Επιλογή phono stages

Μηνύματα
407
Reaction score
312
https://www.ebay.com/itm/Creek-Sequ...794341&hash=item5b3784cea5:g:A-4AAOSwQz1bI9y5

Αχ φιλε τι μου κανεις χιχι βγαλανε καινουργιο που ρυθμιζεις και την χωρητικοτ
Ναι τα εσωτερικα εννοουσα.Ειναι φθηνα διοτι δεν εχουν εξοδα για κουτια κλπ και τροφοδοτουνται εσωτερικα απο το υφισταμενο κυκλωμα του ενισχυτη.Και ευκολο μαλλον να το δοκιμασεις αν υπαρχει στην αντιπροσωπεια.
Πηρα την αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα δεν το έχει σαν ντεμο ωστε να δοκιμασω και γενικά που τον ρωτησα αμα ξέρει και τα εχουν δοκιμάσει μου ειπε οχι διότι τωρα ενα μιση χρόνο εχει πάρει την creek και ηταν πολυ εξυπεριτικος ο ανθρωπος. Οποτε δυστηχως δεν.
Πάντος σε ευχαριστώ πολύ μου ενδιαφέρεσαι φιλε
 



Μηνύματα
407
Reaction score
312
Πάρτο.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια..
Ε τι να παρω την πλακέτα ; και αμα δεν με ικανοποιεί σε σχεση με τον primare τωρα που κατέβηκαν τα gain και παίζει χωρις υπερτροφοδοσια; μακαρι να υπήρχε καπου ντεμο να το δοκιμάσω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Κάτσε ρε να το συζητήσουμε λίγο!
Άϊ χάσου εγκάθετε.

Ε τι να παρω την πλακέτα ;
Ναι.

και αμα δεν με ικανοποιεί σε σχεση με τον primare
Θα σε ικανοποιήσει. Και στριμένο άντερο ικανοποιεί. Ξέρω, αφού το λέει ο πουροτέτχιος.
Άκου τι σε λένε.
Είναι φτηνό, είναι ρυθμιζόμενο εύκολα με ντιπ σουίτς, τι άλλο θες; Να ψήνει καφέ; Πάρε καφετιέρα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Άϊ χάσου εγκάθετε.


Ναι.


