Απλά πράγματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Απάντηση: Re: Απλά πράγματα

Παρόλα αυτά, τώρα παίζω με μερικούς ακόμη διαχυτές σε διάφορες θέσεις και πολύ μου αρέσουν. Η αλήθεια είναι ότι η απορρόφηση πολύ πολύ εύκολα νεκρώνει το χώρο.
+1 :109::109:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Απλά πράγματα

ΙΜΗΟ είναι προτιμότερο το DE να είναι πίσω από τη θέση ακρόασης και το LE πίσω από τα ηχεία, ώστε όλη η πλευρά του δωματίου που φιλοξενεί τα ηχεία να είναι "ζωντανή" (όπως και οι πλαϊνοί τοίχοι, εκεί που σκάει η πρώτη αντανάκλαση των ηχείων). Σ'αυτό, εκτός των άλλων, συμβάλλει και μια καθαρά προσωπική μου "προτίμηση" αν θες, κατά την οποία δεν θέλω να έχω την "εντύπωση" πως βγαίνει ήχος και από πίσω μου, προτιμώ να "σβήνει" εκεί πίσω το σύμπαν όλο και να έχω ξεκάθαρα την πηγή της μουσικής σκηνής μπροστά. Βέβαια, αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις και ελάχιστη σημασία έχουν.

Στα περισσότερα στούντιο γίνεται το αντίθετο, αλλά για άλλους λόγους, κυρίως για λόγους χρηστικότητας.
¨Οχι ! Δεν γίνεται για λόγους χρηστικότητας αλλά για να υπάρχει πλήρης έλεγχος της πρωτογενούς ανάκλασης λαμβάνοντας υπόψη και το ταβάνι πάνω απο τον ακροατή.

Αν είναι ζωντανό απο την μεριά των ηχείων υπάρχει πάντα μια δευτερογενής ανάκλαση πάνω απο τα ηχεία μέχρι την θέση ακρόασης που φτάνει στον ακροατή μετά απο κάποια ms.

Όταν είναι Live πίσω απέναντι απο τα ηχεία η πρώτη ανάκλαση είναι πάντα πλήρως ελεγχόμενη και μετά την διαχύση (και το άνοιγμα του ήχου) τα ηχητικά κύματα επιστρέφουν και απορροφούνται 100 % απο το Dead end.

Με άλλα λόγια ιδανικά ακούς πάντα το πρώτο κύμα που είναι και το σωστό.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Απλά πράγματα

Σε home cinema τι θα ήταν προτιμότερο; πίσω απο τα καθίσματα ,Dead or live end.:118:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Απλά πράγματα

Σε home cinema τι θα ήταν προτιμότερο; πίσω απο τα καθίσματα ,Dead or live end.:118:
Ανάλογα με την ακουστική του δωματίου μάλλον μικτός τρόπος. θα δουλέψει καλύτερα.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
8
Απάντηση: Απλά πράγματα

Μπράβο Δημήτρη, ανυπομονώ να ακούσω το σύστημα στην τωρινή κατάσταση του χώρου (εχω ακούσει την προηγούμενη κατάσταση του χώρου)

Ο χώρος όντως είναι το νούμερο ένα και ο συγκεκριμένος επαγγελματίας είναι πολύ καλός. Στο δικό μου χώρο (αν και λόγω του γεγονότος ότι είναι σαλόνι έγιναν λιγότερες παρεμβάσεις) η ηχητική συμπεριφορά άλλαξε δραματικά :605:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Re: Απάντηση: Απλά πράγματα

Μπράβο Δημήτρη, ανυπομονώ να ακούσω το σύστημα στην τωρινή κατάσταση του χώρου (εχω ακούσει την προηγούμενη κατάσταση του χώρου)

Ο χώρος όντως είναι το νούμερο ένα και ο συγκεκριμένος επαγγελματίας είναι πολύ καλός. Στο δικό μου χώρο (αν και λόγω του γεγονότος ότι είναι σαλόνι έγιναν λιγότερες παρεμβάσεις) η ηχητική συμπεριφορά άλλαξε δραματικά :605:
Ευχαριστώ Ανδρέα! Θα θυμάσαι βέβαια ότι μετά από μία επίσκεψη στο σπίτι σου και τη δική σου σύσταση ξεκίνησε η συνεργασία μου με το Χάρη.

Το δωμάτιο τώρα είναι αρκετά καλύτερο από όταν το είχες ακούσει. Θα χαρώ πολύ να περάσεις και να μου πεις τη γνώμη σου.

Έχοντας ζήσει από κοντά τα προβλήματα του δωματίου μου είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά θαύματα δε γίνονται, ο χώρος παραμένει μικρός και τα ηχεία πολύ μεγάλα γι αυτόν. Πιστεύω ότι ένα μικρότερο ηχείο, ίσως βάσης, που να αρχίζει να κόβει από τους 40 - 45 κύκλους θα ταίριαζε καλύτερα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και μια και έχουμε τη χαρά να συμμετέχει και ο ChrisHat, ένα έχω να πω: Όποιος μπορεί, ας πάει μια βόλτα στα μέρη του για μία εμπειρία που θα του μείνει αξέχαστη και που μετά από αυτή ίσως δει διαφορετικά το hobby μας. Και ίσως του δημιουργηθεί η αυταπάτη ότι μπορεί να την αναπαράξει στο σπίτι του... :605:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Απλά πράγματα

Εγω τέτοιες αυταπάτες δεν τρέφω , αν και είχα την ιδέα της μέτρησης του χώρου μου πριν απο πολλούς άλλους , απλά δεν έτυχε.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Be Logical...

