Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Εαν υπαρχει βιβλιοθηκη, το να τα φτιαξουμε οπως στη φωτογραφια, δεν βοηθαει;
Βοηθάει στη διάχυση του ήχου.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Λοιπόν, είμαι ένα βήμα πριν την τοποθέτηση διαχυτών στο ταβάνι. Έχω δύο κομάτια mdf 10mm 120*120cm. Πάνω τους θα κολληθούν οι διαχύτες της φωτό (τέσσερις σε κάθε mdf), me σιλικόνη υποθέτω. Αναμεσα στο mdf και στο ταβάνι θα μπει ηχοαπορροφητικό υλικό. Έχω διαβάσει διάφορα αυτες τις μέρες εδώ, στο φόρουμ κυρίως. Οπότε συνοψίζοντας:

1) Θέλουμε πυκνό ηχοαπορροφητικό υλικό, σωστά; ΠΧ πετροβάμβακα 100αρι? Πάπλωμα ή φύλα; Κάποι άλλο υλικό;
2)Τι πάχος; Καμιά δεκαριά πόντοι (πχ δύο φύλα)?
3) Να βιδώσω σφιχτά (υποθέτω τέσσερις βίδες ανά mdf), ούτως ώστε να κάνει κούρμπα το ξύλο ή ίσα ίσα;
4) Διάβασα ότι καλό είναι να υπάρχει κενό αέρος. Ισχύει; Μπορεί αυτό να επιτευχθεί στο ταβάνι; Με τι τρόπο; Πχ να ειναι ταβανι, αερας, πετροβαμβακας, mdf?
5) Κάτι που δεν έχω σκεφτεί; Κάτι που δεν σκέφτομαι καλά; Οτιδήποτε....


ΥΓ πως βάζω τις φωτό εντός του κειμένου και όχι σαν συννημένα;
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Λοιπόν, είμαι ένα βήμα πριν την τοποθέτηση διαχυτών στο ταβάνι. Έχω δύο κομάτια mdf 10mm 120*120cm. Πάνω τους θα κολληθούν οι διαχύτες της φωτό (τέσσερις σε κάθε mdf), me σιλικόνη υποθέτω. Αναμεσα στο mdf και στο ταβάνι θα μπει ηχοαπορροφητικό υλικό. Έχω διαβάσει διάφορα αυτες τις μέρες εδώ, στο φόρουμ κυρίως. Οπότε συνοψίζοντας:

1) Θέλουμε πυκνό ηχοαπορροφητικό υλικό, σωστά; ΠΧ πετροβάμβακα 100αρι? Πάπλωμα ή φύλα; Κάποι άλλο υλικό;
2)Τι πάχος; Καμιά δεκαριά πόντοι (πχ δύο φύλα)?
3) Να βιδώσω σφιχτά (υποθέτω τέσσερις βίδες ανά mdf), ούτως ώστε να κάνει κούρμπα το ξύλο ή ίσα ίσα;
4) Διάβασα ότι καλό είναι να υπάρχει κενό αέρος. Ισχύει; Μπορεί αυτό να επιτευχθεί στο ταβάνι; Με τι τρόπο; Πχ να ειναι ταβανι, αερας, πετροβαμβακας, mdf?
5) Κάτι που δεν έχω σκεφτεί; Κάτι που δεν σκέφτομαι καλά; Οτιδήποτε....


ΥΓ πως βάζω τις φωτό εντός του κειμένου και όχι σαν συννημένα;
καλά όλα αυτά...σε μια γενική γραμμή αλλά...
μέτρηση πήρες από τον χώρο να έχεις άποψη το τι χρειάζεται?


άκυρο...τώρα γύρισα σελίδα και είδα:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
1) Θέλουμε πυκνό ηχοαπορροφητικό υλικό, σωστά; ΠΧ πετροβάμβακα 100αρι? Πάπλωμα ή φύλα; Κάποι άλλο υλικό;
Οχι πετροβάμβακα. Ανοιχτό θα το έχεις από τα πλαϊνά, θα πέφτει κάτω, θα το αναπνέεις. Βρες άλλο υλικό, αντιαλλεργικο και χωρίς παρενέργειες, σε μαλακό ρολό.
2)Τι πάχος; Καμιά δεκαριά πόντοι (πχ δύο φύλα)?
Ναι, 10-15 πόντοι καλά είναι.
3) Να βιδώσω σφιχτά (υποθέτω τέσσερις βίδες ανά mdf), ούτως ώστε να κάνει κούρμπα το ξύλο ή ίσα ίσα;
Ίσα ίσα και θα κάνει κουρμπα.
4) Διάβασα ότι καλό είναι να υπάρχει κενό αέρος. Ισχύει; Μπορεί αυτό να επιτευχθεί στο ταβάνι; Με τι τρόπο; Πχ να ειναι ταβανι, αερας, πετροβαμβακας, mdf?
Άσε τα κενά. Να ακουμπάει το ξύλο στο υλικό απορρόφησης.
5) Κάτι που δεν έχω σκεφτεί; Κάτι που δεν σκέφτομαι καλά; Οτιδήποτε....
Μαλακό ρολό ηχοαπορροφησης από Λαζαράκη έχω χρησιμοποιήσει, δουλεύει ωραιότατα, αυτό το πρασινωπό.

