Μετά από καιρό...

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άρα ουσιαστικά να ανεβάσω το κρος των Dayton πιο ψηλά σε συνδυασμό με delay; Φοβάμαι ωστόσο ότι θα φύγω σε άλλα σημεία αν προσθέσω delay. Στο υπόλοιπο φασμα έχει έρθει αρκετά καλά σωστά;
Πράγματι είναι αρκετά καλό στις υπόλοιπες ζώνες,οπότε αν δεν ενοχλείσαι κάπως κατά την ακρόαση μπορείς και να το αφήσεις.Η άλλη εναλλακτική επιλογή είναι να...πειραματιστείς περαιτέρω,έχοντας πρώτα ΄΄σώσει΄΄ τις τωρινές ρυθμίσεις και χωροταξία.

Ως προς τη μέθοδο αντιμετώπισης επαναλαμβάνεται ότι δεν αρκεί απλή παρουσία ενέργειας από επιπλέον ηχειακές μονάδες σε αυτήν τη ζώνη,αλλά και κατάλληλη συνεργασία σε πεδίο φάσεων ώστε να γινόταν αμοιβαία εξουδετέρωση...
Οι προηγμένοι στη διαχείριση σήματος επεξεργαστές τύπου Trinnov για κάτι τέτοιες αποστολές προορίζονται...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Υ.γ κάθε φορά που προσθέτω ένα παραμετρικό φίλτρο αλλάζω την φάση σωστά; Εννοω ότι υπό συνθήκες θα μπορούσα να πειραματιστω με φίλτρα υψηλού σε συνδυασμό με χαμηλού q γύρω από αυτη τη συχνότητα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υ.γ κάθε φορά που προσθέτω ένα παραμετρικό φίλτρο αλλάζω την φάση σωστά; Εννοω ότι υπό συνθήκες θα μπορούσα να πειραματιστω με φίλτρα υψηλού σε συνδυασμό με χαμηλού q γύρω από αυτη τη συχνότητα;
Η φάση μεν θα ολισθαίνει σε συνάρτηση προς τις εκάστοτε τιμές παραμέτρων από οποιοδήποτε εφηρμοσμένο φίλτρο,αλλά όχι υποχρεωτικά με ευνοϊκότερο τρόπο.Η εφαρμογή παραμετρικών φίλτρων διορθώνει παράλληλα και τη φάση μονάχα σε ζώνες ΄΄ελάχιστης φάσης΄΄.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για αυτό ουσιαστικά και τα δύο φίλτρα που έχω βάλει ήδη δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου το step response;
Σε σύστημα όπως το δικό μου όπου τα μπροστα σαμπ είναι ίδια και συμμετρικα στο 1/4 του πλάτους αξίζει να δοκιμάσω διαφορετικά φίλτρα μεταξύ τους κοντά στον ιδιορυθμο του ύψους;
Υ.γ η αλήθεια είναι ότι δεν με ενοχλεί καθόλου όπως παίζει τώρα, το αντίθετο μάλιστα... Βέβαια περισσότερο για τη γνώση θα έλεγα είναι η αναζήτηση μου.
 




Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η τέλεια αγορά σε αυτά τα χρήματα, δεν βρίσκω ούτε μισό λόγο να επιλέξει κάποιος σήμερα τον NAD 778 που είχες σε πιο ακριβή τιμή μάλιστα.
Όποτε βρεις χρόνο πες εντυπώσεις σε σχέση με τον Nad με το απλό Dirac και το DLBC του Integra.
Μόνο και μόνο που δεν θα έχεις το πρόβλημα έλλειψης headroom και τις παραμορφώσεις στην μουσική με τη χρήση crossover στα sub μεγάλη υπόθεση.
Το έχω πετύχει σε 10-15 κομμάτια , είναι πραγματικά εξοργιστικό για μηχάνημα 1.600 ευρώ , πόσο μάλλον για 3,5K που κόστιζε ο δικός σου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν έχω βάλει dlbc ακόμα αν και είναι σίγουρο ότι θα το κάνω σύντομα. Ο βασικός λόγος που τον πήρα είναι για τα xlr στα main ηχεία, τα οποία είναι ενεργά οδηγουμενα από hypex fusion. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά ακούγεται πιο δυναμικός ο συγγεκριμενος ενισχυτής σε σχέση με τον nad όσον αφορά τα main. Επίσης έχει auro που ο nad δεν είχε. Κατά τα άλλα ο nad ήταν εξαιρετικό μηχάνημα. Μπορείς να εξηγήσεις τι είναι αυτό με τις παραμορφώσεις και το κρος γιατί δεν κατάλαβα;
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μπορείς να εξηγήσεις τι είναι αυτό με τις παραμορφώσεις και το κρος
Εν συντομία , όταν ο 758/778 λαμβάνουν σήμα stereo pcm και έχει ενεργοποιηθεί οποιαδήποτε τιμή crossover στα ηχεία για ενσωμάτωση sub( δηλαδή παίζουν ως small) το αποτέλεσμα είναι σοβαρό digital clipping όταν αναπαράγονται κομμάτια γραμμένα κοντά στα 0dbfs.
Δεν συμβαίνει όταν παίζεις με τα main ως Large .
Δεν συμβαίνει όταν οι Nad λαμβάνουν multichannel σήμα με τα ηχεία ως small, καθώς εκεί έχουν αφήσει περισσότερο headroom.
Εδώ περιγράφεται ωραία το πρόβλημα http://themultiformous.blogspot.com/2017/03/clipping-distortion-and-digital-bass.html

