Επιλογή phono stages

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Preamp Overload
Δοκἰμασε να βἀλεις κἀτω (πολὐ κἀτω) απὀ 47Κ ιδιαἰτερα αν τα τσιρἰγματα εἰναι μὀνο στα πρἰμα. Αν ἐχεις και στα μπἀσα τριξἰματα, δοκἰμασε να χαμηλὠσεις την αντἰσταση εισὀδου του προενισχυτἠ (ως προς γη), ἠ να αλλἀξεις την τιμἠ του ποτενσιὀμετρου (volume),
Αυτἀ ὀμως θἐλουν κολλητἠρι οπὀτε ζἠτα βοἠθεια απὀ ηλεκτρονικὀ τεχνικὀ (PeterMeni)
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Preamp Overload
Μαλιστα οποτε; στα 32 gain; το δικο μου project ξεκιναει από τα 40 βεβαια αυτο που δοκιμάζω ακουσα όργανα που δεν τα ακουγα στο δικο μου. Ενταξει απο εβδομαδα θα παω και μια ορφεα να μου δωσει και εκεινος να δοκιμασω phono
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Preamp Overload
Δοκἰμασε να βἀλεις κἀτω (πολὐ κἀτω) απὀ 47Κ ιδιαἰτερα αν τα τσιρἰγματα εἰναι μὀνο στα πρἰμα. Αν ἐχεις και στα μπἀσα τριξἰματα, δοκἰμασε να χαμηλὠσεις την αντἰσταση εισὀδου του προενισχυτἠ (ως προς γη), ἠ να αλλἀξεις την τιμἠ του ποτενσιὀμετρου (volume),
Αυτἀ ὀμως θἐλουν κολλητἠρι οπὀτε ζἠτα βοἠθεια απὀ ηλεκτρονικὀ τεχνικὀ (PeterMeni)
Για τα kohm λες να το κατεβάσω από τα 47 να το παω π. Χ βλέπω εδω στην τιμη του οτι απο 22 33 75 100 250 330 1κ 47κ να το παω στα 33;
Εντιτ μπααα και στο 33 που το πηγα οταν σε ενα κομμάτι των alan parsons που αρχίζει και τα σκάει αρχίζει και τσιριζει φτου ξενερα
 
Last edited:


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Eγὠ φαντἀσου, οτι ἐχω αλλἀξει εσωτερικἀ την 47Κ με 100Κ !
Δεν εἰναι σωστὀ να κατεβἀσεις, αλλἀ ἰσως ἐτσι να καταλἀβουμε τἰ εἰναι αυτὀ που προκαλεἰ την υπεροδἠγηση. Το μυαλὀ μου πἀει μἀλλον σε κἀποια λἀθος ρὐθμιση της κεφαλἠς, οπου απλἀ τὠρα, μεγεθὐνεται το πρὀβλημα, ενὠ πριν δεν το πρὀσεχες.
Αν διπλοτσεκἀρεις τις ρυθμἰσεις στη γεωμετρἰα του βραχἰονα-κεφαλἠς και εἰναι ὀλα ΟΚ, τὀτε το πιθανὀτερο εἰναι να ευθὐνεται ο προενισχυτἠς.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Eγὠ φαντἀσου, οτι ἐχω αλλἀξει εσωτερικἀ την 47Κ με 100Κ !
Δεν εἰναι σωστὀ να κατεβἀσεις, αλλἀ ἰσως ἐτσι να καταλἀβουμε τἰ εἰναι αυτὀ που προκαλεἰ την υπεροδἠγηση. Το μυαλὀ μου πἀει μἀλλον σε κἀποια λἀθος ρὐθμιση της κεφαλἠς, οπου απλἀ τὠρα, μεγεθὐνεται το πρὀβλημα, ενὠ πριν δεν το πρὀσεχες.
Αν διπλοτσεκἀρεις τις ρυθμἰσεις στη γεωμετρἰα του βραχἰονα-κεφαλἠς και εἰναι ὀλα ΟΚ, τὀτε το πιθανὀτερο εἰναι να ευθὐνεται ο προενισχυτἠς.
Η κεφαλη και ο βραχιονας είναι πρόσφατα ρυθμισμένα από τον τεχνικό του Ορφέα οταν εκανα αναβάθμιση που προτείνει ο ιδιος για ανακαλωδιοση βραχίονα και μπήκαν της clear audio. Εντιτ ενοοειτε αυτο το πρόβλημα λόγου που ανεβασαμε το gain στα 48 γιατι στα 36 παιζει παρα πολύ ασθενικα πρεπει να ανεβασω το volume στον ενισχυτη αρκετά
Εντιτ ξανα εκανα και μια τελευταία δοκιμη το κατεβασα στο 1Κ τιποτα δυστηχως πάλι τσιριζει αρα φταιει ο προενισχυτής οταν βαζω 48 gain δεν τα σηκωνει; γιατι στα 36 παιζει μια χαρα αλλα οπως ειπα ασθενικα
 
