Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Up!!

Τι έκανες τελικά με τον ενισχυτή?
Καλημέρα , έγινε άμεση αντικατάσταση με νέο μηχάνημα .
Ο υψηλής συχνότητας θόρυβος από το τροφοδοτικό στο δεύτερο ψιλό ακούγεται εάν βάλεις το αφτί σου κοντά. Δεν ασχολούμαι άλλο , ήδη έχασα αρκετό χρόνο.
Το μηχάνημα παίζει εξαιρετικά , δεν έχει παρουσιάσει κανένα από τα γνωστά θέματα των 778-758 .
Το BluOS δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ, το hdmi δεν έχει παρουσιάσει κανένα handshake πρόβλημα, όλα τα σλοτ του Dirac παίζουν παντού σωστά.
Έπεσε μελέτη πάντως για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο .
Π.χ για να κλειδώνει σωστά το σήμα πρέπει ο ενισχυτής να ανοίγει τελευταίος στην αλυσίδα .

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος , είμαι στο σημείο που πειραματίζομαι με τα target curves του Dirac με αναβάθμιση στο full, αλλάζω θέσεις στο sub κτλ . Ψάχνω τη χρυσή τομή .
Θέλει χρόνο και υπομονή , όταν μπορέσω θα ανεβάσω και συγκριτικά γραφήματα από το rew .
Το προηγούμενο ΣΚ προσπάθησα αλλά για κάποιο λόγο το umik με τους asio4all drivers μετρούσε τα πάντα 30db πάνω .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρααα
Παρήγγειλα λάμπα για τον optoma . Η σκέτη είχε 100€ , με τη βάση 260🥵.
Εννοείται πήρα την σκέτη αυθεντική .

Δεν έχω ξανά αλλάξει λάμπα , είναι απλό όπως φαίνεται ή θα τα κάνω μαντάρα και θα δω Μουντιάλ από τη τηλεόραση ;
Εάν έρθουν τα δύσκολα ποιος μπορεί να δώσει οδηγίες από εδώ ;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι εύκολη η αλλαγή, π.χ. βγάζεις το εξάρτημα της λάμπας, ξεβιδώνεις τα καπάκια(προστατευτικά) της λάμπας, την αντικαθιστάς τα ξανά βιδώνεις, το τοποθετείς πάλι μέσα και έτοιμο.
Δε ξέρω αν βοήθησα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα,
Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι εύκολη η αλλαγή, π.χ. βγάζεις το εξάρτημα της λάμπας, ξεβιδώνεις τα καπάκια(προστατευτικά) της λάμπας, την αντικαθιστάς τα ξανά βιδώνεις, το τοποθετείς πάλι μέσα και έτοιμο.
Δε ξέρω αν βοήθησα.
Είδα ένα δυο βίντεο , όπως τα είπες τα έχω στο μυαλό μου , θεωρητικά εύκολο φαίνεται.
Είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια παγίδα που πρέπει να προσέξω .
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλημέρααα
Παρήγγειλα λάμπα για τον optoma . Η σκέτη είχε 100€ , με τη βάση 260🥵.
Εννοείται πήρα την σκέτη αυθεντική .

Δεν έχω ξανά αλλάξει λάμπα , είναι απλό όπως φαίνεται ή θα τα κάνω μαντάρα και θα δω Μουντιάλ από τη τηλεόραση ;
Εάν έρθουν τα δύσκολα ποιος μπορεί να δώσει οδηγίες από εδώ ;
Πες εντυπώσεις όταν τελειώσεις , γιατί και γω έκανα την αγορά όπως εσύ, αλλά μένω με την παλιά μέχρι να δεήσει ο καλιμπρατορας :whistling:
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πες εντυπώσεις όταν τελειώσεις , γιατί και γω έκανα την αγορά όπως εσύ, αλλά μένω με την παλιά μέχρι να δεήσει ο καλιμπρατορας :whistling:
Καλημέρα την άλλαξα τη Παρασκευή . Ευτυχώς όλα καλά . Πρώτη φορά αλλάζω , είχα αγχωθεί λιγάκι αλλά ήταν απλό .

