Απλά πράγματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Τα ATC που έχεις είναι και γαμώ τις ηχειάρες, ούτε σαμπ δε θα τους έβαζα, ότι βγάλουν! Με τη μέτρικ πακέτο, είσαι αρχηγός από τους λίγους ;)

Την ψευδοροφή που λες, δεν χρειαζόταν να την ξηλώσεις για να πάρεις καλύτερα πρίμα, απλώς ήθελε διαχυτές στην επιφάνεια που βλέπεις! ;)

Το RT60 όπως παρατήρησες και συ, πέφτει πολύ εύκολα στα πρίμα, γι'αυτό δε θέλει πουθενά επιφάνειες απορρόφησης, μόνο διάχυση να βλέπει το μάτι, πίσω από τη διάχυση βάλε όση απορρόφηση θες για να συμμαζέψεις το χαμηλό, δεν είναι δα τόσο πολύπλοκη η ιδέα. Εκεί που το μικρόφωνο σε τρομάζει στο μπάσο, σε κόμβους, η λύση της "εξάλειψης της γωνίας" είναι μονόδρομος, τα pdf είναι γεμάτα με εξαφανισμένες γωνίες, δε θα ανακαλύψουμε μεις τον τροχό..

Από αυτό που φαίνεται στη φωτό, δείχνουν να έχουν κολλήσει τα ηχεία στους πλαϊνους τοίχους, θέλουν λίγο απόσταση παραπάνω, δώσε τους μωρέ ένα 60ποντο, κι ας έρθουν κοντά μεταξύ τους, χεστηκες. Τουλάχιστον 50 cm... Και στροφή προς τα έσω, γενναία, στα όρια του λοβού τους, τώρα φαίνονται να κοιτάνε ευθεία.

O μόνος λόγος που θα με έκανε να ξανα-ασχοληθώ με την ακουστική του θα ήταν αν την αναλάμβανε ο εαρ ;-) Νοουανελς!
Με τιμάς, αλλά στα μέρη σου είναι ο ζαπ, κι εγώ μπροστά του είμαι ασχετίδης ολκής! Ριξτου ένα "ο ear είπε να έρθεις" κι αν δεν έρθει, να μου τρυπήσεις τη μύτη! Χαχαχαχα :)

Εγώ ειδες τι έκανα, απλή διάχυση με το τσουβαλι. Αυτό το ξέρω στα σίγουρα, δεν υπάρχει "πολύ" στη διάχυση, όσο και να βάλεις, λίγο είναι.

Τώρα αμα αντέχει η τσέπη σου τα κιι, εγώ δε θα σε σταματήσω, κι ο ντιμιφούτης είναι ήδη έτοιμος με το κλειδί στο χέρι να μπει στο ιχ να έρθει να πάρει τα ηχεία σου! ;)

Παρ'ολα αυτά, σου λέω με το χέρι στην καρδιά, πως αν είχα τα 100 άρια και άντεχα μαζί τους για ένα έτος χωρίς αλλαγή με το επόμενο, δηλαδή αν δε τα άλλαζα στον πρώτο χρόνο με τα 150-αρια ATC, μάλλον με αυτά θα με έθαβαν.. ;)
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θα σου πω τωρα βεβαια πραματα που ξερεις,και που τα ειπε και ο Εαρ πριν , πιστευεις οτι τα κii θα σου λυσουν θεματα ανομοιομορφιας? αν αυτα βρισκονται κατω απο τα 500hz το βαθος της διαχυσης παλι πρεπει να ειναι μεγαλο , σπιτι ειναι Δημητρη για να ειναι απλα τα πραματα και να απελευθερωθεις και απο χωρο δεν ειναι ασχημη η λυση των Κii ...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τα kii θα τα έβαζα στο σαλόνι που γενικά έχει πολύ καλύτερη ακουστική από το δωμάτιο που χρησιμοποιώ τώρα. Τα ATC έχουν φάει μπαν από το σαλόνι.

Όντως έκανα λάθος που ξήλωσα την ψευδοροφή πριν δοκιμάσω διάχυση πάνω από την πολλή απορρόφηση που είχε, όπως μου είχε πει και ο ακουστικός άλλωστε. Ο λόγος που το έκανα ήταν γιατί είχε μικρύνει πολύ ο όγκος του δωματίου, σε έπνιγε ένα πράγμα. Λάθος πάντως, και ακριβό λάθος...

