Επιλογή phono stages

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ναι βρε το ειδα το μυνημα σου εχθες δεν προλαβα να τον παρω τηλ για να συννενοηθω μαζι του
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν εχω παει απο τον ορφεα ακομα για ακρόαση ηταν να παω το Σάββατο αλλα μου έτυχε κατι προσωπικό και το ακυρωσα πιστεύω οτι αυτο το σαββατο να παω γιατί και εκείνος Σάββατο κάνει ακροάσεις θα ενημερώσω
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν εχω παει απο τον ορφεα ακομα για ακρόαση ηταν να παω το Σάββατο αλλα μου έτυχε κατι προσωπικό και το ακυρωσα πιστεύω οτι αυτο το σαββατο να παω γιατί και εκείνος Σάββατο κάνει ακροάσεις θα ενημερώσω
Λοιπον επειδη βρηκα χρόνο εκλεισα με ορφεα γιαυτο το Σάββατο οπότε θα παω μαζι και με τον ενισχυτη μου θα εχει στήσει και ηχεια ιδια με τα δικα μου και πικαπ με βελονα ιδια με την δικια μου θα παρω και. Μερικα δισκακια που τα ξερω καλα πως παιζουν και θα εχει στημενα σαν phono project ds+ Vincent το λαμπατο και καποια αλλα οποτε παιδια θα.ενημερωσω θα του πω να μου δωσει. Να παρω να ακούσω και στον. Χωρο μου
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπον γύρισα από ορφεα ειχε στησει οπως είπα ηχεια ενα κλικ σαν τα δικα μου. Απο phono το project ds+ vincent το λαμπατο μετα το graham slee era gold και το primare r32.
Δισκακια δικα μου απο ροκ μεταλ και μαυρα δισκακια.
Λοιπον το project το απέρριψα δεν ηταν κακό αλλα έπαιζε πολυ φωναχτά να το πω έτσι άγρια και το μπασο δεν το έλεγχε οπως εχω θεμα και με το δικο μου project δεν το μάζευε
Το λαμπατο vincent πολυ καλο έπαιζε γενικα τα κομμάτια απο ολα τα μηχανήματα που ακούγαμε διαφορετικά γιατι ειναι φιλοσοφιας λαμπας αλλα χανει. Σε λεπτομέρεια
Στο σπίτι μου έδωσε να παρω το primare και το grahman σε αυτα τα δυο κατέληξα ειναι ενα με δυο σκαλί παραπάνω απο τα δυο που ανέφερα. Το μονο ξενερωμα ειναι οτι η γειωση απο τα καλωδια του πικαπ δεν φτανει στον primare την γειωση που ειναι τέρμα θεου και εχω βαλει τωρα στον πριμαρε τα μαμα καλωδια ποιο εχει ποιο μακρυ καλωδιο γείωσης και συνδεω ξεσυνδεω καλα καλώδιο πικαπ graham καλωδιο μαμα πικαπ στον primare μπορώ να πω μεχρι στιγμης ο primare υπερτερεί λιγο παραπάνω λογου καλύτερου ρεύματος φαίνονται οι δυναμικες του
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να έχει νόημα η σύγκριση θα πρέπει οι δύο προενισχυτές να έχουν ακριβώς την ίδια στάθμη εξόδου.
Διαφορετικά θα κρίνεις ως <<καλύτερο>> αυτόν με το μεγαλύτερο κέρδος.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Για να έχει νόημα η σύγκριση θα πρέπει οι δύο προενισχυτές να έχουν ακριβώς την ίδια στάθμη εξόδου.
Διαφορετικά θα κρίνεις ως <<καλύτερο>> αυτόν με το μεγαλύτερο κέρδος.
Και οι δυο προενισχυτες ειναι αυτοματοι σαν ρύθμιση
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και οι δυο προενισχυτες ειναι αυτοματοι σαν ρύθμιση
Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες. Και οι δύο έχουν ένα κέρδος τάσης που μετριέται σε db.
Σε κάθε περίπτωση θα ακούς σαν <<καλύτερο>> αυτόν με το μεγαλύτερο.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες. Και οι δύο έχουν ένα κέρδος τάσης που μετριέται σε db.
Σε κάθε περίπτωση θα ακούς σαν <<καλύτερο>> αυτόν με το μεγαλύτερο.
Αμα ενοοεις το gain του επειδη γκουγλαρα ο graham εχει 42 gain και ο primare εχει 41.5 gain
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αμα ενοοεις το gain του επειδη γκουγλαρα ο graham εχει 42 gain και ο primare εχει 41.5 gain
Αυτή η διαφορά μπορεί εκ πρώτης όψης να δείχνει μηδαμινή, αλλά δεν είναι.
Τα 42 db κέρδους αντιστοιχούν σε πολλαπλασιασμό της τάσης εισόδου επί 125,9 φορές όταν τα 41,5 είναι 118,8.
Αν αθροίσεις το κέρδος του προενισχυτή γραμμής και του τελικού ενισχυτή φτάνεις να ακούς αρκετά δυνατότερα με τον έναν εκ των δύο.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αυτή η διαφορά μπορεί εκ πρώτης όψης να δείχνει μηδαμινή, αλλά δεν είναι.
Τα 42 db κέρδους αντιστοιχούν σε πολλαπλασιασμό της τάσης εισόδου επί 125,9 φορές όταν τα 41,5 είναι 118,8.
Αν αθροίσεις το κέρδος του προενισχυτή γραμμής και του τελικού ενισχυτή φτάνεις να ακούς αρκετά δυνατότερα με τον έναν εκ των δύο.
Με μπερδεψες εχω θολωσει κιολας γιατι κανω και δοκιμές ταυτόχρονα αρα λες οτι ο graham που βγαζει περισοτερο gain έπρεπε να έπαιζε ποιο δυνατα; αλλα το αντιθετο ο primare που ειναι 41.5 παίζει ποιο δυνατά
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
αρα λες οτι ο graham που βγαζει περισοτερο gain έπρεπε να έπαιζε ποιο δυνατα; αλλα το αντιθετο ο primare που ειναι 41.5 παίζει ποιο δυνατά
Δεν το λέω εγώ αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά που ανακοινώνουν οι εταιρίες.

