Μετρήσεις UMIK-1 και REW στου Konnos, ή... πού πας ξυπόλητος στ' αγκάθια;!


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τι γελάς ρε Άκη; Τώρα σοβαρά.

Μου'βαλε ο άλλος ενεργά τζενελεκ επαγγελματικά άσχημα μόνιτορ με μαύρα καλώδια του κιλού στο σαλόνι, στο σαλόνι ρε, με κρος και σαμπ της τζενελεκ, και DSP από ρουν, και περιμένει να ακούσει κλασσική μουσική;

Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο δηλαδή, μου θυμίζει τον νταποστ που αντί να ακούει κλασσική από τα πίσω τα παθητικά μόνο, βάζει τα μπροστά τα ενεργά με τα σαμπ στο ντουβαρι.

Τι'στε σεις ρε....
Ρε σεις, τί με βάλατε και πήγα και ξοδεύτηκα για πίσω ηχεία; Μαρέσει που είχα σκοπό να τους βάλω και φιούζον και έξτρα γούφερ.

Αυτά μόνο κάτι ψιθύρους παίζουν. Τουίτερ έπρεπε να χα βάλει. Στο ταβάνι σίγουρα τουίτερ θα βάλω.

Ασταδιαλα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Ρε σεις, τί με βάλατε και πήγα και ξοδεύτηκα για πίσω ηχεία; Μαρέσει που είχα σκοπό να τους βάλω και φιούζον και έξτρα γούφερ.

Αυτά μόνο κάτι ψιθύρους παίζουν. Τουίτερ έπρεπε να χα βάλει. Στο ταβάνι σίγουρα τουίτερ θα βάλω.

Ασταδιαλα.
Στο απμίξινγκ, φυσικά, τι περίμενες...
Όμως στο native πολυκάναλο περιεχόμενο, τα πράγματα αλλάζουν απίστευτα πολύ..

Γιατί νομίζεις πως κάνουμε αγώνα δρόμου να μαζέψουμε ο,τι κυκλοφορεί σε native πολυκάναλη ηχογράφηση;

Έχω κάποια που θα ζορίσουν αγρίως τα πίσω ηχεία σου, ενώ τα μπροστινά θα ξύνονται.. ;)

Για το ταβάνι, το native άτμος BDA των κραφτγουερκ, θα στα τερματίσει χαλαρά ό,τι βάλεις εκεί πάνω, ενώ τα μεγάλα κάτω θα συνεχίζουν το ξύσιμο...

Στις ταινίες, γενικά χαλαρά παίζουν τα πάνω, μέχρι να σκάσει καμιά βόμβα ή να στέκεται κάνα ελικόπτερο από πάνω, εκεί να δεις γουφερ να λεν το κυρελεησον να τα λυπηθεί η καρδούλα σου...

Έχεις τα μπροστινά τέρατα ηχεία να παίζουν διάλογο σε αληθινή στάθμη, και τα ηχεία ταβανιού να παίζουν ελικόπτερο σε αληθινή στάθμη. Άσε, ιδέαν δεν έχεις...
 
Last edited:



Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Χρησιμοποιείς κάποιο addon για το kodi για μουσική?
Αν ναι, ποιό?
Ρωτώ διότι παιζοντας ενα track με kodi και μετα με ενα Dune HD Max, ακούω τεράστιες διαφορές στην αναπαραγωγή υπέρ του Dune
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Χρησιμοποιείς κάποιο addon για το kodi για μουσική?
Αν ναι, ποιό?
Ρωτώ διότι παιζοντας ενα track με kodi και μετα με ενα Dune HD Max, ακούω τεράστιες διαφορές στην αναπαραγωγή υπέρ του Dune
Το tidal2. Αλλα δυστυχώς δεν παιζει tidal2 και upmix ταυτόχρονα.

Το dune hd max παιζει tidal; upmix κανει;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το tidal2. Αλλα δυστυχώς δεν παιζει tidal2 και upmix ταυτόχρονα.

