Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βαριέμαι...μια χαρά είναι το πικάπ για όποιον δεν βαριέται να σηκώνεται και να πληρώνει συνεχώς για βινύλια.
Ακόμα και καλύτερα να έπαιζε ένα πικαπ στο χώρο μου σε σχέση με τα άυλα... οι 2 παραπάνω λόγοι ήταν αρκετοί για να ξεφορτωθώ ότι είχε σχέση με βινύλιο πριν χρόνια...
Ειλικρινά δεν έχει καμιά σημασία αν παίζει καλύτερα ένα πικαπ (που δεν το πιστεύω αλλά άντε για χάρη της συζήτησης ας πούμε πως παίζει...)... θέλει συνέχεια τάισμα και αφαίμαξη για φροντίδα και μουσικό υλικό ....
ιιι χαααα όπως λέμε εδώ στη Θεσσαλία...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
προσωπικά ως στοίχημα-κόντρα χάνεις σου τα παίρνω.....χάνει σε μικροδυναμικά

τι να τα κάνει τα σαπάκια άλλωστε ο κερδισμένος

πιο πολύ φάση θα ήταν ο χαμένος:whistling: να μαζέψει την ''χαιενδ'' πραμάτεια του σε ένα χωράφι
με όλη την παρέα των πικαπάδων του να χαζεύει τριγύρω....

και ο κερδισμένος να του τα βάλει φωτιά :biggrin:
:party:
να καλή ώρα....
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Ωραία, τώρα που χαλαρώσαμε λίγο και έφτιαξε και η ατμόσφαιρα, μπορεί κάποιος τελικά να εξηγήσει εδώ στην παρέα μου γιατί στο διάλα μας αρέσει καλυτερα να ακούμε από το πικάπ και το λαμπάτο ενώ είναι χειρότεροι ? Χρέπια? ΕΕ?
Φταίνε οι μπύρες? Φταίει η ηλικία μας? (50αρίζουμε ρεεε) Ο κάλος? Ξεκουτιάναμε? Παρεξενεύουμε?

Να πω να πω?
Γιατί απλά έτσι μας αρέσει (και όλα τα παραπάνω! ) :biggrin: :biggrin: :drinks:

Το θέμα όμως είναι ότι αρέσει και σε πιτσιρικάδες (και στον δικό μου, που έχει .."παρθένα αυτιά", απονήρευτα), και σε νεοεισερχόμενους στον χώρο - χωρίς πλάκα, το προτιμάνε! Είναι και πιο ωραίο σαν σύνολο , και στο μάτι ρε παιδί μου ... κάτι παίζει.. και δεν είναι άσχημο
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωραία, τώρα που χαλαρώσαμε λίγο και έφτιαξε και η ατμόσφαιρα, μπορεί κάποιος τελικά να εξηγήσει εδώ στην παρέα μου γιατί στο διάλα μας αρέσει καλυτερα να ακούμε από το πικάπ και το λαμπάτο ενώ είναι χειρότεροι ? Χρέπια? ΕΕ?
Φταίνε οι μπύρες? Φταίει η ηλικία μας? (50αρίζουμε ρεεε) Ο κάλος? Ξεκουτιάναμε? Παρεξενεύουμε?

Να πω να πω?
Γιατί απλά έτσι μας αρέσει (και όλα τα παραπάνω! ) :biggrin: :biggrin: :drinks:

Το θέμα όμως είναι ότι αρέσει και σε πιτσιρικάδες (και στον δικό μου, που έχει .."παρθένα αυτιά", απονήρευτα), και σε νεοεισερχόμενους στον χώρο - χωρίς πλάκα, το προτιμάνε! Είναι και πιο ωραίο σαν σύνολο , και στο μάτι ρε παιδί μου ... κάτι παίζει.. και δεν είναι άσχημο
Είναι θέμα γούστου, τόσο απλά. Δεν είναι κακό, αλλά το ότι σου αρέσει δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Όσο για τους νέους που τη βρίσκουν με τη λάμπα και το βινύλιο, δεν λέει τίποτα. Πρώτον, οι νέοι δεν έχουν γνώσεις και συνηθίζουν να ακούνε με κατώτερα μέσα από αυτά που περιγράφεις. Β) οι νέοι βλέπουν κάτι ξεχωριστό, λάμπα και βινύλιο. Και όλοι ξέρουμε πως σκεφτόμασταν όταν ήμασταν νέοι.
Διότι δεν έχετε μάθει να εφαρμόζετε ταργκετ κερβ.
Με 8 βατ στο κανάλι θα εφαρμόσει και target curve? :p
Θαθελα ναξερα... καταλαβαινεις τον παραλογισμο των "σχολιων σου"?

