Επιλογή switch για οικιακό δίκτυο

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Όταν λες ότι τα 1000Mbit switches δεν επικοινωνούν με κάρτες ethernet χαμηλότερης ταχύτητας, αυτό εφαρμόζεται και στους Η/Υ ή μονο σε εκτυπωτές που έφερες ως παράδειγμα;
Ναι, φυσικά. Ένα αποκλειστικώς 1000άρι switch δεν επικοινωνωεί με τίποτε άλλο από 1000άρα κάρτα, οπουδήποτε κι αν αυτή είναι τοποθετημένη. Σταθεροί υπολογιστές με 100άρα κάρτα δεν υπάρχουν πλέον, όλοι έχουν 1000άρα. Υπάρχουν όμως laptop, χώρια οι εκτυπωτές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
OK, thanks για τη διευκρίνιση. Νομίζω ότι όσα laptops υπάρχουν στο σπίτι αυτή τη στιγμή έχουν 1000Mbits κάρτα, αλλά θα το ελέγξω. (Δικτυακό) Εκτυπωτή δεν έχω ακόμα, αλλά σίγουρα η ύπαρξη 1000Mbits κάρτας σε αυτόν θα είναι σημείο καμπής για την αγορά του.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
το link aggregation δεν εχει και πολυ νοημα σε home use.
ειναι για πολλους χρηστες οπου ταυτόχρονα θα θέλουν να κάνουν copy/paste μεγαλα αρχεια.
και μην νομίζεις οτι θα έχει τραγική διαφορα από οτι χωρίς link aggregation, εκτος και αν εχεις εξοπλισμό και ανάγκες που το αξιοποιεί.

το καλύτερο ειναι να κάνεις κυκλικό network με πολλα switch ωστε τα δεδομένα να έχουν και μια εναλλακτικη διαδρομή σε περιπτωση που υπάρχει καποιο θέμα σε καποιο καλώδιο/switch κτλ

στο ιντερνετ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες για το κυκλικο network.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
το link aggregation δεν εχει και πολυ νοημα σε home use.
ειναι για πολλους χρηστες οπου ταυτόχρονα θα θέλουν να κάνουν copy/paste μεγαλα αρχεια.
και μην νομίζεις οτι θα έχει τραγική διαφορα από οτι χωρίς link aggregation, εκτος και αν εχεις εξοπλισμό και ανάγκες που το αξιοποιεί.

το καλύτερο ειναι να κάνεις κυκλικό network με πολλα switch ωστε τα δεδομένα να έχουν και μια εναλλακτικη διαδρομή σε περιπτωση που υπάρχει καποιο θέμα σε καποιο καλώδιο/switch κτλ

στο ιντερνετ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες για το κυκλικο network.
Το κυκλικό network είναι το nested δικτύο που ανέφερε ο melina πιο πριν;
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Τα πολλά switches που έχεις δεν δημιουργούν πρόβλημα στη διαχείριση τους;
Απάντησε ο Βασίλης.
Για να μην τραβάς χιλιόμετρα καλώδιο.
Πάει ένα καλώδιο από το κεντρικό router ή switch στο γραφείο, από κει άλλο switch μοιράζει τοπικά στις συσκευές. Το ίδιο στο media center και σε κάθε δωμάτιο.
ΕΣΥ δεν εχεις να κάνες κάτι, απλά τα συνδέεις και παίζουν όλα.
Λιγότερα καλώδια και πιο φθηνά switch, των 5 ή 8 θέσεων σε κάθε θέση αναλόγως την περίπτωση. Θα ξεκίναγα από το router κατευθείαν σε ένα switch δίπλα του χιλιάρι που θα μοίραζε σε κάθε χωρο.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
αν βάλεις σε κάθε δωμάτιο απο ενα gigabit switch με 5 ή 8 θυρων, υπολόγισε 30-40€ το καθένα. ομορφα και αξιόπιστα ειναι τα cisco/linksys

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Προσωπικά πάντως, θα έβγαζα 1 έξοδο σε κάθε δωμάτιο, έτσι "για να υπάρχει", κι όχι παραπάνω.

Άρα, θα επέλεγα σουιτς με τέτοιο αριθμό εξόδων, ώστε να καλύπτει τον αριθμό των δωματίων που επιθυμώ να έχουν ενσύρματο δίκτυο.

Μετά, αν σε κάποιο δωμάτιο ήθελα περισσότερες διακλαδώσεις, θα χρησιμοποιούσα δεύτερο σουιτς ή/και ασύρματη πρόσβαση.