Λοιπές απαντήσεις, μέσα στο κουοτ.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τι ειναι αυτο το κουοτ;

Αυτο το πράσινο, σαν το αριθερμ δεν ειναι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Ναι, αριθερμ πράσινο.

Μέσα στο quote του κειμένου σου, έχω γράψει απαντήσεις.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Όταν κολλήσω τους διαχύτες, να βάλω σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια, ούτως ώστε να γίνουν ένα σώμα με το mdf ή να βάλω περιμετρικά;

Σκεφτόμουν ότι στο μέλλον, δεν θα μπορώ να τους ξεκολλήσω αν απλώσω σιλικόνη παντού (θα μου πεις, γιατι να τα βγάλεις, δικό σου ειναι το σπιτι)....

Από ότι βλέπω το αριθερμ σε φύλλα είναι πιο βαρύ απο ότι σε πάπλωμα, οπότε υποθέτω πάω για δύο ή τρία φύλλα, βολεύει κιόλας καθότι οι διαστάσεις ταιριάζουν ακριβώς...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Όταν κολλήσω τους διαχύτες, να βάλω σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια, ούτως ώστε να γίνουν ένα σώμα με το mdf ή να βάλω περιμετρικά;

Σκεφτόμουν ότι στο μέλλον, δεν θα μπορώ να τους ξεκολλήσω αν απλώσω σιλικόνη παντού (θα μου πεις, γιατι να τα βγάλεις, δικό σου ειναι το σπιτι)....

Από ότι βλέπω το αριθερμ σε φύλλα είναι πιο βαρύ απο ότι σε πάπλωμα, οπότε υποθέτω πάω για δύο ή τρία φύλλα, βολεύει κιόλας καθότι οι διαστάσεις ταιριάζουν ακριβώς...
Όχι, πάρε το πάπλωμα, που είναι μαλακό.

Σιλικόνη βάλε 3 λωρίδες και ότι πιάσει. Χαλαρά, η σιλικόνη, ρίξε παχιές λωρίδες και μη το πατάς, απλώς να ακουμπήσει, για να έχει ελαστικότητα, θα λυγίζει το ξύλο και θα πάλλεται. Σίγουρα, όταν στεγνώσει η σιλικόνη, βάλε μια βίδα με ροδέλα πλατιά στο κέντρο περίπου του κάθε διαχυτή, σε ένα κύβο, να το κρατάει στη θέση του η ροδέλα κυρίως. Χωρίς σημαντική πίεση η ροδέλα, ίσα ίσα να το πατήσει.

Άμα δε βάλεις βίδα, με μπάσο σα το δικό μου, δε θα μείνει ούτε ένα τεμάχιο επάνω, θα σου έρθουν στο κεφάλι, αργά ή γρήγορα. :p

Και προσοχή στο δέσιμο του ξύλου στο ταβάνι, 10-αρες βίδες μεγάλες, με ουπα 12-αρια μεγάλου μήκους, και πολύ φαρδιά ροδέλα, να έχει μεγάλη επαφή με την ξύλινη επιφάνεια. Καλό είναι να βρεις ροδέλα με μαλακό ελαστικό στην επιφάνεια που θα ακουμπήσει στο ξύλο.

Να ξέρεις, θα κάνει μεγάλη κοιλιά το ξύλο στο κέντρο. Αν δε θες μεγάλη κοιλιά, θα χρειαστεί και μια βίδα με ροδέλα και ελαστικό στο κέντρο του ξύλου.
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οπότε, να βάλω τρεις στρώσεις αριθερμ, που να σφίξω, ούτως ώστε στη μέση να έχει κάνει κούρμπα το ξύλο. Από ότι είδα σε φωτό απο τον παλιό σου χώρο, πρέπει να έχεις σφίξει αρκετά, ειδικά εκει που λες ότι εχει πάχος 23 πόντους.

Επίσης σκεφτόμουν, για να μην φαίνονται οι βίδες, να βιδώσω πρώτα τα ξύλα και μετά να κολλήσω τους διαχύτες (εκει που ειναι η βίδες θα έχω σκάψει ελαφρώς τους διαχύτες).

