Επιλογή switch για οικιακό δίκτυο

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Από προσωπική πείρα, ναι.
Σε σχετική ερώτηση που έκανα στο πλαίσιο στον πωλητή κατά την ερευνά αγοράς switcs ήταν πως δεν θα δω διάφορα .
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Σε σχετική ερώτηση που έκανα στο πλαίσιο στον πωλητή κατά την ερευνά αγοράς switcs ήταν πως δεν θα δω διάφορα .
to 5a περναει gigabit οποτε αν αλλάξεις τα switch σε gigabit θα δεις μεγαλη διαφορα.
με gigabit πιανεις ταχυτητα μεταφορας εως 120mb/sec
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Το(α) switch άλλαξε μόνο, και αν εχεις synology και media player κάτω από το ίδιο θα είναι (νομίζω) καλύτερα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
@S2000 και η δική μου εμπειρία από αντίστοιχο setup λέει ότι θα δεις διαφορά (και σιγά το κόστος ενός switch). Εγώ τουλάχιστον είδα όταν τα άλλαξα, και ήταν 3 τον αριθμό :)
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες , από την ερχόμενη εβδομάδα πάω θα προχωρήσω στην αφορά ενός 24 και ενός 8 θυρών.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καταρχάς, καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πάμε, λοιπόν:



Τη Netgear τη γνωρίζω σαν εταιρία, αλλά δεν είχα πρότερη εμπειρία χρήσης. Ευχαριστώ για την πρόταση, θα την μελετήσω - ελπίζω να είναι διαθέσιμα μέσω αντιπροσώπου στην Κύπρο.



Δεν ξέρω εάν ξεφεύγω ή όχι, για αυτό ζήτησα τη γνώμη σας!:) Την extra ασφάλεια τη συστήνει ο Κοντολέτας και - προσωπικά - δεν έχω λόγο να αγνοήσω τη συμβουλή του. Επίσης, θα προτιμούσα μία (1) συσκευή με επαρκή αριθμό θυρών, "let's keep it simple" φάση - ένα modem/router, ένα switch, τέλος.



Από ότι βλέπω η Netgear χαίρει ευρείας εκτίμησης - καλό αυτό. Όπως επίσης καλές είναι κι οι τιμές τους.



Μάνο, δεν ζω σε πύργο. Σκέψου ότι μόνο για το home entertainment (Smart TV, media player, PS4) θέλω τρεις (3) θύρες. Τέσσερις (προβλέ ότι θα) χρειάζομαι και στο γραφείο (3 PCs, 1 δικτυακό printer), από μία (1) σε κάθε υπνοδωμάτιο (4 τον αριθμό), μάνι μάνι φτάσαμε στις 11 θύρες. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω και να απαριθμήσω τις ανάγκες και για τους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού, καταλαβαίνεις πώς πάει το πράγμα. Σε κάποια θύρα θα μπορεί να μπει κάποιο wireless router, κάτι το οποίο θα εξαρτηθεί από το πού θα τοποθετηθεί το modem/router το οποίο παρέχει wireless δίκτυο.



Καλή πρόταση και τα TP-Link, ισάξια της Netgear - υποθέτω. Το nested δικτύωμα σε τι εξυπηρετεί; Με άλλα λόγια, τι πλεονεκτήματα έχει έναντι του ενός κεντρικού switch; Ρωτάω επειδή εάν το εφαρμόσω, αφενός θα απομακρυνθώ από τη λογική του "let's keep it simple" κι αφετέρου αισθάνομαι ότι δεν είναι κάτι το οποίο έχω τις γνώσεις για να στήσω και να διατηρώ/συντηρώ μόνος μου.




Να κι ένας που υποστηρίζει τα CISCO! :p

Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις των όρων. Φαντάζομαι ότι για το traffic shaping και το link aggregation, θα υπάρχουν οδηγίε στο manual της συσκευής, οπότε δεν θα είναι κάτι δύσκολο στην υλοποίηση.

Το πρώτο σημείο προσοχής δεν το είχα υπόψη μου - θα το έχω υπόψη μου. Όταν λες ότι τα 1000Mbit switches δεν επικοινωνούν με κάρτες ethernet χαμηλότερης ταχύτητας, αυτό εφαρμόζεται και στους Η/Υ ή μονο σε εκτυπωτές που έφερες ως παράδειγμα;

Το δεύτερο σημείο προσοχής εμπίπτει σε αυτό που λέμε "κοινή λογική" αλλά επειδή "η κοινή λογική δεν είναι κοινή" θα το προσέξω κι αυτό. Αν και, όπως δείχνουν τα πράγματα, το modem/router και το switch θα μπουν σε κλειστό (αεριζόμενο) ντουλάπι, οπότε ίσως ο παράγοντας σκόνη να μην είναι τόσο σημαντικός. Ίδωμεν.



