Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Κάνε ρε φίλε μια καλή, να μου φύγει η απορία. Βάλε μουσική με έντονο χαμηλό, άκου και μετά κλείσε το sub και ξαναάκου. Και γράψε εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
ειμαστε σε αναβρασμο τωρα με τις μετρησεις συν το sweet spot που το θελουμε ποιο μπροστα αστα γ@ματα....
Αρκει να εισαι ευχαριστημενος με αυτο που ακους.
Τι αλλο θα μπορουσε...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Κάνε ρε φίλε μια καλή, να μου φύγει η απορία. Βάλε μουσική με έντονο χαμηλό, άκου και μετά κλείσε το sub και ξαναάκου. Και γράψε εντυπώσεις.
Ρε Πετρε εχω γραψει πουθενα απο την αρχη οτι αντμετωπιζω καποιο προβλημα και το πσαχνω?
Εδω ειμαι τρελλαμενος απο το αποτελεσμα και τις ρυθμησεις που εγιναν και φυσικα τις παραμετροποιησεις για τα προβληματα του χωρου λες ναχω παραπονο?
Εκανε πολυ πολυ καλη δουλεια ο φιλος Δημητρης με κομβικες διορθωσεις εκει που επρεπε και τον ευχαριστω παρα παρα πολυ!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
οχι αγορι.....δεν κρατησαμε τα πειστηρια των μετρησεων....σημασια εχει οτι το συνολικο ηχητικο αποτελεσμα,ο εστιασμος και η απιστευτη συνεργεια με το sub επιτευχθηκαν πραγματικα και αμα θετε το πιστευετε ρε.....
Για τον απίστευτο χαρακτήρα της συνέργειας θα μπορούσα πράγματι να το...πιστέψω. :sneaky:
... εχω γραψει πουθενα απο την αρχη οτι αντμετωπιζω καποιο προβλημα και το πσαχνω?
Εδω ειμαι τρελλαμενος απο το αποτελεσμα και τις ρυθμησεις που εγιναν και φυσικα τις παραμετροποιησεις για τα προβληματα του χωρου λες ναχω παραπονο?
Εκανε πολυ πολυ καλη δουλεια ο φιλος Δημητρης με κομβικες διορθωσεις εκει που επρεπε και τον ευχαριστω παρα παρα πολυ!
Πρόκειται περί ενός συνεχόμενου πολέμου,σαν τα τροχαία ένα πράμα...
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Αρκει να εισαι ευχαριστημενος με αυτο που ακους.
Τι αλλο θα μπορουσε...
Παραειμαι θα ελεγα ειδικα μετα απο 802 Nautilus και Krell fpb 400cx στην κατοχη μου....
Για τον απίστευτο χαρακτήρα της συνέργειας θα μπορούσα πράγματι να το...πιστέψω. :sneaky:
Πρόκειται περί ενός συνεχόμενου πολέμου,σαν τα τροχαία ένα πράμα...
Στο ορκιζομαι βρε.....να ....φιλαω σταυρο......με ειδες???????






:dance2: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Ρε Πετρε εχω γραψει πουθενα απο την αρχη οτι αντμετωπιζω καποιο προβλημα και το πσαχνω?
Εδω ειμαι τρελλαμενος απο το αποτελεσμα και τις ρυθμησεις που εγιναν και φυσικα τις παραμετροποιησεις για τα προβληματα του χωρου λες ναχω παραπονο?
Εκανε πολυ πολυ καλη δουλεια ο φιλος Δημητρης με κομβικες διορθωσεις εκει που επρεπε και τον ευχαριστω παρα παρα πολυ!
Δεν είπα κάτι τέτοιο.
 


Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Να έχεις και εκείνες τις μπροστόβαρες που λέγαμε!

Τοκανα εικονα και σκιαχτηκα βρε.....σκεφτηκα της μπροστοβαρες στον καναπε μου και μου χαθηκε η τονικη εγκεφαλικη ισσοροπια ρε Κωστα.....τι θα κανω τωρα?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παραειμαι θα ελεγα ειδικα μετα απο 802 Nautilus και Krell fpb 400cx στην κατοχη μου....

Στο ορκιζομαι βρε.....να ....φιλαω σταυρο......με ειδες???????