Το dune hd max παιζει tidal; upmix κανει;
Κατά 99% όλα τα ανωτέρω τα κάνει το Nvidia shield.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Για το δικο μου σεταπιον, προτιμω software λυση streamer / player / upmixer για να μπορω να χρησιμοποιώ και το ηδη υπάρχον ντιρακ.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δεν μας βαζεις και ενα RT και σπεκτρο να δουμε απο την τελευταια μετρηση...

ωραιος ;)
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Τις τελευταίες δύο μέρες "παίζω" με τα KRALK audio TDB-12 και Sansui AU5900, τα πώς και για ποιόν λόγο είναι κυρίως μαζοχιστικής φύσεως...

Οι μετρήσεις έχουν γίνει με PinkNoise και RTA, άρα δεν έχω διορθώσει φάσεις και δεν έχω FDW, παρά μόνο κοίταξα να ταιριάξω τις καμπύλες. 1/6 smoothing.

-Αριστερό ηχείο, πρίν και μετά τη διόρθωση στο REW:
L before n after.jpg


-Δεξί ηχείο, πρίν και μετά τη διόρθωση στο REW:
R before and after.jpg


-Δεξί και αριστερό, χωρίς διόρθωση
Kralk noEQ.jpg



-Δεξί και αριστερό, διορθωμένα
Kralk EQ.jpg


Η μεγάλη διαφορά απ τους 70 και κάτω, λογικά οφείλεται στην μπαλκονόπορτα που βρίσκεται πίσω απ το αριστερό ηχείο αλλά και στην πόρτα λίγο πιο αριστερά, ενώ πίσω απ το δεξί ηχείο υπάρχει και μέρος τοίχου, άρα και η τόνωση στο μπάσο. Το οποίο με κάνει να πιστεύω, ότι με μια καλή τοποθέτηση σε σχετικά κοντά σε τοιχωματικά όρια, μπορεί να μας δώσει μια απόκριση ίσως και 40hz άνετα. Not bad.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιόν λόγο τα πρίμα είναι τόσο τσιμπημένα στο δεξί ηχείο. Νόμιζα ότι είναι λόγω ανακλάσεων, αλλά με τα Genelec δε μου βγάζει τέτοια διαφορά.

tdb12.jpg



Μάλλον το βάζω στην άκρη προς το παρόν, ξαναβάζω Genelec και διαβάζω για το impulse και ελπίζω από βδομάδα να έχω κάτι να δείξω, δουλειάς εξαρτώμενης...
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Αν εκτιμάς την όρασή σου, δε θες να το δεις... ξεκινάει κοντά στο δευτερόλεπτο στα χαμηλά και καταλήγει σε 0.60 στην καλύτερη. Θα το ανεβάσω το βράδυ μετά τη δουλειά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιόν λόγο τα πρίμα είναι τόσο τσιμπημένα στο δεξί ηχείο. Νόμιζα ότι είναι λόγω ανακλάσεων, αλλά με τα Genelec δε μου βγάζει τέτοια διαφορά.
Γιατι τα Genelec είναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μ τώρα που το ξανακοιτάω, μήπως οφείλεται στο mid του Kralk; το cross για το tweeter είναι στα 6400Hz και το φούσκωμα είναι πριν από αυτό, άρα ανακλάσεις του mid απ τον δεξί τοίχο; Έχει όντως πιο ευρύ sweet spot, τα Genelec είναι πύραυλοι, αν φύγεις απ το κέντρο τη νιώθεις γρήγορα τη διαφορά.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αν εκτιμάς την όρασή σου, δε θες να το δεις... ξεκινάει κοντά στο δευτερόλεπτο στα χαμηλά και καταλήγει σε 0.60 στην καλύτερη. Θα το ανεβάσω το βράδυ μετά τη δουλειά.
αυτο φτιαξε τοτε...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Εμ ναι, αυτό είναι το θέμα μου... να πάρω κουρτίνες πρώτα και να δω μπας και βάλω κανα GIK στις πρώτες ανακλάσεις ή καμια βιβλιοθήκη για scattering.

Kralk Audio TDB0-12 RT60
tdb-12 left rt60.jpg

tdb-12 rught rt60.jpg



Genelec 8050 RT60
Genelec 8050 Left RT60.jpg
Genelec 8050 Right RT60.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top