Επιλογή switch για οικιακό δίκτυο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Quoted για μελλοντική αναφορά.

Με τί συσκευή κάνεις τη δοκιμή;
Ένα εξαιρετικό AP με 4x4 MIMO είναι αυτό:
https://unifi-hd.ui.com/
Προσωπικά έχω δει εξαιρετικές ταχύτητες (>100Μbps) και με το UAP-AC-Pro, που είναι "μόνο" 3x3.
Προσωπικά, μου αρέσει που είναι ΡοΕ! Επίσης, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το ""μόνο"" 3x3". Μπήκα στο site, αλλά πέραν της αναφοράς για τον αριθμό των ταυτόχρονων χρηστών, δεν βρήκα κάτι άλλο.
Στα πιο σύγχρονα πρότυπα WiFi, η αύξηση ταχύτητας προκύπτει από την ταυτόχρονη χρήση πολλών διακριτών κεραιών MIMO. Οι 3x3 ήδη θεωρούνται πολλές και είναι αρκετές για (ονομαστική) ταχύτητα Gbps, γι' αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το "μόνο".
Άρα το "3x3" αναφερεται στον αριθμό των κεραιών της συσκευής.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
@minas & @billpeppas & @λευτέρης

Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν, τον δικτυακό εξοπλισμό που διαθέτω μπορείτε να τον δείτε στην προηγούμενη σελίδα, στο post #58.

Η κατάσταση έχει ως εξής: το Mikrotik access point δίνει ασύρματο δίκτυο το οποίο είναι "ανοικτό". Δεν έχω βάλει κάποια προϋπόθεση πρόσβασης (π.χ. password, MAC address filtering κτλ) και το μόνο που έχω κάνει είναι να περιορίσω το bandwidth στα 4Mbps από το QoS του switch (D-Link), από το οποίο παίρνει internet το access point.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι αφενός να δώσω πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο σε συγκεκριμένες συσκευές του σπιτιού, οι οποίες να "απολαμβάνουν" πλήρες bandwidth κι αφετέρου να δημιουργήσω ένα δίκτυο στο οποίο θα έχει πρόσβαση ο καθένας (π.χ. τυχόν επισκέπτες στο σπίτι) το οποίο να έχει περιορισμένο bandwidth* και να μην "συνδέεται" με το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού.

Οπότε σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα VLAN με το όνομα "Guest" για αυτή τη χρήση. Και στο σημείο αυτό "κόλλησα". Έψαξα κάποιους οδηγούς στο internet, αλλά δεν τα έβγαλα πέρα, οπότε είπα να ζητήσω βοήθεια εδώ.

Είναι σωστή η σκέψη μου για αυτό που θέλω να κάνω ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;

*θέλω κι άλλα πράγματα, αλλά ας φτιάξουμε το VLAN πρώτα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
1.589
Reaction score
335
στο router-os στο quick set page εχει επιλογη για guest wireless network με επιλογή Limit Download Speed

Guest Network
Guest WiFi Password
Limit Download Speed
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
@λευτέρης

Εμ, όχι:

1588003719637.png


εκτός κι αν πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο από το drop down menu πάνω δεξιά (WISP AP).
Εάν μπω στο menu του Mikrotik (Web fig), βλέπω αυτό:

1588004070177.png


και μετά αυτό:
1588004144052.png


Έχουμε ελπίδες;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.589
Reaction score
335
χμμμ έχεις δίκιο, εγώ το έχω σε home ap.
περίμενε να δούμε αν έχει καποια ιδέα κανεις άλλος πριν κανεις κάποια αλλαγή.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Άκυρο: Επέλεξα πάνω δεξιά το "HOME AP" κι εμφανίστηκε η επιλογή του Guest Network.

Στο "Limit Download Speed" φαντάζομαι ότι θέλει έναν αριθμό. Σε ποια μονάδα;

@KiriakR: στο screenshot είναι το interface του ΑΡ.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.921
Reaction score
3.722
Άκυρο: Επέλεξα πάνω δεξιά το "HOME AP" κι εμφανίστηκε η επιλογή του Guest Network.

Στο "Limit Download Speed" φαντάζομαι ότι θέλει έναν αριθμό. Σε ποια μονάδα;

@KiriakR: στο screenshot είναι το interface του ΑΡ.
Συνήθως τα θέλει σε bits, πχ μπορείς να βάλεις 4M για 4Mbps.
Εάν δεν του αρέσει, θα σου το πει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Καταρχάς, ευχαριστώ τους @minas, @λευτέρης για τη βοήθειά τους.