Θα σε ικανοποιήσει. Και στριμένο άντερο ικανοποιεί. Ξέρω, αφού το λέει ο πουροτέτχιος.
Άκου τι σε λένε.
Είναι φτηνό, είναι ρυθμιζόμενο εύκολα με ντιπ σουίτς, τι άλλο θες; Να ψήνει καφέ; Πάρε καφετιέρα.
Χαχχα ε αμα δεν φτιαχνει καφε τι να το κανω να φτιαχνει ενα περιποιημένο καπουτσίνο για τον χειμώνα να βαζω να παίζει κανένα dead can dance και να πινω ζεστο καφεδάκι χιχι. Τι να πω βρε παιδιά αμα δεν το ακουσω δεν μπορώ να πάρω είδατε πόσο καιρο σας πριζω εχω δοκιμάσει ποσα phono ειναι βεβαια δελεαστική του η τιμή 179ευρω με τα μεταφορικά
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χαχχα ε αμα δεν φτιαχνει καφε τι να το κανω να φτιαχνει ενα περιποιημένο καπουτσίνο για τον χειμώνα να βαζω να παίζει κανένα dead can dance και να πινω ζεστο καφεδάκι χιχι. Τι να πω βρε παιδιά αμα δεν το ακουσω δεν μπορώ να πάρω είδατε πόσο καιρο σας πριζω εχω δοκιμάσει ποσα phono ειναι βεβαια δελεαστική του η τιμή 179ευρω με τα μεταφορικά
Αν το προβλημα ειναι ο καφες,να σου στειλω ενα ΝVO και δωρεαν καφε για ενα χρονο.Και θα σου "πεσουν και οι μασελες" :p
[DOUBLEPOST=1539246955][/DOUBLEPOST]
Μιλας με γρίφους χεχε
Καλα τα λεει:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Αν το προβλημα ειναι ο καφες,να σου στειλω ενα ΝVO και δωρεαν καφε για ενα χρονο.Και θα σου "πεσουν και οι μασελες" :p
Τόσο καλό καφέ έχετε κει κάτω; :p
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Πως αλλιως θα πεισουμε για τα phono μας; :D
Να σε ρωτησω το εχεις δοκιμάσει ; ειναι δηλαδη δυνατον να παιζει π. Χ καλύτερα απο το primare; και το καθε primare. Ειναι λιγο δυσκολο οπως ειπα αμα.δοκιμασω πως θα βγαλω συμπέρασμα; δεν υπάρχει και καπου ντεμο ωστε να το επερνα και να δοκίμαζα
[DOUBLEPOST=1539249730][/DOUBLEPOST]Παντος ψάχνοντας συν που ειδα και τα τεχνικα χαρακτηριστικα της πλακετας creek που λεει για κεφαλες αυτες των 5mv που εχω την orthofon 2m browse εκει στα 40 gain δουλεύουν πιστευω οτι το λεω σωστα
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να σε ρωτησω το εχεις δοκιμάσει ; ειναι δηλαδη δυνατον να παιζει π. Χ καλύτερα απο το primare; και το καθε primare. Ειναι λιγο δυσκολο οπως ειπα αμα.δοκιμασω πως θα βγαλω συμπέρασμα; δεν υπάρχει και καπου ντεμο ωστε να το επερνα και να δοκίμαζα
[DOUBLEPOST=1539249730][/DOUBLEPOST]Παντος ψάχνοντας συν που ειδα και τα τεχνικα χαρακτηριστικα της πλακετας creek που λεει για κεφαλες αυτες των 5mv που εχω την orthofon 2m browse εκει στα 40 gain δουλεύουν πιστευω οτι το λεω σωστα
Οχι δεν την ακουσα απλα ρωτησα αν εσυ την δοκιμασες.Τωρα αν ειναι καλυτερη η οχι απο αυτα που ακουσες δεν γνωριζω αλλα δεν θα εκπλαγω αν ειναι.Λογικα αν ηταν ξεχωριστο phono στο κουτι του και με το τροφοδοτικο του σαφως θα ηταν αρκετα πιο ακριβο και θα το υπολογιζες και εκρινες διαφορετικα.Σωστα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Να σε ρωτησω το εχεις δοκιμάσει ;
Τον δοκιμάζει κάθε μέρα. Φοβερός καφές.
[DOUBLEPOST=1539250922][/DOUBLEPOST]
Λογικα αν ηταν ξεχωριστο phono στο κουτι του και με το τροφοδοτικο του σαφως θα ηταν αρκετα πιο ακριβο και θα το εκρινες και διαφορετικα.Σωστα;
Δηλαδή σου λέει ότι αυτή η ρημαδοπλακέτα, αν είχε μια τροφοδοσία της προκοπής (που κοστίζει περισσότερο από την πλακέτα) και ένα σασί της προκοπής (που κοστίζει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα) τότε θα το πουλούσαν σαν συσκευή στα 1000€ ή και περισσότερο, και θα της έδινες μεγαλύτερη αξία από όση της δίνεις τώρα, κύριε δοκιμαστή.
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Οχι δεν την ακουσα απλα ρωτησα αν εσυ την δοκιμασες.Τωρα αν ειναι καλυτερη η οχι απο αυτα που ακουσες δεν γνωριζω αλλα δεν θα εκπλαγω αν ειναι.Λογικα αν ηταν ξεχωριστο phono στο κουτι του και με το τροφοδοτικο του σαφως θα ηταν αρκετα πιο ακριβο και θα το εκρινες και διαφορετικα.Σωστα;
Οχι λαθος εχεις καταλάβει νομίζεις οτι κρίνω επειδη ειναι ακριβό ειναι και καλυτερο; τοτε εχω δωσει λαθος εντύπωση δεν κρινω έτσι
Κρίνω στο αυτί μου ποιο ειναι ποιο καλο ακουστικά Έχω δοκιμάσει το ifi micro2 600 ευρω δεν μου αρεσε δεν ταίριαζε στο συστημα μου. Δοκίμασα του φίλου μου το vincent pho 8 πολύ καλο αλλα θελω ενα κλικ ποιο πανω κουβαλησα τον ενισχυτη μου στον ορφεα δοκιμάσαμε project ds + vincent λαμπατο Graham slee evo gold πολυ καλο με χαλάει που στην σκηνή που βαζει γωνίες την μαζευει δεν την αφηνει να εξελιχθεί δοκιμασα τον primare με ανεβασμενα τα gain μην τα ξαναλεω, τωρα τον δοκιμαζω με χαμηλώμενα gain καλός αλλα προβληματιστικα το trichord ηθελα να δοκιμασω που λέτε εδω στο φόρουμ τα καλύτερα λογια ε δεν το δινει ο αντιπρόσωπος για δοκιμή ε τι να κανω; να πεταξω 180ευρω για την πλακετα της Creek χωρις να την δοκιμάσω και να μην εχω αποτέλεσμα ενταξει αμα αυτό ειναι υπερβολικό που λεω οκκ
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Στα 15 χρόνια που πάω σε εκθέσεις HiFi πάντα το σύστημα Creek - Epos είναι το value for money σύστημα. Ποτέ δεν εντυπωσιάζει με ακρότητες (ηχητικές ή αισθητικές) αλλά παίζει πιο "σωστά" από τη πλειοψηφία των συστημάτων και εξίσου σημαντικό, μπορεί να αγοραστεί από αρκετούς. Για τα χρήματα που κοστίζει η κάρτα δε νομίζω να σε απογοητεύσει, αν κρατήσεις 2 - 3 χρόνια τον ενισχυτή τα λεφτά της θα τα βγάλει. Αν τον δώσεις όμως ξαναψάχνεις για phono ή ενισχυτή που έχει καλό phono.

