Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εμενα με αρεσει αυτο αν το ακουω και απο ππικ απ ακομα καλυτερα;)

δεν θα λεγα γεροντοφρικιο:wink: αλλα μεσης ηλικιας καραφρικ ναι:lolsign:

καλο ευγε νεε μου ;)
Αυτές και αν ήταν καλές για τη...Eurovision. :lol:
Και δεν πιάνει σκόνη στα ψηφία του.
Μoνάχα κάτι...πρασινάδες από ειδικούς επ'αυτού μαρκαδόρους. :sneaky:
Το βάρος του βινυλίου είναι άσχετο με την ποιότητα του.
Ισχύει το ίδιο και για την...παρθενιά (απουσία προσμίξεων ελέω ανακύκλωσης) του βινυλιακού υλικού;
:sneaky:
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το μέγεθος ηχείου (προσωπική εκτίμηση-εμπειρία) αυτό το έχω ακούσει και από μεγάλα ηχεία, δεν βελτιώνεται αυτή η εικόνα στα μεσουψηλά, ίσα ίσα που μελετημένα μικρά ηχεία αποδίδουν καλύτερα και πιο "γεμάτα" σε αυτήν την περιοχή συχνοτήτων (στον σωστό τους χώρο φυσικά! δεν μιλάω για προβλήματα που προκύπτουν από μικρό ηχείο σε μεγάλο χώρο που θα παίζει τσικι τσικι λογικά!)
Τα μελετημένα παθητικά ηχεία μικρού μεγέθους διακρίνονται συνήθως από ένα μεγάφωνο ανά δρόμο,κοντινές αποστάσεις ανάμεσα στα ακουστικά κέντρα επιμέρους μεγαφώνων,γεωμετρία που υποβοηθά στην ενοποίηση των αντίστοιχων ηχητικών λοβών στις ενδεδειγμένες αποστάσεις ακρόασης κι ενίοτε λιγότερα εξαρτήματα και μικρότερη τάξη στα παθητικά τους κροσόβερ.Μολαταύτα το κροσάρισμα με sub που θ'απαλλάξει το mid-woofer από τις δύο πρώτες οκτάβες,προβιβάζει και τις μεσοϋψηλές - εφόσον εννοείται η ενσωμάτωση του sub θα έχει γίνει με ενδεδειγμένο τρόπο...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μπα ? τι μας λες? τι ίδιο είναι απλό ελαφρύ βινυλιάκι ελληνικό των 80's το ίδο είναι βαρύ 180γρ αμερικάνικο τούμπανο?
Τι λέμε τώρα?
Εχω και από τα δύο .




Το ίδγιο είναι. :lolsign:
Εχω την εντύπωση , ότι όλα τα μπισκότα δεν είναι ίδια. Εννοώ αυτά που αδειάζουν στην πρέσσα για να τα θερμάνει και να πρεσάρει το βινυλιακό δίσκο.
Δλδ ως πρώτη ύλη , δεν είναι όλα ακριβώς τα ίδια.
 




D

Deleted member 48513

Guest
Ό,τι έχω ακούσει σε μέλη του forum, άντε και κανένα μυθικό σε έκθεση. Μη μου πεις όμως πως δεν έχω εμπειρία, γιατί αυτά που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν με την εμπειρία και το πλήθος των συστημάτων που έχω ακούσει. Εδώ μιλάμε για βασικές παραμέτρους όπως είναι ο θόρυβος και οι αδυναμίες σωστής ανάγνωσης απο πλευράς του βινυλιακού συστήματος που οδηγεί όπως εξηγήθηκε παραπάνω σε αυτόν τον ιδιαίτερο και ζεστό χαρακτήρα στου οποίου το όνομα αρκετοί πίνουν νερό. Κρύβονται πολλές πληροφορίες στα χαμηλά περάσματα ( τις οποίες βέβαια για να ακούσει κανείς πρέπει να παίξει σε στάθμες που περιγράφει ο Κώστας ). Έχω ακούσει λοιπόν βινύλιο σε αρκετά υψηλές στάθμες. Έλα μου όμως που άκουγα και τα χρατς χρουτς και το σύρσιμο της βελόνας μέσα στο αυλάκι...
Αρκετοί απο αυτούς, αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι οι Bryston ή τα monitor ηχεία είναι ξερά, τσιρίζουν και γενικότερα δεν είναι για ακρόαση στο σπίτι γιατί "δεν έχουν μουσικότητα". Αν το αυτί κάποιου έχει συνηθίσει στο να εκτιμά τον ( πολύ ) χρωματισμό, λογικό να του φταίνε τα φλατ συστήματα και οι φλατ πηγές. Αν έχει συνηθίσει στις αδυναμίες του πικάπ, λογικό είναι να του ξενίσει ο πιο πιστός ήχος απο όπου κι αν προκύψει ( απο το ψηφιακό μέσο που συζητάμε τώρα ).
Είσαι διπλωμάτης;
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Δλδ ως πρώτη ύλη , δεν είναι όλα ακριβώς τα ίδια.
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές. Τα γυαλιστερά έχουν μελάνι, τα θολά έχουν καρβουνόσκονη για να είναι μαύρα. Σοβαρά, το βινύλιο είναι διάφανο ως πρώτη ύλη!
 

