Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αφιερωμένο στον...AKARL,απ'όπου και να μας παρακολουθεί αυτός...

1610219845027.png


Εννοείται δε ότι όλα είναι αυθεντικά αντίτυπα και όχι επανεκδόσεις από τη δεκαετία του 90...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το γοργόν και χάριν έχει...Η εξοικείωση με τα συγκεκριμένα ηχοσυστήματα και χώρους δίνει ευχέρεια για δράσεις σε χρόνο dt...Τα ενισχυτικά εναλλάχθηκαν τώρα ο ολοκληρωμένος από τα Vecteur οδηγεί τις...πόρνες από το παράλληλο Σύμπαν ανοίγοντας μια πειραματική παρένθεση...Για λόγους απλοποίησης αφαιρέθηκαν απορροφητικές και διαχυτές αφήνοντας το δωμάτιο στην αυθεντική του μορφή...

1610547392582.png


Η τοποθέτηση του μονού τεμαχίου SVS πάνω στο κρεβάτι έγινε για λόγους συντομίας - ώστε να μη χάνονται ενέργεια και χρόνος με επαναρρύθμιση των Dynaudio9S κάτω από αυτό - και δεν είναι υποχρεωτικό.Σε οποιοδήποτε δωμάτιο υπό ανάλογες συνθήκες θ'αρκούσε επιδαπέδια τοποθέτηση στο κέντρο της κάτοψης (μέσον στις διαστάσεις μήκους και πλάτους)με τη θέση ακρόασης πίσω από την καμπίνα του sub.Θα θέλαμε επίσης σφραγισμένη καμπίνα ώστε να μην υφίστανται δευτερογενείς πηγές εκπομπής χαμηλών.Τέλος υπό τη συγκεκριμένη συνθήκη,το μοναδικό μεγάφωνο πυροβολεί αντικρίζοντας τα μεγάφωνα χαμηλών από τα κύρια ηχεία...Αυτά με τη σειρά τους παρέχουν ευχέρεια τοποθέτησης ισοδύναμη με το να ήταν και τα ίδια...sub.

Τόσο το sub όσο και τα main θα εκπέμπουν full range,δηλαδή χωρίς να παρεμβάλλονται βαθυπερατό ή υψιπερατό φίλτρο.Η πολικότητα στο sub θα είναι ρυθμισμένη αντίθετα προς το σήμα που θα οδεύει στα ηχεία,δηλαδή ο σχετικός διακόπτης στις 180 μοίρες.Ευρισκόμενη η μονάδα sub σε αρκετά πιο κοντινή απόσταση σε σχέση με τα main,εξασφαλίζεται σε σημαντικό βαθμό η χρονική του ευθυγράμμιση ως προς τα δεύτερα...

Ήδη χάρη στη θεωρία θα έχουν επιτευχθεί χωρίς ακροαματικές δοκιμασίες δύο από τις τρεις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Για την τρίτη,την ισοδυναμία ανάμεσα στις επιμέρους στάθμες δηλαδή,χρησιμοποιείται απλό ντεσιμπελόμετρο.
Αναπαράγοντας αρχείο με ροζ θόρυβο περιορισμένο σε ζώνη 20-160 Hz ορίζεται στάθμη αναφοράς ξεχωριστά με τα main χωρίς το sub και κατόπιν ενεργοποιούμε και το sub,επιλέγοντας από το δικό του ρυθμιστικό θέση τέτοια ώστε η μετρούμενη στάθμη να μη διαφοροποιείται πάνω από 1-2 dB σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση...Ο λόγος γι αυτό είναι ότι τώρα τα main με το sub θα καλύπτουν κοινή ζώνη απόκρισης,με στόχο την εξομάλυνση παρά την τόνωση αυτής...

H Αρχή Λειτουργίας έγκειται σ'ένα απλό δεδομένο : Με την περιγραφείσα διάταξη,κατά τη λειτουργία των ηχειακών πηγών,καθώς τα μεγάφωνα χαμηλών από τα main κινούνται προς τα έσω,εκείνο του sub θα κινείται προς τα έξω,εφόσον βέβαια θα έχει προσεγγιστεί με τη γεωμετρία μια στοιχειώδης χρονική ευθυγράμμιση.Θα ισχύει λόγω αντίστροφης πολικότητας μεταξύ των αμοιβαία εξουδετέρωση συνιστωσών από ιδιορρυθμούς,αλλά ως προς τον ακροατή η πολικότητα κατά την κίνηση των επιμέρους μεγαφώνων θα είναι ίδια,αφού εκείνος θα βρίσκεται πίσω από το μεγάφωνο του sub...

