Θα μείνεις στο ράφι

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο τίτλος δεν είναι ατάκα μάνας προς 30αρα θυγατέρα, αλλά αφορά κατασκευή ηχείου.
Ηχείου που, λόγο διαστάσεων καμπίνας και κατ'επέκταση midwoofer, έχει επικρατήσει να χαρακτηρίζεται ως <<ραφιού>>.

Μικρό ηχείο λοιπόν, δύο δρόμων και βολικού όγκου, ικανό όμως να καλύψει αξιοπρεπέστατα ανάλογους χώρους ή να τοποθετηθεί επάνω σε ένα γραφείο.
Σκοπός μου είναι να μην γίνει κάποια ποιοτική έκπτωση στην κατασκευή και τη σχεδίαση του, σαν αυτές που βλέπουμε σε ανάλογα ηχεία του εμπορίου, αλλά ούτε και κάποια <<σπατάλη>> σε πανάκριβα μεγάφωνα και υλικά <<εντυπωσιασμού>>.
Θεωρώ πως δεν έχουν θέση σε ένα ηχείο αυτών των δυνατοτήτων κάλυψης επιφάνειας.

Να δώσω μια ιδέα του τι εννοώ λέγοντας <<σπατάλη>>...
θα παρατηρήσει κάποιος πως το midwoofer που επέλεξα υπάρχει σε ηχεία, ακόμα και βάσης, πολύ υψηλού κόστους.
Αυτό βέβαια δεν το εμποδίζει να κοστίζει μόλις 70 ευρώ και να είναι μια χαρά για την κατασκευή μου.
Είπαμε πως τα δεδομένα μιας ιδιοκατασκευής διαφέρουν.

Τώρα...
Επειδή με ακολουθεί μια, αδικαιολόγητη κατ εμέ, φήμη για <<κίτρινα μεγάφωνα>>,:) εδώ έκανα διαφορετικές επιλογές.
Τα μεγάφωνα είναι κατάμαυρα και προέρχονται από το στρατόπεδο της Seas.
Το 5,25 ιντσών midwoofer:
http://www.seas.no/index.php?option...5rly&catid=44:utv-prestige-woofers&Itemid=461

και το 1 ίντσας tweeter:
http://www.seas.no/index.php?option...ff&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο στόχος μου λοιπόν είναι ένα ηχείο, πρωτίστως, εύκολο στην οδήγηση, μιας και η πιθανότητα συνύπαρξης με μικρό ενισχυτικό είναι μεγάλη, ικανό όμως να αποδώσει επαρκώς το κάτω άκρο, χωρίς σοβαρές ελλείψεις.
Μια μεσαία προς χαμηλή ευαισθησία για την κατηγορία είναι δεδομένη.
Η όσο το δυνατόν επίπεδη απόκριση συχνότητας ή monitor χαρακτήρας όπως συνηθίζεται, θεωρώ πως δεν ταιριάζει στην περίπτωση.
Αντίθετα μια ελαφριά τόνωση των άκρων, ένα μικρό δηλαδή Loudness, θα κάνει το ηχείο να ακούγεται ποιο ευχάριστο και ξεκούραστο.

Και μια φωτογραφία των μεγαφώνων πριν τον βασανισμό τους!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η όσο το δυνατόν επίπεδη απόκριση συχνότητας ή monitor χαρακτήρας όπως συνηθίζεται, θεωρώ πως δεν ταιριάζει στην περίπτωση.
Αντίθετα μια ελαφριά τόνωση των άκρων, ένα μικρό δηλαδή Loudness, θα κάνει το ηχείο να ακούγεται ποιο ευχάριστο και ξεκούραστο.
Και πιο φυσικό, και πιο αληθοφανές!
Συμφωνώ 1000% μάστορα! ;)

Μάλιστα, η ενσωμάτωση λαουντνες κατά Φλέτσερ Μάνσον είναι συνυφασμένη με τις μέσες αναμενόμενες στάθμες αναπαραγωγής, οι οποίες για ηχείο τέτοιου είδους είναι εντελώς συγκεκριμένες! :)