Δεν ξέρω βέβαια αν ειναι επίφοβο να πέσει κάνας διαχύτης, μπάσο σαν το δικό σου δεν έχω σίγουρα, αλλά έχω δυνατούλια σαμπ (2x pb4000).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Καθόλου δεν έσφιξα, χαλαρά εντελώς.
Ίσα ίσα να ακουμπάει το πάπλωμα σε ξύλο και ταβάνι.

Νομίζω πως 2 στρώσεις αρκούν, αλλά δεν είναι άσχημη ιδέα οι 3.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έκτακτα, άρα, δυο στρώσεις αριθερμ πάπλωμα, mdf 1 cm, διαχύτες κολλημένοι με σιλικόνη. Δεν σφίγγω πολύ, αν πχ ειναι 10 πόντοι το υλικό το σφίγγω τόσο που να πάει πχ 9,8 εκ για να ειμαι σίγουρος.

Μια μέτρηση:



Λογικά θα πέσει ο χρόνος παντού, θέλω να πιστεύω...

Έχω και μεγάλο χώρο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Θέλει πολλά τετραγωνικά μέτρα διάχυσης σε τοίχους πρώτης ανάκλασης για να πέσουν σοβαρά οι χρόνοι αντήχησης.

Χονδρικά, μίνιμουμ περίπου 20 τμ επιφάνειας θες για να στρώσει στα βασικά ο χώρος, και 30τμ για το πλήρες έργο.

Δηλαδή, η διάχυση χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια για να ρίξει τους χρόνους αντήχησης, ενώ η απορρόφηση λίγα, αλλά με τη διάχυση ο χώρος παραμένει ζωντανός και η ενέργεια των ηχείων δε χάνεται, ενώ με την απορρόφηση νεκρώνεται, φτιάχνεις τρύπες που ρουφάνε τον ήχο, αρχίζοντας από τα πρίμα, οπότε γίνεται "κακός" ηχητικά και δυσάρεστος.

Το ταβάνι φτιάχνει με τη μια την αίσθηση του χώρου, την κατεύθυνση και αφαιρεί την ανάγκη μπουχαρας, αλλά μια επιφάνεια μόνο ταβανιού δεν αρκεί για τους χρόνους αντήχησης ενός δωματίου.
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ε μην με ξενερώνεις έτσι ::(

Ενθάρρυνε λιγάκι, πες ότι όλα θα πάνε καλά!

Έστω ότι θα πέσουν λιιιιγο κάτω απο 0,5

Το επέμενο βήμα ίσως ειναι να απομονωσω το χώρο του Home cinema με καμιά βαριά κουρτίνα από τον υπόλοιπο χώρο, δλδ γυρω στα 30-33 τμ...
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Διαχυτές από που και πόσο; Φενιζόλ είναι;
https://www.thomann.de/gr/the_t.akustik_diffusor_manhattan_eps_set.htm
ναι, πολυστερίνη
[DOUBLEPOST=1560334154][/DOUBLEPOST]
αφαιρεί την ανάγκη μπουχαρας
.
Μπουχάρες έχω τρεις (οι δυο ειναι φλοκάτες/βελεντζες) και φοβάμαι να τις βγάλω, προβλέπω να μένουν εκει όλο το καλοκαίρι....
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Μη ξενερώνεις, προχωρα.

Σιγά σιγά θα το στρώσεις, είσαι στο σωστό δρόμο.

Άμα βάλεις το πράμα στο ταβάνι, οι μπουχαρες τον μπούλο. Άμεσα.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Λοιπον, μόλις βίδωσα τα mdf στο ταβάνι. Εκκρεμεί να κολλήσω τους διαχύτες.




Πρώτη παρατήρηση:Μου φαίνεται ότι παράγιναν κοίλα.... Δεν έχω σφίξει (στη φωτό το δεξί ειναι σφιχτό αλλά μετά το χαλάρωσα). Αν κολλήσω τους διαχύτες δεν θα φαίνονται όμορφα....
Παρατηρήσεις υποδείξεις ευπρόσδεκτες/απαραίτητες.

ΥΓ.Έβαλα αριθερμ πάπλωμα. Απλά έγινε λάθος (είτε απο εμένα είτε απο το μαγαζί) και στο δεξί έχει πεντάρι ενώ στο αριστερό τριάρι.... Καταλαβαίνετε τα νεύρα μου όταν το διαπίστωσα (είχαν αγοραστεί διαφορετικές μέρες). Οπότε λέω να κατεβάσω το τριάρι και να βάλω πεντάρι, ή το θεωρείτε υπερβολή;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Άστα ήσυχα. Καλά είναι.

Έτσι, κάνουν κοιλιά, που θα μεγαλώσει κι άλλο με τον καιρό. Αν θες να μην έχουν κοιλιά, θέλει βίδα στο κέντρο, αλλά θα πάψει να είναι ελεύθερη να πάλλεται η επιφάνεια ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top