Το REW μπαίνει στο παιγνίδι μόλις τώρα...Κόκκινη καμπύλη η απόκριση των main χωρίς sub και πράσινη με την ενεργοποίηση του sub.Δεν έχει γίνει καμία επέμβαση στο σήμα ούτε και διαφοροποίηση στο κεντρικό volume.Τα δύο κανάλια εκπέμπουν μαζί υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας για να μην παραπονιέται ο...DF

1610548206641.png


Μπορεί κάποιος να μας πει ό,τι παρατηρείται,μέχρις ότου ολοκληρωθεί η διόρθωση για να δούμε τι συμβαίνει και τότε; ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Παρατηρείται το ευνόητο, εξομάλυνση της απόκρισης στις πρώτες οκτάβες, αναμενόμενο αφού έχουμε περισσότερες πηγές χαμηλών συχνοτήτων, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουμε 3. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παρατηρείται το ευνόητο, εξομάλυνση της απόκρισης στις πρώτες οκτάβες, αναμενόμενο αφού έχουμε περισσότερες πηγές χαμηλών συχνοτήτων, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουμε 3. ;)
Σύμφωνοι,τονίζεται όμως ότι δεν είναι η σκέτη προσθήκη που κάνει την ευνοϊκή διαφορά,αλλά ο τρόπος που θα διαχειριστούμε την επιπλέον πηγή.Λ.χ. με τον διακόπτη της πολικότητας σε θέση 0 μοιρών η απόκριση διατηρούσε σε μεγάλο βαθμό τις αρχικές διακυμάνσεις με τα main χωρίς το sub...Έχει κιόλας δοκιμαστεί παλαιότερα ζεύγος από sub καθένα ευρισκόμενο στην αντίστοιχη πίσω γωνία που δεν φαίνεται κι εκεί ο βαθμός εξομάλυνσης ήταν μικρότερος με κάποια ανισορροπία μεταξύ των καναλιών,επειδή το συγκεκριμένο δωμάτιο στο πίσω του μέρος δεν έχει τέλειο παραλληλεπίπεδο σχήμα,όπως ακριβώς συμβαίνει με την πλειοψηφία σε τυπικούς οικιακούς χώρους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βλέπουμε τα μετρημένα εκ νέου αποτελέσματα ύστερα από μια πρόχειρη διόρθωση υπό το ίδιο προφίλ.Μπλε χωρίς sub και καφετιά καμπύλη μ'εκείνο ενεργοποιημένο...
1610562199760.png


Έστω και αν ισοσταθμίζονταν περαιτέρω οι δύο κορυφώσεις με κεντρικές συχνότητες 67 & 101 Hz αντίστοιχα - όπως έχει ήδη πραγματοποιηθεί και με βέλτιστο τρόπο στα προηγούμενα του παρόντος νήματος και πάλι δεν είναι διαχειρίσιμα τα ενεργειακά χάσματα.Αυτά τα στοιχεία φανερώνονται στην τονική υπογραφή που αντιλαμβανόμαστε κατά την ακρόαση με τις χαμηλές και την ηχητική σκηνή να χάνουν σε περιγραφή απουσία sub.

Ας προσέξουμε ιδιαίτερα και το φαινόμενο τόνωσης στην απόκριση των μεσαίων απουσία sub....

Ακόμα καλύτερα αποτυπώνεται το καθεστώς από τη ζώνη Schroeder και κάτω με τα σχετικά spectrogram...