Last edited:


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Καλὀ εἰναι να αποφεὐγουμε την μἀξιμουμ οδἠγηση που μπορεἰ να δὠσει το phonostage.
Εξ᾽ ἀλλου τα 5mV εξὀδου της κεφαλἠς εἰναι υπἐρ αρκετἀ γιἀ ὀλα τα phonostage. Δεν φαἰνεται λογικὀ να σου χρειἀζονται τα 48db gain.
Tἐλος πἀντων χαλἀρωσε, αφοὐ δεν το ἐχεις αγορἀσει, και δοκἰμασε απὀ βδομἀδα κἀτι που να δἰνει κοντἀ στα 40db gain, να δοὐμε πως θα πἀει.
Μη βἀλεις παραπἀνω σκοτοὐρες τὠρα, γιἀ τον προενισχυτἠ σου κ.λ.π

Αλλἀ βρε παιδἰ μου, δεν ἐχει γοὐστο ἀμα δεν το μανουριἀσεις μὀνος σου με προτρἀκτορα, αλφαδἀκι και ζυγαριἀ. Ἁντε στο 3345rpm να πἀρεις ψιψιψὠνια να χαρεἰς ρὐθμιση.
Σιγἀ μη του βἀλανε και παλμογρἀφο οι Ορφεἰς.
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Χαχα βρε εσυ ενταξει δεν έχω φτάσει τοσο μεγαλο επίπεδο να το ρυθμιζω μονος μου το πικαπ βραχιονα κεφαλή χιχι
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ξἐρεις, .... ὀσο κοιτἀζω την πἰσω ὀψη του ifi ...
μἀλλον πρἐπει να τσεκἀρεις τα dip-switch !!!

Μἠπως το ἐχεις βἀλει να δἐχεται την κεφαλἠ σε εἰσοδο ΜC ?

To συγκεκριμἐνο εἰναι ἰσως κορυφαἰο στην κατηγορἰα του, και θα εἰναι κρἰμα να το απορρἰψεις απὀ λἀθος χρἠση !
Μελἐτησε λἰγο την πἰσω ὀψη, ὀπως την ἐδωσε ο comtal
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ξἐρεις, .... ὀσο κοιτἀζω την πἰσω ὀψη του ifi ...
μἀλλον πρἐπει να τσεκἀρεις τα dip-switch !!!

Μἠπως το ἐχεις βἀλει σε εἰσοδο ΜC ?

To συγκεκριμἐνο εἰναι ἰσως κορυφαἰο στην κατηγορἰα του, και θα εἰναι κρἰμα να το απορρἰψεις απὀ λἀθος χρἠση !
Μελἐτησε λἰγο την πἰσω ὀψη, ὀπως την ἐδωσε ο comtal
Οχι βρε mm το εχω βάλει ειπαμε δεν εχω το επίπεδο που εχετε αλλα ξερω που θα βισματοσω αχαχ
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα πράγματα είναι απλά. Δεν ταίριαξε στο σύστημά σου αυτό το phono. Άρα πας για άλλα. Κάποιο με gain 40 ή 42dB θα κάνει τη δουλειά του πολύ καλύτερα. Δεν είναι όμως απίθανοκάποιο phono με gain 48dB να μην υπερφορτώνει την είσοδο του ενισχυτή σου.

