίχο, οπότε... Λόγω δε περιορισμού ύψους που βάζει, απορρίπτονται πολλά 8ιντσα (πχ Fostex,).
Η αλήθεια είναι οτι το 8ιντσο είναι μεγάλο πλεονέκτημα (για μουσική, αλλοιώς το σχεδόν 7ιντσο του Μπέρυ - ή και 6ιντσο - υπερεπαρκεί, η κιθάρα δεν κατεβαίνει σε τόσο χαμηλές συχνότητες).
Μία πολύ καλή κίνηση είναι να ανέβει ελαφρά σε κόστος, για τα 8ιντσα KRK:
http://www.thomann.de/gr/krk_rp8_rokit_g2.htm?sid=a3717bd2e986d1651eab5f7446ef2d2e

Το θέμα όμως είναι το πως ακούγονται όλα αυτά... Το σωστό είναι άνοιγμα νέου thread με κατάλληλο τίτλο για να απαντήσουν όσοι τα χρησιμοποιούν. Και εδώ, και σε μουσικά/ηχοληπτικά φόρουμς
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.680
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

άντε, λίγο ακόμα και θα πάρεις κι αυτό, με ψηφιακά πάλι:

http://www.thomann.de/gr/jbl_lsr_4328pak.htm

και αν μισείς τα ψηφιακά, στα διπλά χρήματα πάντα υπάρχει το αλουμινένιο τζενελεκ....120dB SPL!

http://www.thomann.de/gr/genelec_8050apm.htm
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.680
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

το δε ψηφιακό της τνίτζιντιζάιν δεν επιδέχεται κριτικής (και είναι και πολύ φτηνό):

http://www.thomann.de/gr/digidesign_rm2.htm

όπως και το (επίσης ψηφιακό) της νταϊναόντιο αλλά σε λίγο υψηλότερο κοστολόγιο

http://www.thomann.de/gr/dynaudio_air_15_stereoset_incl_remote.htm

και με το οποίο θα πετύχεις και τη στάθμη ρεκόρ των 128 dB peak!

Έλα ρε συ, δώσε κάτι παραπάνω να το πάρεις το μωρό...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.680
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Έλα, ας σοβαρευτούμε, να και ένα με μπας ριφλέξ μπροστά, να μην έχεις πρόβλημα, και με μικρές διαστάσεις και εκπληκτική απόκριση συχνότητας (free field frequency response is flat (within ±1 dB) from 40 Hz to 20 kHz). Φυσικά να το προτιμήσεις πακέτο με το σαμπάκι της εταιρίας, το Χ-800 με τα δυό 18-άρια.

http://www.thomann.de/gr/meyer_sound_hd1_montiorlautsprecher_black.htm

με 6.600 ευρώ παίρνεις ένα ζευγαράκι από δαύτα.
Όρμα μεγάλε!

και αν νομίζεις ότι δεν είναι γνωστό ή μεγάλο όνομα η μέγιερ (επειδή πιθανά δε το ξέρεις), δες λιγάκι:

http://www.meyersound.com/products/studioseries/hd-1/
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Στα jbl που είναι αστεράκια υπάρχει και το μικρό μοντέλο σε πάρα πολύ καλή τιμή, για αυτά που προσφέρει πάντα (room correction, remote control, 24/96 dac etc) .....
http://www.dv247.com/invt/38776/

@ Kynegeiros ... στην κατηγορία που ψάχνεις, αν και οι επιλογές είναι πολλές, μιλάμε για παραπλήσιες αποδόσεις. Οπότε μην το παλεύεις και πάρα πολύ, πάρε κάτι που να σου "κάθεται" καλύτερα.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

toulou ασφαλώς θα προτιμούσα το ESI σε 8ιντσο αλλά μου είπατε όλοι σχεδόν πως επειδή θα το ακουμπήσω σε τοίχο να μην το πάρω. Αυτό που λέτε παιδιά είναι αξίωμα ή απλά θα ήταν κάπως προτιμώτερο να μην είχε πλάτη στο τοίχο? Αν δεν είναι και απαράβατος κανόνας ίσως το προτιμήσω.
Όσο για τα KRK RP8 φίλε μου δεν είναι απλά το θέμα να ανέβω λιγάκι. Πρέπει να διπλασιάσω το κονδύλιο. Ρε παιδιά με γεωμετρική πρόοδο με πάτε. Σε λίγο θα με δείτε στον Έυαγγελάτο να κλαίω για το δάνειο.

