Ερώτηση για πάχος καλωδίου

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τα mm². Στην αργκό τους, οι ηλεκτρολόγοι τα λένε "καρέ". Και εφ' όσον οι κατασκευαστής προδιαγράφει ως ανώτατο όριο 12AWG, κι αφού μιλάμε για τόσο μεγάλο μήκος, μπορείτε πρέπει να βάλετε 3, ή και 4 καρέ.

Επίσης, λόγω μεγάλου μήκους και πάλι, οι αγωγοί πρέπει να είναι συνεστραμμένοι μεταξύ τους (το καλώδιο να είναι στριμμένο, σαν εμένα, χο χο χο!). Αν αντέχετε το κόστος, πάρτε 48 μέτρα από αυτό το καλώδιο, του οποίου οι αγωγοί είναι στριμμένοι από κατασκευής. Αν το κόστος ανεβαίνει πολύ, πάρτε απλό πλακέ ηχείων 3άρι, όχι 2,5άρι. Ακόμα καλύτερα, 4άρι. Κάπου θα βρείτε.
Σε mm², κατάλαβα.
Ελπίζω να το βάλετε για πλάκα το
Mogami w3103 γιατί με 17€το μέτρο θέλω 816€ για τα 48μ. για ηχείο που κοστίζει 220.
Επίσης, το σύνολο είναι 48μ, δλδ 24 για κάθε ηχείο.
Το καλώδιο που έβαλα πιο πάνω δεν επαρκεί τελικά για τη δουλειά που θέλω;
Post automatically merged:

Σε mm², κατάλαβα.
Ελπίζω να το βάλατε για πλάκα το
Mogami w3103 γιατί με 17€το μέτρο θέλω 816€ για τα 48μ. για ηχείο που κοστίζει 220.
Επίσης, το σύνολο είναι 48μ, δλδ 24 για κάθε ηχείο.
Το καλώδιο που έβαλα πιο πάνω δεν επαρκεί τελικά για τη δουλειά που θέλω;
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δε τα απαξιώνω, καθόλου.
Απλώς πρέπει το κόστος των καλωδίων να είναι πολύ υποδεέστερο από αυτό του ηχείου, διότι σε κάθε άλλη περίπτωση, έχει γίνει κάποιο λάθος.

Οπότε, προτείνω τη λύση που αφήνει τη μεγαλύτερη διαφορά κόστους μεταξύ ηχειου-καλωδιων, και επειδή το ποσό της αξίας του ηχείου είναι μικρό, τρώγεται εύκολα ακόμα και με μπελντενάκι...

Η τιμή για το μογκαμι που σου είπε ο Κογιας δεν είναι για μήκος 1μ.

Δες καλύτερα. Πάρε τηλέφωνο.


Αυτό το μπελντενάκι είναι το πιο φτηνό:
Και είναι καλό καλώδιο, επώνυμο, αλλά μάλλον ακριβό για σένα...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βάλε 2-αρι και πολύ του είναι...

Ακόμα κι αν σκοπεύεις αργότερα να πάρεις καλύτερα ηχεία, σε τέτοια απόσταση (50m) είναι προτιμότερο να πάρεις ενεργά και να τρέχει ένα xlr.
2 ηχεία θα συνδέσει βρε ο άνθρωπος...
Άρα η απόσταση θα είναι 2Χ24μετρα, όχι 48 μέτρα.
Δε λέω βέβαια , και πάλι μεγάλη είναι η απόσταση.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Προζβλήθηκες; :biggrin:

Όχι βέβαια, με τα παλιοηχεία και με τα "παλιοστέρεα" θα προσβληθώ; :idk:
Πλάκα έκανα.. ;)

Πολύ σωστά με ψυχολόγησες Κώστα, ναι είναι καλό καλώδιο το Belden και σε καλή τιμή αλλά για τόσα μέτρα και πάλι μου πέφτει ακριβό, εξάλλου εφέ θα παίζουν τα surround back και όπως είπες για το καλώδιο που έβαλα link πιο πάνω " και πολύ τους πέφτει" και τεκμηρίωσες αναλυτικά τον ισχυρισμό σου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Αυτό το μπελντενάκι είναι το πιο φτηνό:
Και είναι καλό καλώδιο, επώνυμο, αλλά μάλλον ακριβό για σένα...
Ααα πολύ ωραία! Αυτό να πάρετε. Σε πολύ χαμηλή τιμή και στριμμένο. Είναι βέβαια 1,5άρι, αλλ' ας είναι. Έχει και σημασία που είναι στριμμένο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Λοιπόν, τελικά πήρα αυτό με 0,48€ το μέτρο στο παραπάνω link (24μ x 2), ναι ξέρω είναι φθηνό και όχι τόσο καλό όμως δεν είχα διαθέσω περισσότερα για τόσα πολλά μέτρα.



tmp-cam-4242055919350035010.jpg




Επίσης, θα ήθελα να αλλάξω τα καλώδια στα μπροστινά και το κεντρικό με Belden be46381 - τα μέτρα είναι λίγα και η τιμή μια χαρά - γίνεται όμως να έχω μισά καλώδια Βelden και τα άλλα μισά αυτά που πήρα χτες που ίσως να είναι αμφιβόλου ποιότητας μπορεί και όχι...
 

I

iason

Guest
Λοιπόν, τελικά πήρα αυτό με 0,48€ το μέτρο στο παραπάνω link (24μ x 2), ναι ξέρω είναι φθηνό και όχι τόσο καλό όμως δεν είχα διαθέσω περισσότερα για τόσα πολλά μέτρα.



View attachment 144757




Επίσης, θα ήθελα να αλλάξω τα καλώδια στα μπροστινά και το κεντρικό με Belden be46381 - τα μέτρα είναι λίγα και η τιμή μια χαρά - γίνεται όμως να έχω μισά καλώδια Βelden και τα άλλα μισά αυτά που πήρα χτες που ίσως να είναι αμφιβόλου ποιότητας μπορεί και όχι...
Άστο μεγάλε θα σου στεγνώσει τις μεσαίες. :rolleyes:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Belden 381
Για να μη ρωτάς και για να καταλάβεις, απλώς δες την ωμική αντίσταση των καλωδίων 380, 381, 382.

Άμα το καταλάβεις, κάνεις τις πράξεις, θα δεις ακριβώς τι αγοράζεις με κάθε ποσό που δαπανάς, και σε πόσα βατ αυτό αντιστοιχεί.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σε ευχαριστώ, θα το πάρω και θα το δοκιμάσω, έτσι κι αλλιώς δεν κοστίζει τίποτα 4 μέτρα από αυτό το καλώδιο (σε σχέση με άλλα επώνυμα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Περισσότερο πραγματικά "επώνυμο" καλώδιο από μπελντεν και μογκαμι, δεν υπάρχει.

Πιο κωλοπιασάδικα καβλώδια πολλά, αλλά πιο "επώνυμα"; Νο.
 







Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top