Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Υπάρχουν και άλλα μέλη στη κρήτη που ασχολούνται. Κανονίσετε όλοι μαζί να φωνάξετε τον ειδικό για να μοιραστείτε τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
παραθέτω κάτοψη του χώρου (χρησιμοποιήθηκε το επαγγελματικό λογισμικό paintbrush!!!).
Είσαι πολύ ωραίος τύπος.
:drinks:

Καλά το πας, υπομονή.
Κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει με επαγγελματική εμπειρία, υπεύθυνα. 8-)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Είσαι πολύ ωραίος τύπος.
:drinks:

Καλά το πας, υπομονή.
Κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει με επαγγελματική εμπειρία, υπεύθυνα. 8-)
Μα μου ειπαν αφου! Βαλε καμια κουρτινα μωρε....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μα μου ειπαν αφου! Βαλε καμια κουρτινα μωρε....
Πάντως, αν θέλεις, σε φέρνω σε επικοινωνία με τον μηχανικό ακουστικής που έκανε τη μελέτη για το χώρο μου. Του στέλνεις μια κάτοψη του χώρου (επαγγελματική, από αρχιτέκτονα) και σου κάνει μελέτη (με χρέωση, εννοείται) με μετρήσεις και προβλεπόμενα αποτελέσματα. Κατασκευή/υλοποίηση των προτάσεων της μελέτης δική σου.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ναι, οπουδήποτε στον χώρο, στις πάνω γωνίες θα δουλέψει. Ιδανικά, κάνεις μέτρηση με το μικρόφωνο στις πάνω γωνίες και βλέπεις ποιες μπουμάρουν περισσότερο ;)
Παραθέτω τις μετρήσεις στις τρεις γωνιες (κοντα στο ταβανι), στην τέταρτη ειναι το τζάκι. Η καμπύλη στη θέση ακρόασης ειναι φλατ στις χαμηλές. Μπορει να βγει ασφαλές συμπέρασμα ότι εαν τοποθετηθούν μπασοπαγίδες στις γωνιες αυτες, θα γινει δουλεια;

Ευχαριστώ
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παραθέτω τις μετρήσεις στις τρεις γωνιες (κοντα στο ταβανι), στην τέταρτη ειναι το τζάκι. Η καμπύλη στη θέση ακρόασης ειναι φλατ στις χαμηλές. Μπορει να βγει ασφαλές συμπέρασμα ότι εαν τοποθετηθούν μπασοπαγίδες στις γωνιες αυτες, θα γινει δουλεια;

Ευχαριστώ
Βαλε 1/6 smoothing και ανα 10db ,όχι ανα 50
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το μωβ τι είναι;
H mia γωνια.. Δεν ξερω γιατι μου βγήκε τόσο πάνω σε σχέση με την προηγουμενη μέτρηση... . Δεν άλλαξα κάτι στο χώρο. Την στέκα την κρατούσα με το χέρι, οπότε δεν θα ήταν ακριβώς στη θέση των προηγουμενων μετρήσεων....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μήπως μπορείς να βάλεις τα τρία spectrogram 20-250Hz της κάθε μέτρησης;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και τώρα πρέπει να καθορίσεις το μπατζετ
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και τώρα πρέπει να καθορίσεις το μπατζετ
Oses φορες το καθόρισα, κατέληξα να πουλάω και να ξαναγοραζω πιο ακριβά, οπότε ζημιωμενος εβγαινα και σε χρόνο και σε χρήμα....
Και εκτός αυτου, δεν ξέρω απο που πχ ξεκινάμε, πχ 100, 200, 500 ευρω... Για ενισχυτες avr/teliko και ηχεια/sub εχω δώσει 9000 περίπου. Οπότε αναλογικά με τα μηχανήματα πόσα θα πρέπει να δώσω; Είδα ότι μπασοπαγίδα 120x60 cm κοστίζει 245 ευρω. Άρα υπολογίζω χιλιάρικο; Επίσης κοιτάζω και για διάχυση (η οποία κοστίζει)?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Spectrogram από την θέση ακρόασης είδαμε; Δεν θυμάμαι
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δυο δρόμοι:
Ο φτηνός, 6-8 broadband χοντρές μπασοπαγιδες στις γωνιές, οπωσδήποτε με range limiter.

Ο ακριβός, αρκετές συντονισμένες (στις προβληματικές συχνότητες) μπασοπαγιδες στις αντίστοιχες θέσεις, και λίγες broadband.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δυο δρόμοι:
Ο φτηνός, 6-8 broadband χοντρές μπασοπαγιδες στις γωνιές, οπωσδήποτε με range limiter.

Ο ακριβός, αρκετές συντονισμένες (στις προβληματικές συχνότητες) μπασοπαγιδες στις αντίστοιχες θέσεις, και λίγες broadband.
το range limiter υποθετω ειναι για να μην παρεμβαίνει στις ψηλες συχνοτητες; να περιοριστεί δλδ περιοχη μεχρι 300 πχ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
το range limiter υποθετω ειναι για να μην παρεμβαίνει στις ψηλες συχνοτητες; να περιοριστεί δλδ περιοχη μεχρι 300 πχ?
Ναι, γιατί οι χρόνοι σου είναι πολύ ανομοιομορφοι, στα πρίμα είναι πολύ πιο μικροί.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top