Άνοιξα τη βάση άλλαξα τις λάμπες τη κούμπωσα και τέλος . Φανταστείτε δεν τον κατέβασα καν από το ταβάνι .
Έβγαλα τη βάση της λάμπας έκανα τη δουλειά και τη κούμπωσα πάλι .

Με τη προηγούμενη λάμπα είχα θέματα με flickering ”τρεμόπαιγμα" όταν έτρεχε στο low . Διάβασα ότι στη νέα καλό θα είναι να τη τρέξω 100 ώρες στο bright για να στρώσει .
Αυτό έκανα και έως τώρα δείχνει εξαιρετικά .

Το θέμα είναι ότι ο προβολέας μέσα έχει χώμα , όχι σκόνη χώμα .
Χαμός γίνεται , θέλει καθάρισμα αλλά φοβήθηκα να βάλω σκουπάκι πανί κτλ μήπως πάει σκόνη σε σημείο που δε πρέπει .
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλημέρα την άλλαξα τη Παρασκευή . Ευτυχώς όλα καλά . Πρώτη φορά αλλάζω , είχα αγχωθεί λιγάκι αλλά ήταν απλό .

Άνοιξα τη βάση άλλαξα τις λάμπες τη κούμπωσα και τέλος . Φανταστείτε δεν τον κατέβασα καν από το ταβάνι .
Έβγαλα τη βάση της λάμπας έκανα τη δουλειά και τη κούμπωσα πάλι .

Με τη προηγούμενη λάμπα είχα θέματα με flickering ”τρεμόπαιγμα" όταν έτρεχε στο low . Διάβασα ότι στη νέα καλό θα είναι να τη τρέξω 100 ώρες στο bright για να στρώσει .
Αυτό έκανα και έως τώρα δείχνει εξαιρετικά .

Το θέμα είναι ότι ο προβολέας μέσα έχει χώμα , όχι σκόνη χώμα .
Χαμός γίνεται , θέλει καθάρισμα αλλά φοβήθηκα να βάλω σκουπάκι πανί κτλ μήπως πάει σκόνη σε σημείο που δε πρέπει .
Δε το πιστεύω :eek:
Την αλλαξαμε την ίδια μέρα και επίσης δεν τον κατέβασα από το ταβάνι.
εγω είχα αλλάξει πολλές φορές λάμπα σε άλλους προβολείς , αλλά όχι σε optoma.
Τελος καλά , όλα καλά.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Γεια , βρήκα χρόνο και μέτρησα τι έκανε το Dirac .
Οι μετρήσεις έχουν 1/6 smoothing , τα ηχεία δεν μετρήθηκαν τόσο δυνατά όσο δείχνουν τα γραφήματα , εάν έχω στο ίδιο pc εγκατεστημένο το rew και το Dirac το Umik δείχνει παραπάνω db από τα πραγματικά . Βαρέθηκα να ασχοληθώ να το διορθώσω .
Θυμίζω τα ηχεία είναι Klipsch RP 6000F , RP 600C με τη τρύπα στο crossover και τα άλλα γνωστά θεματάκια ,
τα RP 600M II όπου έχουν σαφώς πιο ομαλή απόκριση και ένα Sub το ΧΤΖ 12.27 Edge . AVR Nad t758V3 .
Στα γραφήματα έχω φορτώσει τa target Curves της Storm Audio για δοκιμή .

R Dirac.jpg

R Dirac On Off.jpg
5.1 Off.jpg
5.1 Dirac.jpg
Sub.jpg

R off waterfall.jpg
R Dirac Waterfall.jpg
Impulse C off.jpg
C Impulse Dirac.jpg

Impulse C off.jpg
C rt 60.jpg

Το κεντρικό με κομμένο στα 50 γράφει πιο ομαλά απ ότι στα 80 που έχω τα άλλα . Τώρα το έχω στα 50 να το αφήσω ;


C dirac 50-80.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Το μεγάφωνα διαθέτει;
[/QUOTE]
6.5 και ακούν περίπου στα 2,6μ .
Το Dirac στα χαμηλά το μετράει έτσι
BF8E79ED-DFBB-4EEF-B2E3-646DFF82E474.jpeg
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061

