Βοήθεια για επιλογή hifi


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Μπουτχια, στην πάνω αριστερή γωνία, στην διαγώνιο δηλαδη, γίνεται δουλειά;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μπουτχια, στην πάνω αριστερή γωνία, στην διαγώνιο δηλαδη, γίνεται δουλειά;
Με πρόλαβες ενόσω έγραφα.:D
Εναλλακτική πρόταση έκτακτης ανάγκης:
Περιστροφή συστήματος με αριστερή φορά κατά 45 μοίρες,προσανατολισμός διαγώνιος,αλλά όχι επί της διαγωνίου στο νοητό ορθογώνιο τρίγωνο.Το νέο στερεοφωνικό τρίγωνο οφείλει να έχει πλευρές κάτω των δύο μέτρων και κλίση ηχείων ούτως ώστε να μη γίνονται ορατά από τη θέση ακρόασης τα πλευρικά τοιχώματα εκείνων.Ο καναπές μένει περίπου ως έχει,ενώ η πολυθρόνα νο.1 θα μετακινηθεί για να καταλάβει την τρίτη κορυφή του νεοσυσταθέντος στερεοφωνικού τριγώνου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
.Ο καναπές μένει περίπου ως έχει,ενώ η πολυθρόνα νο.1 θα μετακινηθεί για να καταλάβει την τρίτη κορυφή του νεοσυσταθέντος στερεοφωνικού τριγώνου.
Γιατι βρε, με εναν ημικυκλικό καναπέ στην διαγώνιο (περιπου) θάναι κουκλί. Να μην ακούει μόνος του σαν τον κούκο.
 
Last edited:

Μηνύματα
9.239
Reaction score
12.749
Γιατι βρε, με εναν ημικυκλικό καναπέ στην διαγώνιο (περιπου) θάναι κουκλί. Να μην ακούει μόνος του σαν τον κούκο.
εμμμμμ ετσι οπως το πατε ..τραβα πολυθρονες αλαξε καναπεδες..μονος του θα μεινει σαν τον κουκο στο τελος..{ αν ειναι πατρεμενος }:D
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Παίδες ξανα ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα σχόλια σας! Με συγκινείτε. Δεν είμαι παντρεμένος στα χαρτιά αλλά στην ουσία. Οπότε αυτά που λέτε για αλλαγές στο σαλόνι θα πέσει μάχη αν χρειαστεί!

Ερώτηση:
Τα dynaudio focus 200xd δεν κάνουν όσο τα xeo 6?

Θα προτιμούσα bookshelf
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Οπότε αυτά που λέτε για αλλαγές στο σαλόνι θα πέσει μάχη αν χρειαστεί!
Μια ερώτηση μπορείς να την κανεις, δεν εχεις να χάσεις τίποτα.

Δείξε και αυτα, μπορει να τσιμπήσει

IMG_0760.JPG

IMG_0759.PNG


IMG_0761.JPG
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Με πρόλαβες ενόσω έγραφα.:D

Εναλλακτική πρόταση έκτακτης ανάγκης:
Περιστροφή συστήματος με αριστερή φορά κατά 45 μοίρες,προσανατολισμός διαγώνιος,αλλά όχι επί της διαγωνίου στο νοητό ορθογώνιο τρίγωνο.Το νέο στερεοφωνικό τρίγωνο οφείλει να έχει πλευρές κάτω των δύο μέτρων και κλίση ηχείων ούτως ώστε να μη γίνονται ορατά από τη θέση ακρόασης τα πλευρικά τοιχώματα εκείνων.Ο καναπές μένει περίπου ως έχει,ενώ η πολυθρόνα νο.1 θα μετακινηθεί για να καταλάβει την τρίτη κορυφή του νεοσυσταθέντος στερεοφωνικού τριγώνου.
Αντε τωρα να πει την κυρα του οτι το Σουκου θα περιστρεψει το συστημα κατα 45 μοιρες και η πολυθρονα θα μετακινηθει για να καταλαβει την κορυφη του νεοσυσταθεντος στερεοφωνικου τριγωνου. κλαιω :D:D
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Παίδες ξανα ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα σχόλια σας! Με συγκινείτε. Δεν είμαι παντρεμένος στα χαρτιά αλλά στην ουσία. Οπότε αυτά που λέτε για αλλαγές στο σαλόνι θα πέσει μάχη αν χρειαστεί!

