Επιλογή sub(s) για άμεση αγορά


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Στις γωνιες δημιουργούνται στασιμα κυματα. Αυτό μπορεις να το ακουσεις. ΑΝ δηλαδή βαλεις να παιξει ένα κομματι με εντονο μπασο και γυρνας στις γωνιες θα το καταλάβεις αμεσως. Επομένως δεν ξερω αν εχει νοημα να κανεις ολο τον τοιχο όπως γραφεις. Η φωτογραφια από κατω ειναι κατι που εκανα προσφατα και σημερα προχωρησα στο βαψιμο. Απο πισω ειναι γεματο πετροβαμβακα. Το μαυρο ειναι mdf. Πλατος 0.60 εκ Υψος 2.50 μ. Οταν με το καλο το καταφερω θα κανω και μια διατρητη γυψοσανιδα στην οροφη. Πισω από την γυψοσανιδα θα μπει κρυφος φωτισμος με ταινια led.
IMG_20191003_105755.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχεις να δουμε τις οποιες διαφορες φανταζομαι...
Post automatically merged:

SAMSUNG UE65MU6122 - MARANTZ AV7705 - 2 x CROWN XLS 1502 - ADCOM GFA 7500
KLIPSCH RP280F - 450C - 250S - 160M - SVS PB13 UILTRA cables mogami, supra, pangea, audioquest
:lolsign:
Post automatically merged:

ναι έχω όλες τις τελευταίες μετρήσεις
χωρις eq απο το svs ετσι....αυτα που λες να παρεις δεν εχουν
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ψαχνοντας βρηκα αυτο....svs sb16 vs arendal sub2

ιδιο μεγεθος, ψιλοδιαφορες ...
και οπως λενε ολοι, το ιδιο και αυτος....
....πιο γρηγορο το arendal, πιο λιπαρο το svs(δεν ειναι audiophile ακροατης λεει :biggrin:)
κ.λ.π......θα μας τα πει ο ankokdog στα ελληνικα τι και πως και αν ...;)


svs sb16 vs arendal sub2.jpg

svs sb16 vs arendal sub2....jpg
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Συγχώρεσέ με, αλλά έχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος κινήσεις και έξοδα....
Δεν έπρεπε να δώσεις το svs. Έπρεπε να πάρεις άλλο ένα, να πάρεις και ένα miniDSP και να φωνάξεις κάποιον να στα ρυθμίσει σωστά στο χώρο σου.
Μόνο τότε θα ακούσεις σωστό χαμηλό στο χώρο σου. Και 10 sub να αγοράσεις και να γεμίσεις το χώρο, από τη στιγμή που πρόκειται για αφρόντιστο χώρο και καθημερινό σαλόνι δε θα φτιάξεις τίποτα αν δεν γίνει η σωστή ισοστάθμιση.
Δεν είμαι ειδικός όπως οι προ-γράφοντες ώστε να είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές, αλλά παθών.
Μόνο μετά την προσθήκη miniDSP και την επίσκεψη του Μανώλη, ένιωσα τα sub όπως πρέπει, και στη μουσική και στις ταινίες.
Και τώρα ετοιμάζομαι και για την προσθήκη τρίτου... :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
δεν ξερω απο αυτα..... ;)

μιας και μιλαμε για χωρους και θεραπειες αυτων....

ο τυπος εχει 4 x arendal sub 2.......σιγουρα ακουει υπεροχα ;)

no smoothing

View attachment 139178
View attachment 139179
Εξαιρετικά γραφήματα, όντως!

Με τέτοιες μετρήσεις, όντως, στάνταρ παίζει άριστα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σιγουρα εχει βοηθησει και το sub στις λεπτομερειες του γραφηματος και σιγουρα τρωει κλωτσια στο στομαχι με τετοιυς χρονους....και δεν χρειαζεται να παιξει δυνατα για να την φαει, για οσους δεν καταλαβαν ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Οι 2 "λέξεις κλειδιά" για τέτοιο μπάσο, είναι απλές: "τέσσερα σαμπ".

Φυσικά θέλει κάποια φροντίδα ο χώρος, αλλά δεν γίνεται να έχεις τέτοιας ποιότητας μπάσο με ένα σαμπ.

Είναι εντελώς αδύνατο.

Ακόμα και μια καλή μέτρηση να έχεις σε ένα σημείο στο χώρο με ένα σαμπ, στα υπόλοιπα σημεία στο χώρο θα γίνεται της εκδιδομενης.