Είναι γνωστό διαδικτυακά ως rhye distortion λόγω του ότι ακούγεται ξεκάθαρο σε μεγάλο μέρος του παρακάτω κομματιού
Artist: Rhye, Album: Blood, Track title: Feel Your Weight - from 2:45 sec - extreme mid/high frequency distortions with crossover at 80Hz , no distortions with front speakers set to large.
Η Nad αναγνώρισε το πρόβλημα , πριν κάτι χρόνια δήλωσαν ότι φέρνουν update αλλά ποτέ δεν το κυκλοφόρησαν.
Προσωπικά το ακούω και το έχω τεστάρει σε αρκετά κομμάτια με τις παραμορφώσεις να εξαφανίζονται όταν απενεργοποιώ τα sub και παίζω τα main ως large. Δεν είναι ένα δυο σπάνιες περιπτώσεις , λίγες μεν αρκετές δε για να με εκνευρίσουν , ειδικά σε album νέων κυκλοφοριών ή remasters που είναι γραμμένα hot υπάρχει πρόβλημα.
Όταν συμβαίνει σε νότα του πιάνο σου τρυπάει τα αυτιά, το αλλάζεις σε large όλα τέλεια.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εν συντομία , όταν ο 758/778 λαμβάνουν σήμα stereo pcm και έχει ενεργοποιηθεί οποιαδήποτε τιμή crossover στα ηχεία για ενσωμάτωση sub( δηλαδή παίζουν ως small) το αποτέλεσμα είναι σοβαρό digital clipping όταν αναπαράγονται κομμάτια γραμμένα κοντά στα 0dbfs.
Δεν συμβαίνει όταν παίζεις με τα main ως Large .
Δεν συμβαίνει όταν οι Nad λαμβάνουν multichannel σήμα με τα ηχεία ως small, καθώς εκεί έχουν αφήσει περισσότερο headroom.
Εδώ περιγράφεται ωραία το πρόβλημα http://themultiformous.blogspot.com/2017/03/clipping-distortion-and-digital-bass.html

Είναι γνωστό διαδικτυακά ως rhye distortion λόγω του ότι ακούγεται ξεκάθαρο σε μεγάλο μέρος του παρακάτω κομματιού
Artist: Rhye, Album: Blood, Track title: Feel Your Weight - from 2:45 sec - extreme mid/high frequency distortions with crossover at 80Hz , no distortions with front speakers set to large.
Η Nad αναγνώρισε το πρόβλημα , πριν κάτι χρόνια δήλωσαν ότι φέρνουν update αλλά ποτέ δεν το κυκλοφόρησαν.
Προσωπικά το ακούω και το έχω τεστάρει σε αρκετά κομμάτια με τις παραμορφώσεις να εξαφανίζονται όταν απενεργοποιώ τα sub και παίζω τα main ως large. Δεν είναι ένα δυο σπάνιες περιπτώσεις , λίγες μεν αρκετές δε για να με εκνευρίσουν , ειδικά σε album νέων κυκλοφοριών ή remasters που είναι γραμμένα hot υπάρχει πρόβλημα.
Όταν συμβαίνει σε νότα του πιάνο σου τρυπάει τα αυτιά, το αλλάζεις σε large όλα τέλεια.
Ενδιαφέρον αλλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο στον 778 μου. Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος μαζί του αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. 😉
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top