Ρωτας τον συνομιλητη σου με το (ατεκμηριωτο) που θετεις αυθαιρετα εσυ σαν τεκμηριο "Αν δεν σηκώνει λάθη η άποψή σου... "?

Αλλοιως δεν θα ηταν αποψη!

Ασε που αμα ακουσεις το συστημα του (το ξαναλεω... με 2Α3 (προφανως) παιζει - εστω και "κινεζικο" με τους συμβιβασμους τιμης που εχει) θα το πας για σκουπιδια το δικο σου...
Θα είχε άδικο ο Κώστας αν προσπαθούσε να τον διορθώσει ως προς την άποψη. Τον διορθώνει όμως ως προς το κατά πόσο η άποψη έχει σχέση με τη σωστοτητα. Και δεν είναι καθόλου παραλογισμός. Άλλο το γούστο, αλλο το σωστό και επιστημονικά τεκμηριωμένο.
Όσο για την ακρόαση του συστήματος με τη κινεζολαμπα, εσύ το έχεις ακούσει?
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Eισαι μεσα? Αυριο?

Τι ψηφιακο θα "φαω" τσαμπα?
Εμ, μένω λίγο μακριά, οπότε δεν είναι εύκολο να διευθετηθεί η "κόντρα". :) Πάντως, σε κάθε περίπτωση, με ανθρώπινους κριτές και τα αυτιά τους, δεν θα καν στον κόπο να συγκρίνω το οτιδήποτε.

@escape Ακούω μουσική από δίσκους πάνω από 20 χρόνια. Τα τελευταία 2, σε χώρο κατασκευασμένο αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής, με καλές μετρήσεις (δεν έχω εφαρμόσει ακόμη ψηφιακή ισοστάθμιση και target curve - sorry @costas EAR :) - θα γίνει κι αυτό).

Απολαμβάνω την ακρόαση δίσκων. Η όλη ιεροτελεστία της ακρόασης (επιλογή δίσκου, τοποθέτηση στο πικ απ, καθάρισμα, ανάγνωση στίχων κτλ.), ακόμα και με τα "χρατς χρουτς" από κάποια βινύλια που έχω "λιώσει" στο παίξιμο, με "φτιάχνει", γουστάρω, πώς το λένε, μου ανεβάζει την ψυχολογία. Αλλά να ισχυρίζομαι, ότι το βινύλιο, ως πηγή μουσικής και το πικ απ ως μέσο αναπαραγωγής της είναι καλύτερο από το ψηφιακό, ε, όχι ρε φίλε, είναι άστοχο. Στο 2021 είμαστε, η τεχνολογία έχει κάνει άλματα μπροστά και το πικ απ κανένα.:)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Εμ, μένω λίγο μακριά, οπότε δεν είναι εύκολο να διευθετηθεί η "κόντρα". :) Πάντως, σε κάθε περίπτωση, με ανθρώπινους κριτές και τα αυτιά τους, δεν θα καν στον κόπο να συγκρίνω το οτιδήποτε.

@escape Ακούω μουσική από δίσκους πάνω από 20 χρόνια. Τα τελευταία 2, σε χώρο κατασκευασμένο αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής, με καλές μετρήσεις (δεν έχω εφαρμόσει ακόμη ψηφιακή ισοστάθμιση και target curve - sorry @costas EAR :) - θα γίνει κι αυτό).

Απολαμβάνω την ακρόαση δίσκων. Η όλη ιεροτελεστία της ακρόασης (επιλογή δίσκου, τοποθέτηση στο πικ απ, καθάρισμα, ανάγνωση στίχων κτλ.), ακόμα και με τα "χρατς χρουτς" από κάποια βινύλια που έχω "λιώσει" στο παίξιμο, με "φτιάχνει", γουστάρω, πώς το λένε, μου ανεβάζει την ψυχολογία. Αλλά να ισχυρίζομαι, ότι το βινύλιο, ως πηγή μουσικής και το πικ απ ως μέσο αναπαραγωγής της είναι καλύτερο από το ψηφιακό, ε, όχι ρε φίλε, είναι άστοχο. Στο 2021 είμαστε, η τεχνολογία έχει κάνει άλματα μπροστά και το πικ απ κανένα.:)
Βασίλης..
Και εγώ ακούω βινύλια από το 1985, μετά την έπεσα στα cd, και τώρα ακούω και τα δύο (πιο πολύ όμως βινύλια!).
Δεν είπα ότι είναι καλύτερο το πικαπ - είπα ότι μου αρέσει περισσότερο, (και δεν είμαι η εξαίρεση) και εξήγησα στο αρχικό μου post γιατί το λέω αυτό, το τεκμηρίωσα - δεν εξηγείται με τεχνικούς όρους και μετρήσεις... post #344 (μην τα ξαναγράφω) και αυτό είναι ίσως η αιτία για τη δημιουργία παρεξηγήσεων πιο πριν..

