Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Re: Απάντηση: Re: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

φαγωθηκες με το μπερυ.

δεν κανη για συστηματα οπως του γιαννη ειναι για μετρια συστηματα.

ουτε εχει ορεξη ο καθε ενας να καθεται να το σφαζη μπας και παιξη.
Δηλαδη τα παθητικα κροςς που ειναι σε ηχεια 'hi-fi' δεκαδων χιλιαδων ευρω (μικρων περιουσιων δηλαδη) και πνιγουν τον ηχο ειναι καλυτερα απο ενα ενεργο κροςς (συμπεριλαμβανομενου του μπερυ)?
Αυτα που κερδιζεις απο την αποφυγη των παθητικων κροςς ειναι πολυ περισσοτερα απο την παρεμβολη του ADA του μπερυ. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν καλυτερα κροςς αλλα σε ποια τιμη? Και με το καινουριο ρολογακι που του εβαλα (ebay μερια και αυτο) η ψηφιακη του εισοδο πεταει

ps εισαι σιγουρος Γιωργο οτι ακουγεται το μπερυ στην αλυσιδα? :)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Δηλαδη τα παθητικα κροςς που ειναι σε ηχεια 'hi-fi' δεκαδων χιλιαδων ευρω (μικρων περιουσιων δηλαδη) και πνιγουν τον ηχο ειναι καλυτερα απο ενα ενεργο κροςς (συμπεριλαμβανομενου του μπερυ)?
Αυτα που κερδιζεις απο την αποφυγη των παθητικων κροςς ειναι πολυ περισσοτερα απο την παρεμβολη του ADA του μπερυ. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν καλυτερα κροςς αλλα σε ποια τιμη? Και με το καινουριο ρολογακι που του εβαλα (ebay μερια και αυτο) η ψηφιακη του εισοδο πεταει

ps εισαι σιγουρος Γιωργο οτι ακουγεται το μπερυ στην αλυσιδα? :)
ναι ειναι καλυτερα.

και δεν σου μιλαω θεωρητικα αλλα δοκιμασμενα πραγματα.

και εγω οταν το πρωτοδοκιμασα στα πρωτα μου ηχεια με φτηνο κρος εκανε διαφορα προς το

καλυτερο.

και παλι ομως το ταπεινο αναλογικο 3400 ειχε καλυτερο ηχο απο το dcx.

οταν ομως αλλαξα ηχεια και πηγα σε μεγαλη κατηγορια φανηκαν τα ορια τους.

δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.

μακαρι να ηταν αλιως.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Και εγω θεωρητικα δεν μπορω να μιλαω γενικως εαν δεν εχω δοκιμασει αυτα που λες, παντως δεν βλεπω αλλες επιλογες στην αγορα εκτος απο το μπερυ (και το miniDSP που εχει καλες κριτικες αλλα δεν το ξερω) εστω και μετα απο μετατροπες στην κατηγορια τιμης κατω των 500Ε. Ισως για ηχεια ανω των 10Κ ευρω να εψαχνα για ενα καλυτερο ενεργο κροςς. Το 3400 δεν το ξερω αλλα το dcx ειναι διαφανο σαν το γαργαρο νερακι, οπως πρεπει να ειναι ενα κροςς δεν εχει χαρακτηρα.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Και οσο για τα παθητικα κροςς των ηχειων (εστω και ακριβων) εναντι ενεργων κροςς (εστω και των ταπεινων μπερυ/miniDSP) εγω κραταω τις επιφυλαξεις μου γι'αυτο που λες. Ακριβα ηχεια (που συνεπαγεται και καλες μοναδες) με παθητικο κροςς ειναι σαν Ferrari με μηχανη Fiat (IMHO).
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...παιδιά είμαστε λίιιιιιιγο ....off topic (τώρα γιατί μιλάω εγώ που συνήθως τα κάνω μαντάρα σε άλλα νήματα...:609:)

...τέσπα, και για μπέρια να μιλάμε, αλλά σε σχέση με την εμπειρία σας από τα PEQ ...όχι τα cross....:140:

...επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πείτε τις εμπειρίες σας όσοι το επιχειρήσατε, (harware, software που χρησιμοποιήσατε για να μετρήσετε και να διορθώσετε με DSP... και γραφήματα κατά τις διάφορες φάσεις του εγχειρήματος )

...ή βάλτε κανένα link με κανένα παλαιότερο thead...:123:

...ελπίζω να μην με παρεξηγείσετε....και την κάνετε...γιατί στο τέλος θα μιλάω μόνος μου με τον εαυτό μου! :116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Και οσο για τα παθητικα κροςς των ηχειων (εστω και ακριβων) εναντι ενεργων κροςς (εστω και των ταπεινων μπερυ/miniDSP) εγω κραταω τις επιφυλαξεις μου γι'αυτο που λες. Ακριβα ηχεια (που συνεπαγεται και καλες μοναδες) με παθητικο κροςς ειναι σαν Ferrari με μηχανη Fiat (IMHO).
...και για να το συνεχίσουμε λίγο το...off-topic....