Ερώτηση:
Τα dynaudio focus 200xd δεν κάνουν όσο τα xeo 6?

Θα προτιμούσα bookshelf
Έχω προσωπικά μια "έμφυτη" αγάπη - προτίμηση σε bookshelf! Τα δικά μου τα έχω επάνω σε γερές βάσεις.κόστος που πρέπει να συν υπολογίζεις.
Δεν είμαι ,πες από διαίσθηση πες από μίνι πείρα σίγουρος για το αν θα κάνει καλό - ξεκούραστο συνδυασμό ο rotel ( αν μείνει σε θέση α' επιλογής πχ σ' αρέσει βρε αδελφέ) με το XD .
σε μια ιδανική (!) φάση αν αγόραζες τα ηχεία πρώτα ,τα έβαζες σε αυτοκίνητο ( που είναι εύκολο λόγο μεγέθους) κ άκουγες τρεις τέσσερις ενισχυτές.
Όλοι μας βλέπεις ξεκινάμε από άλλο σημείο.
Αλλά με κοινό στόχο.ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!
Βάλε στα υπόψιν μουσικά είδη,εντάσεις που θέλεις κ οπτικό αποτέλεσμα.
Πιστεύω ότι κ το καλύτερο set ήχου/κόστους να πάρεις ,αν δε σ' αρέσει κ οπτικά ( κ ας είναι κ τέρας ) θα βιώσεις λιγότερο χαρούμενος.
Ο χώρος μπορεί να δίνει πρόβλημα ακουστικής αλλά δε παύει να είναι κ σπιτάκι!!! Δε θα ακούτε ( με γυναίκα) όλο το 24 ωρο .
ψυχραιμία λοιπόν κ σύνεση.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Χαβαλε κανει ο επαντερ, μην τον παίρνετε στα σοβαρά.
Κάνεις λάθος! ;)

Μπορεί να εμπεριέχει μπόλικη πλάκα το εν λόγω ποστ, αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ πονηρή πρόταση, που αξίζει διερεύνησης. ;)

Βεβαίως δυσκολότερα θα προσεγγίσει κανείς την επίλυση των προβλημάτων του χώρου με ένα φουλ ρεϊντζ, αλλά γίνεται. Προσωπικά δε θα το επέλεγα, αλλά συνετός συμφορουμίτης μας το έχει κάνει, ή έστω το προχωράει. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Παίδες ξανα ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα σχόλια σας! Με συγκινείτε. Δεν είμαι παντρεμένος στα χαρτιά αλλά στην ουσία. Οπότε αυτά που λέτε για αλλαγές στο σαλόνι θα πέσει μάχη αν χρειαστεί!
Άλλος ένας άντρας του σπιτιού. Αρχηγός. Σωραιοςςςς ρε, χτυπάς το χέρι στο τραπέζι και λες δυνατά: εγώ θα κάνω ότι θέλει το γυναικάκι μου, τέλος! ;)


Ερώτηση:
Τα dynaudio focus 200xd δεν κάνουν όσο τα xeo 6?

Θα προτιμούσα bookshelf
Είναι εξαιρετικά ηχεία, και εξαιρετική επιλογή για σένα, δηλαδή για το χώρο σου.