Τώρα δεν υπάρχει πουθενά εκτεθειμένη απορρόφηση στο δωμάτιο, ό,τι βλέπετε (και δε βλέπετε) είναι είτε RPG BAD, είτε qrd, είτε polys, είτε ανακλαστικές επιφάνειες. Και ένα χαλί ή μία κουρτίνα αν μπεί, πέφτει το RT κάτω από .2 στις υψηλές :-(

Οι χαμηλές συχνότητες είναι πραγματικά σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες στο συγκεκριμένο δωμάτιο. Η λύση της "εξάλειψης της γωνίας" έχει εφαρμοστεί στον πίσω τοίχο, αλλά τρώει πολύ χώρο και είναι και άσχημη αισθητικά. Επίσης, δεν μπορεί η θέση ακρόασης να είναι μακριά από τοίχους, άρα θέλει απορρόφηση, άρα πέφτει το rt και φτου από την αρχή.

Συμφωνώ επίσης με την τοποθέτηση των ηχείων αλλά ομολογώ πως είμαι θύμα της (λάθους) ευφωνικότητας που δίνει η εν λόγω τοποθέτηση. Κανείς δεν είναι τέλειος, αχαχα!

Ο dimifootis καλά θα κάνει να έρθει σπίτι όταν κατεβει Αθήνα να γνωριστούμε. :drinks: Μπορεί να αλλάξει γνώμη αν δει τα ηχεία από κοντά. :o

Ο ζαπ είναι busy τώρα με άλλα δωμάτια. :angel:
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Μα εχεις βάλει και στα sub...

Φτιάξε άλλες οπως τις θες, δεν ειναι και τοσο δύσκολο. Πες τον Μελίδη...θα ειναι και εκατό φορές πιο όμορφες
Ε, για να μη ζηλεύουν τα σαμπ ;-) Στα σαμπ δε χρειάζονται βιβλία είναι η αλήθεια, έχουν ξεμείνει ;-)

Τον Μελίδη τον έχω στο μυαλό μου αλλά έχει μείνει και αυτό στα to-dos.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Θα αφήσω τα pdf να μιλήσουν:

ATC 100ASL:

Screen Shot 2016-09-12 at 11.03.19 AM.png


SB13ultra:

image_preview.png


2.jpg

[DOUBLEPOST=1473667951][/DOUBLEPOST]Αλλά το πιο ουσιαστικό είναι η ευκολία που σου δίνει το σαμπ να το τοποθετήσεις εκεί ακριβώς που πρέπει.

Φυσικά ακους μια χαρά μουσική και χωρίς τα σαμπ, εννοείται.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Θα αφήσω τα pdf να μιλήσουν:

ATC 100ASL:

View attachment 63067

SB13ultra:

View attachment 63068

View attachment 63069
[DOUBLEPOST=1473667951][/DOUBLEPOST]Αλλά το πιο ουσιαστικό είναι η ευκολία που σου δίνει το σαμπ να το τοποθετήσεις εκεί ακριβώς που πρέπει.

Φυσικά ακους μια χαρά μουσική και χωρίς τα σαμπ, εννοείται.
Ναι, ναι και cross στα 40-50 :superman:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θα αφήσω τα pdf να μιλήσουν:

ATC 100ASL:

View attachment 63067

SB13ultra:

View attachment 63068

View attachment 63069
[DOUBLEPOST=1473667951][/DOUBLEPOST]Αλλά το πιο ουσιαστικό είναι η ευκολία που σου δίνει το σαμπ να το τοποθετήσεις εκεί ακριβώς που πρέπει.

Φυσικά ακους μια χαρά μουσική και χωρίς τα σαμπ, εννοείται.
Τα pdf Δημήτρη αναφέρονται σε ανηχοϊκές μετρήσεις.

Τα 100αρια της ATC μετρημένα σε δωμάτιο κατεβαίνουν στα 20Hz διατηρώντας χαμηλά επίπεδα παραμόρφωσης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επιλέγοντας συνειδητά να μην επανέλθω σε κάποιο από τα ήδη προαναφερθέντα ζητήματα (ομοειδείς διαστάσεις,απόκριση χαμηλού,αποψίλωση διαχυτών εκ της οροφής,αισθητική των αποστατών για τα ATC 100) κρίνω σκόπιμο -ορμώμενος από τη φωτογραφία- να προτείνω πειραματισμό πάνω σ'έναν εναλλακτικό τρόπο στησίματος των ηχείων- που θα συνεπάγεται και αντίστοιχη φροντίδα στην ακουστική συμπεριφορά των πλευρικών τοιχωμάτων.