Ρε παιδιά είπατε να σοβαρευτούμε κι εσύ CostasEar το παρασοβάρεψες. Καλά τι νομίσατε? Στην Εκάλη μένω? Ένας επαρχιώτης είμαι ρε φίλοι μου. Πάθαμε σαν τον τύπο που του είπανε ...."δεν....που δεν........ ΔΕΝ πάς για ψάρεμα?
Αν μου δώσετε το ΟΚ θα πάρω το 8ιντσο της ESI αλλιώς λέω να πάρω το 2030 της Behringer. δεν ανεβαίνω παραπάνω . έχω να πληρώσω τις κιθάρες των παιδιών,τα αγγλικά τους το δάνειο, το φυσικό άεριο που εδώ κοστίζει διπλάσια από οτι στην Αθηνα και θέλω να αγοράσω κι ένα ζευγάρι ακουστικά για ηχογράφηση (κλειστού τύπου). Μην με αρχίσεις CostasEar με τίποτε στο χιλιάρικο. Θα δώσω 2ψήφιο νούμερο. Τέλος.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

H MEYER ειναι η αγαπημενη μου εταιρια σε εφαρμογες P.A. Δεν εχω ακουσει ποτε μικρουλια της. Αν ειναι παντως οπως τα τεραστια Line Array, τοτεεεεεεεεεεε.............να παρει δυο ζευγαρια.:138:

Κωσταφτουλι μ', εχεις τρελαθει τελειως και εντελως. :143:

Τι του λες μωρε του φιλου μου. Θα μου τον ξεκανεις;:137:

Τι να τα κανει αυτα ωρε;

Οσο για τα Genelec, τα εχει ακουσει καποιος; Επειδη τυχαινει να τα ακουω σχεδον καθημερινα........δεν, ουτε με ενεσεις σε σχεση με τα μεγαλα της

http://www.genelec.com/products/main-monitors/1035b/

http://www.genelec.com/products/main-monitors/1036a/

αλλα εδω ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.

Σακηηηηηηηηηηη, μην τους ακους. Σου ειπα ειναι μουρλαρες. Θα σε αφανισουν οικονομικα.....:142:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

toulou ασφαλώς θα προτιμούσα το ESI σε 8ιντσο αλλά μου είπατε όλοι σχεδόν πως επειδή θα το ακουμπήσω σε τοίχο να μην το πάρω. Αυτό που λέτε παιδιά είναι αξίωμα ή απλά θα ήταν κάπως προτιμώτερο να μην είχε πλάτη στο τοίχο? Αν δεν είναι και απαράβατος κανόνας ίσως το προτιμήσω.
Όσο για τα KRK RP8 φίλε μου δεν είναι απλά το θέμα να ανέβω λιγάκι. Πρέπει να διπλασιάσω το κονδύλιο. Ρε παιδιά με γεωμετρική πρόοδο με πάτε. Σε λίγο θα με δείτε στον Έυαγγελάτο να κλαίω για το δάνειο.

Ρε παιδιά είπατε να σοβαρευτούμε κι εσύ CostasEar το παρασοβάρεψες. Καλά τι νομίσατε? Στην Εκάλη μένω? Ένας επαρχιώτης είμαι ρε φίλοι μου. Πάθαμε σαν τον τύπο που του είπανε ...."δεν....που δεν........ ΔΕΝ πάς για ψάρεμα?
Αν μου δώσετε το ΟΚ θα πάρω το 8ιντσο της ESI αλλιώς λέω να πάρω το 2030 της Behringer. δεν ανεβαίνω παραπάνω . έχω να πληρώσω τις κιθάρες των παιδιών,τα αγγλικά τους το δάνειο, το φυσικό άεριο που εδώ κοστίζει διπλάσια από οτι στην Αθηνα και θέλω να αγοράσω κι ένα ζευγάρι ακουστικά για ηχογράφηση (κλειστού τύπου). Μην με αρχίσεις CostasEar με τίποτε στο χιλιάρικο. Θα δώσω 2ψήφιο νούμερο. Τέλος.
Πας καλα ρε Σακη; Ακου τον Κωσταφτια και σε λιγο διαστημα θα σε εχω εδω κοντα μου στην Αθηνα σε ενα πολυ καλο ξενοδοχειο. Koridallos Hotel.:142:

Εκτως βεβαια αν εχει τη διαθεση να σου τα κανει δωρο.:142::143:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

...
Όσο για τα KRK RP8 φίλε μου δεν είναι απλά το θέμα να ανέβω λιγάκι. Πρέπει να διπλασιάσω το κονδύλιο. ...
Ουπς! Η τιμή δεν είναι ανα ζεύγος, αλλά ανά ηχείο!!! Μόλις τώρα το πρόσεξα!

Ακυρα όλα. Ορμα στο 2030A

ΥΓ. Πίσω Μπας ρηφλέξ κοντά σε τοίχο ΔΕΝ βάζουμε. Αξίωμα, την στιγμή μάλιστα που έχουμε δυνατότητα επιλογής με την οπή μπροστά. Γιατί να μειώσεις την ευελιξία σου; Εξαρτάται από το ηχείο, αλλά μερικά θέλουν πάνω από ένα μέτρο απόσταση για νάρθουν στα ίσα τους.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Οπότε πάω για τα 2030. Είπες οτι έχουν και ωραία ρυθμυστικά για μπάσα ε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.680
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Γιατί ρε συ δε παίρνεις Magnepan 20.1 ????

Ή Magnepan, ή Infinite Wisdom Grande.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πάρε τα Wisdom, πιο καλό μπάσσο θα έχεις.

Κοίτα τι γλυκούλια που είναι.... και μόλις 160 ίντσες ύψος το τουίτερ, τα γούφερ ακόμα πιο διακριτικά, τα βλέπεις στην πιο κάτω εικόνα δίπλα στον κυριούλη? Λοιπόν να τα πάρεις, μια χαρά θα σε βολέψουν, και τα παίρνεις και στο εξοχικό όποτε θες...

http://www.wisdomaudio.com/products_grande.php



και με 12 τελικούς ενισχυτές είσαι ΟΚ, μπορείς να ακούσεις και μουσική μετά.
Για αναβάθμιση κάνε τους ενισχυτές 20 και είσαι αρχηγός. Με λιγότερους από 12 ενισχυτές όμως απλά δε παίζει το πράμα, να ξέρς... και με 6,000 βαττ είσαι καλυμμένος, δεν υπάρχει άγχος σου λέω....
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Έλα τώρα μη με χαλάς την ώρα που έχω σχεδόν καταλήξει. Θα πάρω τα 2030 ή τα 2031. Αλλά θα άκουγα ευχαρίστως την γνώμη σας για ακουστικά κλειστού τύπου
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Λοιπόν Βασίλη λέω να πάω στα 2030 ή στα 2031 της BEHRINGER. Είχες δίκιο.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Νομίζω πως και τα 6 και 3/4 των 2030 μια χαρά θα είναι.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Οχι βρε. Να παρεις αυτα, τα θερια που λεει ο Κωσταφτιας.

Το καλο μας θελει ο ανθρωπος.

Σου λεει : Φιλοι ειναι, να μην ειναι κοντα; Και προσπαθει, ντε και καλα νε ελθεις προς την Αθηνα.:142:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Ναι. Χρήσιμα όταν τα ηχεία πλησιάζουν πολύ σε τοίχους - γωνίες και χρησιμότατα στο ταίριασμα με subwoofer.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Αυτά τα τελευταία του ΚωστΑφτιά μην τα πάρεις για ένα μόνο λόγο: δεν παίζουν κοντά σε τοίχο. :116:
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Το παρακάτω κείμενο το απέσπασα από το δίκτυο και αφορά κριτική κάποιου ξένου περιοδικού για τα Behringer 2030 και 2031. Ο λόγος που το παραθέτω είναι διότι φαίνεται πως τα συμμετρικά tweeters είναι σημαντικό στοιχείο στην ακουστική. Το σχετικό κείμενο το έχω σε bold. Απλά το αναφέρω διότι το είχαμε συζητήσει πριν λίγες μέρες με κάποιον άλλο φίλο gdevelek.