Το κερασάκι στην τούρτα μιας τέτοιας υλοποίησης κατά την εκτίμησή μου, είναι προφανώς η χρήση ψηφιακής εισόδου στην πλάτη των ηχείων, πακέτο με DSP για την ισοσταθμιση απόκρισης πλάτους και χρόνου του ηχείου και των μεγαφώνων μεταξύ τους και ενσωμάτωση του λαουντνες αλλά και διόρθωση των αναμενόμενων αποκλίσεων λόγω boundaries, συν ένα υψιπερατό φίλτρο για το γουφερ ώστε να μη ταλαιπωρείται με χαμηλές συχνότητες που δε δύναται να αναπαράγει, συν προφανώς τα ψηφιακά φίλτρα του κρος, και εννοείται δύο ενισχυτικά στάδια επαρκή για τα μεγάφωνα, με ενσωμάτωση προστασίας για αυτά, ώστε να μην είναι στο χέρι του χρήστη να κάνει βλακείες οδήγησης, ενώ μια ένδειξη υπερφόρτωσης του ηχείου είναι πάντα χρήσιμη και αντιμετωπίζεται άριστα με λιμιτερς. ;)

Φυσικά, μία Wi-Fi δυνατότητα σύνδεσης του εν λόγω ηχείου θα ήταν ικανή να το τοποθετήσει στην κατηγορία των σύγχρονων ενεργών υψηλού επιπέδου χρηστικότητας. ;)

Τζαστ μαϊ του σεντς που λένε.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Το κερασάκι στην τούρτα μιας τέτοιας υλοποίησης κατά την εκτίμησή μου, είναι προφανώς η χρήση ψηφιακής εισόδου στην πλάτη των ηχείων, πακέτο με DSP για την ισοσταθμιση απόκρισης πλάτους και χρόνου του ηχείου και των μεγαφώνων μεταξύ τους και ενσωμάτωση του λαουντνες αλλά και διόρθωση των αναμενόμενων αποκλίσεων λόγω boundaries, συν ένα υψιπερατό φίλτρο για το γουφερ ώστε να μη ταλαιπωρείται με χαμηλές συχνότητες που δε δύναται να αναπαράγει, συν προφανώς τα ψηφιακά φίλτρα του κρος, και εννοείται δύο ενισχυτικά στάδια επαρκή για τα μεγάφωνα, με ενσωμάτωση προστασίας για αυτά, ώστε να μην είναι στο χέρι του χρήστη να κάνει βλακείες οδήγησης, ενώ μια ένδειξη υπερφόρτωσης του ηχείου είναι πάντα χρήσιμη και αντιμετωπίζεται άριστα με λιμιτερς. ;)

Φυσικά, μία Wi-Fi δυνατότητα σύνδεσης του εν λόγω ηχείου θα ήταν ικανή να το τοποθετήσει στην κατηγορία των σύγχρονων ενεργών υψηλού επιπέδου χρηστικότητας. ;)

Τζαστ μαϊ του σεντς που λένε.. ;)
Ti του σεντς ρε, εσύ του ανέβασες το μπάντζετ κατα του χάντρεντ περσεντ ναπούμε!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ti του σεντς ρε, εσύ του ανέβασες το μπάντζετ κατα του χάντρεντ περσεντ ναπούμε!
Μπα, είναι πλέον φτηνά όλα αυτά, έτοιμες πλακέτες, εύκολες υλοποιήσεις. ;)
Και γλυτώνει από το κόστος του παθητικού κροσοβερ, όπως και των παθητικών φίλτρων ισοσταθμισης, και φυσικά ενσωματώνει το κόστος των ενισχυτικων και του ντακ.

Συνολικά, πιο οικονομικό βγαίνει σα πακέτο.

Βασική αρχή των ενεργών, το υψηλό vfm. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εγώ θα ήθελα μια ίντσα παραπάνω στο μιντγούφερ.
Νίκο με 6,5 ίντσες μεγάφωνο χαμηλών πάμε αφενός σε κατηγορία <<ηχείου βάσης>>, αφετέρου υπάρχουν τουλάχιστον τρεις τέτοιες κατασκευές μου στην DIY.
Ένα ποιοτικό ραφιού, με μεγάφωνο 5,25 ιντσών έλλειπε πιστεύω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Μπα, είναι πλέον φτηνά όλα αυτά, έτοιμες πλακέτες, εύκολες υλοποιήσεις. ;)
Και γλυτώνει από το κόστος του παθητικού κροσοβερ, όπως και των παθητικών φίλτρων ισοσταθμισης, και φυσικά ενσωματώνει το κόστος των ενισχυτικων και του ντακ.