...να ένα λίγο περίεργο review....

ATC_SCM50_aktiv-passiv-Stpl-4-2011.pdf
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...παιδιά είμαστε λίιιιιιιγο ....off topic (τώρα γιατί μιλάω εγώ που συνήθως τα κάνω μαντάρα σε άλλα νήματα...:609:)

...τέσπα, και για μπέρια να μιλάμε, αλλά σε σχέση με την εμπειρία σας από τα PEQ ...όχι τα cross....:140:

...επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πείτε τις εμπειρίες σας όσοι το επιχειρήσατε, (harware, software που χρησιμοποιήσατε για να μετρήσετε και να διορθώσετε με DSP... και γραφήματα κατά τις διάφορες φάσεις του εγχειρήματος )

...ή βάλτε κανένα link με κανένα παλαιότερο thead...:123:

...ελπίζω να μην με παρεξηγείσετε....και την κάνετε...γιατί στο τέλος θα μιλάω μόνος μου με τον εαυτό μου! :116:
αντε να σου πω την εμπειρια μου για να μην λες.

οι διορθωσεις με eq στεφθηκαν απο απολυτη αποτυχια.

βλεπεις αυτα που εσυ διαβαζεις ετοιμα εγω τα εμαθα με το δυσκολο τροπο.

τα απλα eq οπως το Ultracurve δεν διορθωνουν στο πεδιο του χρονου οποτε

δεν μπορεις να λυσεις προβληματα αφου αν βαλεις μαχαιρι σε ενα στασιμο

στον χρονο που περνη για να δημιουργηθη θα εχεις κοιλια στην αποκριση.

ωστοσο πολυ καλη δουλεια εκανα μετρωντας με το REW και κατασκευαζοντας

μπασοπαγιδες diy.

αν θελεις και κατι καλυτερο απο το rew που ομως δεν ειναι δωρεαν δες εδω.

http://www.etfacoustic.com/
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Yiannis_B εισαι στον σωστο δρομο -highway to (audio) hell- κολυμπι ομως μαθαινεις οχι απο βιβλια αλλα πεφτωντας στην θαλασσα.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

....την κόλαση την έχεις για καλό! μ' αρέσεις! :116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...πάντως σε αυτό το νήμα και σε άλλα αντίστοιχα, παρατηρώ το εξής παράδοξο..

...κάποια μηχανήματα που κάνουν αυτόματα διόρθωση, χαίρουν της εκτίμησης ακόμη και πολύ σχετικών με το αντικείμενο....ενώ κατά την γνώμη μου βασίζονται σε πολύ λιγότερα δεδομένα για να βγάλουν αποτέλεσμα, από αντίστοιχα software που αφήνουν την επιλογή πως θα ρυθμίσεις και πόσες μετρήσεις θα κάνεις στον χρήστη.....

....δύο πράγματα μπορώ να υποθέσω,...

...το πρωτο είναι ότι πιστεύουν (οι ειδικοί / reviewers όπως θέλετε πείτε το) ότι πίσω από τις λύσεις hardware, κρύβονται κάποια πολύ ειδικοί σχεδιαστές, που έχουν ήδη καταξιωθεί στον χώρο....παίζει και το βάρος του κατασκευαστή σίγουρα....

...το δεύτερο είναι ότι ίσως πιστεύουν αυτοί οι ίδιοι "ειδικοι" ότι πίσω από τις λύσεις software κρύβονται μηχανικοί που δεν έχουν πρόσβαση σε βαθύτερο R&D, αλλά ξέρουν να σχεδιάζουν όμορφα user interface.....

...ξεχνούν όμως ότι ότι υλοποιείται σε hardware σε σχέση με την διόρθωση ακουστικής χώρου, μπορεί κάλιστα να υλοποιηθεί με software...

...γιατί αυτοί που σχεδιάζουν hardware, δεν πουλούν και αντίστοιχο software?

...λίγο βρώμικο παιχνίδι νομίζω ότι γίνεται......αλλά όχι για πολύ ακόμα.....
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Ήρθε η κάρτα και το μικρόφωνο....μένει να φτάξω δύο balanced καλώδια από TRS σε XLR (male) και ένα TRS σε TRS για το calibration της κάρτας με το REW...

Στο REW μπορείς να κατεβάσεις και ένα calibration file για το μικρόφωνο (ECM8000)....το πρόβλημα είναι ότι κάθε μικρόφωνο μπορεί να αποκλείνει από το μέσο όρο...

Εδώ είναι η απόκριση συχνότητας που δίνει ο κατασκευαστής....

...και εδώ τα αποτελέσματα ενός ανεξάρτητου εργαστηρίου για έναν μεγάλο αριθμό δειγμάτων....




....δεν μ' αρέσει καθόλου το τελευταίο γράφημα, όχι γιατί αποκλίνει από την φλαταδούρα, αλλά γιατί μερικά δείγματα διαφέρουν πολύ από τον μέσο όρο...