Άμα στη δημοσιευθείσα κάτοψη χαραχθεί διαγώνιος,χωρίζεται η πρώτη σε δύο ορθογώνια τρίγωνα με κοινή υποτείνουσα μήκους περίπου 6,65 m και κάθετα σκέλη μήκους 4,70m έκαστον.Θεωρώ ενδιαφέροντα πειραματισμό την τοποθέτηση των ηχείων όχι πάνω στη διαγώνιο,αλλά σε ευθεία παράλληλη προς εκείνη κι εντός της επιφάνειας ενός εκ των δύο νοητών τριγώνων.

Παρατηρώντας τη διαρρύθμιση του χώρου,θα λαμβανόταν στην υποθετικώς εξεταζόμενη περίπτωση η διαγώνιος που ενώνει την άνω δεξιά με την κάτω αριστερή γωνία του δωματίου όπως αναπαρίστανται αυτές στην κάτοψη.Χάρη σ'ένα πρόχειρο σκαρίφημα υπό κλίμακα,διαπιστώνεται ότι εντός του άνω τριγωνικού ημίσεος περιλαμβάνεται νοητό ευθύγραμμο τμήμα μήκους δύο μέτρων,κείμενο σε ευθεία παράλληλη προς τη ληφθείσα διαγώνιο και σε απόσταση περίπου 60 εκατοστών από την τελευταία.Κάθε άκρο του εν λόγω διαστήματος θα απέχει άνω του 1m από το πλησιέστερο προς αυτό τοίχωμα,το οποίο θα μπορούσε να δεχθεί εκτεταμένη απορροφητική φροντίδα εν είδει Dead End.

Ταυτίζοντας καθένα από τα εν λόγω σημεία με τον κεντρικό κάθετο άξονα στην πρόσοψη εκάστοτε ηχείου,προκύπτει ένα στερεοφωνικό τρίγωνο με πλευρά μήκους δύο μέτρων,διευθέτηση με καλά χαρακτηριστικά συμμετρίας ως προς τις περιβάλλουσες επιφάνειες του χώρου και τη θέση ακρόασης κείμενη εντός του κάτω τριγωνικού ημίσεος και σε απόσταση άνω του 1,5 m από τα πλησιέστερα προς εκείνη τοιχώματα.Για τα τελευταία,θα οραματιζόμουν εκτεταμένη διαχυτική φροντίδα -εν είδει Live End- εκτός από τις απαραίτητες μπασοπαγίδες.

Εννοείται ότι θα ήταν λίαν επιθυμητή καταλλήλως προσανατολισμένη διαχυτική φροντίδα στην οροφή και η απόσπαση του εικονιζόμενου καθιστικού.Κρίνεται επίσης σκόπιμο σε πρώτο στάδιο να επιτελεσθεί ο πειραματισμός χωρίς την εμπλοκή υποβαθυφώνων.

Δεδομένης δε της συμπεριφοράς που εμφανίζουν τα ηχητικά κύματα στις κατώτατες οκτάβες,η βέλτιστη τοποθέτηση των υποβαθυφώνων θα παρέμενε σταθερή σε περίπτωση τετράδας - δυνατότητα που επιτρέπεται από τη συνδεσιμότητα της metric...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Τα kii θα τα έβαζα στο σαλόνι που γενικά έχει πολύ καλύτερη ακουστική από το δωμάτιο που χρησιμοποιώ τώρα. Τα ATC έχουν φάει μπαν από το σαλόνι.
Α να γειά σου! Τυπικός χαϊεντάς, αγοράζει ηχεία λόγω εμφάνισης! :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:

πριν δοκιμάσω διάχυση πάνω από την πολλή απορρόφηση που είχε, όπως μου είχε πει και ο ακουστικός άλλωστε.
Δι φακτς οφ λαιφ. Βάλε όση απορρόφηση θες, χωρίς όριο, αλλά από μπροστά, διάχυση να φαίνεται. Το μάτι πρέπει να βλέπει μόνο διαχυτές.