Συνολικά, πιο οικονομικό βγαίνει σα πακέτο.

Βασική αρχή των ενεργών, το υψηλό vfm. ;)
Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, μπορεί κάποιος να έχει έναν t-amp και να θέλει να παίξει μπάλα με αυτό και με κανα λαμπάτο buffer ξεχασμένο.*

Πάντως ναι, αν κάποιος ψάχνει κάτι ουδέτερο, πάει για το ενεργό version.


*Για να καταλάβεις, στο γραφείο μου είχα κάτι 4ιντσα ενεργά fostex και τελικά τα αντικατέστησα με κάτι edifier που είναι πιο μπούγιο και πιο ξεκούραστα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να σε δω που και πως θα το κοψεις , ισως σε περνει για κατι ποιο ριζοσπαστικο ...:cautious:
Κατάλαβα που το πας αλλά δεν παίζει τέτοια επιλογή.
Είδα κάποιες εμπορικές κατασκευές που κάνουν κάτι ριζο-σπαστικά... και το κόβουν πολύ ψηλά.
Τα 7,7 gr κινούμενης μάζας είναι τροχοπέδη και δεν επιτρέπουν τη χρήση του σαν να είχες mid θόλου.
Ελαφρώς ψηλότερα από τα 2-2,4 KHz που συνηθίζεται αλλά σε λογικά πλαίσια.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Τώρα...
Επειδή με ακολουθεί μια, αδικαιολόγητη κατ εμέ, φήμη για <<κίτρινα μεγάφωνα>>,:) εδώ έκανα διαφορετικές επιλογές.
Τα μεγάφωνα είναι κατάμαυρα και προέρχονται από το στρατόπεδο της Seas.
Ποιος μπήκε στο λογαριασμό του Petermeni ;;;
Έχουμε και κάποιες σταθερές, ακούς εκεί να μην είναι κίτρινα :roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eνταξυ δεν ειπα για τρελλα πραματα, 4-5κ εκει που χανει και η πολικη αποκριση στην οφ αξις ...
Και καπου εκει θα σε ρωταγα γιατι δεν επελεξες coax μεγαφωνα για νιαρ φιλντ....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Eνταξυ δεν ειπα για τρελλα πραματα, 4-5κ εκει που χανει και η πολικη αποκριση στην οφ αξις ...
Και καπου εκει θα σε ρωταγα γιατι δεν επελεξες coax μεγαφωνα για νιαρ φιλντ....
Ψηλά είναι τα 4-5Κ για το συγκεκριμένο. Θέλει και λίγο έλεγχο η κορυφή που έχει στον 1KHz, που εκεί ακούγεται το παραμικρό. Θα δείξει πως θα πάει.
Πάντως μην το υποτιμάς το μικρό.
Οι πρώτες δοκιμές δείχνουν ότι σε λογικές στάθμες γεμίζει άνετα ένα μέσο δωμάτιο.
Τα Coax, ανεξαρτήτως σχολής, έχουν όλα τα θέματα τους.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καθε αλλο ακριβως επειδη δεν το υποτιμω ειπα να κοπει υψηλοτερα, το αντιστοιχο καθαρο μιντ της ιδιας εταιριας εχει σχεδον τις ιδιες επιδοσεις υψηλα, συγνωμη δεν καταλαβα γιατι να μην κοπει υψηλοτερα, βλεποντας την αποκριση συχνοτητας (θα μου πεις με τι thd) μεχρι τα 10κ σου αφερεσα μια οκταβα κατω , περιπου οτι δηλωνει ως recomeded fr.. ρισκαρε και λιγακι...εκτος και εαν το εχεις κανει..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καθε αλλο ακριβως επειδη δεν το υποτιμω ειπα να κοπει υψηλοτερα, το αντιστοιχο καθαρο μιντ της ιδιας εταιριας εχει σχεδον τις ιδιες επιδοσεις υψηλα, συγνωμη δεν καταλαβα γιατι να μην κοπει υψηλοτερα, βλεποντας την αποκριση συχνοτητας (θα μου πεις με τι thd) μεχρι τα 10κ σου αφερεσα μια οκταβα κατω , περιπου οτι δηλωνει ως recomeded fr.. ρισκαρε και λιγακι...εκτος και εαν το εχεις κανει..
Οι πρώτες δοκιμές έχουν γίνει.
Η λογική μου, αλλά και οι κατασκευές που έχω υλοποιήσει, λένε πως όταν μπορείς, για μια δεδομένη συχνότητα, να μετακινήσεις απροβλημάτιστα, μάζα 25 φορές χαμηλότερη (7,7 gr midbass, 0,3 gr tweeter) το κάνεις με θετικότατα αποτελέσματα.

