Ερώτηση για πάχος καλωδίου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Τι σημαίνει όταν σε δύο διαφορετικά καλώδια 2.5mm αναγράφει το ένα αγωγοί χαλκού 50χ0,52 και το άλλο 50χ0,25 με το δεύτερο να είναι ακριβότερο ;
Τίποτα, βλακείες έγραψε το μαγαζί.
Ίδια είναι. 50*0.25.



Ένα από τα δύο επώνυμα (παρακαλώ προτείνετε μιας και ίδια διατομή αλλά με σημαντική διαφορά τιμής) 2.5mm ; belden-be46381 - NorStone Β250
Ή No name Λεπτοπολύκλωνος Καθαρός Χαλκός 2x4.00mm² ; Αν και λόγω του (Silver-Bare Copper) στην περιγραφή φοβάμαι πως πρόκειται για CCA .
Μη παίρνεις no name καλώδια.
Πάρε "επώνυμα", από τη γκάμα της μπελντεν ή μογκαμι, μέχρι κει που αντέχει η τσέπη σου.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (που από όσο διάβασα εντός του φόρουμ δεν έχει ερωτηθεί): εάν χρησιμοποιηθούν καλώδια ρεύματος (απ' αυτά τα άσπρα που μέσα έχουν καφέ, μπλε, κίτρινο που περνάν μέσα απ΄ τους τοίχους) σεβαστής διατομής για ηχεία, θα υπάρχει θέμα;
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Φίλε kosmous, προσωπικά θεωρώ το θέμα ακριβού καλωδίου ....snake oil. Κοίτα να έχει τη σωστή διατομή και να είναι OFC και όχι CCA. Το link που πόσταρα έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Εγώ πχ έχω βάλει αυτό, σε μήκος 13 μέτρων για τα surround, και ούτε καν το 2x4 αλλά το 2x2,5.

Αν το ξαναέκανα τώρα βέβαια, θα έβαζα το 2x4, μόνο και μόνο για peace of mind.
 

TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Ηλεκτρικά όχι, και το καλώδιο ρεύματος καλώδιο είναι. Αλλά η βιομηχανία έχει αποφανθεί ότι για μετάδοση χαμηλών σημάτων είναι καλύτεροι οι πολύκλωνοι αγωγοί (ακόμα και μεταβλητής διαμέτρου) αντί για τους μονόκλωνους που έχουν τα καλώδια τάσης. Από κει και πέρα παίζουν διαφορες τεχνικές: πλέξιμο, θωράκιση, διαφορετικές μονώσεις, καλύτερη ποιότητα χαλκου (OFC και ακόμα παραπέρα) κλπ.
Μπορεί το χαι-φαι να έφτασε τα καλώδια σε ανεπίτρεπτα κόστη, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι από πίσω πρέπει να υπάρχουν κάποιες στοιχειώδεις προδιαγραφές για τη μετάδοση του σήματος. Όσο αστεία και να ακούγονται σήμερα τα 20kHz, δεν παύουν να είναι 10 οκτάβες bandwidth, που κανένας απ' όσους ασχολούνται με υψίσυχνη μετάδοση και σνομπάρουν το audio δεν έχει να αντιμετωπίσει.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Μέχρι να εμπεδώσω τα OFC CCA έρχεται τώρα το AWG , σε ποια mm αντιστοιχούν τα 16AWG ; (εάν πρόκειται για μονάδα μέτρησης πάχους)
Google it. Ενδεικτικά, το 2,5 mm είναι μεταξύ AWG 13 και 14. Το 4 mm μεταξύ AWG 11 και 12.
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Με 2,5αρι καλώδιο μέχρι τα 10 μέτρα είναι ελάχιστες οι απώλειες που έχεις, ανάξιες λόγου.
Συμφωνώ απόλυτα. Όπως είπα, έχω 2,5 καλώδιο στα 13, ίσως και 14 μέτρα για τα surrounds (ανεβαίνουν ταβάνι, διατρέχουν γυψοσανίδα, κατεβαίνουν στα ηχεία). Για να μου φύγει η περιέργεια, έτρεξα καλώδιο 4 mm απευθείας από τον ενισχυτή στο ηχείο, χύμα στο πάτωμα, περίπου 7 μέτρα. Δεν υπήρξε διαφορά στον ήχο, audible τουλάχιστον.
Βέβαια αν το ξαναέκανα, θα έτρεχα 4 mm παντού, ακόμα και στα atmos.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.768
Reaction score
12.835
.... , σε ποια mm αντιστοιχούν τα 16AWG ; (εάν πρόκειται για μονάδα μέτρησης πάχους)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ηλεκτρικά όχι, και το καλώδιο ρεύματος καλώδιο είναι. Αλλά η βιομηχανία έχει αποφανθεί ότι για μετάδοση χαμηλών σημάτων είναι καλύτεροι οι πολύκλωνοι αγωγοί (ακόμα και μεταβλητής διαμέτρου) αντί για τους μονόκλωνους που έχουν τα καλώδια τάσης. Από κει και πέρα παίζουν διαφορες τεχνικές: πλέξιμο, θωράκιση, διαφορετικές μονώσεις, καλύτερη ποιότητα χαλκου (OFC και ακόμα παραπέρα) κλπ.
Μπορεί το χαι-φαι να έφτασε τα καλώδια σε ανεπίτρεπτα κόστη, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι από πίσω πρέπει να υπάρχουν κάποιες στοιχειώδεις προδιαγραφές για τη μετάδοση του σήματος. Όσο αστεία και να ακούγονται σήμερα τα 20kHz, δεν παύουν να είναι 10 οκτάβες bandwidth, που κανένας απ' όσους ασχολούνται με υψίσυχνη μετάδοση και σνομπάρουν το audio δεν έχει να αντιμετωπίσει.
Πολύκλωνους εννοούσα, δεν το προσδιόρισα....