Επανέρχομαι σε αυτό:
Στο "Limit Download Speed" φαντάζομαι ότι θέλει έναν αριθμό. Σε ποια μονάδα;
Συνήθως τα θέλει σε bits, πχ μπορείς να βάλεις 4M για 4Mbps.
Εάν δεν του αρέσει, θα σου το πει.
Καταρχάς, διαπίστωσα ότι το πεδίο δέχεται άπειρο αριθμό αριθμών. Κοινώς, έβαλα στο πεδίο τη σειρά 0123456789 τρεις-τεσσερις φορές, χωρίς να μου κάνει πρόβλημα. ΟΚ, το αφήνουμε πίσω αυτό.

Διαπίστωσα, επίσης, ότι από λατινικούς χαρακτήρες δέχεται μόνο το "k" και το "m" - κεφαλαία και μικρά. Άρα, να υποθέσω ότι εάν βάλω "4Μ", θα περιορίσω το download speed στο guest network στα 4Mbps, όπως λέει ο @minas πιο πάνω;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
Καλησπέρα, μια λεπτομεριούλα μιας και είμαι φευγάτος αυτή τη στιγμή και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα posts που έχασα, αν δεν έχεις ήδη προβεί στην αγορά των SSD, μιας και θες να τα βάλεις σε NAS device Synology/Qnap, αν το κάνεις για λόγους ταχύτητας μην, οι controllers και το chipset αυτών των συσκευών δεν είναι αρκετά γρήγορα για να εκμεταλλευτεί επαρκώς τις ταχύτητες των SSD.

Άλλωστε, και 5 4K remux να streamάρεις, μιλάμε για max bitrate 80Mbps ( τα περισσότερα τα βλέπω γύρω στα 65Mbps ).
Με άλλα λόγια, 80Mbps = 10MB/s για το κάθε 4K stream.
Δεν χρειάζεται SSD για να σου καλύψει π.χ. 5 4K streams ( 50MB/s tops )
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Καλησπέρα, μια λεπτομεριούλα μιας και είμαι φευγάτος αυτή τη στιγμή και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα posts που έχασα, αν δεν έχεις ήδη προβεί στην αγορά των SSD, μιας και θες να τα βάλεις σε NAS device Synology/Qnap, αν το κάνεις για λόγους ταχύτητας μην, οι controllers και το chipset αυτών των συσκευών δεν είναι αρκετά γρήγορα για να εκμεταλλευτεί επαρκώς τις ταχύτητες των SSD.

Άλλωστε, και 5 4K remux να streamάρεις, μιλάμε για max bitrate 80Mbps ( τα περισσότερα τα βλέπω γύρω στα 65Mbps ).
Με άλλα λόγια, 80Mbps = 10MB/s για το κάθε 4K stream.
Δεν χρειάζεται SSD για να σου καλύψει π.χ. 5 4K streams ( 50MB/s tops )
Καλώς. Δεν προέβηκα ακόμα στην αγορά τους. Άρα, λες ότι 2.5" HDD στις 7.500 στροφές, θα είναι ΟΚ;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
7.200 στροφές ήθελα να γράψω, αλλά μάλλον δεν υπάρχουν εξ όσων έψαξα. Ως τις 5400 πάνε..

Αυτός τι λέει;
 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
μια χαρά είναι οι 5400 για NAS

για τον συγκεκριμένο δεν γνωρίζω

κοίταξα να δω αν είναι SMR (για το θέμα που προέκυψε πρόσφατα) αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία και το πιθανότερο είναι να μην είναι , οπότε είσαι ΟΚ
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
μια χαρά είναι οι 5400 για NAS

για τον συγκεκριμένο δεν γνωρίζω

κοίταξα να δω αν είναι SMR (για το θέμα που προέκυψε πρόσφατα) αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία και το πιθανότερο είναι να μην είναι , οπότε είσαι ΟΚ
Οι πιθανότητες είναι πρός SMR δυστυχώς.
Έχει βάλει και ακριβότερα μοντέλα σε SMR η πλημμύρα ( Seagate )... :(

7.200 στροφές ήθελα να γράψω, αλλά μάλλον δεν υπάρχουν εξ όσων έψαξα. Ως τις 5400 πάνε..

Αυτός τι λέει;
Αν πρόκειται για δεδομένα που δεν θες να χάσεις, δεν συνιστώ να κάνεις οτιδήποτε με τους δίσκους στο NAS πέραν από basic volumes ( ώστε αν φτού, ψοφήσει ένας δίσκος να χάσεις μόνο τα περιεχόμενα αυτού, και όχι τα πάντα όλα ).