Το tweeter με τα 0,3 gr του και τον συντονισμό των 1,2 KHz, λειτουργεί άνετα από τους 2 KHz και πάνω.
Εδώ σίγουρα μετράνε και οι παραμορφώσεις αλλά η διαφορά είναι στις μουσικές αντιθέσεις της περιοχής.
Εισπράττεις μια ανάγλυφη μεσαία περιοχή που βρίθει από λεπτομέρειες και δυναμικές αντιθέσεις.
Αυτό γίνεται αντιληπτό ιδίως με αισθαντικές γυναικείες φωνές.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πρωτιστως οι παραμορφωσεις, εαν επιτρεπουν να κοπει χαμηλα, αλλα ακομη και ετσι δε ξερω τελικα εαν τα βαρη που ανεφερες σε αυτες τις συχνοτητες ειναι βαρομετρικα υπερ των παραμορφωσεων και φασικων αποκλισεων σε σχεση με την αποκοπη υψηλοτερα σημειο λιγοτερο ευκολα αντιληπτο ...εαν το εχεις δοκιμασει παντως δεν το συζηταμε ...
Υ.Γ. στο λεω γιατι εχω εντυπωσιαστει απο το πως αναπαραγουν ειδικα μεσαια τα φουλρειντσ μου και ειναι περισσοτερα γραμμαρια απο μαλλον οποιοδηποτε midrange ...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κανα νεο Πέτρο λίγο οφθαλμόλουτρο μήπως.????
Σε αυτό το έργο είπα να τα κάνω όλα μόνος μου, ακόμα και την ξυλοκατασκευή της καμπίνας.
Επιπλέον, ενώ στην αρχική μου σχεδίαση η οπή εκτόνωσης ήταν πίσω, σκέφτηκα πως θα ταιριάζει καλύτερα σε ένα ηχείο ραφιού να βρίσκεται μπροστά.
Όλα αυτά πήγαν την ολοκλήρωση του ηχείου ελαφρώς πίσω αλλά είμαι σε καλό δρόμο.

Θεωρώ πως το καλοκαιράκι θέλει ποιο χαλαρές σχεδιάσεις.
Έτσι, ένα μεγάλο μέρος του χρόνου μου το έχει απορροφήσει η πρώτη μου κατασκευή ηχείου ανοιχτής μπάφλας!!!
 
Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Εχουμε φώτο από αυτό το πρότζεκτ?
Δεν θυμάμαι... :thumbsdown:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εχουμε φώτο από αυτό το πρότζεκτ?
Δεν θυμάμαι... :thumbsdown:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ;)
Να είσαι καλά.
Θα γίνει αναφορά γιαυτό το έργο και με πολλές φωτογραφίες, στην ώρα του.
Προς το παρόν γίνονται δοκιμές με ότι ξύλα είχα στην αποθήκη μου για μπάφλα και στήριξη.
Ξεκίνησα να βελτιώσω την απόκριση ενός μεγαφώνου πλήρους φάσματος και έφτασα σε τροποποίηση της μονάδας και δίδρομη σχεδίαση, ενώ πλέον βαδίζω ολοταχώς προς τρίδρομη!:o
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top