Χωρίς sub :
1610562566110.png


Sub ενεργοποιημένο:
1610562708918.png


Μολονότι εκ πρώτης όψεως φαίνεται να κυκλοφορεί περισσότερη ενέργεια εντός του χώρου στις πρώτες οκτάβες,αυτή αφενός μεν είναι πιο τακτοποιημένη ως προς τη φάση (προσοχή στο ότι η μαύρη καμπύλη δεν κάνει μεταπτώσεις άνω και κάτω από τον μηδενικό άξονα),αφετέρου δε έχει αυξηθεί η πυκνότητα σε συνιστώσες ιδιορρυθμών,γεγονός που στην πράξη τις κάνει λιγότερο διακριτές.Όλα αυτά δε κρατώντας τη μέση στάθμη ουσιαστικά ισοδύναμη.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λέει ο νεαρός που θέλει να πείσει τη μέλλουσα "παντόφλα" του να στήσουν ένα συστηματακι στο σαλόνι του καινούριου τους σπιτιού... "αγαπούλα μου, έλα να χαζεψουμε λίγο στο ίντερνετ, να πάρουμε καμία ιδέα βρε, πώς να φτιάξουμε κάτι κομψο και λαιφσταιλ.."
Και εκεί που χαζεύουν, πέφτουν πάνω σε αυτό... Ένα σαμπγουφερ στο κρεβάτι μου.... :biggrin:

314602_75e8194db4106eb926bb0af16147ae1b.png
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αφου θωρω απο πανω αφιερωξεις κι αλλα τρυφερα (μπραβο !) , δα αφηξω κι εγω το κατι τις μου

138424615_3313356708774559_907860252254860978_o.jpg

- Για την χώνεψη πίνω μπύρα,
- Για την όρεξη πίνω λευκό κρασί,
- Για την χαμηλή πίεση κόκκινο κρασί,
- Για την υψηλή κονιάκ και με στηθάγχη βότκα.
- Και νερό; - Ω, δεν είχα τέτοια ασθένεια ακόμη.
Rita Levi-Montalcini, νευροβιολόγος και της απονεμήθηκε το 1986 βραβείο Νόμπελ Φυσιολογίας & Ιατρικής. Πέθανε το 2012 σε ηλικία 103 ετών :drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λέει ο νεαρός που θέλει να πείσει τη μέλλουσα "παντόφλα" του να στήσουν ένα συστηματακι στο σαλόνι του καινούριου τους σπιτιού... "αγαπούλα μου, έλα να χαζεψουμε λίγο στο ίντερνετ, να πάρουμε καμία ιδέα βρε, πώς να φτιάξουμε κάτι κομψο και λαιφσταιλ.."
Και εκεί που χαζεύουν, πέφτουν πάνω σε αυτό... Ένα σαμπγουφερ στο κρεβάτι μου.... :biggrin:

View attachment 195854
Έχω εξηγήσει ότι το παρόν στήσιμο είναι ανεπίσημο.Το επίσημο έχει τα sub στην ίδια θέση ακριβώς κάτω από το κρεβάτι.

Για ν'αποφευχθούν μάλιστα τέτοιου είδους εντυπώσεις σε προσεχές στάδιο όπου θα ΄΄τερματιστεί΄΄ ως προς τη φροντίδα του χώρου,δεν πρόκειται να δημοσιευτεί επίμαχη φωτογραφία,παρά μόνο τα μετρητικά αποτελέσματα. :wink:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχω εξηγήσει ότι το παρόν στήσιμο είναι ανεπίσημο.Το επίσημο έχει τα sub στην ίδια θέση ακριβώς κάτω από το κρεβάτι.

Για ν'αποφευχθούν μάλιστα τέτοιου είδους εντυπώσεις σε προσεχές στάδιο όπου θα ΄΄τερματιστεί΄΄ ως προς τη φροντίδα του χώρου,δεν πρόκειται να δημοσιευτεί επίμαχη φωτογραφία,παρά μόνο τα μετρητικά αποτελέσματα. :wink:
Ε καλά τώρα, πήρες στα σοβαρά την "κριτική" του αισθητικού αποτελέσματος και μου απαντάς με ανάλογη σοβαρότητα;;;
δεν πρόκειται να δημοσιευτεί επίμαχη φωτογραφία,παρά μόνο τα μετρητικά αποτελέσματα. :wink:
Άστα αφτα που ξέρεις μπουτχια.. Ήταν να μην κάνεις την αρχή!
Τώρα, pics or it didn't happen.
Τα measurements είναι για αυτούς που τα καταλαβαίνουν, αλλά τα τρολλς σαν ελογου μου τρεφομαστε με μπανιστηρι!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε καλά τώρα, πήρες στα σοβαρά την "κριτική" του αισθητικού αποτελέσματος και μου απαντάς με ανάλογη σοβαρότητα;;;
Εφόσον είχε υπάρξει προηγούμενο με ΄΄κρεβατωμένο΄΄ sub,ήταν ευκαιρία να ξεκαθαριστεί ότι οποιαδήποτε άλλη επέμβαση που θα υποβάθμιζε την αισθητική του χώρου και θα ήταν ως εκ τούτου αυστηρά προσωρινή χάριν δοκιμής δεν θα φανεί σε φωτογραφία,παρά μόνο το μετρητικό της αποτέλεσμα.

