Επιλογή switch για οικιακό δίκτυο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Μόνο και μόνο που ο rewier το ονομάζει "switcher" (σιγά μην είναι και Witcher!), αντιλαμβάνεσαι πόση σχέση έχει με το αντικείμενο.

Κατά τα άλλα, πήραμε, πήραμε!!!:biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Είναι και φορτισμένες οι θύρες του switcher...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση, διότι η αρχική απορία μου, κάθε άλλο παρά "μικρή" αποδείχθηκε...
Δεδομένα:

Το router δίνει διευθύνσεις στις συσκευές που είναι ενωμένες πάνω του από το εύρος 192.168.Χ.Χ. Πάνω στο router είναι συνδεδεμένο ένα wireless access point της Mikrotik το οποίο δίνει διευθύνσεις στις συσκευές που είναι ενωμένες πάνω του από το εύρος 192.168.XX.X.

Πρόβλημα:

Ένα tablet με φορτωμένη την εφαρμογή BubbleUPnP, παίρνει internet από το Mikrotik. Η εφαρμογή δεν "βλέπει" συσκευή η οποία παίρνει internet από το router. Επιπλέον παράδειγμα: Laptop με ενεργό το Linn Kazoo. Η εφαρμογή "βλέπει" την επίμαχη συσκευή όταν το laptop είναι συνδεδεμένο στο οικιακό δίκτυο με καλώδιο. Όταν το laptop συνδέεται ασύρματα με το Mikrotik, η εφαρμογή δεν "βλέπει" την επίμαχη συσκευή.

Απορία: Μπορώ να ορίσω στο Mikrotik να δίνει διευθύνσεις από το ίδιο εύρος με το router; Εάν ναι, τότε θεωρώ ότι όταν μια συσκευή (table/laptop του παραδείγματος) συνδέεται ασύρματα με το Mikrotik, τότε οι εφαρμογές (του παραδείγματος) θα "βλέπουν" την επίμαχη συσκευή, σωστά;
Να μη δίνει καθόλου διευθύνσεις το mikrotik, μόνο το router. Κλείσε το DHCP, μπορεί να χρειαστεί να το βάλεις και σε λειτουργία Bringe... ανάλογα πως το έχεις συνδέσει.
Πώς θα δίνει διευθύνσεις το ενσύρματο router σε ασύρματες συσκευές;:oops:

ΟΚ. Άντε και το έκανα. Το πιο πάνω ερώτημα, πώς απαντάται;

Φαντάζομαι εννοείς το "Bridge mode". To Mikrotik έχει δύο modes: PTP Bridge AP και PTP Bridge CPE. Δεν έχω ιδέα ούτε τι είναι το bridge mode, ούτε τι είναι το κάθε ένα από αυτά τα δύο modes, ούτε τις διαφορές τους.

To router συνδέεται με ένα switch κι όλες οι ενσύρματες συσκευές του σπιτιού "πέφτουν" πάνω στο switch (συμπεριλαμβανομένου και του Mikrotik).
Ένα DHCP server χρειάζεσαι.
Και θα δίνει σε όλες τις συσκευές, ανεξαρτήτως του τύπου σύνδεσης (ethernet or wi-fi)
OK, κατανοητό. Οπότε, εάν ένας DHCP server θα είναι σε λειτουγία, άρα όλες οι συσκευές θα παίρνουν διευθύνσεις από το ίδιο εύρος, πρακτικά - εάν όλα πάνε καλά - θα λυθεί το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω. Σωστά;

Το bridge mode που ανέφερε ο @wnet θα χρειαστεί να το ενεργοποιήσω;
ποιο mikrotik έχεις; Αν έχει πολλές θύρες, σε ποια το έχεις συνδέσει;
Mikrotik mAP lite. Μία θύρα έχει.:)
PTP Bridge AP , PTP Bridge CPE και HomeAP έχει;

Δε θυμάμαι τι επιλογές έχουν, δεν είμαι σπίτι.... αν δε βαριέσαι βάλε κανένα screenshot αλλιώς θα δω αργότερα.
Όχι. Δοκίμασε να βάλεις το mAP σε mode PTP bridge AP.
Κ@ριόληδες με καταστρέψετε... Έκλεισα το DHCP του Mikrotik και τώρα δεν δίνει διευθύνσεις πουθενά... :biggrin:


Έχει και HomeAP.

Πριν να κλείσω το DHCP του Mikrotik, σωστά; :biggrin:

Και μετά, τι κάνω;
Αν δεν έχεις βάλει static στο router λογικό :D

Προσωπικά υπέθεσα πως έχεις κάποια μικρή εμπειρία στο θέμα (για να πήρες το θάρρος να βάλεις mikrotik :D )
Δηλαδή, κλείστηκες απ' έξω; Δεν μπορείς να μπεις στο microtik;
Έβαλα static IP εξ αρχής. Mikrotik (το συγκεκριμένο) πήρα για την απλότητα.