Νομίζω γενικά ότι η ασύρματη δικτύωση είναι χρηστικότερη της ενσύρματης.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Για να μην τραβάς χιλιόμετρα καλώδιο.
Πάει ένα καλώδιο από το κεντρικό router ή switch στο γραφείο, από κει άλλο switch μοιράζει τοπικά στις συσκευές. Το ίδιο στο media center και σε κάθε δωμάτιο.
ΕΣΥ δεν εχεις να κάνες κάτι, απλά τα συνδέεις και παίζουν όλα.
Λιγότερα καλώδια και πιο φθηνά switch, των 5 ή 8 θέσεων σε κάθε θέση αναλόγως την περίπτωση. Θα ξεκίναγα από το router κατευθείαν σε ένα switch δίπλα του χιλιάρι που θα μοίραζε σε κάθε χωρο.
Προσωπικά πάντως, θα έβγαζα 1 έξοδο σε κάθε δωμάτιο, έτσι "για να υπάρχει", κι όχι παραπάνω.

Άρα, θα επέλεγα σουιτς με τέτοιο αριθμό εξόδων, ώστε να καλύπτει τον αριθμό των δωματίων που επιθυμώ να έχουν ενσύρματο δίκτυο.

Μετά, αν σε κάποιο δωμάτιο ήθελα περισσότερες διακλαδώσεις, θα χρησιμοποιούσα δεύτερο σουιτς ή/και ασύρματη πρόσβαση.

Νομίζω γενικά ότι η ασύρματη δικτύωση είναι χρηστικότερη της ενσύρματης.
Άρα αυτό που λέτε είναι ότι είναι προτιμότερο, τουλάχιστον από πλευράς κόστους, να έχω μία έξοδο σε κάθε δωμάτιο/χώρο και σε αυτήν την έξοδο να συνδέω ένα switch ανάλογου αριθμού θυρών με τις ανάγκες του κάθε χώρου. Π.χ. στο σαλόνι μία έξοδο κι ένα switch των 4 θέσεων για PS3, media player, smart TV κτλ.

ΟΚ, ας πούμε ότι υλοποιώ αυτή την ιδέα. Υπάρχει τρόπος κάθε switch να δίνει συγκεκριμένο εύρος IP addresses στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτό έτσι ώστε, στην περίπτωση του γραφείου π.χ., να δημιουργείται ένα δίκτυο μεταξύ των συσκευών για ανταλλαγή αρχείων; Εάν ναι, αυτό θεωρητικά θα ρυθμίζεται στο κάθε switch τοπικά και οι IP addresses θα ανήκουν στο εύρος που έχει οριστεί αρχικά στο "κεντρικό" switch (αυτό το οποίο θα διαμοιράζει internet στις εξόδους κάθε χώρου), σωστά;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
ΟΚ, ας πούμε ότι υλοποιώ αυτή την ιδέα. Υπάρχει τρόπος κάθε switch να δίνει συγκεκριμένο εύρος IP addresses στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτό έτσι ώστε, στην περίπτωση του γραφείου π.χ., να δημιουργείται ένα δίκτυο μεταξύ των συσκευών για ανταλλαγή αρχείων; Εάν ναι, αυτό θεωρητικά θα ρυθμίζεται στο κάθε switch τοπικά και οι IP addresses θα ανήκουν στο εύρος που έχει οριστεί αρχικά στο "κεντρικό" switch (αυτό το οποίο θα διαμοιράζει internet στις εξόδους κάθε χώρου), σωστά;
Για να μην κάνουν αποστάσεις οι ντάτες και κουραστούν; :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Δεν νομίζω οτι έχει σημασία τι IP address έχει η κάθε συσκευή. Αν δυο συσκευές επικοινωνούν μεταξύ τους και είναι κάτω από το ίδιο switch τοτε θα επικοινωνούν μέσω του switch και δεν θα πηγαίνουν βόλτα τα data στο κεντρικό ρουτερ.
Από κει και πέρα μπορείς να ορίσεις ένα εύρος ip κεντρικά για τη δυναμική ανάθεση και φυσικά σε κάποιες συσκευές να ορίσεις στατικές ip.
Με καποια επιφύλαξη όλα τα παραπάνω καθώς είναι αυτά που έχω καταλάβει από σκόρπιες πληροφορίες από δω και από κει και δεν έχω ειδίκευση στα δίκτυα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Αν έχει κάποια σημασία, μπορείς να δώσεις static ip σε όσες συσκευές θέλεις, ανεξάρτητα από το switch που έχουν κουμπώσει.
 


S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Στο σπίτι έχω περασμένα καλώδια cat 5a και 10/100 switch αν τα αλλάξω με 10/100/100 θα έχω κάποια αλλαγή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Στο σπίτι έχω περασμένα καλώδια cat 5a και 10/100 switch αν τα αλλάξω με 10/100/100 θα έχω κάποια αλλαγή.
Στο βάρος της τσέπης σου. :p
Τα switches έχουν νόημα αν υπάρχει θέμα.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι όταν θέλω να δω κάποια ταινία Full blue ray 30-50 giga στο med600 μέσο του Synology έχω πάρα πολλά σπασίματα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.619
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top