...ποιός κάνει calibration σε μικρόφωνα ωρέ ????? :116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Το γράφημα στο προηγούμενο post δεν φαίνεται.....ορίστε...+/- 5 db αποκλίσεις ανάλογα με το δείγμα......

ecm8000_freq_resp.jpg
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...το ΣΚ έκανα κάποιες μετρήσες με το REW...έχω πολύ δρόμο ακόμα για να μάθω σωστά το user interface....

...και πολύ περισσότερο για να μάθω να κάνω σωστές μετρήσεις και να αποκρυπτογραφώ τα αποτελέσματα....

...είπα να ψάξω και για VST plugins (PEQ) για τον foobar.

...για να τρέξουν τα VST_plugins με τον foobar, έχω βρει δυο VST wrappers, και οι δύο δουλεύουν μια χαρά.

Ο ένας είναι ο VST adapter ...

..και ο άλλος ο VST Wrapper

...ξεχώρησα και 2 VST PEQs που είναι freeware, αλλά....

1. EasyQ :



Στα θετικά: Έχεις την δυνατότητα ξεχωριστών ρυθμίσεων σε L / R channel….

Στα αρνητικά: Το ελάχιστο bandwidth για κάθε παραμετρικό φίλτρο είναι 0.125 octave!
...και μετά πας σε αυξήσεις κατά 1/3 της οκτάβας.... απογοήτευση ...τα φίλτρα που βγάζει το REW έχουν πολύ πιο στενό εύρος.....

...και πως σετάρεις τον foobar....
...
2. ReaEq:



Στα θετικά: Πολύ καλή ανάλυση, όσα φίλτρα θες, με ότι κλίση θες (άμα δεν σου φτάνει η κλίση στα High Pass π.χ. μπορείς να βάλεις 2 φίλτρα το ένα πάνω στο άλλο και να διπλασιάσεις την κλίση....)

-- σου δείχνει στο ίδιο display και την φάση (κόκκινη γραμμή)

Στα αρνητικά: Δεν έχω καταφέρει και ίσως δεν γίνεται να έχεις φίλτρα L / R channels….

Κανένα άλλο freeware VST PEQ (με L / R channels….) ????????????????????? :118:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πείτε τις εμπειρίες σας όσοι το επιχειρήσατε, (harware, software που χρησιμοποιήσατε για να μετρήσετε και να διορθώσετε με DSP... και γραφήματα κατά τις διάφορες φάσεις του εγχειρήματος )

...ή βάλτε κανένα link με κανένα παλαιότερο thead..
Δες αυτό
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Τhe Importance of Timbre in Sound Reproduction Systems -μια μίνι παρουσίαση εφ’ όλης της ύλης...:wink:
http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/importance-timbre-sound-reproduction-systems-222/
link said:
...DRC cannot compensate for excessive midrange RT60 decay time, only by adding acoustical treatments can...
Έτερο ενδιαφέρον στοιχείο:τα ηχεία μέσω των οποίων επιτελέσθηκαν οι περιγραφείσες διεργασίες δεν θα χαρακτηρίζονταν ακριβώς studio monitors.Αυτό το δεδομένο δεν συγκαταλέγεται στα ΄΄μείον΄΄.
Άλλη παρατήρηση:γιά την άρτια πραγματοποίηση διακουστικών ηχογραφήσεων απαιτείται πλήρης κεφαλή ανδρεικέλου,ούτως ώστε να προσομοιώνονται πιστότερα οι προκύπτουσες διωτικές διαφορές και συναρτήσεις μεταφοράς από την ύπαρξη της κεφαλής του ακροατή.

Ευχαριστίες στον Y_B.
Επιμορφωτικός και κυρίως παραστατικός ο υπερσύνδεσμος.
Πολύ χρήσιμοι επίσης γιά τους ΄΄ανυποψίαστους΄΄ οι δευτεροβάθμιοι υπερσύνδεσμοι που περιλαμβάνονται σ'αυτόν.
Μοναδική μου ένσταση,η αφορμή (απόδοση χροιών) που τίθεται ως προτεραιότητα στην επικεφαλίδα του συγγραφέα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Όντως πολύ καλό και επεξηγηματικό άρθρο, τα έχει όλα ή σχεδόν όλα μαζεμένα.

Η δική μου ένσταση έχει να κάνει με το ότι δεν χρησιμοποιεί ενεργά cross και δυενύσχιση. Να υποθέσω πως δεν είχε το απαραίτητο hardware?

Πάντως πολύ καλός ο τύπος.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια!

@ Bhutia.....

Και έμενα στην αρχή μου φάνηκε λίγο άτοπος ο τίτλος....

Μετά ο ίδιος ανέφερες την μη χρήση studio monitors....

Αυτό με έκανε να σκεφτώ λίγο αντίστροφα.....

Ποιος ήταν ο αντικειμενικός στόχος του όλου εγχειρήματος?

Μήπως να ακουστούν τα συγκεκριμένα ηχεία όπως θα ήθελε ο δημιουργός τους και ο ακροατής τους να ακούγονται?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top