Αν κάνεις RAID 5 π.χ. και οι δίσκοι σου είναι αρκετά μεγάλοι και είναι και SMR έχεις αρκετές πιθανότητες να failάρει στο array rebuild σε περίπτωση προβλήματος/αλλαγής δίσκου, και έτσι θα χάσεις τα πάντα όλα.

Αν σε νοιάζουν τα δεδομένα σου και δεν σου αρέσουν τα ενδεχόμενα απώλειας, πέραν από του ότι συνιστάται ως minimum ένα 3-2-1 backup, καλό είναι να έχεις έστω ένα 2-1 backup strategy, και ένα από τα local αντίγραφα να είναι σε πολύ αξιόπιστο δίσκο όπως π.χ. οι 4TB HGST ( πιο ακριβοί, από τους αντίστοιχους απλούς WD Blue/Red, Seagay Barracuda, κλπ, αλλά με πολύ καλύτερη αξιοπιστία ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
@billpeppas & @KiriakR το NAS θα το στήσω για backup (90%) και για οτιδήποτε άλλο (10%).

Έχω π.χ. φωτογραφίες στο PC, ε, θα υπάρχουν κι εκεί (NAS), για ασφάλεια. Παρομοίως και για κάποια άλλα αρχεία. Οπότε, μιας και το NAS είναι 4 θέσεων, σκεφτόμουν να έπαιρνα 4 δίσκους 1ΤΒ (SSD) ή 2ΤΒ (HDD) κι είτε να στήσω ένα RAID-5 είτε δύο RAID-1 (στη δεύτερη περίπτωση, το ένα θα είναι copy του άλλου).

Από δίσκους, βρήκα κι αυτόν. Τι λέτε;

@Costas Coyias εσύ τι λες για το θέμα HDD vs SSD για χρήση σε NAS;


Edit: όσον αφορά στο backup strategy, ήδη είναι σε εφαρμογή διαδικασία η οποία παίρνει backup σε έναν σκληρό δίσκο (τοπικά) και σε τρεις τοποθεσίες διαδικτυακά.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
Να ξέρεις η ασφάλεια του RAID1/5 είναι πλασματική.
Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να γίνει rebuild το array μετά από drive failure, απλά λες bye bye.

Και δεν είναι σπάνιο το να μην μπορείς να πετύχεις ολοκλήρωση του rebuild, πόσο μάλλον με αρκετούς δίσκους και μεγάλα μεγέθη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.921
Reaction score
3.722
Να ξέρεις η ασφάλεια του RAID1/5 είναι πλασματική.
Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να γίνει rebuild το array μετά από drive failure, απλά λες bye bye.

Και δεν είναι σπάνιο το να μην μπορείς να πετύχεις ολοκλήρωση του rebuild, πόσο μάλλον με αρκετούς δίσκους και μεγάλα μεγέθη.
Το RAID 1 / mirroring έχει δραματικά ταχύτερο rebuild και μηδενικό overhead για πρόσβαση στα δεδομένα, αυτό είναι και το βασικό του πλεονέκτημα. Βεβαίως το RAID δεν είναι backup.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Να ξέρεις η ασφάλεια του RAID1/5 είναι πλασματική.
Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να γίνει rebuild το array μετά από drive failure, απλά λες bye bye.

Και δεν είναι σπάνιο το να μην μπορείς να πετύχεις ολοκλήρωση του rebuild, πόσο μάλλον με αρκετούς δίσκους και μεγάλα μεγέθη.
Γιατί λες bye-bye; Αν "χτυπήσει" ο ένας δίσκος, δεν θα έχω τα δεδομένα στον άλλον;
Το RAID 1 / mirroring έχει δραματικά ταχύτερο rebuild και μηδενικό overhead για πρόσβαση στα δεδομένα, αυτό είναι και το βασικό του πλεονέκτημα. Βεβαίως το RAID δεν είναι backup.
Το RAID-0 δεν είναι backup. Ούτε όλες οι μορφές RAID. Ο σκοπός του RAID-1 δεν είναι το backup; Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Επίσης, τι λες για το ερώτημα στο post #70;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
@Costas Coyias εσύ τι λες για το θέμα HDD vs SSD για χρήση σε NAS;
Γιώργο, εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, θέλω να πω δηλαδή, αφού έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ οι SSD, το μόνο ανάχωμα στην επέλασή τους είναι η τιμή. Για να στήσεις μια συστοιχία raid-1 των 4ΤΒ, πρέπει να ξοδέψεις 1100€. Εφ' όσον μπορείς να εξυπηρετήσεις αυτό το κόστος, πάρε SSD χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Εναλλακτικά, αν τέλος πάντων αναλογίζεσαι το σχετικό κόστος ευκαιρίας, πάρε τέσσερις 4άρηδες και στήσε δύο συστοιχίες raid-1, με πρωτογενή δεδομένα και στις δύο, δηλαδή, να μην είναι η μια αντίγραφο της άλλης. Αν ο χώρος είναι υπερβολικός, στήσε μια συστοιχία. Αν θέλεις αντίγραφο backup, πάρε και έναν εξωτερικό 8άρη USB3.0, στον οποίο θα παίρνεις backup ανά τακτά διαστήματα.