Λογική στην επιλογή των μηχανημάτων, Λογική στην ιεράρχηση των αναγκών, Λογική η όλη πορεία σου (στα πλαίσια του εφικτού πάντα).

Η δύναμη της Λογικής που λέει κι ο EAR.



Συγχαρητήρια Δημήτρη!

Μπράβο σου!

:444: :446: :622:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ευχαριστώ όλους για τα θετικά σχόλια και τις παρατηρήσεις.

Μετά από σύσταση του φίλου Γιάννη (flash), είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία του SVS - SB13ultra. Ενός, για αρχή. Τι γνώμη έχουν οι άλλοι ειδικοί στα sub; Παρατηρήσεις: δεν με ενδιαφέρουν οι πάρα πολύ χαμηλές συχνότητες (ακούω 90% μουσική), θέλω σχετικό μικρό μέγεθος, την καλύτερη δυνατή ποιότητα, ικανές στάθμες με χαμηλή παραμόρφωση και πολλές ρυθμίσεις όπως μεταβλητή ρύθμιση φάσης και φίλτρα PEQ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αφού δε βοηθά κανείς στο θέμα σαμπ, και μια και δεν πουλήθηκε ακόμη το rel :101:, είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα εικόνα. Μπήκε ένα basic πανί μαζί με basic προβολέα και έγιναν τα εγκαίνια με, τί άλλο, παιδική ταινία :611:
 

Attachments


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Απάντηση: Απλά πράγματα

Τώρα είδα την δουλειά και το ψάξιμο που έχεις κάνει... Συγχαρητήρια...

Εύχομαι και στα δικά μου μιας και αλλάζω συνέχεια ηχεία......
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: Απλά πράγματα

Mπράβο ρε φίλε, είσαι απο τους λίγους που ασχολήθηκαν με το χώρο τους, βάζοντας το χέρι στην τσέπη.

Τη συνέχεια δε θα μας την πείς?

Ξέρω ότι άλλαξες πράγματα, μπατ δεν ξέρω αν και τι "βρήκες" τώρα.

ας το σβήσει κάποιος αυτό, θενκσ
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: Απλά πράγματα

Mπράβο ρε φίλε, είσαι απο τους λίγους που ασχολήθηκαν με το χώρο τους, βάζοντας το χέρι στην τσέπη.

Τη συνέχεια δε θα μας την πείς?

Ξέρω ότι άλλαξες πράγματα, μπατ δεν ξέρω αν και τι "βρήκες" τώρα.:whistling:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μικρή αλλά σταθερή πρόοδος. Μπήκε μία τάξη στον πίσω τοίχο. Το παράθυρο με παιδεύει, μάλλον θα μπει κάτι μετακινούμενο. Μετά σειρά έχει η οροφή. Τώρα να πω την αλήθεια από κεκτημένη ταχύτητα το συνεχίζω, το δωμάτιο είναι μικρό και έχει συγκεκριμένα προβλήματα που παραμένουν.
 

Attachments


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στη μάχη με την ακουστική του δωματίου μπήκε και η μέτρικ. Το πολύ καλό EQ της σε συνδυασμό με την εμπειρία του ChrisHat, τον οποίο ευχαριστώ πολύ, είχαν εντυπωσιακά αποτελέσματα. Βοήθησαν και οι "εκπαιδευμένοι βοηθοί του" vlassis και geomiat που ήρθαν για επίσκεψη - αστραπή. Παλικάρια, χάρηκα που σας είδα!

Αυτές τις μέρες απολαμβάνω και ένα focal cms sub, ευγενική δανεική προσφορά του Χρίστου.
 

Attachments


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.114
Ολε!!!!
εντυπωσιακα ε;
το cms ειναι πολύ ωραίο σαμπάκι.
Και με ρυθμιστικό φάσης, τσάμπα πράγμα για τα λεφτά του.
σε βλεπω με 2 τέτοια...
(Οταν ξεχρεώσεις την μετρικ....)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ολε!!!!
εντυπωσιακα ε;
το cms ειναι πολύ ωραίο σαμπάκι.
Και με ρυθμιστικό φάσης, τσάμπα πράγμα για τα λεφτά του.
σε βλεπω με 2 τέτοια...
(Οταν ξεχρεώσεις την μετρικ....)
Ναι, έτσι είναι. Παρά πολυ καλό και τσάμπα. Η μεταβλητη φάση μεγάλο συν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Απάντηση: Απλά πράγματα

με γειές! (κυρίως για τους διαχυτές, αλλά εντάξει, και για την μετρικούλα...)

:sneaky:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μία τρελή σκέψη: Επειδή

1. έχω αρκετά κανάλια της μέτρικ να κάθονται,
2. δύο tweeter atc (seas excel) να κάθονται,
3. δύο καλά μιντ-woofer επίσης,
4. πολύ μου αρέσουν τα δίπολα ηχεία ή ηχεία με tweeter στα μετόπισθεν (π.χ. τα νέα sonus faber, von schweikert κ.α.),

θα είχε νόημα να επιχειρήσω να προσθέσω δύο μικρότερα δεύτερα ηχεία για να έχω διπολική ακτινοβολία στις υψηλές συχνότητες;

Η απόσταση από τον τοίχο είναι δυστυχώς μικρή (κάτω από 1 μέτρο) και απορροφητική προς το παρόν αλλά μπορώ να ρυθμίσω ηλεκτρονικά καθυστέρηση ή να προσθέσω reverb, να παίξω με τη φάση κλπ.

Βλ@κεί@;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top