D

Deleted member 48513

Guest
Το αντίθετο μάλιστα! Η παραγωγή δίσκων βινυλίου έχει μια μαζικότητα. Εξηγώ:
Κόβει η μηχανή το Lacquer από το οποίο βγάζουν ένα μεταλλικό αρνητικό αντίγραφο (Father). Από αυτό βγάζουν 3 θετικά αντίγραφα (Mothers) και από κάθε Mother 5 αρνητικά "stampers".
Από κάθε stamper βγάζουν 300-700 δίσκους βινυλίου. Αλήθεια, γιατί μέχρι 700; Γιατί όχι 10000; Μήπως φθείρονται τα stampers και έχουν όριο πόσα αντίγραφα μπορούν να τυπώσουν; Και αν αγοράσεις τον 1ο δίσκο από την πρέσσα και τον 700στό (τελευταίο) και τους συγκρίνεις, παίζουν το ίδιο;

Αντίθετα, το ψηφιακό αρχείο είναι αυτό που βγαίνει από το master. Το ίδιο παίρνει και ο πρώτος, το ίδιο και ο 1000000ός αγοραστής του.
Ξέχασες τα γραμμένα από μπομπίνα, τα direct cut κ.α.
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κανένας προβληματισμος..

Καταρχήν όλα θέλουν σαμπ, και κρος στους 80, και εφαρμογή ταργκετ κερβ.

Αφετέρου, το θέμα επιλογής δορυφόρου, σχετίζεται μόνον με την επάρκεια στάθμης στην 3η οκτάβα για την απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, για μεγαλυτερη απόσταση ακρόασης θα χρειασθεί μεγαλύτερη στάθμη στο εύρος 80-160 κύκλων, που είναι ιδιαίτερα απαιτητικό (κλασσικά εκεί βρίσκεται το χτύπημα της μποτας και το μιντμπας σύγχρονης μπιταδικης μουσικής).

Τα δεδομένα ζητάνε στην 3η οκτάβα 103 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης από το δορυφόρο. Βρες τα. Τόσο απλά.

Το τυπικό μικρό δίδρομο, μπορεί να τα έχει στο 1μ αντε στο 1,5μ.
Με πιο μεγάλο γουφερ, μπορεί να τα έχει στα 2 ή 3μ αυτά τα ντιμπί, και βεβαίως όταν βάζουν πιο μεγάλο γουφερ, συνήθως το κάνουν τριδρομο, διότι τα μεγάλα γουφερ δε παίζνε καλά στους 2 χιλιοκυκλους που θα είναι το Κρος με το τβιτερ.

Ο δορυφόρος που βγαζ 103 ντεσιμπέλ στους 80 κύκλους στα 4μ, σημαίνει ότι βγάζει 109 στα 2μ και 115 στο 1μ.
Καθε διπλασιασμός απόστασης, 6 ντεσιμπέλ.

Δηλαδή, η επιλογή δορυφόρου σχετίζεται μόνον με την απόσταση ακρόασης, και το ζητούμενο για υψηλής πιστότητας αναπαραγωγή σημαίνει στάθμη αναφοράς που έχει κορυφές 103 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης στους 80 κύκλους.