Και ένα χαλί ή μία κουρτίνα αν μπεί, πέφτει το RT κάτω από .2 στις υψηλές :-(
Λεπτή μοκέτα. Η μόνη λύση για το δάπεδο που δε κατακρημνίζει το RT ψηλά.
Η λύση της "εξάλειψης της γωνίας" έχει εφαρμοστεί στον πίσω τοίχο, αλλά τρώει πολύ χώρο και είναι και άσχημη αισθητικά.
Ναι, τρώει χώρο, ένα ορθογώνιο τρίγωνο με κάθετες πλευρές στα 70cm, δηλαδή μισό του μισού τετραγωνικού μέτρου πες. Άντε μωρέ, εξαφανίζεις 4 γωνίες και χάνεις τι; 1 τετραγωνικό μέτρο συνολικά στο χώρο; Σιγά τα ωα! Κατά βάση τοποθετείται σε κάθε γωνία μία ξύλινη ταβλα πλάτους 1 μέτρου και ύψους μέχρι το ταβάνι, από πίσω γεμιζεις απορρόφηση, από μπροστά κολλας διαχυτές. Εφόσον έχεις κι άλλους διαχυτές στο χώρο, ταιριάζει αισθητικά, τα βαφεις στο χρώμα που θες και τέλος.
Επίσης, δεν μπορεί η θέση ακρόασης να είναι μακριά από τοίχους, άρα θέλει απορρόφηση, άρα πέφτει το rt και φτου από την αρχή.
Επίσης όχι. :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Δι-α-χυ-ση.
Καμία απορρόφηση, απαγορεύεται.
Μόνο αν εκεί είναι το de του LEDE, μόνο τότε, αν και σε τυπικά ηχεία το de πάει παραδοσιακά πίσω απο τα ηχεία. Και πάλι, εγώ δεν είμαι υπέρ λύσεων μεγάλης απορρόφησης, δηλαδή θα προτιμούσα μία χοντρή κουρτίνα με μπολικες δίπλες στο de, παρά μεγάλου βάρους απορρόφηση.
Συμφωνώ επίσης με την τοποθέτηση των ηχείων αλλά ομολογώ πως είμαι θύμα της (λάθους) ευφωνικότητας που δίνει η εν λόγω τοποθέτηση.
Είπα ήδη, τυπικός χαϊεντάς! :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Ο ζαπ είναι busy τώρα με άλλα δωμάτια
Μπιζι με το ξεσκατωμα θες να πεις, όλη μέρα ένα μπιμπερό στο χέρι και θεωρίες συνωμοσίας! :gotcha::gotcha::gotcha:
Εγω παλι θα τους εβαζα. Δυο sb 13 ultra...
εσύ επειδή έχεις ηχεία που δε βγάζουν μπάσα, κι αποκτησες απωθημένα, νομίζεις πως τα 100αρια θέλουν σαμπ! Κούνια που σε κουναγε...:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Ότι είχα να πω για το σαμπ, το είπα. Εγώ, ΔΕΝ θα εβαζα. Εσείς, φιλ φρι! :wink:
Επίσης, εγώ θα πήγαινα κατά 99,9999999% στο ATC το 150-αρι. Επίσης χωρίς σαμπ.

Με αυτά τα ηχεία (100 ή 150) και για δικάναλη μουσική, όχι φίλε μου, κράτα το σαμπ. Ποτέ για δικάναλο, αλλά μαστ για κινηματογραφικό ήχο, να παίρνει το .1 κανάλι. Και δηλωμένα λαρτζ. Αυτά λέω γω, εσείς φιλ φρι! :geek:
[DOUBLEPOST=1473678417][/DOUBLEPOST]Μπουτχιας ρουλζ. Είναι πολύ πονηρό αυτό που έγραψε, όσο εγώ επίσης έγραφα! Πω πω ποσα μυαλά ταυτόχρονα χια χάρη σου! ;)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Α να γειά σου! Τυπικός χαϊεντάς, αγοράζει ηχεία λόγω εμφάνισης! :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:


Δι φακτς οφ λαιφ. Βάλε όση απορρόφηση θες, χωρίς όριο, αλλά από μπροστά, διάχυση να φαίνεται. Το μάτι πρέπει να βλέπει μόνο διαχυτές.


Λεπτή μοκέτα. Η μόνη λύση για το δάπεδο που δε κατακρημνίζει το RT ψηλά.

Ναι, τρώει χώρο, ένα ορθογώνιο τρίγωνο με κάθετες πλευρές στα 70cm, δηλαδή μισό του μισού τετραγωνικού μέτρου πες. Άντε μωρέ, εξαφανίζεις 4 γωνίες και χάνεις τι; 1 τετραγωνικό μέτρο συνολικά στο χώρο; Σιγά τα ωα! Κατά βάση τοποθετείται σε κάθε γωνία μία ξύλινη ταβλα πλάτους 1 μέτρου και ύψους μέχρι το ταβάνι, από πίσω γεμιζεις απορρόφηση, από μπροστά κολλας διαχυτές. Εφόσον έχεις κι άλλους διαχυτές στο χώρο, ταιριάζει αισθητικά, τα βαφεις στο χρώμα που θες και τέλος.