Είδα τη συγκεκριμένη Sony 85" στο 1,5Κ .
Έχω το ίδιο μοντέλο στα 55" αποκλειστικά για gaming .
Λέτε να προχωρήσω ;
Μου φαίνεται εξαιρετική για τη τιμή της στις 85 . Το πάνελ είναι ότι πιο κοντά έχω δει σε oled χωρίς να είναι oled , με ενα συγκεκριμένο θέμα το light bleeding στους υπότιτλους .
Υπάρχει μια εμφανής αύρα γύρω τους που φαντάζομαι στις ταινίες θα ενοχλεί . Στην 55 δεν έχω κάτσει να δω καμία αλλά στις 85 και για αποκλειστική χρήση για ταινίες ίσως είναι έντονο το πρόβλημα .

Τώρα βλέπω με έναν optoma 143x , 110" χύμα στο τοίχο βαμμένο γκρι όπως και όλο το σαλόνι .
Δεν είμαι ευχαριστημένος στις ταινίες η αντίθεση είναι κακή , στις σκοτεινές σκηνές είναι αχταρμάς.
Με το mad vr τη φέρνω με το μάτι καλύτερα , αθλητικά πάντως είναι super .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για σαλόνι σίγουρα θα προτιμούσα αυτήν την τηλεόραση από προβολέα ίδιας τιμής.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Για σαλόνι σίγουρα θα προτιμούσα αυτήν την τηλεόραση από προβολέα ίδιας τιμής.
Σε σαλόνι ας πούμε με σκούρο μπλε ταβάνι γκρι τοίχους και καλυμμένα παντού φωτάκια και βλακείες συνεχίζεις να προτιμάς 85 tv ;
Σκέφτομαι γενικότερη ανακαίνιση με γυψοσανίδα για τα Ατμος και σταθερή οθόνη τοίχο .

Μια τέτοια tv πάντως καλιμπραρισμένη θα μου έδινε 4Κ hdr που δεν έχω και τεράστια ευκολία που επίσης δεν έχω.
Επίσης θα μπορεί να τη χρησιμοποιεί πανεύκολα και η γυναίκα μ γιατί τώρα όταν λείπω δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει να ανοίξει pc προβολέα κτλ για να δει το οτιδήποτε .
Να ρωτήσω παίζει τηλεοράσεις με τόσο μεγάλο πάνελ να είναι πιο ευαίσθητες από τις αντίστοιχες 55-65 ;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ναι για να πάρεις κάτι καλύτερο σε εικόνα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε λεφτά για προβολέα. Δεν ξέρω βέβαια αν σου αρέσει η αίσθηση του προβολέα που σε αυτή την περίπτωση το καταλαβαίνω να προτιμηθεί προβολέας. Πάντα βέβαια με σταθερή οθόνη και masking.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μου αρέσει η αίσθηση του προβολέα .
Δε ψάχνω κάτι τρελό από την εικόνα , το μόνο που ζητάω είναι στις σκοτεινές σκηνές να βλέπω καθαρά τι γίνεται και όχι να μαντεύω όπως κάνω τώρα.
Όταν λες σταθερή με masking εννοείς σταθερό γύρω από την οθόνη ή μετακινούμενο για όταν γίνεται 21:9 η αναλογία ; Τώρα στο τοίχο όταν αλλάζει το aspect ratio σε 21:9 δεν ενοχλεί το φως πάνω κάτω , σε λευκή οθόνη το φοβάμαι .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Αυτές τις μέρες ξανά - διαβάζω τα κείμενα του @Bhutia , μιας και πλέον έχω εξοπλισμό να μετράω μπορώ αυτά που διάβαζα στη θεωρία να τα δω στη πράξη στο σύστημα μου .
Θέλω λίγη βοήθεια στην αξιολόγηση του Dirac όσον αφορά τις διαφορές που έκανε στa step και impulse response του rew .

L off.jpg

L Dirac Impulse.jpg
R off.jpg
R Dirac Impulse.jpg

Συνεχίζω

C Dirac Impulse.jpg


LR off.jpg

LR Dirac impulse.jpg

Πάμε στο Sub

Sub Impulse.jpg

Sub L+R step.jpg

Sub L+R impulse.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top