Επίσης δεν έχει να κάνει με την διαδικασία - "ιεροτελεστία" - μυρωδιά :biggrin:, σκρατς (ίσα ίσα μου σπάνε τα νεύρα, τα θεωρώ μειονεκτήματα) ή να βλέπω το δίσκο να γυρίζει, αναμνήσεις, κτλ .. δεν με νοιάζουν αυτά!

Επίσης για τους νέους - νεοεισερχόμενους θα το δεχτώ ότι δεν είναι και αξιόπιστη πηγή για να βγάλεις συμπέρασμα και εδώ που τα λέμε η μεγάλη πλειοψηφία.. τι πικαπ? τι Hi-fi? yOUTUBE ηχεία pc και φορητά bluetooth ηχειάκια..
Έχω όμως περιπτώσεις από πιτσιρικάδες που προτιμάνε τον ήχο του βινυλίου σε σχέση με cd και streaming και δεν τους παρεξηγώ - το καταλαβαίνω. Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι..

Εμείς όμως έχουμε φάει τη ζωή μας να ακούμε και να δοκιμάζουμε...

Και οι δύο πλευρές έχουμε τα δίκια μας - υπάρχει το "σωστό" αλλά υπάρχουν και τα γούστα και οι προτιμήσεις (δεν κακό)
 
Last edited:


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Υπαρχει καποιος εκ των συμμετεχόντων που να διαθετει πανω απο 500 ή 1000 ή 2000 βινύλια και να μην κανει το μαγκα με 50 κομματια και να ισχυριζεται οτι το πικαπ παιζει καλυτερα; Υπαρχει λόγος που ρωτώ...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Για κάνε μία επαναδιατύπωση γιατί αυτό με τα 50 κομμάτια με μπερδεύει.
 



D

Deleted member 48513

Guest
Υπαρχει καποιος εκ των συμμετεχόντων που να διαθετει πανω απο 500 ή 1000 ή 2000 βινύλια και να μην κανει το μαγκα με 50 κομματια και να ισχυριζεται οτι το πικαπ παιζει καλυτερα; Υπαρχει λόγος που ρωτώ...
Moi για τους δίσκους,
moi για το καλύτερο αλλά.. κατά την άποψη μου και υπό το πρίσμα συγκεκριμένων στοιχείων/παραμέτρων σύγκρισης αν αυτές υφίστανται. Στις υπόλοιπες το cd παίζει καλύτερα τις περισσότερες φορές. Όλα αυτά σαν γενική αξιολόγηση. Στα σημεία όμως υπάρχουν διαφοροποιήσεις ως προς το καλύτερο μερικές φορές, που προκύπτουν από θέματα ηχογράφησης και όχι από το ίδιο το μέσο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Υπαρχει καποιος εκ των συμμετεχόντων που να διαθετει πανω απο 500 ή 1000 ή 2000 βινύλια [...]
Ως εκεί που έκανα quote, με "παίρνει η μπάλα". Τον μάγκα δεν κάνω σε κανέναν. Τώρα, εάν γνωστοί και φίλοι, όταν ακούνε μουσική από δίσκους στο χώρο μου, εκστασιάζονται, δεν είναι δικό μου θέμα ούτε συμβαίνει μετά από δική μου "παρότρυνση". :)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Θαθελα ναξερα... καταλαβαινεις τον παραλογισμο των "σχολιων σου"?
........Ασε που αμα ακουσεις το συστημα του (το ξαναλεω... με 2Α3 (προφανως) παιζει - εστω και "κινεζικο" με τους συμβιβασμους τιμης που εχει) θα το πας για σκουπιδια το δικο σου...
ΤΑΚΟΥΣΕΣ ΠΑΝΑΣΧΕΤΕ ΕAR?
Να στο ξαναπω να το εμπεδωσεις.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ λαμπατο ενισχυτη τα τενεκεδακια σου θα πανε κατευθειαν στον Θερμαικο.
Γιατι ορθως λεει ο συνομιλητης, οτι ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΛΑΜΠΑΤΟ επιστροφη δεν εχει. ΔΕΝ αλλαζει στρατοπεδο.