Ναι, δεν μπορώ να μπω.

Δοκιμάζω διάφορα, αλλά μέχρι στιγμής δεν δουλεύει τίποτα...
τι εννοείς δεν μπορείς να μπεις;

το mikrotik είναι το AP;
ξέρεις την ip που έχει; αν όχι δες την στο ρούτερ
Ξέρω την ΙΡ του. Δεν μπορώ να μπω στο web interface του Mikrotik με την ΙΡ του. Ούτε χρησιμοποιώντας το winbox, με το Mikrotik "καρφωμένο" με καλώδιο στην θύρα δικτύου του laptop - μάλλον επειδή το Mikrotik έχει firewall.

Πάω για reset; :headbang::(
Κάθεται στην 192.168.88.1 ή έγινε black magic woman?
...κι ενημερώνω ότι το έκανα reset και το "έστησα" από την αρχή (με access list βασισμένο σε MAC addresses των συσκευών που θέλω να συνδέονται σε αυτό, guest network για επισκέπτες, ενεργοποιημένο το firewall κι ο DHCP server του ΑΡ) . Το τραγικό της υπόθεσης είναι το εξής: Ενώ το έστησα ακριβώς όπως ήταν πριν την έναρξη της περιπέτειας, όλες οι συσκευές παίρνουν internet από το guest network του AP κι όχι από το ΑΡ το ίδιο :headbang: ενώ δείχνουν ότι συνδέονται με αυτό! Το άλλο, επίσης, τραγικό είναι ότι εάν συνδεθώ με το guest network, πληκτρολογώντας την static IP του ΑΡ με βάζει κανονικά στο web interface του. Εάν συνδεθώ με το AP, πληκτρολογώντας την static IP του δεν με βάζει στο web interface. :headbang: "Σπάω" το κεφάλι μου (pun intended) να βρω τι και πού έκανα λάθος και δεν βρίσκω.

Να το βάψω μπλε και να το πετάξω στη θάλασσα;;; Ήδη σκέφτομαι να αγοράσω άλλο, "φρέσκο".
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Γιώργο, ενημέρωσέ το (το microtik). Δευτερευόντως, διαφοροποίησε το password στο guest network.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
χρησιμοποίησες κάποιο preset για το στήσιμο;
(εννοώ κάποιο preset του mikrotik)

όταν μιλάς για firewall και DHCP server,
αυτές δεν είναι βασικές λειτουργίες ενός AP,
εμπλέκουν ένα σωρό κανόνες που είναι θέμα σύμπτωσης αν θα δουλέψουν όπως πρέπει σε κάθε διαφορετική περίπτωση, με ένα άλλο ρούτερ στο ίδιο δίκτυο

είχα καταλάβει από το αρχικό σου ποστ (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)
ότι το ρούτερ και το AP δίνουν διευθύνσεις από το ίδιο subnet πχ 192.168.1.χ
αυτό δεν μπορεί να γίνεται
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Καταρχάς, ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Αύριο θα ανεβάσω screenshot της πρώτης σελίδας του web interface του Mikrotik για να δώσω μια εικόνα του τι συμβαίνει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
To screenshot με τα κατορθώματά μου:

Mikrotik.jpg


Όπως έγραψα, όρισα access list με τα MAC addresses των συσκευών που θέλω να συνδέονται στο ΑΡ. Το firmware είναι το πιο πρόσφατο.
χρησιμοποίησες κάποιο preset για το στήσιμο;
(εννοώ κάποιο preset του mikrotik)
Όχι.
όταν μιλάς για firewall και DHCP server,
αυτές δεν είναι βασικές λειτουργίες ενός AP,
Σωστά. Δεν πείραξα κάποια ρύθμιση. Απλώς έκανα tick τα κουτάκια. :)
εμπλέκουν ένα σωρό κανόνες που είναι θέμα σύμπτωσης αν θα δουλέψουν όπως πρέπει σε κάθε διαφορετική περίπτωση, με ένα άλλο ρούτερ στο ίδιο δίκτυο
Τότε, τι, ήμουν απλώς τυχερός που έπαιζε μια χαρά, πριν να "κλείσω" τον DHCP server του ΑΡ;

Επίσης, συνεχίζει να ισχύει το πιο κάτω:

Ενώ το έστησα ακριβώς όπως ήταν πριν την έναρξη της περιπέτειας, όλες οι συσκευές παίρνουν internet από το guest network του AP κι όχι από το ΑΡ το ίδιο :headbang: ενώ δείχνουν ότι συνδέονται με αυτό! Το άλλο, επίσης, τραγικό είναι ότι εάν συνδεθώ με το guest network, πληκτρολογώντας την static IP του ΑΡ με βάζει κανονικά στο web interface του. Εάν συνδεθώ με το AP, πληκτρολογώντας την static IP του δεν με βάζει στο web interface. :headbang: "Σπάω" το κεφάλι μου (pun intended) να βρω τι και πού έκανα λάθος και δεν βρίσκω.