Αν είναι όπως το λες τρία τα ενδεχόμενα...
1)Κάποιας εταιρίας τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν στέκουν (καθόλου απίθανο).

2) Η ακρίβεια της καμπύλης RIAA δεν είναι τόσο καλή στον έναν, με αποτέλεσμα κάποιο σημείο του φάσματος να <<φουσκώνει>>.

3)Ο προενισχυτής σου έχει χαμηλή αντίσταση εισόδου.
Το αποτέλεσμα είναι ο Primare, που ναι μεν έχει χαμηλότερο κέρδος αλλά αντίσταση εξόδου 100 Ωμ, έναντι 910 του Graham, να βγάζει τελικά ελαφρώς υψηλότερη έξοδο.

Αν ο προενισχυτής σου έχει την κλασική είσοδο των 47 ΚΩ ή έστω 33, φυσιολογικά ο Graham θα ακούγονταν δυνατότερα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπόν επανέρχομαι ουφ έχω κάνει μαυρους κύκλους στα μάτια αχα.
Λοιπόν συμπέρασμα ο graham πάρα πολύ καλός πολύ καθαρός ήχος πολύ λεπτομέρεια ακούς ολα τα όργανα συγκρατημενο μπασο δυναμικό εκεί που πρέπει και οχι ανεξελκτο σαν το δικο μου pbono που γενικά έχω κάνει αναθαμισεις στο υπόλοιπο σύστημα Απλα το grahman κλείνει τις γωνίες δηλαδή ενώ είναι πολύ καλό δεν το συζηταω σκαλες ανωτερο απο το δικο μου στην σκηνή κλείνει τις γωνίες να το πω ετσι το μαζεύει.

Primare λοιπόν εδω ήρθε η αποκάλυψη του συστήματος βγήκαν ολες οι υπολοιπες αναβαθμίσεις που ειχα κανει πικαπ ανακαλωδιωση βραχίονα ρεύματα κτλ απίστευτα τρομερό με ολη την σημασία της λέξης η σκηνή ανέβηκε όλη σου λεει εισαι συναυλία παρε να εχεις δυναμικες ατμόσφαιρα βιολιά να ακους την χορδή να την τινάζει μπασο ελεγχόμενο αλλα απίστευτη καθαρότητα ήχου και σαν μαγείας να ξεχωρίζει απόλυτα τα οργανα χωρίς να καλύπτει το ενα το αλλο.

Μαλλον παω για τον primare βεβαια ξεφεύγω πολυ από εκει που ειπα ειμαι στα 600 με 700 ευρω, ε θα βαλω και το phono μου για πώληση πιστευω θα το πιάσει το 100ευρω
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπόν επανέρχομαι λίγο για εναν μικρό προβληματισμό εχω κατασταλάξει ποιο θα παρω.
Primare μονο εχω εναν προβληματισμό που θα κανω την ερώτηση στον ορφεα εκεί Οπως ειπα ποιο πανω ο primare παίζει πολυ δυνατά παρόλου που εχει gain 41.5 αε σχεση με τον Graham που δίνει 42 που μου έχει δώσει το έξτρα τροφοδοτικό του.
Λοιπον και στο phono μου project με 43 gain και στον Graham εβαζα για να ακουσω στον ενισχυτη μου εκει στα 28 και αμα ηθελα να ακουσω δυνατα το ανεβαζα και μαξιμουμ 32 παει και ποιο πάνω αλλα στα 32 μια χαρα.
Στον primare παιζεις στον ενισχυτή μεγιστο στα 25 27 και αμα ειναι καλη παραγωγη του βινυλιου πεφτεις και στα 19.
Εχθες ξεσκονισα λίγο το ίντερνετ ο primare στα gain τελικά που το μόνο κακο πρέπει να λυσεις το πανω καπακι να πειράξεις τα τζαμπερακια και παει το gain στα 46.5!!! Πιστεύω γιαυτο παίζει τοσο δυνατά δεν εξηγείτε εχω δοκιμασει συνολο μαζι και ifi micro 2 vincent ακομα και το δικο μου δεν παιζει τοσο δυνατά