αφου θωρω απο πανω αφιερωξεις κι αλλα τρυφερα (μπραβο !) , δα αφηξω κι εγω το κατι τις μου

View attachment 195860
- Για την χώνεψη πίνω μπύρα,
- Για την όρεξη πίνω λευκό κρασί,
- Για την χαμηλή πίεση κόκκινο κρασί,
- Για την υψηλή κονιάκ και με στηθάγχη βότκα.
- Και νερό; - Ω, δεν είχα τέτοια ασθένεια ακόμη.
Rita Levi-Montalcini, νευροβιολόγος και της απονεμήθηκε το 1986 βραβείο Νόμπελ Φυσιολογίας & Ιατρικής. Πέθανε το 2012 σε ηλικία 103 ετών :drinks:
1610564442349.png
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εφόσον είχε υπάρξει προηγούμενο με ΄΄κρεβατωμένο΄΄ sub,ήταν ευκαιρία να ξεκαθαριστεί ότι οποιαδήποτε άλλη επέμβαση που θα υποβάθμιζε την αισθητική του χώρου και θα ήταν ως εκ τούτου αυστηρά προσωρινή χάριν δοκιμής δεν θα φανεί σε φωτογραφία,παρά μόνο το μετρητικό της αποτέλεσμα.


View attachment 195862
χαχαχα ... μολις χτες
IMG_20210112_071443a.jpg
:drinks:
καληνυχτα αδελφοι

:drinks:
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχω εξηγήσει ότι το παρόν στήσιμο είναι ανεπίσημο.Το επίσημο έχει τα sub στην ίδια θέση ακριβώς κάτω από το κρεβάτι.
arkas.PNG


...όπου κορκοδειλάκι βάλτε σαμπουφεράκι.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό γιατί γίνεται;
Τέτοιο φαινόμενο διαπιστώνεται στα setup όπου δεν μεσολάβησε ηλεκτρονικό κροσάρισμα,αλλά αφέθηκαν τα sub να εκπέμπουν full range στην εγγενή τους απόκριση χωρίς φίλτρα για διαχωρισμό συχνοτήτων με τα main...Στη συγκεκριμένη περίπτωση το sub παίζει χωρίς υποχώρηση χονδρικά μέχρι και άνω από τα 200 Hz.

Δεν ισχύει όταν έχει μεσολαβήσει ηλεκτρονικό κροσάρισμα,όπως φαίνεται λ.χ. σε αντίστοιχες αποκρίσεις από το setup Triton & Dynaudio,όπου παρατηρούνται παρουσία και απουσία sub να είναι πρακτικά όμοιες πάνω από τη ζώνη ευθύνης των τελευταίων,ανάλογα με το ύψος διαχωρισμού σε καθεμία εναλλακτική εκδοχή :
1610606254963.png


Η διαφοροποίηση καταγράφεται από το μετρητικό σύστημα όχι μόνο με σήμα ροζ θορύβου (σταθερή κατάσταση) αλλά σε μικρότερο βαθμό και με το κλασσικό κρουστικό σήμα.