Είναι εντελώς μα εντελώς ανέφικτο με ένα σαμπ, με μόνη θεωρητικά πιθανή εξαίρεση ένα εντοιχισμένο αρρεϊ στο κέντρο του εμπρός τοίχου, και να μην έχεις πίσω τοίχο. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Συγχώρεσέ με, αλλά έχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος κινήσεις και έξοδα....
Δεν έπρεπε να δώσεις το svs. Έπρεπε να πάρεις άλλο ένα, να πάρεις και ένα miniDSP και να φωνάξεις κάποιον να στα ρυθμίσει σωστά στο χώρο σου.
Μόνο τότε θα ακούσεις σωστό χαμηλό στο χώρο σου. Και 10 sub να αγοράσεις και να γεμίσεις το χώρο, από τη στιγμή που πρόκειται για αφρόντιστο χώρο και καθημερινό σαλόνι δε θα φτιάξεις τίποτα αν δεν γίνει η σωστή ισοστάθμιση.
Δεν είμαι ειδικός όπως οι προ-γράφοντες ώστε να είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές, αλλά παθών.
Μόνο μετά την προσθήκη miniDSP και την επίσκεψη του Μανώλη, ένιωσα τα sub όπως πρέπει, και στη μουσική και στις ταινίες.
Και τώρα ετοιμάζομαι και για την προσθήκη τρίτου... :p
Πάμε στα βασικά. Δεν βρήκα 2ο pb13. Είχα βάλει και ζήτηση. Εχω ψάξει όλες τις αγγελίες.

Λόγο του μεγέθους είναι δύσκολη η μετακίνηση και η τοποθέτηση στο χώρο.

Όποιος και να έρθει με ένα sub χωρίς βελτίωση του χώρου δε νομίζω να καταφέρει πολλά.

Στη καλύτερη να βγάλουμε ενα καλό αποτέλεσμα σε μια θέση. Αυτό το έχω καταφέρει σε μεγάλο βαθμό και με τη βοήθεια από τα παιδιά εδώ.

Να έχω τουλάχιστον τα 2 να κάνω και ένα δύο πραγματάκια στο χώρο και μετά να φονάξω κάποιον
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Πάμε στα βασικά. Δεν βρήκα 2ο pb13. Είχα βάλει και ζήτηση. Εχω ψάξει όλες τις αγγελίες.

Όποιος και να έρθει με ένα sub χωρίς βελτίωση του χώρου δε νομίζω να καταφέρει πολλά.

Στη καλύτερη να βγάλουμε ενα καλό αποτέλεσμα σε μια θέση. Αυτό το έχω καταφέρει σε μεγάλο βαθμό και με τη βοήθεια από τα παιδιά εδώ.

Να έχω τουλάχιστον τα 2 να κάνω και ένα δύο πραγματάκια στο χώρο και μετά να φονάξω κάποιον
μα και φυσικά εγώ έγραψα πως για να έρθει κάποιος πρέπει να έχεις πρώτα τα 2 sub. Απλά τώρα θα ξοδέψεις περισσότερα χρήματα για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα ενώ με λίγο παραπάνω υπομονή μέχρι να βρεθεί ένα 2ο svs θα είχες το ίδιο θεωρώ αποτέλεσμα.
Δε το κατηγορώ αυτό, προς θεού. όλοι τα έχουμε κάνει αυτά τα έξοδα και θα τα ξανακάνουμε σίγουρα...8-)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μα και φυσικά εγώ έγραψα πως για να έρθει κάποιος πρέπει να έχεις πρώτα τα 2 sub. Απλά τώρα θα ξοδέψεις περισσότερα χρήματα για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα ενώ με λίγο παραπάνω υπομονή μέχρι να βρεθεί ένα 2ο svs θα είχες το ίδιο θεωρώ αποτέλεσμα.
Δε το κατηγορώ αυτό, προς θεού. όλοι τα έχουμε κάνει αυτά τα έξοδα και θα τα ξανακάνουμε σίγουρα...8-)
Δε χάνω κάτι. Στα ίδια χρήματα 100 πάνω κάτω ήταν και οι 2 λύσεις, εκτός και αν έβρισκα πολύ φτηνό svs
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Με minidsp θα τα φτιάξει.

Θα πάρεις τριάδα.
δεξια - αριστερά από τα main.

Μετα μίλα με την παντοφλοκράτορ να στριμώξεις το τρίτο στον πίσω τοίχο.