Netgear for the win, λέμε! Τι είναι αυτό το πράγμα, ρε παιδιά, με τη Netgear, τόσο αξιόπιστες είναι οι συσκευές της; ΟΚ, κατά παράφραση του γνωστού ρητού, "ρωτών αεί διδασκόμενος"!:thumbsup: 16 δωμάτια δεν έχω, αλλά όπως εξήγησα και στον Μάνο πιο πάνω, έχω όμως μια πρώτη εικόνα των σύγχρονων αναγκών και - καλό είναι να - προβλέπω και για μελλοντικές. Όπως είπα, καλύτερα να μου περισσεύουν παρά να μου λείπουν.

Τα πολλά switches που έχεις δεν δημιουργούν πρόβλημα στη διαχείριση τους;



Πώς διακρίνεται η ποιότητα του κάθε backplane σε κάθε switch (εάν κατάλαβα σωστά το σχόλιό σου); Δηλαδή, γιατί είναι "βασικό στοιχείο"; Η εγγύηση είναι όντως πολύ σημαντικός παράγοντας κι η εγγύηση εφ όρου ζωής που έχουν κάποιες συσκευές προσθέτει "πόντους" στην περίπτωσή τους.
Όχι ποιότητα, ποσότητα backplane. ;Όταν έχεις ενεργές σε 8πορτο switch 8 X 1GB συνδέσεις, περιμένεις αυτό να έχει το λιγότερο 8GB backplane. Αυτό βέβαια εχει απόλυτη εφαρμογή όταν το δίκτυο στο σπίτι, χρησιμοποιείτε για πολλές και βαριές δουλειές, streaming, file transfer κλπ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Ανασύρω το thread για συλλογή απόψεων και πληροφοριών:

Συνάδελφος "δικτυάς", χρόνια στο κουρμπέτι, όταν τον ρώτησα ποιας μάρκας switch προτείνει για τη χρήση που περιγράφεται στο thread, ήταν κάθετος: Mikrotik.

Στα δύο που διακρίνονται εδώ, μπορεί κάποιος να εντοπίσει πού οφείλεται η διαφορά στην τιμή; (Edit: Άκυρο, η διαφορά στην τιμή εντοπίζεται - μάλλον - στο γεγονός ότι το δεύτερο έχει ασύρματες δυνατότητες σύνδεσης)
Επίσης, έχει κάποιος εμπειρία χρήσης με συσκευές της συγκεκριμένης εταιρίας;
 
Last edited:

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιατί θέλεις να καλωδιώσεις όλο το σπίτι ρε φίλε?
Εγώ θα έδινα σημασία μόνο στα ρεύματα...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ρεύματα, καλωδιώσεις κλπ. Το κλασικό πρόβλημα όλων των σπιτιών στην Κύπρο.
Το internet λύνεται πολύ εύκολα με power lines και wireless. Με δύο κεραίες ubiquity θα έχει internet ολο το τετράγωνο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Ρεύματα, καλωδιώσεις κλπ. Το κλασικό πρόβλημα όλων των σπιτιών στην Κύπρο.
Το internet λύνεται πολύ εύκολα με power lines και wireless. Με δύο κεραίες ubiquity θα έχει internet ολο το τετράγωνο.
Α, ΟΚ, κατάλαβα. Ρεύματα, καλωδιώσεις κτλ, δεν είναι πρόβλημα, όλα καινούρια, όλα ελεγμένα - τι σκατά ανακαίνιση κάνουμε;:D

Για τα μηχανάκια της Mikrotik, τι λες;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν και δεν τα έχω δουλεψει μάλλον δεν θα τα είχα σαν πρώτη επιλογή. Για μένα είναι σημαντικό και ποιος τα φέρνει Ελλάδα Κύπρο για να ξέρω τι υποστήριξη θα έχει το προϊόν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Στην Κύπρο τα φέρνει η Waveform και το eshop.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Τα switches είναι πολύ απλά εργαλεία, γι' αυτό και θα έπαιρνα ένα πολύ φθηνότερο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Το πιο οικονομικό 1000άρι switch με 24 θύρες έρχεται στα €129 (ένα της TP-Link). ΟΚ, σημαντικά φθηνότερο (€100 δεν τα λες και λίγα), τίθεται υπό σκέψη. Ούτως ή άλλως, χρόνος υπάρχει μέχρι την αγορά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Δώσε βάση σ' αυτό που είπε ο zizik, περί απλότητας. Αν ντε και καλά θες switch πιο "μαρκάτο" από το TP-Link, πάρε Cisco. Και το Mikrotik μια χαρά είναι. Αν όμως θες πραγματική ποιότητα high end, πρέπει να περιμένεις λιγάκι. Μετά τα ήθερνετ κέιμπλς έχουν σειρά τα ώντιο γκρέηντ σουίτσες. Μπίτσες. Όλο και κάποιοι καραγκιόζηδες θα βγουν να πουλήσουν φύκια, η αρχή έχει ήδη γίνει. (Μόνο που δεν βλέπω να έχει αρκετά χοντρή πρόσοπση κι όσο να πεις, μνια πσιλοανησυχία, την έχω).