Διότι:

1) η τρύπα του ριφλεξ βαράει στους 42

2) έχει τις αναγκαίες για σένα επιλογές: Speaker Position, Neutral/Wall/Corner (continuous adjustment)

Εφόσον προτιμάς μπουκσελφ, αν φτάνουν τα λεφτά σου (διότι είναι νομίζω ακριβότερα), χτύπα τα. Από τεχνικής άποψης είναι συμβατή επιλογή, εγκρίνω και επαυξάνω. ;)

Για τους γνώστες, αυτό είναι δική του μέτρηση:



Και το σχόλιο στο τέλος:

Its measured performance is, in a word, superb.—John Atkinson

Read more at http://www.stereophile.com/content/...-loudspeaker-measurements#opI0GSRv03QUZfbu.99

Με μια λεξη: ηχειάρα. Μπροστά του το μπιενταμπλεγιου είναι μία κλανιά. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Θα προτιμούσα bookshelf
Να...χαρώ τα μάτια μου ...είδα focus,είδα dynaudio κ μετά ότι έχει αλλάξει η σειρά - ονομασία του...
κ το XD είναι άλλο πράγμα!!
τα απλά βάσης εγώ λέω...
αυτά άλλωστε ( focus 140 ) ξέρω "ακουστικά".
Φαντάζομαι κ τα με την ενίσχυση θα έχουν τα γνωστά "ηχοχρώματα " της εταιρείας....
 

Z

Zdimis

Guest
Εξηγησε στη συντροφο σου την αναγκη σου για σωστο στησιμο και αν εχεις θεμα ψαχνε κ για γυναικα ταυτοχρονα.Συντροφος που δεν κατανοει βασικα πραματα εινακ λαθος επιλογη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Πρωτα στήνουμε στέρεο, τα κάνουμε μόνιμη κατασκευή (ολα καρφωμένα-εντοιχισμένα με τα room treatments τους να μην μετακινούνται ), και μετα ψάχνουμε γυναίκα.

Αμάν πια.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Για τσέκαρε και αυτή τη διαρρύθμιση...οι διαστάσεις είναι οι δικές σου...όπου πίνακες είναι απορροφητικά πάνελ με ηχοδιαπερατό καμβά. Τουλάχιστον έτσι θα παίζουν πιο όμοια τα ηχεία και μπορείς να μετριάσεις και μερικές πρώτες πλαινές ανακλάσεις, ενώ αφήνεις και πίσω από το κεφάλι σου κενό χώρο...και δεν είναι άσχημα...

Untitled.png

 
Last edited:


Μηνύματα
24
Reaction score
14
Αν πάω τελικά προς active μεριά βρήκα αυτά.
Original γερμανικό λινκ ---> http://www.audio-markt.de/_markt/it...audioauktion=b22d740ea469cd8fdc25da22224647bf

Μετεφρασμένο ----> http://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&u=http://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=2488472158&audioauktion=b22d740ea469cd8fdc25da22224647bf

Έχω έρθει σε μια στοιχειώδη επικοινωνία και μπορεί να τα στείλει ελλάδα.

Θα προσπαθήσω να κανονίσω ακρόαση από την αντιπροσωπεία αν τα έχει διαθέσιμα αλλά το κυνήγι συνεχίζεται...
[DOUBLEPOST=1482396088][/DOUBLEPOST]
Για τσέκαρε και αυτή τη διαρρύθμιση...οι διαστάσεις είναι οι δικές σου...όπου πίνακες είναι απορροφητικά πάνελ με ηχοδιαπερατό καμβά. Τουλάχιστον έτσι θα παίζουν πιο όμοια τα ηχεία και μπορείς να μετριάσεις και μερικές πρώτες πλαινές ανακλάσεις, ενώ αφήνεις και πίσω από το κεφάλι σου κενό χώρο...και δεν είναι άσχημα...

View attachment 67450
Είναι μια πιθανή επιλογή αυτό ep4nder!

