Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ρε παιδιά, τι παίζει εδώ;;; Η κόκκινη ειναι με java και η πρασινη einai me assio4all....

Τι διάολο;;; Με το αυτί, η κόκκινη ειναι η σωστή.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Προφανώς η κόκκινη είναι πολύ πιο σωστή.

Δε ξέρω γιατί σου βγάζει τέτοια διαφορά όπως, σα να χουν βάλει μπασομεσαιοπριμα; Κρύβεται κάνα σετ ρυθμιστικών τονικότητας;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Προφανώς η κόκκινη είναι πολύ πιο σωστή.

Δε ξέρω γιατί σου βγάζει τέτοια διαφορά όπως, σα να χουν βάλει μπασομεσαιοπριμα; Κρύβεται κάνα σετ ρυθμιστικών τονικότητας;
Κατήργησα τους ασιο4αλλ και εβαλα flexasio και ολα οκ. Βλέπω και τα υπολοιπα ηχεία που τόσο καιρό δεν εβλεπα λόγω λαθος drivers!

Se ayto που ρώτησα πιο πριν; Δλδ ρτ60 βλεπουμε απο 200 hz και πανω ενω απο κει και κατω ή σπεκτογραφ η καταρακτες, σωστα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δλδ ρτ60 βλεπουμε απο 200 hz και πανω ενω απο κει και κατω ή σπεκτογραφ η καταρακτες, σωστα;
Ναι κάπως έτσι
[DOUBLEPOST=1563196285][/DOUBLEPOST]
Ρε παιδιά, τι παίζει εδώ;;; Η κόκκινη ειναι με java και η πρασινη einai me assio4all....

Τι διάολο;;; Με το αυτί, η κόκκινη ειναι η σωστή.
Windows :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ναι κάπως έτσι
Αυτό.

:D:p


Δηλαδή, όλα κατι έχουν να πουν, αλλά δε χρειάζεται να τους δίνεις και πολύ προσοχή. :drinks:

Σε όλα αυτά, είναι σημαντικό να συνδυάσεις τις διαθέσιμες μετρήσεις, ώστε να αποκτήσεις μια ουσιαστικότερη και βαθύτερη κατανόηση του αντικειμένου.

Μια μια η κάθε μέτρηση, δείχνει μια μικρή αλήθεια, αλλά μπορεί να κρύβεται εντελώς διαφορετική πραγματικότητα πίσω από τις υπόλοιπες.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Παραθέτω δυο σπεκτογραφ, πριν και μετά τοποθέτηση διαχυτών με αριθερμ απο πίσω. Επίσης στις γωνίες υπάρχει πετροβαμβακας και mdf μπροστά.

Το πρώτο (ακροαση σπεκ) είναι σημερινό, το άλλο παλιό.

Άξιζε τον κόπο;
 

Attachments



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Κι εμενα, καλυτερο μου φαίνεται. Αλλα ειμαι ημιμαθης ασχετος με μικρόφωνο που κανει μετρησεις.
Οποτε παραθετω τις μετρησεις για να ακούσω αποψη καποιου πιο σχετικού απο εμενα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Πςςςςςςςςςς

Τερατώδης βελτίωση!

Συγχαρητήρια! Αυτά που έφτιαξες, έκαναν τραγική μετρήσιμη διαφορά!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πςςςςςςςςςς

Τερατώδης βελτίωση!

Συγχαρητήρια! Αυτά που έφτιαξες, έκαναν τραγική μετρήσιμη διαφορά!
Σοβαρά το λες ή με τρολλάρεις;;;;;;;;;
Αλήθεια, πήγε τόσο καλά; Γενικά ένα άγχος το είχα/έχω αν κάνουν δουλειά....



Γενικά νομίζω (λέω νομιζω γιατι υπάρχει και το placebo) οτι βελτιώθηκε η κατασταση. Έσφιξε/καθάρισε το μπάσο. Νομίζω ότι se χτυπάει πιο πολύ στο στέρνο....

Θα βγάλω φωτό να σας δείξω τι έκανα...
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Loipon, στις δυο αντικριστές γωνίες υπάρχουν diy μπασοπαγιδες



Έκοβα το φύλο πετροβάμβακα στα τέσσερα, οπότε έχτισα τις γωνίες με τρίγωνα. Από μπροστά έχει μπει χαρτομελαμίνη. Διαστάσεις: 128*74 και 74*90

Πάνω απο την βιβλιοθήκη έβαλα επίσης πετροβάμβακα και απο μπροστά διπλή χαρτολεμαμίνη γύρω στα 6,5 χιλιοστά διάστασης 154*42. Κι απο δίπλα πάλι διπλή χαρτομελαμίνη με αριθερμ πεντάρι απο πίσω. Απο πάνω θα κολληθουν διαχύτες


Επίσης στο ταβάνι έχουν κρεμαστεί δυο mdf 120*120 me διαχυτη και αριθερμ απο πισω (κανα δυο σελίδες πισω μπορείτε να τα δείτε) και στον έναν τοιχο μελαμινη 8 χιλιστα 120*120 με αριθερμ πεντάρι και διαχυτη
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παραθέτω δυο σπεκτογραφ, πριν και μετά τοποθέτηση διαχυτών με αριθερμ απο πίσω. Επίσης στις γωνίες υπάρχει πετροβαμβακας και mdf μπροστά.

Το πρώτο (ακροαση σπεκ) είναι σημερινό, το άλλο παλιό.

Άξιζε τον κόπο;
Οι δυο μετρήσεις έγιναν στην ίδια στάθμη;

Eq (ισοστάθμιση χώρου) ήταν ενεργοποιημένο και στις δυο;
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Οι δυο μετρήσεις έγιναν στην ίδια στάθμη;

Eq (ισοστάθμιση χώρου) ήταν ενεργοποιημένο και στις δυο;
στο ένα έχει max db 90 στο άλλο 125.

Νομίζω ότι κάτι δεν έχει μετρήσει ο φίλος σωστά.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
στο ένα έχει max db 90 στο άλλο 125.

Νομίζω ότι κάτι δεν έχει μετρήσει ο φίλος σωστά.
Κι εγω το ειδα, αλλα και στις δυο περιπτώσεις στο 0 ηταν ο ενισχυτής.... με τις ιδιες ρυθμίσεις στο rew...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αλήθεια, πήγε τόσο καλά;
Αλήθεια.
Εξαιρετικά καλά.
Είναι όνειρο το γράφημα αυτό, η ενέργεια είναι υπέροχα κατανεμημένη, κούκλα!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top