Το password του Guest network δεν το άλλαξα ακόμα. Ανησυχώ ότι εάν πειράξω οτιδήποτε άλλο, θα "κλειστώ απ' έξω" πάλι και θα πρέπει να το στήσω από την αρχή - πάλι.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
καλά μην τρελλαίνεσαι με το MAC Filtering... ικανό να κρατήσει έξω μόνο τους... πατεράδες μας είναι :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Δεν έχω καμία ψευδαίσθηση ότι αυτός που έχει τις κατάλληλες γνώσεις και θελήσει να εισβάλει στο δίκτυο μου, θα το κάνει. Τους υπόλοιπους θέλω να δυσκολέψω. :)

Παρεμπιπτόντως, επανέφερα το ΑΡ στην πρότερα κατάσταση. Οι ορισμένες συσκευές παίρνουν διαδίκτυο από το ΑΡ κι όλες οι υπόλοιπες από το guest network. Firewall, DHCP & NAT, tick σε όλα τα κουτάκια.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
άμα το σετάρεις σωστά (το AP) δεν πρόκειται να εισβάλει κανείς, όσες γνώσεις και να έχει
(εξαιρούνται υπηρεσίες με 3 γράμματα)


τώρα για τα υπόλοιπα,
τα κουτάκια ΝΑΤ, DHCP κλπ απευθύνονται σε λειτουργίες router και σε συγκεκριμένες-συγκεκριμένες περιπτώσεις σε ένα AP
αν δεν τα χρειάζεσαι για συγκεκριμένους λόγους δεν τα τικάρεις

anyway,
δεν είμαι ειδικός οπότε δεν το συνεχίζω
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
@KiriakR εντάξει, όχι, όσες γνώσεις και να έχεις άνετα μπορεί να εισβάλει κάποιος που... είτε είναι καλύτερος από αυτόν που το ρύθμισε, είτε ανακάλυψε κενό ασφαλείας που δεν έχει διορθωθεί ήδη στο παρόν firmware σου.

Η συμβουλή για κλείσιμο services που δεν χρησιμοποιείς είναι πολύ εύστοχη ( ειδικά κάτι UPnP είναι τρύπες του όζοντος όσον αφορά την ασφάλεια, βεβαίως κλείνοντας αυτό, πρέπει να κάνεις χειροκίνητα άλλες ρυθμίσεις που δεν ξέρω αν ο wizzy γνωρίζει ή έχει την όρεξη να διαβάσει να μάθει και να κάνει ).

GLHF :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Παιδιά, με δίκτυα είμαι άσχετος. Ό,τι κάνω, το κάνω σε πολύ αρχικό επίπεδο (από όσα έχω δει κι έχω κάνει στο παρελθόν), ακολουθώντας οδηγίες από manual (όσα καταλαβαίνω) και με πολύ trial and error. Α και "if it works don't fix it".

Οπότε, αντιλαμβάνεστε ότι εάν πρέπει να κάνω κάτι, θα πρέπει να μου το λέτε σε φάση "Να Λόλα, ένα μήλο". Α! Το κουτί του UPnP δεν το tickαρα, ούτε στο ΑΡ ούτε στο router. :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πρόβλημα με Emby server.

Έχω το Synology DS416 Slim. Εγκατέστησα το Emby server από τα resources της Synology. Δεν μπορώ να κάνω log in με τίποτα.

Για παράδειγμα, από εδώ:
1645476557409.png


κάνω click στο "wizzy" και με μεταφέρει εδώ:
1645476578394.png


Βάζω το password που χρησιμοποιώ για να μπω στο NAS και μου βγάζει:
1645476594084.png

Το ίδιο αποτέλεσμα παίρνω εάν κάνω "Manual login"

Εάν χρησιμοποιήσω τη λειτουργία "Forgot password" παίρνω αυτό το αποτέλεσμα:
1645476608472.png


αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το αρχείο (δεν ξέρω πού είναι, ούτε πώς να το βρω).

Εναλλακτικά, δημιούργησα λογαριασμό στο Emby, με διαφορετικά credentials και τζίφος.

Το μόνο που δεν έλεγξα είναι εάν η θύρα που θέλει το Emby για να λειτουργήσει (8096) είναι ανοιχτή.