Το φαινόμενο αυτό δεν αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία,αλλά έχει επιδειχθεί η επίδραση στην τονική υπογραφή των ανώτερων οκτάβων και από βίντεο της γνωστής REL...Το αποδίδω στην ενεργειακή - και όχι απλώς σε επίπεδο αντίληψης όπως συμβαίνει στις περιπτώσεις με πλήρες ηλεκτρονικό κροσάρισμα sub με main - συνεισφορά που θα έχει η ανεμπόδιστη από εφαρμογή φίλτρων απόκριση του sub σε αυτές τις ζώνες.
Άστα αφτα που ξέρεις μπουτχια.. Ήταν να μην κάνεις την αρχή!
Τώρα, pics or it didn't happen.
Τα measurements είναι για αυτούς που τα καταλαβαίνουν, αλλά τα τρολλς σαν ελογου μου τρεφομαστε με μπανιστηρι!!
Θεωρώ απολύτως θεμιτή την πρόθεση να μη δημοσιευτούν φωτογραφίες που θα απεικόνιζαν διαταραγμένη την ολική αισθητική ενός χώρου.Αποτελούσε δική μου κόκκινη γραμμή από ανέκαθεν,θιγόμενο μάλιστα σε εικόνες παρμένες από άλλα μέρη.Αδίκως λοιπόν κάποιοι μπορεί να ΄΄χαλάνε΄΄ με το αυτονόητον.

Ok.Το έβαλα.Και τώρα?:roflmao:
Χρειάζεσαι και...παρτενέρ.Απορίας άξιον γιατί τόσοι ΄΄σκαλώνουν΄΄ στα...αυτονόητα. :biggrin:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θεωρώ απολύτως θεμιτή την πρόθεση να μη δημοσιευτούν φωτογραφίες που θα απεικόνιζαν διαταραγμένη την ολική αισθητική ενός χώρου.Αποτελούσε δική μου κόκκινη γραμμή από ανέκαθεν,θιγόμενο μάλιστα σε εικόνες παρμένες από άλλα μέρη.Αδίκως λοιπόν κάποιοι μπορεί να ΄΄χαλάνε΄΄ με το αυτονόητον.
Συνεχίζεις να απαντάς στα σοβαρά σε παρατηρήσεις που στερούνται σοβαρότητας.
Τι σου συμβαίνει παιδί μου; πού έχεις μπλέξει; :tongue:
Τέλος πάντων, κάνε ό,τι θέλεις!
Λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να έκανες κάτι που δε θα ήθελες... ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Συνεχίζεις να απαντάς στα σοβαρά σε παρατηρήσεις που στερούνται σοβαρότητας.
Τι σου συμβαίνει παιδί μου; πού έχεις μπλέξει; :tongue:
Τέλος πάντων, κάνε ό,τι θέλεις!
Λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να έκανες κάτι που δε θα ήθελες... ;)
Αντιδράς σα να μην έχεις καταλάβει ότι σου αποκρίνεται ένας παράλληλος εαυτός,η...΄΄παντόφλα΄΄ δηλαδή. :Α
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα LP φεύγουν...
1612383085265.png

1612383198886.png


Για να έλθουν σοβαρότερες υποθέσεις,όπως εφαρμογή διόρθωσης στο setup και δοκιμή crossfire για τους δορυφόρους...
1612383421047.png

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία,ο προσανατολισμός καθενός main είναι υπό συνθήκη cross-fire παράλληλος με τη νοητή διαγώνιο από τα πλακάκια στο δάπεδο...
Μια ακόμη πινελιά από την αποθήκη,το πάλαι ποτέ PS2 Slim φτιαγμένο για audiophile αναπαραγωγή,special αντικραδασμικό καπάκι και με προσαρμοσμένο μονόκλωνο DNM reson interconnect...
1612384101020.png

Η όλη διαδικασία εκτελέστηκε με τους δορυφόρους τοποθετημένους σε ορθόδοξη κλίση.Έχοντας εμπιστοσύνη για τη συνάφεια προς τις off-axis αποκρίσεις που θα είχαν οι λήψεις στο εξαγόμενο των οποίων θα εφαρμόζονταν φίλτρα EQ,για να δοθεί ενδιαφέρον στην παρτίδα αποφασίστηκε να μετρηθεί η διορθωμένη απόκριση υπό την κανονική θέση και κατόπιν με αλλαγή σε cross-fired χωρίς την παραμικρή περαιτέρω επέμβαση...

1612382856448.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top