Θα πρότεινα να πάρεις το υπάρχον phono που έχεις και γνωρίζεις και να κάνεις A-B τέστ με το Trichord Dino, έστω στο άγνωστο για σένα σύστημα του αντιπροσώπου. Διαφορά θα ακούσεις και θα είναι αρκετή. Το Dino το βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο και δίνει τόσες επιλογές που θα σε καλύψει και με τις επόμενες κεφαλές. Εγώ το έχω 15 χρόνια, έχουν περάσει αρκετοί ολοκληρωμένοι + προ (με phono) από το σύστημα μου και πάντα προτιμώ το Dino.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Στα 15 χρόνια που πάω σε εκθέσεις HiFi πάντα το σύστημα Creek - Epos είναι το value for money σύστημα. Ποτέ δεν εντυπωσιάζει με ακρότητες (ηχητικές ή αισθητικές) αλλά παίζει πιο "σωστά" από τη πλειοψηφία των συστημάτων και εξίσου σημαντικό, μπορεί να αγοραστεί από αρκετούς. Για τα χρήματα που κοστίζει η κάρτα δε νομίζω να σε απογοητεύσει, αν κρατήσεις 2 - 3 χρόνια τον ενισχυτή τα λεφτά της θα τα βγάλει. Αν τον δώσεις όμως ξαναψάχνεις για phono ή ενισχυτή που έχει καλό phono.

Θα πρότεινα να πάρεις το υπάρχον phono που έχεις και γνωρίζεις και να κάνεις A-B τέστ με το Trichord Dino, έστω στο άγνωστο για σένα σύστημα του αντιπροσώπου. Διαφορά θα ακούσεις και θα είναι αρκετή. Το Dino το βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο και δίνει τόσες επιλογές που θα σε καλύψει και με τις επόμενες κεφαλές. Εγώ το έχω 15 χρόνια, έχουν περάσει αρκετοί ολοκληρωμένοι + προ (με phono) από το σύστημα μου και πάντα προτιμώ το Dino.
Τον ενισχυτη δεν μπορώ να τον δώσω δεν ειμαι για τοσα έξοδα γιατι δυστηχως είμαστε και σε φάση για παιδί και αποδείχθηκε μονοδρομος εξωσωματική
Η θα μεινω με το project phono αμα τελικα δεν με ικανοποιήσει ο primare με τα χαμηλώμενα gain η θα τον πάρω αλλα σκεφτομαι και αυτο που ειπα τελικα επειδη η βελονα μου βγαζει 5mv και απο τι βλεπω εκει παιζουν στα 40 gain μήπως απο την αρχη ήταν λαθος επιλογή βελόνας επειδη εμενα μου αρέσει να παιζει δυνατά αλλα χωρις παραμόρφωση με τα ψηλα gain ο primare και το συστημα μου απογειωθηκε για 2 ημερες μολις άρχισα και εβαζα δισκους ψηλα ηχογραφενους εβγαλε παραμόρφωση. Το trichord δεν νομιζω να ταιριαζει στα τεχνικα χαρακτηριστικα ξεκινάει νομίζω απο 48gain για mm οποτε δεν
 