Ευτυχώς στην αγορά υπάρχουν δεκάδες phono για όλα τα γούστα και βαλάντια.

Όχι βιασικές αγορές. κάνουν κακό στην τσέπη.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Λοιπόν επανέρχομαι όπως είπα ειχε έρθει ο φίλος και βάλαμε το vincent pho 8 στο σύστημα μου.
Λοιπόν άνοιξε η σκηνή ακούσαμε όργανα που ήταν πίσω που με το δικο μου phono box s της project δεν τα άκουγες έβαζε μπροστά τα μπάσα και τα τύμπανα και κατι βιολιά η πιάνο δεν ακουγοντουσαν.
Απο σεπτεμβριο λεω να παω ορφεα μιας που ειναι ο μόνος που δίνει μηχανήματα να τα ακούσεις σπίτι σου.
Σκεφτόμουν για το project box ds+ και σκεφτόμουν και απο naim audio το stageline γενικά μπορώ να δώσω μεχρι 600 ευρώ.
Θα μου πείτε γιατι δεν περνεις σαν του φίλου αφου το ακουσες; γιατι καποια στιγμή θα βαλω την orthofon 2m black τώρα εχω την browse και το vincent δεν θα ανταποκριθεί στην μαύρη.
Έχετε κάτι αλλο να προτείνετε; ξέρω θα μου πείτε για το trihncord mkiii αλλα βρε παιδιά δεν.το.δινουν να το ακουσω στο συστημα μου έτσι τυφλά δεν μπορώ να το πάρω
Αν αγορασεις σπο Ορφεα, ακου και τα clearaudio...το basic νομιζω ειναι πληρως αυτοματο και ειναι γυρω στα 500 με 600 ευρω αν θυμαμαι καλα
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αν αγορασεις σπο Ορφεα, ακου και τα clearaudio...το basic νομιζω ειναι πληρως αυτοματο και ειναι γυρω στα 500 με 600 ευρω αν θυμαμαι καλα
Κοιτα απο ορφεα το ειχαμε δοκιμάσει το clear audio στον φιλο μου που εχει ιδιο πικαπ.με την ιδια βελόνα ναι μεν έπαιζε καθαρό ηχο αλλα μεχρι εκει συν που σαν να τον εβγαζε ψηφιακο σαν να άκουγες cd και ετσι κατέληξε στο vincent pho 8
Απο.εβδομαδα θα παω ορφεα και σκεφτομουν το εξης για καλύτερο να κατεβάσω τον ενισχυτη μου πικαπ εχει ιδιο ο. Ορφεας ηχεια εχει ιδια εκει σαν τα δικα μου τα ειχα δει την προηγουμενη φορά οποτε θα δει. Και τις δυνατότητες του. Ενισχυτη μου οποτε θα ματσαρουμε καλυτερα εκεί phono θα παρω και δισκακια μπολικα που τα ξέρω πως παίζουν
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κοιτα απο ορφεα το ειχαμε δοκιμάσει το clear audio στον φιλο μου που εχει ιδιο πικαπ.με την ιδια βελόνα ναι μεν έπαιζε καθαρό ηχο αλλα μεχρι εκει συν που σαν να τον εβγαζε ψηφιακο σαν να άκουγες cd και ετσι κατέληξε στο vincent pho 8.
Είχα κάποτε το basic+ χωρίς τη μπαταρία. Κάπως "μαζεμένος" ο ήχος του και λίγο bland θα έλεγα. Το έδωσα και πήρα το ASR mini basis exclusive.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Κοιτα απο ορφεα το ειχαμε δοκιμάσει το clear audio στον φιλο μου που εχει ιδιο πικαπ.με την ιδια βελόνα ναι μεν έπαιζε καθαρό ηχο αλλα μεχρι εκει συν που σαν να τον εβγαζε ψηφιακο σαν να άκουγες cd και ετσι κατέληξε στο vincent pho 8
Απο.εβδομαδα θα παω ορφεα και σκεφτομουν το εξης για καλύτερο να κατεβάσω τον ενισχυτη μου πικαπ εχει ιδιο ο. Ορφεας ηχεια εχει ιδια εκει σαν τα δικα μου τα ειχα δει την προηγουμενη φορά οποτε θα δει. Και τις δυνατότητες του. Ενισχυτη μου οποτε θα ματσαρουμε καλυτερα εκεί phono θα παρω και δισκακια μπολικα που τα ξέρω πως παίζουν
Γιατι οχι να δανειστεις για σπιτι; Παντως πολυ καλο που το εχω ακουσει ειναι το asr στα 1000 ευρω περιπου. Αν εχει κανενα 2ρο χερι χτυπα το
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Γιατι οχι να δανειστεις για σπιτι; Παντως πολυ καλο που το εχω ακουσει ειναι το asr στα 1000 ευρω περιπου. Αν εχει κανενα 2ρο χερι χτυπα το
Θα εννοείται θα δανειστώ και για το σπίτι απλα καλο δεν ειναι να δει και εκεινος τις δυνατότητες του ενισχυτή ναι το ξερω για το asr αλλα 1000ευρω μεχρι 600 μπορώ ασε οταν πες ειχα τα 1000 και του ειπα για το asr που ειπε κάτι και ξενερωσα οτι αμα παρω αυτο θελω μετα αλλο πικαπ και μου ήρθε κανονικοτατο τουβλο στο κεφαλι
 

