Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μέχρι κάποιος να έχει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη ότι τα παραπάνω ισχύουν (στρώσιμο καλωδίων) στην θέση σου (όντας μην γνώστης όπως είπες στο τεχνολογικό κομμάτι), δεν θα το πίστευα με τίποτα.
Αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον. Γνώμη μου και μόνο... Σε οτιδήποτε δεν γνωρίζω, τουλάχιστον ζητάω αποδείξεις/εξήγηση.

Επίσης θα κοιτούσα θέματα που αφορούν τον χώρο και την τοποθέτηση ηχείων που δεν κοστίζουν για την ώρα τόσο. Όχι μόνο για το θέμα των χρημάτων, αλλα γιατί θα έχουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο σου.
Αυτό δεν είναι τόσο γνώμη παρά fact..
Το πρώτο σκέλος της απάντησης σου υπάγεται και αυτό στα θρησκευτικά.
Το δεύτερο το αναφέρεις σαν γεγονός επειδή το λέμε κάποιοι ή το έχεις δοκιμάσει;
Αν όχι και αυτό μπαίνει στο ίδιο μάθημα.
Τες πα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιοι θα παρασυρθούμε ( βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) από τον γραπτό λόγο κάποιων και θα ενστερνιστούμε αντιλήψεις οι οποίες μπορεί βεβαίως και να ισχύουν αλλά μπορεί και όχι. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πειραματιστείς μόνος σου ακολουθώντας κάποιους στοιχειώδεις κανόνες και κάποια στιγμή θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Προφανώς σκ@τουλες καλώδια δοκίμαζες αν δεν υπήρξε διαφορά...
η διαφορά θα έπρεπε πάλι να υπάρχει, όχι τόσο εμφανής όσο αν ήταν σωστή και η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει.
Μετά από 100άδες ώρες δοκιμών τέτοιου είδους hardware και όχι πιστεύω ή διάβασα στο φόρουμ ή μου είπανε κλπ ( όπως είχα και εγώ τέτοιες απόψεις παλαιότερα και δεν ντρέπομαι να το πω ) το βασικότερο συμπέρασμα που κατέληξα εκτός του οτι κάθε καλώδιο ακούγεται διαφορετικά αυτό δεν αμφισβητείται είναι ότι σε ηχοσύστημα που δεν έχει ούτε την στοιχειώδη σωστή τοποθέτηση των ηχείων η οποία σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση τα καλύτερα καλώδια απλά χαντακώνονται και πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τι ακούς γενικότερα και μπορεί μία ούγια να ακουστεί καλύτερα από καλώδιο των 200 ευρώ (υπερβολή).
Αν καταφέρεις και στήσεις σωστά και περιποιηθείς και τον χώρο λίγο ή πολύ έχεις τεράστιες διαφορές προς τα πάνω και μεταξύ κατηγοριών 3 ευρώ ανά μέτρο και 10 ευρώ ανά μέτρο.
Κάποιοι φίλοι πολύ σωστά έχουν γράψει ότι τα καλώδια είναι το κερασάκι στην τούρτα.
Αυτό ακριβώς σχύει. Αλλά όπως ακριβώς παιδεύτηκες να φτιάξεις την τούρτα ( τα υπόλοιπα εκτός καλωδίων ) θα δυσκολευτείς και με αυτό. Και εννοείται ότι θέλει στρώσιμο και το κερασάκι:p
Το είδαμε και αυτό τώρα στα γεράματα, αν είναι δυνατόν δηλαδή. Μιλάω για κάτι που δεν θα πίστευα με τίποτα και γελούσα πολύ όποτε το διάβαζα και τώρα ξαφνικά που βρήκα χρόνο λόγω της περίεργης κατάστασης που διανύουμε και ακούω καθημερινά ένα καινούργιο από συσκευασία καλώδιο ηχείων το οποίο παίζει διαφορετικά σχεδόν κάθε 30 ώρες ακρόασης. Και όταν λέω διαφορετικά δεν εννοώ καλύτερα διαφορετικά κάτι που εκ των πραγμάτων καταρίπτει και την πολλή ωραία φράση που και εγώ είχα υιοθετήσει "στρώνει το αυτί".;)
Τα παραπάνω είναι προσωπικά συμπεράσματα από δοκιμές που έκανα εγώ στον χώρο μου με τα μηχανήματα μου και μόνο.:)