Τι κάνω λάθος;

Πιθανολογώ ότι κάτι πάει λάθος με τις ρυθμίσεις του NAS (γενικά) επειδή:
1) Όσες φορές προσπάθησα να συνδέσω το NAS στο miniDSP SHD (οδηγίες 1 & 2) η διαδικασία δεν ολοκληρώνεται ποτέ.
2) Ο μόνος τρόπος για το media player (Mede8er) να δει το NAS είναι μέσω UPnP. Όσες φορές προσπάθησα να συνδεθώ μέσω NFS, μου ζητάει username & password, τα βάζω και παίρνω μήνυμα λάθους και δεν μπορώ να συνδεθώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πρόβλημα με Emby server.

Έχω το Synology DS416 Slim. Εγκατέστησα το Emby server από τα resources της Synology. Δεν μπορώ να κάνω log in με τίποτα.

Για παράδειγμα, από εδώ:
View attachment 241333

κάνω click στο "wizzy" και με μεταφέρει εδώ:
View attachment 241334

Βάζω το password που χρησιμοποιώ για να μπω στο NAS και μου βγάζει:
View attachment 241335
Το ίδιο αποτέλεσμα παίρνω εάν κάνω "Manual login"

Εάν χρησιμοποιήσω τη λειτουργία "Forgot password" παίρνω αυτό το αποτέλεσμα:
View attachment 241336

αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το αρχείο (δεν ξέρω πού είναι, ούτε πώς να το βρω).

Εναλλακτικά, δημιούργησα λογαριασμό στο Emby, με διαφορετικά credentials και τζίφος.

Το μόνο που δεν έλεγξα είναι εάν η θύρα που θέλει το Emby για να λειτουργήσει (8096) είναι ανοιχτή.

Τι κάνω λάθος;

Πιθανολογώ ότι κάτι πάει λάθος με τις ρυθμίσεις του NAS (γενικά) επειδή:
1) Όσες φορές προσπάθησα να συνδέσω το NAS στο miniDSP SHD (οδηγίες 1 & 2) η διαδικασία δεν ολοκληρώνεται ποτέ.
2) Ο μόνος τρόπος για το media player (Mede8er) να δει το NAS είναι μέσω UPnP. Όσες φορές προσπάθησα να συνδεθώ μέσω NFS, μου ζητάει username & password, τα βάζω και παίρνω μήνυμα λάθους και δεν μπορώ να συνδεθώ.
Εν γένει οι χρήστες του NAS δεν έχουν δικαιώματα για όλες τις επιμέρους υπηρεσίες, θα πρέπει να τους τα δώσεις.
Κατά τα άλλα, για να βρεις το αρχείο που λέει παραπάνω, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το ssh στο Synology και να συνδεθείς με κάποιο ssh client (και τα windows έχουν ενσωματωμένο στη γραμμή εντολών).

Πιθανόν να είναι χρήσιμο να μεταφέρουμε τη συζήτηση σε άλλο θέμα(?).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Έκλεισες για κάποιο λόγο το nas ; Δες τι ip έχει πάρει
Μήπως δηλώνεις λάθος ip λοιπόν;
Μου έβγαζε το ίδιο πράγμα και ήταν από την ip.δε ξέρω γιατί βγάζει λάθος το σφαλμα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Εν γένει οι χρήστες του NAS δεν έχουν δικαιώματα για όλες τις επιμέρους υπηρεσίες, θα πρέπει να τους τα δώσεις.
ΟΚ. Νομίζω ότι το έχω κάνει.
Κατά τα άλλα, για να βρεις το αρχείο που λέει παραπάνω, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το ssh στο Synology και να συνδεθείς με κάποιο ssh client (και τα windows έχουν ενσωματωμένο στη γραμμή εντολών).
Το φαντάστηκα. Ενεργοποίησα το SSH στο NAS. Θα δω μήπως μπορέσω να βρω το επίμαχο αρχείο.
Πιθανόν να είναι χρήσιμο να μεταφέρουμε τη συζήτηση σε άλλο θέμα(?).
Σε ποιο; Αρχικά θα postαρα στο "Μικρές απορίες [...]", αλλά υποψιάστηκα ότι δεν θα είναι και τόσο μικρή απορία...
Έκλεισες για κάποιο λόγο το nas ; Δες τι ip έχει πάρει
Μήπως δηλώνεις λάθος ip λοιπόν;
Μου έβγαζε το ίδιο πράγμα και ήταν από την ip.δε ξέρω γιατί βγάζει λάθος το σφαλμα
Η ΙΡ του NAS είναι στατική (static), δεν αλλάζει.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Είσαι σίγουρος; Εγώ το έκλεισα να βάλω καινούριο δίσκο το άνοιξα και είχε άλλη ip 100% και το ανακάλυψα γιατί δε μπορούσα να συνδεθώ στο emby. Έβαλα τη νέα ip και όλα καλά.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top