Βέβαια δεν είναι τόσο ιδανικά τα πράγματα. Έχει κάτι τοιχάκια εξωγκόματα κτλ.
Το βραδάκι θα σας στείλω και φωτο. Αφού πιάσατε πως είναι η διαρρύθμιση θα καταλάβετε και το λάιβ.

Παρόλ΄ αυτά η διάταξή σου είναι μια πιθανή επιλογή!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Αγαπητέ μου σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αγοράζεις ενεργό ηχείο.
Γιατί?
Γιατί απλά είναι άχρηστες κατασκευές, πάντα μιλώντας για λογικό κόστος, από το πρώτο έως το τελευταίο.
Λέγοντας λογικό εννοώ μέχρι και μερικές χιλιάδες ευρώ.
Με βεβαιότητα σου λέω πως όσοι τα προτείνουν δεν έχουν δει ποτέ το εσωτερικό ενός τέτοιου ηχείου.
Είναι ελάχιστα και πανάκριβα, όσο ένα αυτοκίνητο, τα ενεργά που αξίζουν και πάλι είναι υπερκοστολογημένα.
Αστείες κατασκευές, με υλικά της πλάκας, καλώδια πορτατίφ και άλλα ωραία.
Από βλάβες δε, όρεξη να έχεις να τρέχεις.

ΟΚ παίζουν σωστά αλλά αυτό δεν αντισταθμίζει τα υπόλοιπα και τι τελικά αγοράζεις.
Αν θες σοβαρή λύση πας σε ενεργή πολυενίσχυση αλλά εκεί ξεφεύγεις σε κόστος.
Μάλλον κάποιος άνοιξε ένα ενεργό και είδε μέσα...
Ενισχυτές μέσα ( φάουλ έτσι και αλλιώς λόγω κραδασμών) class D ενα σκαλάκι πάνω από αυτόν που έχει η τηλεόρασή μας ή το κινητό. :banned:

Καλωδιάκια τηλεφώνου.
Μεγάφωνα από τη λαϊκή.
Καμπίνα από τα Lidl.
Εμφάνιση...''Αγάπη μου χτύπα με , με το τηγάνι τώρα !!''

Παίζουν;
Σε studio δεξιά - αριστερά από την κονσόλα στο 1 - 1,5 μέτρο σίγουρα, για αυτό τα φτιάχνουν.
Σε σαλόνι ; :whistling::whistling:
Θα βάλει sub , άντε και έβαλε πως θα το ρυθμίσει;

Επί της ουσίας όμως το αποτέλεσμα μετράει, άμα παίζει γιατί να μην το πάρει;
Για να μην του πιάσουν τον ποπό; Γιατί υπάρχει συσκευή στο hi-fi που να μην είναι εθελοντική ληστεία;

Ερωτηματικά τέλος
 

Μηνύματα
24
Reaction score
14
Να...χαρώ τα μάτια μου ...είδα focus,είδα dynaudio κ μετά ότι έχει αλλάξει η σειρά - ονομασία του...
κ το XD είναι άλλο πράγμα!!
τα απλά βάσης εγώ λέω...
αυτά άλλωστε ( focus 140 ) ξέρω "ακουστικά".
Φαντάζομαι κ τα με την ενίσχυση θα έχουν τα γνωστά "ηχοχρώματα " της εταιρείας....

Ο ήχος της dynaudio πως είναι; Πως θα τον χαρακτήριζες?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Για τσέκαρε και αυτή τη διαρρύθμιση...οι διαστάσεις είναι οι δικές σου...όπου πίνακες είναι απορροφητικά πάνελ με ηχοδιαπερατό καμβά. Τουλάχιστον έτσι θα παίζουν πιο όμοια τα ηχεία και μπορείς να μετριάσεις και μερικές πρώτες πλαινές ανακλάσεις, ενώ αφήνεις και πίσω από το κεφάλι σου κενό χώρο...και δεν είναι άσχημα...

View attachment 67450
Φαινεται μονο μια απο τις τρεις (?) εικόνες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.446
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top