Οι μεγάλης χωρητικότητας consumer δίσκοι είναι αποκλειστικά στις 5400rpm. Δεν είναι τόσο γρήγοροι όσο κάποια μικρότερα ξαδέρφια τους, αλλά εντάξει, δε θα στρημάρεις και στον web. Υπάρχουν και λύσεις γρήγορων 2,5ρηδων δίσκων, αλλά με άλλο πρωτόκολλο και σε τιμές εντελώς αλλού.

Το backup σε εξωτερικό δίσκο αποτελεί έναν πρόσθετο πονοκέφαλο, άναψε-πάρε backup-κλείσε τον εξωτερικό δίσκο. Το raid-1 δεν αποτελεί backup, αλλά έναν πρώτης τάξεως τρόπο διατήρησης της διαθεσιμότητας σε συνάρτηση με το χρόνο. Δηλαδή, αν υποστεί βλάβη ο ένας δίσκος της συστοιχίας, αυτή θα σε ειδοποιήσει σχετικώς, αλλά θα εξακολουθήσει να είναι διαθέσιμη χωρίς διακοπή. Backup σημαίνει αντίγραφο σε διαφορετικό αποθηκευτικό μέσο, το οποίο φυλάσσεται σε άλλο χώρο in vitro, χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα.

(Οι τιμές των δίσκων είναι πλέον χαμηλές, μην είμαστε αχάριστοι, αλλά πάντοτε υπάρχει το καρότο του αυξημένου χώρου σε raid-5, αλλά προσωπικά δεν το εκτιμώ καθόλου αυτό το πράγμα, ειδικά σε περιβάλλον Windows. Το raid-5 είναι για ψυχαναγκαστικούς administrators χωρίς γυναίκα. Ε δηλαδή...).
 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
@billpeppas & @KiriakR το NAS θα το στήσω για backup (90%) και για οτιδήποτε άλλο (10%).

Έχω π.χ. φωτογραφίες στο PC, ε, θα υπάρχουν κι εκεί (NAS), για ασφάλεια. Παρομοίως και για κάποια άλλα αρχεία. Οπότε, μιας και το NAS είναι 4 θέσεων, σκεφτόμουν να έπαιρνα 4 δίσκους 1ΤΒ (SSD) ή 2ΤΒ (HDD) κι είτε να στήσω ένα RAID-5 είτε δύο RAID-1 (στη δεύτερη περίπτωση, το ένα θα είναι copy του άλλου).

Από δίσκους, βρήκα κι αυτόν. Τι λέτε;

@Costas Coyias εσύ τι λες για το θέμα HDD vs SSD για χρήση σε NAS;


Edit: όσον αφορά στο backup strategy, ήδη είναι σε εφαρμογή διαδικασία η οποία παίρνει backup σε έναν σκληρό δίσκο (τοπικά) και σε τρεις τοποθεσίες διαδικτυακά.
ο συγκεκριμένος toshiba είναι SMR και όχι ιδανική λύση για NAS

το θέμα είναι ότι οι επιλογές σε 2.5 είναι περιορισμένες

το NAS που έχεις υποστηρίζει btrfs? Αν ναι, θα ήταν καλό να το σετάρεις σε btrfs για να έχεις bitrot protection και ταυτόχρονα σε raid 1 ή raid 5 για να έχεις file self-healing,

όσο για τα κρίσιμα αρχεία , θα πρέπει να έχεις κανονικό backup και όχι sync,
δεν ξέρω αν τα τρία διαδικτυακά backup που γράφεις είναι όντως backup,
γιατί αν είναι συγχρονισμός στο διαδίκτυο,
τότε αν σε χτυπήσει ransomware ή σβήσεις κατά λάθος έναν φάκελο,
τότε στο επόμενο sync, θα γίνει το ίδιο και στα "αντίγραφα"


επίσης δεν χρειάζεσαι 7200 για NAS, περισσότερες στροφές συνήθως σημαίνει και περισσότεροι κραδασμοί και μεγαλύτερη θερμοκρασία, χωρίς κανένα λόγο στο NAS, ειδικά αν αποτελεί κυρίως backup και file ssrver
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.424
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top