:dance2: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Θα ήταν προτιμότερο να φύλαγες παραστάσεις group delay & spectrogram...:sneaky:
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
μη δείτε κανέναν να χαίρεται με τον ήχο του! αμέσως να του δημιουργήσετε ψυχολογικά προβλήματα!! :p

 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Στον JMF δεν κάνει να γράφουμε αντιρρήσεις...Αφήνουμε εικόνες να μιλάνε...μόνες τους. :wink:
View attachment 250072
(Η τονική συμπεριφορά λογαριάζεται ως πριμάτη με σημείο αναφοράς τη μέση στάθμη στα 250 Hz...)

Λέω ν'αφήσω τον φιλότιμο dapost να μας εξηγήσει τι συμβαίνει εδώ στη ζώνη κάτω των 100 Hz...
View attachment 250073
Η πρώτη οκτάβα φαίνεται ακμαία,η δεύτερη προς τρίτη όχι και τόσο...

Άλλο Pollution και άλλο Solution... :sneaky:
(Δεν άντεξα και το εξήγησα ο ίδιος...)
Και γιατί τους 250 παρακαλώ?
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Έλα λυσάξατε, να, σας έχω σπεκτρο.

Είναι οι λίγες μετρήσεις που έκανα με το δικό μου λάπτοπ για να ρυθμίσω delay/cross. Γι αυτό είναι σε περιορισμένο συχν. εύρος.

Τώρα που τις βλέπω, παρά είναι καλές (*). Λες να τις έχω κάνει photoshop;

Να σας πω, παραπάνω δεν έχει, τέλος. Αλλιώς 50 ευρώ.

Group delay είναι άλλο service, πάει πακέτο με κλείσιμο μπας ρηφλεξ, δεύτερο σαμπ και εγκατάσταση dirac. Ο Βλάσσης πλήρωσε το απλό πακέτο νταποστίνο basic.

Screenshot 2022-05-04 at 9.27.48 PM.png
Screenshot 2022-05-04 at 9.28.34 PM.png


(*) Είναι σε χαμηλή ένταση, γι αυτό ;-)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Εσύ είσαι επικίνδυνος ...για την υγεία των crossovers των ηχείων!! :roflmao:
Όταν υπάρχει μπροστόβαρη στο χώρο, ακούω και από βινύλιο! Κανένας κίνδυνος για τα κροσοβερ λοιπόν!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και γιατί τους 250 παρακαλώ?
Διότι στις ενδεδειγμένες καμπύλες-στόχους αυτή η ζώνη αντιστοιχεί σε επίπεδο ΄΄αναφοράς΄΄ 0 dB ως προς τις ανώτερες και κατώτερες οκτάβες.
Έλα λυσάξατε, να, σας έχω σπεκτρο.

Είναι οι λίγες μετρήσεις που έκανα με το δικό μου λάπτοπ για να ρυθμίσω delay/cross. Γι αυτό είναι σε περιορισμένο συχν. εύρος.

Τώρα που τις βλέπω, παρά είναι καλές (*). Λες να τις έχω κάνει photoshop;

Να σας πω, παραπάνω δεν έχει, τέλος. Αλλιώς 50 ευρώ.

Group delay είναι άλλο service, πάει πακέτο με κλείσιμο μπας ρηφλεξ, δεύτερο σαμπ και εγκατάσταση dirac. Ο Βλάσσης πλήρωσε το απλό πακέτο νταποστίνο basic.

View attachment 250153 View attachment 250154

(*) Είναι σε χαμηλή ένταση, γι αυτό ;-)
Δηλαδή πας να μας πείσεις ότι θα κόστιζε να τσεκάρεις στην παράσταση spectro το πλαίσιο ΄΄Peak energy time΄΄ ώστε να εμφανιζόταν η μαύρη γραμμή που θα μας έδινε στοιχεία για το group delay ;;;
Στην παρακάτω παράσταση από αδιόρθωτη απόκριση σε κάποια παλαιότερη εκδοχή από δικό μου setup διαπιστώνονται λ.χ. τοπικές κορυφώσεις από ιδιορρυθμό λίγο κάτω από 50 Hz καθώς και από ελεύθερο bass reflex δορυφόρου γύρω από τα 75 Hz...
spectro.png
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε τι τροχιές θ'ακολουθούσε αυτή η γραμμή στη ζώνη 60-90 Hz όπου εμφανίζεται μειωμένη ενέργεια...Ο ίδιος πάντως από την κύρτωση του spectro προβλέπω ότι η μαύρη καμπύλη πρέπει να υποφέρει στην εν λόγω ζώνη...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.860
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top