A

AKARL

Guest
Θα εννοείται θα δανειστώ και για το σπίτι απλα καλο δεν ειναι να δει και εκεινος τις δυνατότητες του ενισχυτή ναι το ξερω για το asr αλλα 1000ευρω μεχρι 600 μπορώ ασε οταν πες ειχα τα 1000 και του ειπα για το asr που ειπε κάτι και ξενερωσα οτι αμα παρω αυτο θελω μετα αλλο πικαπ και μου ήρθε κανονικοτατο τουβλο στο κεφαλι
Φρονώ πως δεν έχεις να χάσεις πράμα αν τσεκάρεις το εργαλείο του Βετεράνου. ;)
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Φρονώ πως δεν έχεις να χάσεις πράμα αν τσεκάρεις το εργαλείο του Βετεράνου. ;)
Λοιπον το ifi micro 2 παιζω απο το μεσημέρι ηρθε και ο φίλος που έχει αγοράσει το vincent pho 8 και ακουμε ακόμα και τώρα που εχει λιγο καλύτερο αυτι και ποιο έμπειρος απογοητευτικε από το συγκεκριμένο πολύ νωχελικο το δικο μου ακούγεται ποιο καλά αλλα λείπει να ανοίξει η σκηνή κριμα.
Να δούμε απο εβδομάδα στον ορφεα τι θα μου δώσει να ακούσω στο σύστημα μου.
 

A

AKARL

Guest
Λοιπον το ifi micro 2 παιζω απο το μεσημέρι ηρθε και ο φίλος που έχει αγοράσει το vincent pho 8 και ακουμε ακόμα και τώρα που εχει λιγο καλύτερο αυτι και ποιο έμπειρος απογοητευτικε από το συγκεκριμένο πολύ νωχελικο το δικο μου ακούγεται ποιο καλά αλλα λείπει να ανοίξει η σκηνή κριμα.
Να δούμε απο εβδομάδα στον ορφεα τι θα μου δώσει να ακούσω στο σύστημα μου.
Εν τω μεταξύ:

 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.435
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top