Έτσι φίλε μου, διαλέγεις τον κατάλληλο δορυφόρο.

85 μέση στάθμη με 105 στιγμιαίες κορυφές είναι η στάθμη αναφοράς, και αυτό ισχύει στις 2 πρώτες οκτάβες.

Για κάθε οκτάβα που ανεβαίνεις, κόψε 1 ντεσιμπέλ. Αυτή είναι η σωστή η σενια η ταργκετ η κερβ.
Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση, βέβαια -χωρίς να το γνωρίζω σίγουρα- όρισα στο παράδειγμα ένα 2δρομο ηχείο που θεωρώ ότι μπορεί να ανταπεξέλθει στο ζητούμενο των db στην 3η οκτάβα, έστω οριακά, σε σχέση με τον τρίδρομο αδερφό του.
Το ερώτημα αφορά -ως υπόθεση εργασίας- τα οφέλη σε θέματα χρημάτων, κρος, περίθλασης ήχου, οδήγησης κλπ κλπ αν επιλεγεί το δίδρομο αντί του τρίδρομου σε δικάναλο σετάπ με σωστό ταίριασμα σαμπς.
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
τα καταφέρατε πάλι...τον διώξατε τον Μπουκάλι :biggrin:
Ρε σατανάδες θα σοβαρευτείτε;; είμαι στο forum για το ψαροντούφεκο, διαβάζω κάτι ενδιαφέρον για τις συναγρίδες και τσουπ μου πετάει την ειδοποιήση του avsite γυρνάω εδώ κι άντε πάλι χαβαλέ με τον Μπουκάλη
:lolsign: :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Το ερώτημα αφορά -ως υπόθεση εργασίας- τα οφέλη σε θέματα χρημάτων, κρος, περίθλασης ήχου, οδήγησης κλπ κλπ
Οικονομουεχνικα πάντα συμφέρει το μικρό.
Κρος και περίθλαση δεν αποτελούν παραμέτρους.
Η ομοιογένεια του λοβού εκπομπής είναι ευκολότερη σε διδρομο με μικρή απόσταση των μονάδων μεταξύ τους, αλλά κερδαει τα πάντα όλα το ομοαξονικο.
Η ενδεδειγμένη από τον κατασκευαστή απόσταση ακρόασης οφείλει να τηρείται.

Αν οι στάθμες είναι οριακές με το ένα, με το άλλο θα είναι καλύτερα όλα. Όταν δε ζορίζεται, παίζει με χαμηλότερες παραμορφωσεις.

Γενικα προτείνω να προτιμάται πάντα το μικρότερο δυνατόν ηχείο, με την επαρκή στάθμη για την απόσταση ακρόασης.

Γενικα επίσης, οτιδήποτε δεν έχει ένα 8" γουφερ τουλάχιστον, προτείνω να μη το κοιταζετε καν. Μίνιμουμ 8" στο δορυφόρο.

Τώρα αν θα είναι 2 ή 3 δρόμων, ειλικρινά δε μου καίγεται καρφί. Μια σωστή σχεδίαση είναι σωστή ασχέτως αριθμού δρόμων.
Το όμοιο ισχύει και για τον λοβο ακτινοβολίας και την ομαλότητα απόκρισης οφ αξις.
Δεν καθορίζεται από τον αριθμό δρόμων η ομαλότητα οφ αξις, καθορίζεται μόνο από την σχεδιαστική σοβαροτητα.
 



D

Deleted member 48513

Guest
1621283479225.png

Άσε δε που όλο και κάποιο προσιτό τεμάχιο - λ.χ. μονοτελικούς από Τσακιρίδη - μπορεί να έχουμε ακόμα παρακαταθήκη.
αSETαυπονοουμενακαιμπεςστοψητο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Γενικα επίσης, οτιδήποτε δεν έχει ένα 8" γουφερ τουλάχιστον, προτείνω να μη το κοιταζετε καν. Μίνιμουμ 8" στο δορυφόρο.
Ποιός ο λόγος ύπαρξης ενός 8" στο 1,5m;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top