Φοβάμαι στο μελλον μην κουραζει στο αυτί ο primare βεβαια αμα ειναι πηραγμενο το gain οποτε αμα πεσει το gain θα ειναι ποιο ξεκούραστο στο αυτί βεβαια ενταξει ειναι και μεχρι να μαθω την ενταση να παιξω.

Ερωτηση που ειστε ποιο έμπειροι αμα πέσει το gain αμα ειναι πειραγμένο δεν χάνει ανάλυση και ολα αυτα τα ωραία που άκουσα απλα βγάζει λιγοτερη ένταση το λεω καλα; δηλαδη το gain δεν επηρεάζει ανάλυση και χωρητικότητα ; εξάλλου και το ενα και το αλλο ειναι αυτόματα βεβαια το primare εχει απο πισω που γραφει 47κ 100 200 10 εκεινος μου το εδωσε να ειναι ρυθμισμένο στα 47.

Αυτα σορρυ αμα κουρασα αλλα εχω αυτον τον προβληματισμό
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα 47k είναι για κεφαλές MM ενώ τα υπόλοιπα για κεφαλές MC. Οι αριθμοί στο gain εξαρτώνται και από τη σχεδίαση του μηχανήματος.

Αν π.χ. έχει μεγαλύτερο τροφοδοτικό και αποθέματα ρεύματος θα ακούγεται πιο γεμάτο από ένα αντίστοιχο με μικρότερα αποθέματα ρεύματος ακόμα κι αν είναοι ρυθμισμένα στο ίδιο gain.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τα 47k είναι για κεφαλές MM ενώ τα υπόλοιπα για κεφαλές MC. Οι αριθμοί στο gain εξαρτώνται και από τη σχεδίαση του μηχανήματος.

Αν π.χ. έχει μεγαλύτερο τροφοδοτικό και αποθέματα ρεύματος θα ακούγεται πιο γεμάτο από ένα αντίστοιχο με μικρότερα αποθέματα ρεύματος ακόμα κι αν είναοι ρυθμισμένα στο ίδιο gain.
Α μαλιστα αρα λες κατα πασα πιθανόν λόγου μεγαλύτερου τροφοδοτικου έχει τοση ισχύ βρηκες την λέξη που εψαχνα οντος ο ηχος ακούγεται ποιο γεμάτος
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τα ρεύματα παίδες,το άλφα και το ωμέγα
Αρα φίλε λες επειδη εινα καλο σε ρεύματα δινει τοσο ένταση το phono και αναγκάζομαι και ριχνω την ενταση του ενισχυτή αρκετά κάτω για να μην παιζει τοσο δυνατα και κουραζει το αυτι σε εισαγωγικά. Αρα ειναι καλό που δίνει τοσα ρεύματα συν που ειχα κανει στο υπολοιπο συστημα αναβαθμίσεις καλωδια ρεύματος πολυμπριζα καλά τα εβγαλε τώρα ολα σαν απόδοση
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αρα φίλε λες επειδη εινα καλο σε ρεύματα δινει τοσο ένταση το phono και αναγκάζομαι και ριχνω την ενταση του ενισχυτή αρκετά κάτω για να μην παιζει τοσο δυνατα και κουραζει το αυτι σε εισαγωγικά. Αρα ειναι καλό που δίνει τοσα ρεύματα συν που ειχα κανει στο υπολοιπο συστημα αναβαθμίσεις καλωδια ρεύματος πολυμπριζα καλά τα εβγαλε τώρα ολα σαν απόδοση
Τα ρεύματα δεν επηρεάζουν την ένταση,επηρεάζουν κυρίως το σώμα,το χαμηλό.Ισχύει για όλες τις συσκευές,όπως και η σωστή φάση,αλλά πάει αλλού η βαλίτσα...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα αποθέματα ρεύματος ωφελούν περισσότερο τις κεφαλές MC επειδή απαιτείται μεγαλύτερο gain για να οδηγηθούν σωστά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.868
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top