Πάντως, θυμάμαι σε ηλεκτρολογείο που είχα ρωτήσει (ειναι γνωστός μου ο ιδιοκτήτης) εαν έχει νόημα να πάρω καλώδιο ηχείων (αυτό που εμπορευόταν) έναντι ηλεκτρολογικού (πολύκλωνου) μου απάντησε ότι ποιοτικώς (εννοούσε καθαρότητα χαλκού) το ηλεκτρολογικό είναι καλύτερο και φθηνότερο.

Ίσως το συγκεκριμένο που εμπορευόταν ο ίδιος, όντως να μην ήταν, απο πλευράς μετάλλου, καλύτερο απο το κοινό ηλετρολογικό....
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
1.750
Με 2,5αρι καλώδιο μέχρι τα 10 μέτρα είναι ελάχιστες οι απώλειες που έχεις, ανάξιες λόγου.
Ευχαριστώ , στο link που έβαλε όμως ο @alfakias123 με πρίζωσε (λόγω καλής τιμής) για 4αρι .

Στον ενισχυτή μου όμως θα μπορέσω λόγω πάχους άρα δύσκαμπτο να το συνδέσω ή πρέπει να περάσω μπόρνες ;
Διότι είναι στριμωχτή η κατάσταση :

810.JPG
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Χωράει και 4άρι . Αν το δείς το σημείο που μπαίνει το καλώδιο είναι υπό γωνία . Είτε πάνω είτε κάτω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ , στο link που έβαλε όμως ο @alfakias123 με πρίζωσε (λόγω καλής τιμής) για 4αρι .
Το 2,5αρι με το 2,5αρι, και αντιστοίχως το 4αρι, δεν είναι ποτέ το ίδιο. Δεν έχει ίδια συμπεριφορά ένα καλώδιο με ένα σωρό προσμίξεις που προέρχεται από σκραπ, εξού και η χαμηλή τιμή, σε σχέση με ένα καθαρό, ασχέτως τι δηλώνει ο <<κατασκευαστής>>.
Γιαυτό και χαρακτηριστικά δίνουν μόνο οι σοβαρές εταιρίες, που έχουν να σου δείξουν και που φτιάχνεται τι. Όχι μόνο έναν πάγκο με δυο κολλητήρια, τρία όργανα και αυτοκόλλητα συν μια είσοδο αναμονής.
avart500.jpg

Αυτό το 2,5αρι δεν θα γίνει ποτέ Supra Classic 2X2,5
http://www.jenving.com/products/view/classic-2x2.5-1000000628
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν φανταζόμαστε πόσος κόσμος έχει ψωνίσει το παρακάτω καλώδιο...
sp cable.jpg

Όχι βέβαια έτσι, αλλά μέσα σε φαντεζί συσκευασία και με ανάλογα αυτοκόλλητα, πληρώνοντας μερικές εκατοντάδες φορές πάνω από την αξία του. Και βέβαια είχε ακουστές διαφορές σε σχέση με το προηγούμενο τους. :gotcha:
Κακά τα ψέματα δείχνει πιασάρικο. Μπορούμε να μαντέψουμε την πραγματική του αξία;
Για να δω προσπάθειες από όσους όμως δεν έχουν πέσει επάνω του!

Το νου σας μόνο μην μπερδέψετε την κατεύθυνση γιατί αλλοιώνει την εικόνα!!!
sp cable dir.jpg
8-)
 
Last edited:





Μηνύματα
317
Reaction score
547
Ευχαριστώ , στο link που έβαλε όμως ο @alfakias123 με πρίζωσε (λόγω καλής τιμής) για 4αρι .

Στον ενισχυτή μου όμως θα μπορέσω λόγω πάχους άρα δύσκαμπτο να το συνδέσω ή πρέπει να περάσω μπόρνες ;
Διότι είναι στριμωχτή η κατάσταση :

View attachment 279009
Χωρίς. Χωράει. Αρκεί να μην βάζεις και βγάζεις συνέχεια, αλλιώς χρησιμοποίησε banana plugs. Κατά τα λοιπά, copper is copper...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top