A

AKARL

Guest
να πεταξω 180ευρω για την πλακετα της Creek χωρις να την δοκιμάσω και να μην εχω αποτέλεσμα
Δγιαφωνώ με το σκεπτικό.

Καταρχάς, το συνολικό κόστος αυτή τη στιγμή (τρέχουσα ισοτιμία λίρας με ευρώ) για να έρθει η πλακέτα στο σπίτι σου είναι 153,38 Ευρώπουλα.

Λες ότι σκέφτεσαι σοβαρά να πάρεις το Πριμάρε στο χιλιάρικο και χωρίς να είσαι απόλυτα πεπεισμένος.

Αλήθεια, τι ρίσκο ενέχει το να δώσεις 153,38 Ευρώπουλα;

Στη χειρότερη περίπτωση θα έχεις ένα λίαν αξιόλογο προενισχυτή κεφαλής ΜΜ στον ενισχυτή σου, στην καλύτερη (αν σου "αρέσει") θα γλιτώσεις 850 Ευρώπουλα. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, αν δεν έχεις σωστή ενιαία οντότητα χώρο-ηχοσύστημα ό,τι δγιαφορές και αν "ακούς" δεν είναι να τις παίρνεις στα σοβαρά.

Στην τελική, μην αλλάξεις τίποτα.

Στη θέση σου, πάντως, θα δγιάβαζα πχιό προσεκτικά αφτά που σου έγραπσαν ο Πχιούρτονας και ο Κωσταφτχιάς ... κάτι κσέρουν αφτοί. ;)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δγιαφωνώ με το σκεπτικό.

Καταρχάς, το συνολικό κόστος αυτή τη στιγμή (τρέχουσα ισοτιμία λίρας με ευρώ) για να έρθει η πλακέτα στο σπίτι σου είναι 153,38 Ευρώπουλα.

Λες ότι σκέφτεσαι σοβαρά να πάρεις το Πριμάρε στο χιλιάρικο και χωρίς να είσαι απόλυτα πεπεισμένος.

Αλήθεια, τι ρίσκο ενέχει να δώσεις 153,38 Ευρώπουλα;

Στη χειρότερη περίπτωση θα έχεις ένα λίαν αξιόλογο προενισχυτή κεφαλής ΜΜ στον ενισχυτή σου, στην καλύτερη (αν σου "αρέσει") θα γλιτώσεις 850 Ευρώπουλα. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, αν δεν έχεις σωστή ενιαία οντότητα χώρο-ηχοσύστημα ό,τι δγιαφορές και αν "ακούς" δεν είναι να τις παίρνεις στα σοβαρά.

Στην τελική, μην αλλάξεις τίποτα.

Στη θέση σου, πάτως, θα δγιάβαζα πχιό προσεκτικά αφτά που σου έγραπσαν ο Πχιούρτονας και ο Κωσταφτχιάς ... κάτι κσέρουν αφτοί. ;)
Ειπα θα παρω τον primare αμα με ικανοποιεί όπως παίζει τωρα με τα χαμηλώμενα gain και δεν ειναι 1.000 αλλα πολυ ποιο κατω σε λεφτά που δεν μπορω να αναφερω το ποσο διοτι διαβάζουν το φορουμ και μαγαζατορες
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top