Αυτοι ηταν οι τυχεροι κι ακουσαν λαμπατο. Εμεις οι υπολοιποι θα ζουμε στη μιζερια και με τον καημο, μπας και καποτε κανενας παππους που εχασε την ακοη του, βγαλει σε αγγελια τον λαμπατο τον αρπαξουμε εμεις και πεταξουμε επιτελους στα σκουπιδια τα τενεκεδακια μας. Ποτε θα κανει ξαστερια σε γμτ.
Ηρεμα μιλαω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Είναι τεκμηριωμένο μέχρις εσχάτων,ότι ο άνθρωπος από τη φύση του τείνει να επιλέγει με βασικό κριτήριο τη συναισθηματική παρόρμηση,αναζητώντας όμως εκ των υστέρων επιχειρήματα βασιζόμενα σε άλλα δεδομένα προκειμένοιυ να δικαιώνει σε εαυτόν και αλλήλους τις επιλογές του...
Όταν καταλάβει κάποιος τα παραπάνω, θα καταλάβει επίσης ότι τα υπόλοιπα είναι για χαβαλέ να περνά η ώρα. Ίσως και σπατάλη χρόνου βέβαια...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για όσους δεν γνωρίζουν για τις έρευνες που έκανε η Harman.

Duble blind tests. Μπροστά από την κατασκευή υπήρχε ηχοδιαπερατό ύφασμα. Κανείς δεν ήξερε τη έπαιζε. Ούτε οι επιστήμονες. Δεν υπήρχαν ηχεία αλλά νούμερα. Η επιλογή ηχείου γινόταν από υπολογιστή και δεν υπήρχε pattern ώστε να μπορεί να "βρει" κάποιος τι έπαιζε. Η αλλαγή ηχείων ήταν σχεδόν αθόρυβη και διαρκούσε 3".

Harman Shuffler Testing Room #2.PNG
Harman Shuffler Testing Room.PNG
IMG_4998.jpg


Οι ακροατές που συμμετείχαν έδωσαν άλλα αποτελέσματα σε ακροάσεις με τα ηχεία ορατά και άλλες στις τυφλες ακροάσεις. Το ίδιο έκαναν και "έμπειροι" ακροατές του High End χώρου, reviewers αλλά και επαγγελματίες μαστεράδες. Οι τελευταίοι μάλιστα όπως μας είπε ο Τoole σε πρόσφατη συνέντευξη άλλα ηχεία τους άρεσαν πριν την εργασία τους στα Studios και άλλα μετά από 8-10 δουλειάς που μας δείχνει ότι ακόμα οι επαγγελματίες (κάποιοι μαστεράδες), δεν είναι σε θέση να δώσουν αξιολογούν σωστά σε πολλαπλά tests.

Εδώ τα αποτελέσματα.

Screenshot_20191025_140208.jpg
Screenshot_20191025_140157.jpg
Screenshot_20191025_140144.jpg
Screenshot_20191025_140134.jpg
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Στη συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών αρέσει ο ίδιος ήχος. Έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και αυτά είναι flat on axis frequency response και smooth off axis frequency response.

Σε ακροάσεις με τα ηχεία ορατά τα αποτελέσματα ήταν εντελώς διαφορετικά πράγμα που δείχνει ότι οι αποφάσεις μας επηρεάζονται από τα μάτια μας και τα συναισθήματα που πηγάζουν στην θέαση συγκεκριμένων συσκευών.

Κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι καινούργιο καθώς η νευροψυχολογία το έχει επιβεβαιώσει και πλέον υπάρχουν και μελέτες του marketing στο πως να επηρεάσουν οι εταιρείες τους καταναλωτές ανάλογα.
8-10 δουλειάς
*8-10 ώρες δουλειάς
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν εξαρταται απο τα ηχεια αυτο? Εγω παντως με 15W μπορω να "γκρεμισω" ολη την Αττικη και να μην μπορεις να σταθεις στο 1 χλμ με τα 16Ομα Alnico Altek και τα TAD...

Aσε τα 18ΗΖ (στα -2db) που βγαινουν απο τις ONKEN...

2A3 (προφανως) παιζει ο ανθρωπος... ολα τα αλλα (δικαιοτατα) του ακουγονται "κλαμπατσιμπανα"...

Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα όλα πια
Floating κυκλώματα με κρύα καρδιά

Αφού όλοι ψάχνονται στραβά
Οι λάμπες στο ντουνιά κατάντησαν ζημιά

Κάν’ τα τώρα με AlNiCo ρημαδιό
Μα εγώ θα σ’ αγαπώ,βαριά δεν θα στην πω

Γκρέμισ’ τα, γκρέμισ’ τα όλα πια
Πηνία αταίριαστα single end καρδιά

Για τα πουσπουλάκια κελαηδάς
τενεκέδες κοπανάς,τεκέδες μου χαλάς

Πες μου τί σου φταίει η Ακουστική
για target curve χαλί με απόκριση κουλή


Ωραία, τώρα που χαλαρώσαμε λίγο και έφτιαξε και η ατμόσφαιρα, μπορεί κάποιος τελικά να εξηγήσει εδώ στην παρέα μου γιατί στο διάλα μας αρέσει καλυτερα να ακούμε από το πικάπ και το λαμπάτο ενώ είναι χειρότεροι ? Χρέπια? ΕΕ?
Φταίνε οι μπύρες? Φταίει η ηλικία μας? (50αρίζουμε ρεεε) Ο κάλος? Ξεκουτιάναμε? Παρεξενεύουμε?

Να πω να πω?
Γιατί απλά έτσι μας αρέσει (και όλα τα παραπάνω! ) :biggrin: :biggrin: :drinks:

Το θέμα όμως είναι ότι αρέσει και σε πιτσιρικάδες (και στον δικό μου, που έχει .."παρθένα αυτιά", απονήρευτα), και σε νεοεισερχόμενους στον χώρο - χωρίς πλάκα, το προτιμάνε! Είναι και πιο ωραίο σαν σύνολο , και στο μάτι ρε παιδί μου ... κάτι παίζει.. και δεν είναι άσχημο
Με ηχείο 96 dB ευαισθησιας (στο 1 μέτρο και για λόγους επιείκειας ας δεχθούμε ότι η εμπέδησή του θα ήταν ομαλότατη με ονομαστική τιμή γύρω από τα 8Ωμ) τα 4 Watt ισχύος (που επίσης σε πλαίσιο εξωπραγματικής επιείκειας θα δεχθούμε ότι μπορεί να έβγαιναν μέσα σε όριο παραμορφώσεων 1% στο σύνολο του φάσματος αντί κάτι δεκάδες μονάδες τοις εκατό σαν τους γνωστούς λαμπάτους που έθιγε κάποτε με χιούμορ ο ημίθεος ) αναπτύσσουν ανώτατη στάθμη ηχητικής πίεσης 96 dB σε απόσταση 2 μέτρων (και αυτή θεωρημένη όχι ανώτερη στο πλαίσιο της γενικευμένης επιείκειας).

Κάτι τέτοιο υπό όλες τις εξιδανικευμένες συνθήκες σημαίνει ότι για τις απαραμόρφωτες στάθμες κορυφής 96 dB,οι μέσες συνεχόμενες στάθμες ακρόασης σε πρόγραμμα με υγιές δυναμικόν εύρος δεν θα έπρεπε να ξεπερνούν τη ζώνη 76-80 dB,στα δύο μέτρα πάντα,αφού σε ανώτερη απόσταση θα κατέρχονταν ακόμα περισσότερο...Η κατάσταση μπορεί να περιπλέκεται ακόμα περισσότερο σε αναπαραγόμενο πρόγραμμα από συμπιεσμένο master,όπου θα προέκυπτε πληθώρα συνιστωσών με πουσαρισμένη εκ της συμπίεσης ενέργεια - σε ολόκληρο το φάσμα εδώ...

Οι τυπικές - και συνήθως ολιγόβατες - λυχνιακές υλοποιήσεις όταν καλούνται να ενισχύσουν τα συνήθη προγράμματα αναπαραγωγής διαχειρίζονται την πληθώρα ενέργειας συμπιέζοντας με ευγενικό κι ευφωνικό τρόπο από τη φύση τους τα άκρα του φάσματος και προάγοντας αρμονικό κορεσμό στις μεσαίες...Συνδυάζοντας τέτοια φαινόμενα με αλλοπρόσαλλες καμπύλες απόκρισης ηχείων-χώρου όπως ισχύουν σε ανεξέλεγκτα setup,προκύπτουν συνδυασμοί που ενδέχεται να συγκινούν με χαοτικό τρόπο τους ακροαματικόφιλους.Δεν υπάρχουν μαύρες μαγείες και μυστήρια,απλώς οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν υπ'όψιν το κοινό και τις συνθήκες ακρόασης στα οποία απευθύνονται...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top