Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Έτρεξα το Dirac με Umik στο pc .
Το sub το έκανε μαντάρα έδινε 7db boost σε βυθίσεις λόγω χώρου και άλλα 3 για να βγει το default target curve σύνολο 10db .
Τσάμπα έβγαλα το mini dsp , είχα κάνει καλύτερη δουλειά .

110-500 , αποστάσεις, εντάσεις impulse response έκανε θαύματα.
Εντυπωσιακές αλλαγές προς το καλύτερο .
Κυριότερη διαφορα η σκηνή .
Έχω τα Slot του Dirac στο app και τα αλλάζω απευθείας .
Το off σε σύγκριση με οποιοδήποτε σλοτ του Dirac ακούγεται πως να το πω ..θολό μικρό και πολύ πληροφορία μαζεμένη στο κέντρο όλα μαζί ένας αχταρμάς .
Μόλις ανοίγω το Dirac αποκάλυψη είναι σαν να μεγαλώνει το δωμάτιο , η σκηνή απλώνεται εντυπωσιακά υπάρχει διαχωρισμός αυτών που ακούω στο χώρο και ξαναλέω το άπλωμα της σκηνής είναι εντυπωσιακό .
Είναι σαν κάτι μικρό ξαφνικά να γίνεται τεράστιο μπροστά σου .🤣🤣

Αυτό μετριέται κάπως ;
Αν και νομίζω ότι κλέβει λίγο το Dirac γιατί με το που το ενεργοποιώ νομίζω ότι παίζει δυνατότερα.

Με το trial του pc πάντως είχα πετύχει λίγο καλύτερο κέντρο , απ ότι έβλεπα στα gains έκανε χειρουργικές αλλαγές 0,6 - 0,1 κτλ.
Ο Nad χοντροκομμένα πράγματα 1, ,2 κτλ ..
Σε αυτο φαντάζομαι ευθύνεται ο Nad και όχι το Dirac .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πρώτα βάζεις το minidsp και με το rew φέρνεις τα σαμπ πρώτα να είναι aligned.
Μετά διορθώνεις την απόκριση πλάτους με φίλτρα κυρίως κόβοντας db. Μετά τα συνδέεις στον ενισχυτή στην έξοδο να τα βλέπει ως ένα σαμπ.
Εγώ προσωπικά εδώ χαμηλώνω το gain των σαμπ 4 db ώστε να μην μου κόψει το dirac και αφού τελειώσω το ξαναβάζω στη θέση του. Τρέχεις το dirac μετά αφού πρώτα έχεις βάλει κρος σε όλα τα ηχεία και είσαι έτοιμος.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πρώτα βάζεις το minidsp και με το rew φέρνεις τα σαμπ πρώτα να είναι aligned.
Μετά διορθώνεις την απόκριση πλάτους με φίλτρα κυρίως κόβοντας db. Μετά τα συνδέεις στον ενισχυτή στην έξοδο να τα βλέπει ως ένα σαμπ.
Εγώ προσωπικά εδώ χαμηλώνω το gain των σαμπ 4 db ώστε να μην μου κόψει το dirac και αφού τελειώσω το ξαναβάζω στη θέση του. Τρέχεις το dirac μετά αφού πρώτα έχεις βάλει κρος σε όλα τα ηχεία και είσαι έτοιμος.
Ένα xtz 12.17 edge έχω . Το mini dsp το είχα πάρει επειδή ο παλιός Yamaha δεν έκανε καθόλου eq στα χαμηλά .
Όταν έβαλα Dirac νόμιζα ότι δε χρειάζεται .
Κακώς , από αύριο ξεκινάω καλιμπραρισμα με το mini dsp να το δέσω σε πρώτη φάση με τα κυρίως .
Το Dirac έτσι και αλλιώς full band δεν μετράει ανεξαρτήτως των crossovers ;
Αυτή την εντύπωση είχα .
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Πρώτα βάζεις το minidsp και με το rew φέρνεις τα σαμπ πρώτα να είναι aligned.
Μετά διορθώνεις την απόκριση πλάτους με φίλτρα κυρίως κόβοντας db. Μετά τα συνδέεις στον ενισχυτή στην έξοδο να τα βλέπει ως ένα σαμπ.
Εγώ προσωπικά εδώ χαμηλώνω το gain των σαμπ 4 db ώστε να μην μου κόψει το dirac και αφού τελειώσω το ξαναβάζω στη θέση του. Τρέχεις το dirac μετά αφού πρώτα έχεις βάλει κρος σε όλα τα ηχεία και είσαι έτοιμος.
Δε τη λες τυπικη τη διαδικασία έτσι; Δεν γράφω ότι είναι δύσκολη, σίγουρα πάντως τυπική δεν είναι. Επίσης, απ' ότι καταλαβαίνω το minidsp δεν το γλυτώνουμε ούτε με dirac.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Έχω τα Slot του Dirac στο app και τα αλλάζω απευθείας .
Το off σε σύγκριση με οποιοδήποτε σλοτ του Dirac ακούγεται πως να το πω ..θολό μικρό και πολύ πληροφορία μαζεμένη στο κέντρο όλα μαζί ένας αχταρμάς .
Μόλις ανοίγω το Dirac αποκάλυψη είναι σαν να μεγαλώνει το δωμάτιο , η σκηνή απλώνεται εντυπωσιακά υπάρχει διαχωρισμός αυτών που ακούω στο χώρο και ξαναλέω το άπλωμα της σκηνής είναι εντυπωσιακό .
Είναι σαν κάτι μικρό ξαφνικά να γίνεται τεράστιο μπροστά σου .🤣🤣
Μλκιες έλεγα χθες το βράδυ . Έπεσα πάνω σε bug του bluOs το κατάλαβα σήμερα .
Όταν βάζεις το sub off και παίζεις με τα κυρίως ως large το Dirac παίζει 10db πάνω .
Αυτό δεν συμβαίνει εάν παίζεις με τα κυρίως small και εννοείται το sub on .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα ,
Έβαλα το sub στη δεξιά γωνία , σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα εκεί είχε τις λιγότερες βυθίσεις με σημαντικές αλλαγές προς το καλύτερο από τα 70-120 hz .
Παίζει με λιγότερη ένταση πλέον και ακούγεται περισσότερο και σίγουρα πιο βαθύ .
Έχω ένα πρόβλημα όμως , μου καταστρέφει τη σκηνή και ιδιαίτερα το κέντρο .
Στις ταινίες όλα ακούγονται από δεξιά το αριστερό ηχείο και το αριστερό surround εάν δε παίζουν μόνα τους είναι λες και δε τα έχω συνδέσει καθόλου . Ακόμα και το κεντρικό όταν παίζει είναι σαν να παίζει από τη μέση και δεξιά .
Τα παραπάνω με Dirac και τα ηχεία κομμένα στα 80.
Εάν το χαμηλώσω 4-5 db η ομοιομορφία επανέρχεται σε μεγάλο βαθμό .
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Υποτίθεται.
Αλλά υπάρχει και μία άλλη πιθανότητα . Να είναι μιξαρισμένα κάπως τα μπάσσα , και ιδίως αν προέρχονται από τα δεξιά κανάλια. Υπόθεση κάνω.
Δοκίμασε να δείς αν το βάλεις αριστερά , θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα? δλδ να γέρνει αριστερά ο ήχος.
 



Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η το βάζεις κέντρο , ή παίρνεις και δεύτερο.
Για κάθε ένα κουτί που μπαίνει στο σαλόνι δίνω μάχες φίλε
Μπορείς να δείξεις τον χώρο από τα δεξιά?
Αύριο έβαλα άδεια , θα ανέβει η νέα διάταξη ,μετρήσεις rew , μετρήσεις με Dirac , επαληθεύσεις, μετρήσεις sub , λογικά θα βάλω πάνω ξανά το minidsp, μετρήσεις και στις τρεις επιλογές θέσεων θα γίνει πόλεμος 🔥🔥🔥
 



Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Είχα βάλει άδεια να κάνω σωστά το calibration με το Dirac και σκάει το παρακάτω mail 😰😰
95415069-F9C1-4E4A-ABBF-D58AF7C1CE62.jpeg

Ποιος ξέρει από τροφοδοτικά να του στείλω την ηχογράφηση ;;😠😠.
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο η φουλ άδεια Dirac συνδέεται με τη συγκεκριμένη συσκευή ε ;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Άσε τους ειδήμονες και τους γνωστές και επικοινώνησε με Λάιο.

Γνώμη μου είναι να ζητήσεις νέο μηχάνημα εφόσον το έχεις ελάχιστες μερες.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Υποτίθεται ότι στα 80 δε θα καταλάβαινα από που έρχεται 🤯
Οχι στα 80 μια χαρα καταλαβαινεις απο που ερχεται το μπάσσο,ποιο κατω εξαφανίζεται.(στο αυτοκινητο το εχω στους 46 -18 slope)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top