Behringer have updated their Truth monitor range to offer two models, the B2030A reviewed here and the larger B2031A. Both are ported, active two-way nearfield systems, the main difference being that the B2031A has an 8.75-inch bass/mid-range driver and a one-inch tweeter, while the B2030A has a 6.75-inch bass/mid-range driver teamed with a 0.75-inch tweeter. In both instances the speakers are built symmetrically, so there's no need for separate left-hand and right-hand speakers. As you'd expect, the larger monitors have more firepower in the amplifier department (150W and 75W) and generate a slightly greater Sound Pressure Level (SPL). The B2030A has a 75W amplifier driving the bass/mid-range unit plus 35W powering the ferrofluid-cooled, soft-domed tweeter. Like the earlier Truths, both drivers are set into a moulded baffle trim that incorporates a tweeter waveguide to control directivity, and both drivers are magnetically shielded for use near TV monitors or the few antiquated glass CRT computer screens not currently awaiting disposal at a car-boot sale.

Toulou ta 2030 θα έρθουν και καλύτερα στο χώρο.
Η κόρη μου παίζει ηλεκτρική και μερικές φορές τα δίνει όλα και μας σπάει τα νευρα. Αλλά εφηβη είναι. τι να πεις?
δεν θα το πόσταρα αφού είναι εκτός θέματος, αλλά αφού έχει ήδη πέσει πλακίτσα με τα ηχεία των 1.500Ε+...

φίλε μου απο πού ακριβώς προκύπτει το συμπέρασμά σου από το κείμενο που παραθέτεις;
 

Μηνύματα
43
Reaction score
0
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

Φίλε gdevelek όπως προείπα δεν έχω ιδέα περί του αντικειμένου το οποίον όλοι εσείς εδώ μέσα πραγματεύεστε. Γι αυτό και προσπαθώ να μάθω. Το σημείο του κειμένου σε bold εμένα μου φαίνεται πως λέει αυτό ακριβώς το πράγμα. Και με τα λιγοστα μου αγγλικά προσπαθώ να το μεταφράσω: "Και στις δύο περιπτώσεις τα ηχεία είναι φτιαγμένα συμμετρικά οπότε δεν υπάρχει ανάγκη ξεχωριστού δεξιού και αριστερού ηχείου."

Από αυτό μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα οτι η τοποθέτηση των tweeters όχι στην μέση (όπου υποχρεωτικά είναι συμμετρικά) αλλά σε κάποιο από τα δύο άκρα (δεξί ή αριστερό) επιβάλει τον διαχωρισμό των ηχείων σε δεξί ή αριστερό.

Μια απλή διαπίστωση ενός αδαούς ειναι. Μην το δένεις και κόμπο. Ας μιλήσει και κάποιος που ξέρει καλά. Πάντα χαίρομαι όταν μαθαίνω.


Βασίλη μην ανησυχείς. δεν θα πάρω τα ηχεία του Costaear διότι δεν χωράνε στον χώρο μου. Αυτός ασφαλώς είναι και ο μόνος λόγος ε? Δεν τίθεται θέμα χρημάτων φυσικά. Εμείς για χόμπυ δουλεύουμε άλλωστε:114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.629
Απάντηση: Αναζητώ ένα ζευγος ηχειων μεχρι 150 €

"Και στις δύο περιπτώσεις τα ηχεία είναι φτιαγμένα συμμετρικά οπότε δεν υπάρχει ανάγκη ξεχωριστού δεξιού και αριστερού ηχείου."

Από αυτό μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα οτι η τοποθέτηση των tweeters όχι στην μέση (όπου υποχρεωτικά είναι συμμετρικά) αλλά σε κάποιο από τα δύο άκρα (δεξί ή αριστερό) επιβάλει τον διαχωρισμό των ηχείων σε δεξί ή αριστερό.


Σωστά, και τα ηχεία παρατάσσονται με τα τουήτερ προς τα μέσα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.869.593
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top