Επίσης όχι. :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Δι-α-χυ-ση.
Καμία απορρόφηση, απαγορεύεται.
Μόνο αν εκεί είναι το de του LEDE, μόνο τότε, αν και σε τυπικά ηχεία το de πάει παραδοσιακά πίσω απο τα ηχεία. Και πάλι, εγώ δεν είμαι υπέρ λύσεων μεγάλης απορρόφησης, δηλαδή θα προτιμούσα μία χοντρή κουρτίνα με μπολικες δίπλες στο de, παρά μεγάλου βάρους απορρόφηση.

Είπα ήδη, τυπικός χαϊεντάς! :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:

Μπιζι με το ξεσκατωμα θες να πεις, όλη μέρα ένα μπιμπερό στο χέρι και θεωρίες συνωμοσίας! :gotcha::gotcha::gotcha:
εσύ επειδή έχεις ηχεία που δε βγάζουν μπάσα, κι αποκτησες απωθημένα, νομίζεις πως τα 100αρια θέλουν σαμπ! Κούνια που σε κουναγε...:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Ότι είχα να πω για το σαμπ, το είπα. Εγώ, ΔΕΝ θα εβαζα. Εσείς, φιλ φρι! :wink:
Επίσης, εγώ θα πήγαινα κατά 99,9999999% στο ATC το 150-αρι. Επίσης χωρίς σαμπ.

Με αυτά τα ηχεία (100 ή 150) και για δικάναλη μουσική, όχι φίλε μου, κράτα το σαμπ. Ποτέ για δικάναλο, αλλά μαστ για κινηματογραφικό ήχο, να παίρνει το .1 κανάλι. Και δηλωμένα λαρτζ. Αυτά λέω γω, εσείς φιλ φρι! :geek:
[DOUBLEPOST=1473678417][/DOUBLEPOST]Μπουτχιας ρουλζ. Είναι πολύ πονηρό αυτό που έγραψε, όσο εγώ επίσης έγραφα! Πω πω ποσα μυαλά ταυτόχρονα χια χάρη σου! ;)
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!!!!
:D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Πω πω ποσα μυαλά ταυτόχρονα χια χάρη σου! ;)
Τιμή μου ;-) Γράφτε κι άλλα, σας μερσώ αλλά όπως σαν είπα είμαι σε φάση ...αποξήλωσης. :p

Σοβαρά τώρα, ότι έγραψε ο bhutia είναι ορθότατο, τα είχα έτσι για αρκετό καιρό μέχρι που για λόγους χρηστικότητας (ηχεία μπροστά σε πόρτες) τα άλλαξα. Επισης, ήταν πιο δύσκολο να μπει το πανί του προβολέα που τελικά δεν μπήκε ποτέ ;-) Πάντως μη φαντάζεστε τραγική διαφορά στις μετρήσεις, πάλι η ETC έδειχνε πολλαπλές ανακλάσεις (από πάτωμα, δοκάρια, τοίχους).

Το bottom line είναι ότι το δωμάτιο είναι πραγματικά κακό ακουστικά και τα ηχεία ακατάλληλα για το δωμάτιο.
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
εσύ επειδή έχεις ηχεία που δε βγάζουν μπάσα, κι αποκτησες απωθημένα, νομίζεις πως τα 100αρια θέλουν σαμπ! Κούνια που σε κουναγε...:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
Μην τους ακους αυτους, ειναι χαϊεντάδες:gotcha:

Sub και στα 100αρια, sub και στα 801D3, sub και στα 800D3. Sub παντου!!!!
Εχεις και Dirac να στα κανει time aligned, μην φοβασαι τιποτα. Και θα παιξουν και καλυτερα τα ATC απαλλαγμενα απο τα πολυ χαμηλα, και θα εχεις και μεγαλυτερη ευελιξια τοποθετησης των ηχειων.

Sub και τα μυαλα στο

8780bd360bd6fa01e716-1428191944.jpg


(εννοειται πως δεν ειναι απαραιτητα, οπως ειναι σε μενα >:(, αριστα εισαι και χωρις sub, αλλα κράτα βρε, αφου τα πηρες κράτα τα)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top