Δες τις διαστάσεις αν χωράνε.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Με minidsp θα τα φτιάξει.

Θα πάρεις τριάδα.
δεξια - αριστερά από τα main.

Μετα μίλα με την παντοφλοκράτορ να στριμώξεις το τρίτο στον πίσω τοίχο.

Δες τις διαστάσεις αν χωράνε.
δεν νομιζω να χρειαζεται minidsp .....(ποτε δεν ξερεις βεβαια)
....o marantz av7705 εχει 2 εξοδους sub ;)
στα μπροστα 2 sub με ενα Υ και 2 ιδια xlr αποστασης στην μια εξοδο του AV και το πισω στην 2τερη εξοδο του AV ;)
.....αμα παρει και 4ταρτο sub μπορει να βαλει ενα Υ και για τα πισω......


δεν ξερω απο αυτα..... ;)

μιας και μιλαμε για χωρους και θεραπειες αυτων....

ο τυπος εχει 4 x arendal sub 2.......σιγουρα ακουει υπεροχα ;)

no smoothing

View attachment 139178
View attachment 139179
ξερω και εναν απο εδω μεσα που παιζει λιγο καλυτερα απο αυτον, με 2 sub ομως ;)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ρε συ νησιωτη....για ρωτα τους τι αποσταση θελουν απο τοιχους το sub 2 και 3

το sub 3 ειναι γαιδουρι.... :lolsign:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θα γίνει και αυτό.

Arendal Sub2 vs. SVS SB16 Ultra


I've tested a lot in the last few days and my hand was hurt by the back and forth smilie

gag. The Arendal Sub2 arrived very quickly. Ordered Friday evening and delivered Tuesday morning.
The sub has a minimal noise from the Chassie which even I hear with my ears from half a meter already no longer. I hear the SVS still rushing to 3 meters (the tested PB13 Ultra as well)
The feared Einmessproblematik has done due to the revised power amplifiers. The control range is big enough for Audyssey.
Measured with XT32 and then raised by + 2db, so leveled at 77db. Dynamic EQ on with Ref Level 0db because I like it full. Of course I measured both subs in the same way.
The Arendal plays in direct comparison with the SB16 more dynamic and crisp, but at the same time because of not as full and earthy as it comes with the SVS over. In the low bass, the SVS is superior to the Arendal, not much, but you notice that the SVS brings down the furniture more to the quake. However, I had already suspected that. What impressed me anyway is the level stability and the well-tuned DSP in the Arendal. Even with the most violent subwoofer killer songs, it does not strike nor make any moves. It sounds a bit "hollower" than the SVS on these extreme songs with extreme levels (tested on -5db). But the difference is not as stark as I had initially feared. Over estimated 30 hz you just notice the different alignment of both manufacturers:
I must honestly say that I personally like the fat of the SVS a little better. I do not seem to be an audiophile listener smilie
, but I'm still far from the 50-hour on-time recommended by Arendal, and what I've read from other users here is that it still brings something.
Now, if I look at the price and the future security (guarantee), the Arendal wins for me clearly.

Arendal:
+ As good as no noise
+ Visually elegant
+ Sound neutral without being inflated, yet with punch and extremely level fidelity
+ 5 years full warranty
+ Price
low bass not as pronounced as SVS

SVS:
+ Sound fatter and a bit stronger in the low bass
+ Operation via App + EQ
Noise -guarantee
only full 2 years
Post automatically merged:

Great Comparison Christian .... the sex I know well .... Have since January 2017 4x Arendal Sub 2 in the operating the guys in the pseudo DBA operation .... So 2 set the tone on the front and 2 play active absorber. Works great and 2 bring enough power for reference level smilie I miss in comparison to the SVS synonymous nothing. Had bought the PB13 Ultra at that time from Alberto, then I switched to the SB13 Ultra, because I wanted more precision and I was the PB13 too wobbly. You can also help out with the Arendal via DSP and raise the range by 20 Hz, then there is also more earthquake feeling. Despite EQ1 mode you can still pack a bit on it. smilie
Post automatically merged:

Το ωραίο στη παραπάνω σύγκριση είναι ότι μιλάμε για 2 sub τα οποία τιμολογιακά δεν έχουν επαφή.

1600 free shipping Arendal
2700-2800 SVS

Στα 2 svs αγοράζεις 3 arendal και ένα minidsp και φέρνεις και το καλιμπρατορα ;) :whistling:
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top