Πάλι τα ίδγια; Ο ισχυριζόμενος αποδεικνύει.
Αλλιώς να το πάω κι αυτό στη θρησκεία.
Όλοι ισχυριζόμενοι είναι φίλε. Και οι πιστοί και οι άπιστοι :p

Καλημέρα παίδες , πολύ όμορφο θέμα για καραντίνα:):)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχω έρθει πιο κοντά στα ηχεία και η θέση ακρόασης είναι σχεδόν στο κέντρο του δωματίου. Το σημείο πρώτης ανάκλασης το εντόπιζα εύκολα με αναπαραγωγή προγράμματος εκτός φάσης. Εκεί που γίνεται η πρώτη ανάκλαση, ακούγεται ο ήχος εντός φάσης. Και αυτό το συγκεκριμένο σημείο, ήταν αυτό απο το οποίο ένιωθα να έρχεται η γνωστή σκληράδα ειδικά στις ψηλές
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει χωρις παρεμβαση στον χωρο.Και αν καθεσαι στο κεντρο του δωματιου,μην περιμενεις τελειο μπασσο.Απο τη μια το ισοσταθμιζεις και απο την αλλη επιλεγεις λαθος θεση για το αυτο.

Πρωτα επιλεγεις θεση ακροασης και αναλογα τη θεση των ηχειων.Δοκιμασε τη θεση ακροασης στο 38% του μηκους ή στο 20% και αναλογα τοποθετησε τα ηχεια,αν θες σωστο μπασσο.
 

I

iason

Guest
Έκοβαν βόλτες, αλλά κατά τη μετάβαση απο το ένα κανάλι στο άλλο, ήταν σαν να παρέμεναν στάσιμοι και ξαφνικά βρίσκονταν στην άλλη πλευρά. Τώρα παρατηρώ ότι είναι πιο ομαλή η μετάβαση. Την ίδια βελτίωση στη μετάβαση παρατηρώ και στο the robots των kraftwerk, όπως και στο supernature του cerrone.



Έχω έρθει πιο κοντά στα ηχεία και η θέση ακρόασης είναι σχεδόν στο κέντρο του δωματίου. Το σημείο πρώτης ανάκλασης το εντόπιζα εύκολα με αναπαραγωγή προγράμματος εκτός φάσης. Εκεί που γίνεται η πρώτη ανάκλαση, ακούγεται ο ήχος εντός φάσης. Και αυτό το συγκεκριμένο σημείο, ήταν αυτό απο το οποίο ένιωθα να έρχεται η γνωστή σκληράδα ειδικά στις ψηλές συχνότητες.



Κάποια στιγμή θα επαναφέρω τα καλώδια στο σύστημα ( αφού τα διαθέτω ). Απλά προς το παρόν δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Δεν νιώθω πως έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες που μου παρέχονται πριν ασχοληθώ με τα καλώδια.
Πές μου γιατί δεν σε πιστεύω!!!!!!
Οτι δεν δοκίμασες :rolleyes:
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις .
Να σαι καλά. :drinks:
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι ενώ τα δικά σου τα Highendάδικα στρώνουν Λέανδρε. ! :roflmao:
Δε μου λές? αλλάζει και η κρυσταλική δομή τους με το στρώσιμο? Προσανατολίζονται τα άτομα ή τα ηλεκτρόνια και τα πρωτόνια και τα νετρίνα με διαφορετικό τρόπο ? Δλδ αλοιώνεται-αλλάζει η κρυσταλική δομή του μετάλλου?
Και αν αλλάζει , πόσο αλλάζει και πόσο επηρεάζει την κίνηση των ηλεκτρονίων? .
Δε με λές ? μετά το στρώσιμο , στις 500 ώρες ας πούμε , το πας συνεργείο και αλλάζεις λάδια φίλτρο κανονικά?
Καμιά ρύθμιση δε θέλει μετά?
Πριν τις 500 ώρες αρχικά.. αρχίζουν και κρεμάνε τα σαγόνια...των δυσμοιρων ιδιοκτητών pro καλωδίων!! :wink: :wink:
Μετά τις 500 ώρες.. απλά μοιράζουν εγκεφαλικά σε κάτι τύπους μογκαμομπελντενακιδες!!:dance2::dance2:
Όσο επιμένετε να χρησιμοποιείτε χρεποειδη καλώδια των 2 με 10€ το μέτρο τόσο θα υποβαθμιζετε τις δυνατότητες του συστήματος σας. :wink: :wink:
Υ.Σ. μη μου πεις μετά @JOHN MARKOU ότι δε στα έλεγα ε??:smile::smile:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι αλλά δεν μου απαντάς όμως. ! Τι συμβαίνει και στρώνει το καλώδιο?
Τα εγκεφαλικά και τα κρεμασμένα σαγόνια τα ξέρω , τα έχω ξανακούσει.
Το άλλο που σε ρωτάω όμως δεν το απαντάς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Το καλό το καβλώδιο είναι αυτό που το έχει κατουρήσει παρθένα.