ΑΝ μιλάμε για ποιότητα, έτσι; Δηλαδή, μ' ένα τέτοιο σουίτς θα σηκωθούν καμιά 10ργιά κουρτίνες ακόμα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ, τι λε ρε παιδί μου... "The sCLK-OCX10 is a master clock generator that produces a high purity 10 MHz clock signal." Μιλάμε, κατουρήθηκα πάνω μου!

ΟΚ guys, κατανοητά τα όσα είπατε (γράψατε), σας ευχαριστώ. Εάν χρειαστεί, θα επανέλθω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Updates!

Το οικιακό δίκτυο στήθηκε και δουλεύει! Στην πορεία διαπιστώθηκε (και έγινε η σχετική υποδομή = καλώδια) για την ύπαρξη τριών (3) σημείων Wi-Fi access points, τα οποία προτιμήθηκε να λειτουργούν βάσει του προτύπου ΡοΕ. Επίσης, ο συνολικός αριθμός των εν ενεργεία θυρών δικτύου έφτασε τις δεκαεπτά (17), οπότε αγοράστηκε 24-θυρο switch προς κάλυψη μελλοντικών (λέμε τώρα) αναγκών. Οι αγορές που έγιναν αφορούσαν στα εξής:

1) Patch panel: DIGITUS Professional CAT 6, Class E Patch Panel
2) Switch: D-Link DGS-1100 Series Smart Managed 24-Port Gigabit PoE Switch
3) Access points: MikroTik mAP lite (x 3) (σ.σ.: Είναι εντυπωσιακό το μικρό τους μέγεθος - εάν δεν είχαν καθόλου leds θα "χάνονταν" στο λευκό του ταβανιού. Επίσης, έχουν ένα σκασμό δυνατότητες για χρήση από απλούς end users μέχρι network administrators, σε ένα πολύ φιλικό προς τον χρήση GUI)
4) Cat6 patch cables x20
5) NAS: Synology DS426slim. Το NAS είναι κενό δίσκων (ακόμα) αλλά βάσει της συζήτησης που έγινε σε αυτό το thread (posts #233 μέχρι #244), θα αγοραστούν οι SSD της Samsung.

Έκανα update τα firmwares του switch και των access points, "έπαιξαν" με την πρώτη κι όλα βαίνουν καλώς! Πλέον, άρχισα πιο εντατική ανάγνωση του user manual του switch για να διαπιστώσω ποιες δυνατότητες που προσφέρει μου είναι χρήσιμες και το ίδιο θα κάνω και για τα access points. Επόμενη κίνηση θα είναι η αγορά των SSDs για το στήσιμο του NAS.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Επόμενη κίνηση θα είναι η αγορά των SSDs για το στήσιμο του NAS
Νομίζω πως είναι overkill οι SSD σε ΝAS από άποψη κόστους. Εγώ με HDD στις 7.200 σ.α.λ. πιάνω 130 mb/sec read/write στο NAS σε gigabit δίκτυο.

Κατά τα λοιπά, καλορίζικα τα μηχανάκια και το δίκτυο :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Νομίζω πως είναι overkill οι SSD σε ΝAS από άποψη κόστους. Εγώ με HDD στις 7.200 σ.α.λ. πιάνω 130 mb/sec read/write στο NAS σε gigabit δίκτυο.

Κατά τα λοιπά, καλορίζικα τα μηχανάκια και το δίκτυο :)
Σε ευχαριστώ για την άποψη. Σκεφτόμουν (είχα καταλήξει) να προχωρήσω με SSD για να εξασφαλίσω το "future-proof" του συστήματος επιπλέον της θεώρησής μου* ότι λόγω του ότι δεν έχουν κινούμενα μέρη, τα ποσοστά αποτυχίας τους είναι μικρότερα.

*εάν υπάρχει κάποιο σχετικό στατιστικό, θα ήθελα να το διαβάσω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top