Αλλά πού να ξέρετε σεις σπ'αυτά...
Αλλά και πού να βρείτε παρθένα κακομοίρηδες...
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι αλλά δεν μου απαντάς όμως. ! Τι συμβαίνει και στρώνει το καλώδιο?
Τα εγκεφαλικά και τα κρεμασμένα σαγόνια τα ξέρω , τα έχω ξανακούσει.
Το άλλο που σε ρωτάω όμως δεν το απαντάς.
Όταν θα τελειώσει η καραντίνα είσαι καλεσμένος όπως σου έχω πει και στο παρελθόν να έρθεις να ακούσουμε τις μουσικές μας και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Τώρα για το άλλο που λες ότι δε σου απαντώ, έχω ήδη αναρτήσει 3 τοποθετήσεις εταιριών στο νήμα με το τι υποστηρίζουν ότι συμβαίνει κατά το στρώσιμο των καλωδίων... άλλα από την άλλη μεριά δεν έχει αναρτηθεί καμιά επώνυμη τοποθέτηση που να υποστηρίζει και να αποδεικνύει ότι το burn in δεν ισχύει...
Μήπως εσύ έχεις κάποιο λινκ που να αποδεικνύει κάτι διαφορετικό??? :wink: :wink:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Πριν τις 500 ώρες αρχικά.. αρχίζουν και κρεμάνε τα σαγόνια...των δυσμοιρων ιδιοκτητών pro καλωδίων!! :wink: :wink:
Μετά τις 500 ώρες.. απλά μοιράζουν εγκεφαλικά σε κάτι τύπους μογκαμομπελντενακιδες!!:dance2::dance2:
Όσο επιμένετε να χρησιμοποιείτε χρεποειδη καλώδια των 2 με 10€ το μέτρο τόσο θα υποβαθμιζετε τις δυνατότητες του συστήματος σας. :wink: :wink:

Και τον 音楽 να είχα mogami & belden θα του έβαζα. :dance2:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οχι δεν έχω κάποιο λίνκ ότι δεν στρώνουν , δεδομένου ότι μάλλον κανείς δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά να διακρίνει άν υφίσταται αυτό. Πάντως σε σχετικά με πυκνωτές θέματα που έχουμε συζητήσει στο audiokarma, για το αν στρώνουν οι πυκνωτές ή όχι έχουμε καταλήξει πως δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οχι δεν έχω κάποιο λίνκ ότι δεν στρώνουν , δεδομένου ότι μάλλον κανείς δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά να διακρίνει άν υφίσταται αυτό. Πάντως σε σχετικά με πυκνωτές θέματα που έχουμε συζητήσει στο audiokarma, για το αν στρώνουν οι πυκνωτές ή όχι έχουμε καταλήξει πως δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα.
περίεργο ρε συ Γιάννη που λες με το audiokarma ότι καταλήξατε, μιας και στα παρακάτω λινκ η πλειοψηφία στηρίζει το αντίθετο!!!
ενδεικτικά σου παραθέτω τα:




αλλά και στο audiokarma, άλλα λέει:


θα μπορούσες λοιπόν να μου στείλεις το αντίστοιχο λινκ που να υποστηρίζει τα γραφόμενα σου?
Και τον 音楽 να είχα mogami & belden θα του έβαζα. :dance2:
περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :smile: :smile:
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Εδώ που τα λέμε, θα μπορούσε να περάσει να σας τα κατουρήσει ο αβουγουδού, που θα μπορούσε να θεωρηθεί πλέον και ως παρθένα.

Λες να κάνουμε μπίζνα έτσι; Γιααααα να το σκεφτούμε σοβαρά.... Αβουγουδούυυυυυυυυ ακούει;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως με μια πρωτότυπη κατασκευή που δημιουργήθηκε στα εργαστήρια wnet και στέλνει τετραγωνικούς, τριγωνικούς παλμούς και ημίτονα σε συγκεκριμένες αναλογίες και συχνότητες... μπορώ να σας κάνω burn in στα καλώδια σε 2 μόνο μέρες.... τιμή φιλική 50€ :p

burnin.jpg
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάντως με μια πρωτότυπη κατασκευή που δημιουργήθηκε στα εργαστήρια wnet και στέλνει τετραγωνικούς, τριγωνικούς παλμούς και ημίτονα σε συγκεκριμένες αναλογίες και συχνότητες... μπορώ να σας κάνω burn in στα καλώδια σε 2 μόνο μέρες.... τιμή φιλική 50€ :p

View attachment 158994
Εναν παρομοιο αυτοματισμο εφτιαξε ενας γνωστος μου για να ελεγχει παροχη ζεστου νερου.Τι ελεγχει αυτο;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όλοι ισχυριζόμενοι είναι φίλε. Και οι πιστοί και οι άπιστοι :p
Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι εγώ είμαι ελέφαντας και εγώ δηλώνω ότι δεν είμαι, ποιος από τους δύο μας οφείλει να αποδείξει τον ισχυρισμό του;
Το καλό το καβλώδιο είναι αυτό που το έχει κατουρήσει παρθένα.
Ακόμα καλύτερα είναι αυτά που τα έχει κατουρησει παρθένα από εμπρός και μπαίνουν τραίνα από πίσω!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι εγώ είμαι ελέφαντας και εγώ δηλώνω ότι δεν είμαι, ποιος από τους δύο μας οφείλει να αποδείξει τον ισχυρισμό του;

Ακόμα καλύτερα είναι αυτά που τα έχει κατουρησει παρθένα από εμπρός και μπαίνουν τραίνα από πίσω!
Γεια σου Χάρη αρχηγέ μου. Έχουμε μπόλικο χρόνο αυτές τις ημέρες για δοκιμές.
Επίσης αν ωφελεί την συζήτηση να ξέρεις ότι πραγματικά δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα σε κανέναν :)
 

I

iason

Guest
Το καλό το καβλώδιο είναι αυτό που το έχει κατουρήσει παρθένα.

Αλλά πού να ξέρετε σεις σπ'αυτά...
Αλλά και πού να βρείτε παρθένα κακομοίρηδες...
Κώστα τα καλώδια που παρήγγειλες για το καινούργιο σου στουντιο είναι έτοιμα.
Διπλοκατουρημενα βέβαια από παρθένα και ζωντοχηρες.
Φυσικά πρέπει να πληρωθούν πρώτα. ;)
20200328_124611.jpg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εναν παρομοιο αυτοματισμο εφτιαξε ενας γνωστος μου για να ελεγχει παροχη ζεστου νερου.Τι ελεγχει αυτο;
Μαζί με ένα τέτοιο
ethernet_shield.png
για να έχει δίκτυο και ένα πρόχειρο android app
ήταν το δοκίμιο για τηλεχειρισμό θέρμανσης, φωτισμού κ.λπ (4 ρελέ)

τώρα απλά κάθεται και λέω να φτιάξω κανένα ...theremin να παίζω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top